Harmonicke mixovani

Jak krotit beaty...
Odpovědět
Alfons
Příspěvky: 5
Registrován: 13 srp 2011 15:16

Re: Harmonicke mixovani

Příspěvek od Alfons »

Jak si MIK poradí se zlámanou hudbou? Zajímá mě, jestli dokáže správně určit tóninu a BPM u dnb a junglu. Uvažuji o koupi, ale nechci zbytečně vyhazovat peníze. Dík za opdověď.
SL-1210 M5G - Xone 22 - HD 25 II

marw_84
Příspěvky: 116
Registrován: 11 srp 2009 22:00

Re: Harmonicke mixovani

Příspěvek od marw_84 »

já si na chemicalrecords našel toniny svejch dnb vinylů a vůbec mi nepřijde, že bych se tim mohl řídit.

Uživatelský avatar
matuli
Příspěvky: 305
Registrován: 05 srp 2008 09:02

Re: Harmonicke mixovani

Příspěvek od matuli »

U dnb by som sa toninami neriadil, tam to nieje totiz, ani tak podstatne a publikum si aj samo vyzaduje zmenu, cize niekedy to dropnut atd.
DENON SC2900; DN-1100; Ultrasone DJ1; M-Audio Bx5a

desann
Příspěvky: 106
Registrován: 27 zář 2011 23:48
Vybavení

Re: Harmonicke mixovani

Příspěvek od desann »

jj.. ja hram dnb a to zasadne +4% pitch, bez key locku

piatro
Příspěvky: 490
Registrován: 27 dub 2011 14:34
Vybavení

Re: Harmonicke mixovani

Příspěvek od piatro »

nemáte náhodou skúsenosti s hromadným mazaním prvých znakov z ID3?? tu som založil nové vlákno,tak ak by ste na niečo prišli,budem rád. ./viewtopic.php?f=16&t=7451

do100a
Příspěvky: 1
Registrován: 24 kvě 2013 08:52

Re: Harmonicke mixovani

Příspěvek od do100a »

Ten kdo pouští by tohle měl mít v krvi, jestli ty dvě písničky spolu hrají nebo ne. A jestli to někdo neslyší tak by se měl zamyslet zda má smysl tohle dělat.

Uživatelský avatar
Bobo69
Příspěvky: 621
Registrován: 26 čer 2011 11:01
Vybavení

Re: Harmonicke mixovani

Příspěvek od Bobo69 »

A jeeeeeeeeje další chytrák přišel....A když seš tak chytrej řekni mi proč se harmonickým mixováním řidí takové hvězdy jako je Tiesto.Van Dyke a v neposlední řadě Armin Van Buuren????

viz .[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dN5lutezN4w[/youtube]
od 0.48 minuty.

polis19
Příspěvky: 10
Registrován: 16 črc 2011 13:16

Re: Harmonicke mixovani

Příspěvek od polis19 »

mix in key používám řídím se jim někdy víc někdy méně ale mám projeté a označené key a tempo všechny tracky
je to moc šikovný prográmek hraji minimal tech house v tomto stylu to myslím i má smysl a když mám občas key lock vypnutý tak stejně na klíče pokukuji :D

Uživatelský avatar
razor15
Příspěvky: 66
Registrován: 27 pro 2013 14:57

Re: Harmonicke mixovani

Příspěvek od razor15 »

Čau, rychlá otázka (hlavně na příznivce a lidi se zkušenostmi samozřejmě):
Chci hrát Progressive / Bigroom House, je mi tohle k něčemu ? Protože používám Virtual DJ a tam si taky můžu poskládat tracky podle numerického klíče a občas prostě nevím, jak mám udělat ten přechod. Mixuju bez sluchátek, na integrované zvukovce, prostě samouk, co do toho neinvestoval zatím ani korunu. Občas jde poznat, že to krásně sedí, ale občas fakt nevím, kdy mám posunout crossfader na druhej track. Takže jaký je teda rozdíl mezi tím, že si koupím ten program za 1000 a tím, že to vidím přímo ve VDJ. Díky moc :)

Uživatelský avatar
Bobo69
Příspěvky: 621
Registrován: 26 čer 2011 11:01
Vybavení

Re: Harmonicke mixovani

Příspěvek od Bobo69 »

Ty bys chtěl program kterej ti ukáže kdy máš potahnout crossfader do druhé skladby? to myslíš vážně..pokud ano tak ti radim..s Dj ingem ani nezačínej..Ty si vubec nepochopil podstatu programu Mixed in key..Kdy potahnout crossfader ti řeknou tvoje uší a ne MIK.. :mrgreen:

Uživatelský avatar
djmario
Příspěvky: 235
Registrován: 07 úno 2011 11:26

Re: Harmonicke mixovani

Příspěvek od djmario »

souhlas já nevím co jsi za dj je pravda taky hraju přes konzoli ale musíš mít sluch jinak to nemá cenu dj nemůže být každý sám musíš poznat kdy dát druhou to zaleží jak ti to tam sedne

Uživatelský avatar
razor15
Příspěvky: 66
Registrován: 27 pro 2013 14:57

Re: Harmonicke mixovani

Příspěvek od razor15 »

Takže je to úplně stejný, jako když si nechám zobrazit Numeric Key ve VDJ ? Tak proč pak platit ten tisíc, já myslel, že v tom budou i nějaký vychytávky. Toď vše, jinak vím, kdy mám přehodit na druhej track, jen jednou za čas to tam moc nesedne.

Uživatelský avatar
djmario
Příspěvky: 235
Registrován: 07 úno 2011 11:26

Re: Harmonicke mixovani

Příspěvek od djmario »


Uživatelský avatar
atlon
Příspěvky: 862
Registrován: 04 bře 2008 13:30

Re: Harmonicke mixovani

Příspěvek od atlon »

presne pre toto sa oplatí tých 1000 korún :wink:
THE COMPETITORS

Beatport’s Key Detection

Beatport has their own detected key for almost every song in their catalog – which is why we started with their own catalog as a place to source tracks. Artists aren’t given the option to report their own keys to Beatport – so even if the author has an associated key that they know they wrote the song in, it apparently gets tossed out and replaced with a detected key. The algorithm has always needed some work (“We’re still refining our BPM and Key detection” reads their support page), but if an avid fan or angry artist spots an error, they can report incorrect keys and BPMs.

Major/Minor Triad Test: Not possible – no way to manually test.
# of correct tracks (vs human volunteer consensus): 40 (66% correct)
# of Major / Minor misreads: 10
# of results off by a single fifth: 7

Mixed In Key 6.0.2

This is the most recent version of Mixed In Key’s algorithm, having first made a début hiding inside of the company’s DJ software, Flow (read our review here). The update was released at the end of December 2012, with a number of changes to the algorithm. At the time, MIK’s founder Yakov noted that the changes were significant, ”the old version would group the bassline together with the lead synths, the pads, and so on. The new version can “hear” music in higher resolution, and analyzes each track in 6.83x times more detail (over 600%) because it listens to the entire piano roll.”

The 6.0 version of Mixed In Key costs $58 for new users who have never purchased a copy before, and $29.99 for users of 5.0 or earlier – and perhaps worth the money, considering the impressive results below.

Major/Minor Triad Test: Perfect 24 out of 24 – every single key correct.
# of correctly analyzed tracks (vs human consensus): 58 (95%)
# of Major / Minor Misreads: 0
# of results off by a single Fifth: 2

Mixed In Key 5.6

We make it a point to include the previous version of Mixed In Key here as a simple point of comparison – most people who own the software likely don’t own the most recent version and want to know if it’s worth updating to. This version of MIK likely performed better in this roundup than the 2012 one because this test included mostly DJ-oriented tracks.

Major/Minor Triad Test: 20 / 24 correct.
# of correctly analyzed tracks (vs human consensus): 55 (90%)
# of Major / Minor Misreads: 0
# of results off by a single Fifth: 4

Algoriddim Djay 4.2.2 (Mac)

Algoriddim’s software has been around for a while, but found major success on the iPad. Unfortunately the iOS version doesn’t have key detection, so harmonic mixing and testing the most common use of Djay isn’t possible. Instead we’ve tested it with the Mac desktop version.

Despite doing well on our rudimentary major/minor triad test, Djay struggled to have a precise analysis of the keys – often being off by just one fifth. It’ll do in a pinch, but serious harmonic mixers might need something more accurate.

Major/Minor Triad Test: 23/24
# of correctly analyzed tracks (vs human consensus): 42 (69%)
# of Major / Minor Misreads: 4
# of results off by a single Fifth: 12

Pioneer Rekordbox 2.2.0

Pioneer’s library analysis and organization software is where most CDJ-based DJs go for setting cue points, making playlists, burning CDs, and compiling flash drives for their sets. It also has built-in key detection, which makes it yet another candidate for our roundup!

One thing we found about Rekordbox was that it was painfully slow compared to all the other applications. Even loading in a single track for analysis brought the app to a crawl, making it difficult to do anything else while waiting for the results – which as it turns out aren’t that amazingly accurate. Perhaps you get what you pay for, as the Rekordbox application is a free download.

Major/Minor Triad Test: 21 / 24
# of correctly analyzed tracks (vs human consensus): 35 (57%)
# of Major / Minor Misreads: 9
# of results off by a single Fifth: 9

Keyfinder 1.25

Keyfinder is the free open source answer to the paid solutions for key detection on the market. It’s cross platform, and is capable of analyzing a massive number of audio codecs and can write to metadata tags just like any larger paid option. Interestingly, the software is capable of doing a detailed analysis that displays a “chromagram” of the notes in a track and assigns a primary key for different sections of a track (see image above). Most users aren’t looking for this level of analysis – but for a completely free software, it’s probably the best value of any of the programs in this test.

Major/Minor Triad Test: 18 / 24
# of correctly analyzed tracks (vs human consensus): 47/61 (77%)
# of Major / Minor Misreads: 3
# of results off by a single Fifth: 7

Traktor Pro 2.6.6

Traktor is another recent entry to the key analysis game, having implemented key detection in Traktor Pro 2.6.1 almost one year ago. The key detection algorithm originally was shown to be roughly equal to Mixed In Key 5′s in a casual test done by the developer behind Keyfinder. In reality, we found that the software wasn’t so good at our short sample major/minor triad tracks – but absolutely crushed when it came to real world track examples.

Update: We’ve run the Traktor Pro test a third time with a brand new set of these audio files – apparently stripping ID3 tags isn’t enough to remove all of the key information from Mixed In Key. We’ve revised our results – which are actually nearly identical with Traktor DJ on iPad.

Major/Minor Triad Test: 11/24 – perhaps it requires more context than our simple tracks?
# of correctly analyzed tracks (vs human consensus): 33 (54%)
# of Major / Minor Misreads: 9
# of results off by a single Fifth: 11

Virtual DJ Pro 7.4

While we continue to wait for updates on the ever-forthcoming Virtual DJ 8 (potentially next week at NAMM), we’re forced to use the available software to judge Atomix Productions’ key detection abilities. We’re betting that VDJ8 will have an updated algorithm – and will likely do a bit better at telling major and minor triads apart than VDJ7.

Major/Minor Triad Test: 12/24
# of correctly analyzed tracks (vs humans): 40 (65%)
# of Major / Minor Misreads: 1
# of results off by a single Fifth: 14

beaTunes 3.5.17

BeaTunes 3 has been out since 2011, but since it received an update in November to the most recent version, it remains on our list of software to use for key detection and analysis. The application can actually be used for a lot of very useful automated library cleanup work in addition to key and BPM analysis – including fixing incorrectly tagged file names and ID3 tags. That being said, the key detection algorithm needs a bit of work for it to be at all reliable for DJing. The software is available for Windows and Mac OS X for $35.

Major/Minor Triad Test: 23/24
# of correctly analyzed tracks (vs humans): 27/61 (44%)
# of Major / Minor Misreads: 8
# of results off by a single Fifth: 16

Rapid Evolution 3 Beta 58

Unfortunately Rapid Evolution hasn’t seen any development since our last roundup in 2012 – but we know there are some users out there who are loyal to it still, so we included it here. The software doesn’t fair that well in the outcome.

Major/Minor Triad Test: 19/24
# of correctly analyzed tracks (vs humans): 36 (59%)
# of Major / Minor Misreads: 9
# of results off by a single Fifth: 7

Traktor DJ 1.3.3 for iPad

At the request of a few of our readers upon finding out that we were doing another key detection showdown, we’ve separated out Traktor DJ on iOS from the desktop app.

Update: Just two of the keys detected differ – meaning that there isn’t that much of an inconsistency versus Traktor Pro. Have a look at the numbers:

# of results different from Traktor Pro: 2 more incorrect
Major/Minor Triad Test: N/A - Traktor DJ can’t view our 30 second test files. We’re investigating.
# of correctly analyzed tracks (vs humans): 31 (51%)
# of Major / Minor Misreads: 10
# of results off by a single Fifth: 11

CrossDJ 1.6.1 for iPad

CrossDJ earns the title of being the other iOS application to make the list. Not only has the software expanded to the Android platform, but it continues to see numerous updates and support with regularity from a dedicated development team. Worth noting is that CrossDJ is developed by MixVibes, who are also the team behind Pioneer’s Rekordbox software.

# of results different from Rekordbox: 26 – clearly not the same algorithm at all.
Major/Minor Triad Test:
# of correctly analyzed tracks (vs humans): 48 (79%)
# of Major / Minor Misreads: 3
# of results off by a single Fifth: 7

Uživatelský avatar
razor15
Příspěvky: 66
Registrován: 27 pro 2013 14:57

Re: Harmonicke mixovani

Příspěvek od razor15 »

Chápu-li to dobře, tak MIK má prostě nejlepší algoritmus pro určování klíče, který je daleko přesnější než Beatport nebo VDJ ?

Tedy ty tracky, které nesedí jsou pouze výsledkem špatně určeného klíče ve VDJ, nebo to prostě nesedí, přestože to má správný klíč ?

Odpovědět