Topic pro začínající DJs (ČTĚTE AŽ PAK SE PTEJTE)

Předtím než se blbě zeptáte, zkuste pohledat zde ...
Odpovědět
CrissC
Příspěvky: 262
Registrován: 29 črc 2009 20:27

Topic pro začínající DJs (ČTĚTE AŽ PAK SE PTEJTE)

Příspěvek od CrissC »

Vzhledem k tomu, že se v poslední době tady množí vlákna (TOPIC, DISKUZE, TÉMA dále jen vlákno) o radě do začátku, i když stejná otázka byla zodpovězena dávno před tím asi tak milionkrát. Samozřejmě to fórum zde je, aby mohli na cokoliv se zeptat nebo debatovat, ale bylo by super kdyby jste přestali zakládat nové a nové vlákna o tom samém. Stačí použít kouzelné tlačítko HLEDAT/SEARCH. Dohnalo mě to k tomu vytvořit toto vlákno o všem co se začátkem DJingu souvisí a co budete potřebovat.

V základu je potřeba málo věcí – peníze, trpělivost (Peníze nejsou potřeba pokud máte známého a ten vám výbavu půjčí, podobně je to s trpělivostí, tu vám sice nikdo nepůjčí, ale někdo má talent a někdo né tak velký, občas i žádný, ten si to musí holt vydřít), odhodlání a vědět co budete hrát a hlavní asi věc je dokázat poznat první beat v písničce!!!

POKUD CHCETE NĚCO DOKÁZAT A BÝT OPRAVDU DJ TAK ČTĚTE DÁL, POKUD CHCETE SE STÁT TUPÝM POUŠTĚČEM, PŘESKOČTE NÁSLEDUJCÍ NADPIS A POKRAČUJTE DÁL. (VÝRAZNĚ NEDOPORUČUJI)

První beat

První beat, jak už sem řekl je v DJingu nutný základ. První Beat je to úplně první ÚDER (Beat) v písničce, který se opakuje v Loopech. Podle tohoto Beatu se dále řídíte, když hrajete, protože s tímto prvním Beatem musí sedět První Beat (loopu) v písničce na druhém decku!! Díky tomuto se při mixování jedné písně do druhé nebudou tzv. mlátit (Beaty sedí na sobě a je to libozvučné pro ucho:D). Doopravdy prosím toto je základ a podle mě mluvím za celé fórum, když řeknu, že by bylo skvělé vychovat generaci DJs, kteří dokáží doopravdy to, co mají – hrát (mixovat) a ne pouštět!

Možná sem to nevysvětlil nejlíp tak pokud máte chuť tak si přečtěte tento odkaz.

Kód: Vybrat vše

http://www.vinyl.cz/tipy-triky/beat.asp
Srovnávání BPM

Nejdříve bych vám rád vysvětlil co to je BPM – BPM (Beats per minute – úderů za minutu), udává, kolikrát se ozve "TUC" za minutu.
Srovnávání BPM, je to nejzákladnější o co v Djingu jde. Dá se to dělat různými způsoby, třeba posouvání pitch faderu - začnete tak, že pitch posunujete skoro až na maximální hodnoty na obě strany, postupně zmenšujete "délku" posuvu pitche až na malinké kroky do té doby, než se skladba na přehrávači B dorovná skladbu na přehrávači A. Posouvání pitche a postupným dorovnáváním JOGem - pustíte druhý track, dejme tomu stejně na beat s trackem A, ale bez srovnaného BPM. Na druhém přehrávači postupně posunujete pitchem a zároveň dorovnávate JOG kolem, pokud se vám stále track rozjíždí, tak znovu dorovnáte JOG kolem a posunujete pitch podle toho jakým směrem dorovnávate - pokud track spomalujete tak pitch posunujete směrem k -, pokud zrychlujete, posunujete pitch směrem k +.

Moc pěkné video o nacházení prvního beatu a srovnávání (AJ)
http://www.youtube.com/watch?v=fiAeqlJ2d6c

Peníze

Peníze, peníze, peníze, bohužel všechno je o penězích a DJing obzvlášť! Pokud chcete nakoupit kvalitní věci do začátku tak vás to doopravdy stojí peníze (Ceny se neustále mění, ale koukně te se po bazerech co stojí pár Technicsů 1210, Pioneerů 800 nebo 1000 a pořádnej mix jako Pio 700 nebo Allen n Heat řady XONE) a čím kvalitnější a lepší techniku chcete tak to je čím dál tím dražší! Jak se říká, čím je člověk starší, tím má dražší hračky :D!

Výběr stylu

To je v podstatě na vás, ale řekněme, že se Hudba dělí do dvou větví – Rovné a Zlomené Beaty (Broken Beats, BreakBeat). Rovné beaty jsou v podstatě skoro všechno a je o mnohem lehčí nalézt první beat než ve zlámaných. Do zlámaných beatů se řadí styly jako Drum & Bass, právě Breakbeat, Dubstep atp., je o mnohem těžší nalézt první beat (protože smyčka je jiná než u rovného beatu) a tudíž i o mnohem těžší hrát tento „styl“.

Výběr vybavení

Asi nejvíce diskutované téma na fóru, techniky je hodně, a aby si čert pro ten začátek vybral. Je tu hodně možností, začneme pěkně po pořádku, od gramofonů po živou produkci.

Hodně lidí se taky ptá, jestli se jim vybrané vybavení bude hodit ke stylu nebo ne. Řeknu vám, je to v podstatě jedno, to co se vám zdá nejlepší tak po tom sáhněte. Bohužel takhle to je u rovných beatů… u zlomených, pokud samozřejmě se chcete prosadit, tak si budete muset vystačit s gramofony a černými gramo deskami. Česká break beat scéna je na tohle poměrně vysazená, bez gramofonu a desky v ruce, nebudete nic moc pro většinu lidí (DVS se nepočítá, ale CDJs? Ne díky, až budete něco znamenat tak možná).

PS: nevím jak to je teď na breakový scéně z technikou, ale dřív to tak podle mě bylo. edit: srpen 2011

Gramofony

Asi základní řešení, dnes možná někdo říká, že sou gramo přežitek, ale stále je to kořen DJingu.

Řemínkový nebo Přímý náhon?
Taky jedna z mnoha otázek, jestli má cenu si kupovat Gramofon s řemínkovým nebo přímým náhonem, JEDNOZNAČNĚ PŘÍMÝ!!! Neptejte se prosím proč (ani nemá se smysl rozepisovat, řemen je prostě na nic), ale prostě přímý!

CDjs

Dejme tomu, že hraní přes CDJs je základní varianta digitálního DJingu (MP3 sou furt 0 a 1) a v podstatě o dost mobilnější, modernější než hrát z desek. Přehrávač vám většinou ukáže BPM, čas do konce tracku (to vlastně na vinylu vidíte taky, ale číslíčka jsou hezčí ne? :D ), ty pokročilejší grafický průběh (CDJ 1000, 2000, 800, 850, 900, různé Denony a teď dokonce nějaký nový Gemini), nahrávat písničky z Flash disku atp. Zase je tato forma o něco dražší (dobře v případě High end CDJs nejdražší), ale v dnešní době jsou v klubech většinou jen CD přehrávače.

Mixpult

V podstatě, něco jako základní deska u PC. Sem musíte zapojit všechno, z čeho chcete přijímat signál (Gramofony, CDJs, PC atp.) Ovládáte s ním, jaký přehrávač zrovna hraje (přes line fader aka šavle nebo cross fader), upravujete na něm korekce (výšky, středy, basy) a dorovnáváte hlasitost jednotlivých tracků, u těch dražších můžete přidávat efekty ;-).

MIDI kontroléry

Kontrolery můžeme rozdělit na dva druhy: All in One a Single přehrávače (jasně jsou ještě klávesy a pady, ale já se tady chci zaměřit na kontrolery určený k hraní).Oba komunikují přes MIDI nebo modernějšího HID rozhraní pomocí USB kabelu. Čili je jedno jaký kontroler koupíte, všechny komunikují s Dj programy (pokud podporují MIDI, vlastně se vším co popdoruje MIDI, bude jakýkoliv kontroler ovládat). Tak se není třeba obávat že to nepůjde v jiném programu než je dodávaný v krabici s kontrolérem. Jen je potřeba je namapovat (naučit tlačítka co mají vůbec dělat, když se zmáčknou) nebo si sehnat mapovací soubor pro daný typ kontroleru a programu.
Kontroléry All in One spojují (nespojují, ale mají tlačítka, poťáky, jogy které ovládají software) dva přehrávače, mixážní pult, efektovou jednotku a část pro vyhledávání skladeb. Single přehrávače jak vypovídá jejich název jen přehrávače, které můžou ovládat více decků (ale stejně většina lidí koupí dva kusy aby se jim to nepletlo). Takže kontrolery jsou v podstatě USB klávesnice,které neví co mají dělat (klávesnice to sice už ví) dokud se nenahraje mapovací soubor nebo si to nenamapujete vy, podle potřeby.

Dále ještě se můžou rozdělit na se zvukovou kartou (v podstatě člověk zapojí a může hrát ;-)) a bez zvukové karty potřebujete externí zvukovou kartu, která má dva nezávislé STERO výstupy , které nejlépe připojíte do Mixu a korekce, šavle, crossfader budete ovládat tam (Nutnost nastavit program v počítači na to, že používáte externí mix pult). Nebo budete korekce, šavle, crossfader ovládat kontrolerem a zapojíte jeden výstup na zvukovou aparaturu a druhý nastavíte pro sluchátka (interní mix).

Zapojení Kontrolerů se zvukovou kartou
Je to velmi snadné a není potřeba dalších prvků. Nainstalujeme ovladače,zapojíme kontroler do USB. Z Output vyvedeme kabel do reproduktorů.Sluchátka zapojíme do příslušného konektoru. Jak snadné že?

Zapojení Kontrolerů bez zvukové karty
Toto zapojení je o trochu složitější, ale ne o moc. Začátek je vždycky stejný nainstalujeme ovladače a zapojení kontroléru. Teď máme na výběr jestli použijeme integrovanou zvukovku nebo externí. Externí je nejčastější (teď se na trh dostala zvukovka od Native Instrument Audio 2 Dj o velikosti asi balíčku cigaret (no trochu větší, která zatím nemá konkurenta v cenové hladině) a vždy kvalitnější než integrovaná v notebooku.

Zapojení s integrovanou kartou
Váš notebook musí mít více kanalovou zvukovou kartu (většinou 5 nebo 7) do výstupu pro přední reproduktory zapojíme reproduktory. Do výstupu pro zadní repro zapojíme sluchátka. (Doporučuji NEPOUŽÍVAT, jen jako záchranné řešení!!!!)

další část se stereo zvukovkou je jen teoretická,nezkoušel jsem ji (doporučuju nepoužívat!!!)
Se stereo zvukovou kartou (1 kanál) to jde též,jen se musí vyrobit kabel jack 3,5mm a z něho půjdou dvě větve(každá větev po dvou kabelech,které mají uvnitř sebe ještě dvě žilky kabelů) a na jednu větev dát konektor pro sluchátka a na druhou větev konektor pro repra. Ale hraje se mono,což není profesionální a nedoporučuju to dělat(na domácí hraní to ale stačí)

Integrovaná karta
Většina notebooků má jen jeden stereo výstup. Takže jestli nechceme další velké investice vyrobíme si kabel Mono Separated ( 3,5mm jack ze kterého vedou dvě větve každá má na konci dva cinch konektory(samozřejmě že samce) viz fotka klikni a každou větev zapojíme na jiný kanál mix pultu.
Pokud má notebook vícekanálovou kartu tak je snažší. potřebujeme pouze dva kabely 3,5mm jack-< dva cinche. Do každého výstupu patří jeden kabel a to samé i do mixpultu.


Zapojení s externí kartou
opět klasika v nainstalovaní ovladaču a zapojení kontroleru a zvukovky pomocí USB kabelu. Ze zvukovky opět vedeme jeden kabel do reproduktorů a do druhého dáváme sluchátka. Je jedno jestli zvukovka má výstupy pro cinche,jacky nebo vzájemnou jejich kombinaci,pořád to má pravou a levou stranu která musí být u sebe.

Externí karta
Je to stejné jako u vícekanálové integrované karty(Dva řádky výše) Samozřejmě s použitím správných kabelů které pasují do zvukovky.

Zvuková karta
Tohle asi každý zná a není nutno vysvětlovat ;-)

Zapojení Mixážního pultu
Opět buď s integrovanou kartou nebo externí. Kabely se vždy zapojují do LINE IN vstupu,nikdy do Phono (pokud tedy nejde vypnout Phono zesilovač)

------konec o zapojení zvukové karty------

DVS

Aneb Digital Vinyl System. Jde o věc díky, které můžete ovládat PC přes gramofony nebo CD playery (jen pouze upravovat rychlost písně (BPM) a dorovnávat pomocí speciálního vinylu s časovým kodém nebo CD. Jde o to, že z gramofonu jde digitální signál do zvukové karty, ze které jde do počítače, kde je spuštěný program a z PC jde zpět (už hudba) do zvukové karty a odtuď do mixpultu. Je to velice podobné MIDI kontrolérům, akorát s tím rozdílem, že stále potřebujete ten gramofon nebo CD přehrávač.

Živá produkce

Někdo říká, že tohle už není o DJingu, jak už název napovídá - tvoříte živě, přímo na místě, z různých samplů, loopů a vocálů (klidně taky živých) nebo mash-upování (sorry za ten počeštěnej termín :D), což teď krásně ukázal MADEON. Možná to neni ani tak složité jako Djing, ale je to hlavně o citu! Vycítit, kdy má být změna, kdy Breakdown atp.

Zmiňovaný Madeon a jeho ableton Mash-up Pop Culture ;-)

Kód: Vybrat vše

http://www.youtube.com/watch?v=lTx3G6h2xyA
Výběr techniky do začátku
Pokud jste pozorně četli, tak už budete vědět co si koupit za techniku. Budu se vám snažit pomoct, co a jak koupit. Pamatujte, že vždy platí "pořekadlo": "Jsem moc chudej na to, abych kupoval levný věci". Samozřejmě to neplatí u všeho, některé věci se můžou tvářit kvalitně, ALE NEJSOU. Najděte si na internetu nejdřív nějaké ohlasy!!!

Gramo do začátku

U gramofonů koukejte na Tah motoru, berte minimálně 1,6 Kg/cm.
Nebrat Omnitronic a podobné, pokud se vám podaří sehnat páreček Technicsů za příjemnou cenu, tak buďte rádi! :-)

CD přehrávače do začátku
Pokud chcete aspoň trochu kvalitnější přehrávač, rozhodně si připlatíte víc než za gramo, elektronika je holt drahá.
Záleží na tom jak moc máte peněž! Pokud jste boháči, tak si kupte rovnou top modely od Pioneeru nebo Denonu, pokud ne tak střední je taky výborná! Pokud ty peníze nemáte tak běžte na brigádu a šetřete :-) Pokud vás to přestane bavit, tak se top modely se dají prodat většinou za podobnou cenu co jste to koupili ;-)

Mixpult do začátku

U mixu hlavně hledejte podle toho, CO potřebujte a co by se vám hodilo do budoucna! I u dvou šavlových mixů doporučuju brát ty co mají VU měřiče (ukazatel "hlasitosti").

Reloop RMX-30 BlackFire edition
3 kanálový mix + mikrofon, nastavitelný průběh šavlí i crossfaderu, EQ kill.

Allen & Heat XONE:22
Doopravdy jeden z nejlepších 2 šavlových mixů.

American Audio QD6 (ne SRS)
Sám ho mám na domácí hraní a sem poměrně spokojený, vydrží víc než ostatní v cenové kategorii podle mě.

Behringer DJX 750
4 kanálový mix + mikrofon, nastavitelný průběh crossfaderu, kill funkce, efektová jednotka. Jak ste si asi všimly, tak asi tento mix nebude ten nejkvalitnější, 5000 za 4 kanálový mix s efekty?? Na domácí použití bude podle mě úplně dostačující.

MIDI kontroléry

Před 2 rokama, kdy jsem psal, tenhle příspěvek, se MIDI rozjelo doopravdy hodně. Takže sem nemá ani smysl psát, CO koupit. Ale platí to stejné jako všude, čim více peněz do toho vrazíte tím dýl s tím vystačíte a dostanete lepší kvalitu ;-)

DVS

V dnešní době, bych se rozhodoval jedině mezi, Traktor Scratch NEBO Serato Scratch live. Někteří můžou namítat co MixVibes cross, podle mě je to spíš takový zmetek, který potřebuje ještě dost času, aby se vyrovnal těmto dvoum hlavním hráčům.

Čtivo pro začínající DJs i pro ostatní

Kód: Vybrat vše

http://www.vinyl.cz/tipy-triky/
http://www.djtechtools.com/2010/01/03/dj-etiquette/ O etiketě DJs (jak se má DJ slušně chovat) - napsáno v AJ
http://www.djtechtools.com/2009/08/26/how-to-be-a-succesfull-dj-pt-1/ Jak být úspěšný Dj část první - napsáno v AJ
http://www.djtechtools.com/2009/09/22/how-to-be-a-succesfull-dj-pt-2-the-first-gigs/ část druhá - psáno v AJ
http://www.djtechtools.com/2009/07/ - jak vyladit PC pro hraní ;-)
Pokud máte jakékoliv další věci co bych sem měl dát neváhejte a pošlete mi SZ nebo rovnou do vlákna ;-)

Budu rád, kdyby mi někdo pomohl doplnit chybějcí informace (monitory, technika na live sety atp.)Tímto děkuji moc Crewymu za část o kontrolerech a jejich zapojení.
Naposledy upravil(a) CrissC dne 02 dub 2012 23:48, celkem upraveno 7 x.

Sqara
Příspěvky: 110
Registrován: 23 kvě 2009 20:42

Re: Topic pro začínající DJs ČTĚTE

Příspěvek od Sqara »

K čemu je tohle dobrý? Nechci ti kazit radost, ale každej nováček si stejně založí svůj topic.

Azu
Příspěvky: 2168
Registrován: 29 bře 2007 00:58

Re: Topic pro začínající DJs ČTĚTE

Příspěvek od Azu »

Dříve nebo později narazíte na další nutnosti bez kterých se zkrátka nenete z místa. První z nich je řidičák a auto, bez této mobility si bohužel zrovna moc nezahrajete. Druhou nepostradatelností je angličtina. Sice se tento jazyk vyučuje už od prvního stupně základní školy, ale nemůžu se zbavit dojmu, že většina lidí si neumí ani po 6 letech výuky angličtiny přečíst popisky na mixáku, natož aby se někde domluvili na hudební produkci.
http://blog.digitaldj.cz - Novinky ze světa DJ techniky

dj-johny4
Příspěvky: 309
Registrován: 28 lis 2007 11:39

Re: Topic pro začínající DJs ČTĚTE

Příspěvek od dj-johny4 »

Sqara píše:K čemu je tohle dobrý? Nechci ti kazit radost, ale každej nováček si stejně založí svůj topic.
mě se to zdá dobrý, samozřejmě to bude chtít ještě vypilovat. Proto navrhuju
1) lidi co maj připomínku k úpravě textu at to napíšou buď sem do vlákna a nebo pošlou jako pm CrissCovi
2)prosim moderátory (nebo možná asi admina) aby každého nového uživatele, který se zaregistruje na forum, to automaticky odkázalo na tenhle topic

CrissC
Příspěvky: 262
Registrován: 29 črc 2009 20:27

Re: Topic pro začínající DJs ČTĚTE

Příspěvek od CrissC »

Díky Johny za podporu, přensě tohle sem chtěl! takovejhle topic fungoval na jedno fóru docela dobře. Akorát sem na ten konec nenapsal všechno co sem chtěl... DAMNED! Proto bych potřeboval to magické tlačítko EDIT

Uživatelský avatar
RickySho
Příspěvky: 276
Registrován: 30 bře 2009 23:35

Re: Topic pro začínající DJs ČTĚTE

Příspěvek od RickySho »

Sqara píše:K čemu je tohle dobrý? Nechci ti kazit radost, ale každej nováček si stejně založí svůj topic.
me se to zda dobry dost. je fakt ze dost novacku si vetsinu dotazu muze zodpovedet prectenim tohohle, staci upravit napr nejak pravidla fora kde bude prvotni odkaz na informace sem jako jeden z bodu nebo tak... a kdyz uz nekdo zalozi topic novej na tohle tema tak hned lock a odkaz sem, po 2 dnech smazat.... myslim ze je to good (i kdyz cely se mi to nechtelo cist nvm jak moc je to obsahly ale asi dost :) )

honcka
Příspěvky: 1925
Registrován: 09 dub 2009 14:11
Vybavení

Re: Topic pro začínající DJs ČTĚTE

Příspěvek od honcka »

Mensi nepresnost, prvni beat neni uplne prvni beat v pisnicce, ale vetsinou prvni beat v loopu kterej je ze 4 taktu

crewy
Příspěvky: 617
Registrován: 30 dub 2007 20:16

Re: Topic pro začínající DJs ČTĚTE

Příspěvek od crewy »


CrissC
Příspěvky: 262
Registrován: 29 črc 2009 20:27

Re: Topic pro začínající DJs ČTĚTE

Příspěvek od CrissC »

díky;-) Právě proto potřebuju tlačítko EDIT...

crewy
Příspěvky: 617
Registrován: 30 dub 2007 20:16

Re: Topic pro začínající DJs ČTĚTE

Příspěvek od crewy »

nevím já tlačítko edit mám :) jinak ted jsem napsal další část o zapojení kontrolerů a mixáků tak jestli se to sloučí nebo ne, je mi fuk

CrissC
Příspěvky: 262
Registrován: 29 črc 2009 20:27

Re: Topic pro začínající DJs ČTĚTE

Příspěvek od CrissC »

fakt? to by bylo super! pošli mi to do SZ :-) díky

crewy
Příspěvky: 617
Registrován: 30 dub 2007 20:16

Re: Topic pro začínající DJs ČTĚTE

Příspěvek od crewy »

./viewtopic.php?f=35&t=3972

sukinho
Příspěvky: 132
Registrován: 20 srp 2008 11:26

Re: Topic pro začínající DJs ČTĚTE

Příspěvek od sukinho »

Pánové to je ono, supr práce jak Crewyho tak CrisseC. Přesně tímhle směrem by se to mělo ubírat. Když to takhle pude dál ubude nesmyslných topiců začínajících Djů a zbydou pak jenom diskuze, které mají svůj smysl. Forum se stane přehlednějším, užitečnější a uživatelsky příjemnějším. Jen tak dál hoši!

djfelixus
Příspěvky: 786
Registrován: 15 črc 2008 09:03

Re: Topic pro začínající DJs ČTĚTE

Příspěvek od djfelixus »

Myslím, že každá snaha se cenní, nicméně by to při psaní chtělo být poněkud profesionálnější. Když už píšu technický článek, měl by obsahovat technické termíny. Termín "TUC za minutu" mi moc technický nepřijde. Je znát, že s hráním začínáš nebo si nedavno začal a tak máš velkou chuť svoje znalosti šířit dál, to se cenní.

Před rokem jsem napsal na tohle téma nějaké podobné články do začátků:

http://www.freedj.cz/clanky/chci-byt-djem-uvod-16
http://www.freedj.cz/clanky/chci-byt-djem-hudba-26
http://www.freedj.cz/clanky/chci-byt-djem-technika-36
www.djfelixus.cz |Official site
www.freedj.cz |Skutečně svobodní DJové

CrissC
Příspěvky: 262
Registrován: 29 črc 2009 20:27

Re: Topic pro začínající DJs ČTĚTE

Příspěvek od CrissC »

Máš pravdu s hraním začínám, chtěl sem to napsat spíš tak aby to lidi co nejmíň nudilo. Termín Tuc za minutu sem někde četl v podobnym článku :D a nemohl sem přijít na to co tam napsat jinýho...

Odpovědět