Mlhator-jakej je podle Vás nej!!Dobrá cena a životnost!!

Odpovědět
Otas

Re: Mlhator-jakej je podle Vás nej!!Dobrá cena a životnost!!

Příspěvek od Otas »

Na technickém glycerínu musí být uvedeno tak možná, kolik je tam procent glycerínu. A bude tam možná uveden i doporučený účel (určitě ne odpaření). Povinné jsou R a S věty, což je o účincích. Glycerín lékárnický jsem bohužel nikdy nedostal jinak, než s nápisem glycerín a nebyly tam ani procenta. A byl to originální obal zásobování lékáren (3 litry).
Na látkách pro laboratoře máš samozřejmě pravdu, tam to musí být. Ale ta cena..

Andrew Blake

Příspěvek od Andrew Blake »

Ano musím uznat, že tam informace nejsou.
Nicméně pokud by tam bylo něco škodlivého, tak by to muselo být přesně uvedeno. K odpařování totiž dochází i bez varu.
A propo nechci to pořád obhajovat, ale když se podíváme jak se glycerin vyrábí, tak tam vážně nic škodlivého nevidím. A pochybuju, že by to tam schválně přidávali. Protože glycerin je staly a nepotrebuje se necim stabilizovat. Přesvědčíte mě vážně pouze nějakým řekněme měřením apod.

Navíc, pokud si počteme i v anglické literatuře zjistíme, že se dříve komerční náplně také vyráběly z glycerinu. Teď tomu tak není, ale ne z důvodů škodlivosti, ale proto, že se glycerinem zanáší topné tělesa, protože na něm zůstává jistá mazlavá část. Tudíž, pokud někdo používá glycerin, bude se mu zanášet stroj ano. A proto ho bude muset čas od času čistit nějakým roztokem, třeba octa.

Jiná věc je pokud mu v roztoku glycerinu a vody vyrostou nějaké breberky a on to pak odpařuje. Věřím, že biomasa která v náplni vyroste může odpařením vyrobit škodlivou mlhu.

kocur

Příspěvek od kocur »

ja len doplnim a samozrejme smejam sa na prispevkoch typu ze je to skodlive a podobne.
Prečo sa niekedy používa pojem "glycerín", niekedy "glycerol" ?
Chemicky čistý produkt sa nazýva glycerol (koncovka -ol indikuje že ide o trojsýtny alkohol). Glycerín je častejšie používaný názov pre technické, zmesné produkty, ako aj pre roztoky glycerolu (viď "formaldehyd - formalín").
Je glycerol toxický alebo inak nebezpečný pre životné prostredie?
Glycerol je prírodná látka, rozšírená aj v potravinárstve. Ĺudský organizmus ho metabolizuje podobne ako cukry. (Používa sa dokonca ako náhradné krmivo pre hospodárske zvieratá.) Má asi 60% sladivosti repného cukru, má podobný energetický obsah ako repný cukor, pričom nezvyšuje hladinu krvného cukru a nepodporuje rast mikroorganizmov v ústnej dutine. Keďže je to látka hygroskopická, zabraňuje vysúšaniu potravín.
Glycerol je rozpustný vo vode a priamo zužitkovateľný pre mnohé organizmy, preto v prírodnom prostredí neškodný.
zdroj: http://www.chtf.stuba.sk/kot/apvv/otazky.html
Profi audio, zvučenie a iné...

Pjotr

Příspěvek od Pjotr »

Zdravím pánové,
Přiznávám, že nejsem žádný DJ a tedy nemám možná právo zasahovat do vašich veselých rozmíšek (původně jsem jen hledal nápady na nějaký zdroj mlhy, který by nepotřeboval síťové připojení), ale když jsem si přečetl tuhle diskusi, tak jsem se musel zaregistrovat, abych zareagoval na některé příspěvky. Vystudoval jsem VŠ chemicko-technologickou a k některým věcem bych se rád také vyjádřil.

Prvně chci poděkovat kocourovi, za pěkný příspěvek. Ctrl C a Ctrl V zvládáš na jedničku, ale být tebou tak se nepokouším rozumovat o věcech, kterým zbla rozumíš. Přečtením jedné definice týkající se potravinářského využití glycerolu se to fakt nespraví.

Andrew Blake, máš pravdu, že k odpařování dochází i pod bodem varu a jeho intenzita je funkcí teploty a tenze par dané směsi. Nic méně je rozdíl při jaké teplotě k odpařování dochází (jestli při teplotě 100°C nebo 230°C – což je právě teplota v mlhátoru). Proč to bazírování na teplotách? Technický glycerol či glycerin (tatáž látka) je směs, která obsahuje alespoň 80% onoho glycerolu a dále v něm mohou v různých poměrech: voda, sulfáty, soli a nespecifikované organické příměsi – tyto látky tam nikdo schválně nemíchá, jak si tady někdo bláhově myslel – jsou to neodstraněná (špatně odstranitelná) rezidua z vlastní výroby.

A to je oč jde právě Otasovi. Tyto látky v technickém glycerolu vzhledem k předpokládanému využití (mazání apod.) nevadí. Nikdo ale nepočítá s tím, že někdo technický glycerol vezme, zahřeje ho na 230°C a vyfoukne ho do davu udýchaných lidí. Pravda, že při 230 °C zřejmě nedojde k přeměně stávajících aromátů na karcinogeny (k tomu je zapotřebí teplot kolem 1000°C – cigareta apod.)…nic méně stačí samotná blíže neurčená směs organických sloučenin, která už v technickým glycerolu je.

Věřím, že ani tohle některé nepřesvědčilo, že freeform. Tedy tobě doporučuju, vlastní pokus s inhalací těch úžasných par, které unikají technického glycerolu. Třeba si konečně uvědomíš, že není glycerol jako glycerol. Doma taky nechlastáš panáky technickýho lihu, ale tzv. potravinářskýho (vodka, rum, beder, slívka) i když je to obojí vlastně alkohol.

Heh, předpokládám, že teď už mi tady nikdo neporadí ohledně výroby mlhovače svépomocí :D

PS: Mj, s těmi lasery s vámi souhlasím.

Andrew Blake

Pjotr píše: Andrew Blake, máš pravdu, že k odpařování dochází i pod bodem varu a jeho intenzita je funkcí teploty a tenze par dané směsi. Nic méně je rozdíl při jaké teplotě k odpařování dochází (jestli při teplotě 100°C nebo 230°C – což je právě teplota v mlhátoru). Proč to bazírování na teplotách? Technický glycerol či glycerin (tatáž látka) je směs, která obsahuje alespoň 80% onoho glycerolu a dále v něm mohou v různých poměrech: voda, sulfáty, soli a nespecifikované organické příměsi – tyto látky tam nikdo schválně nemíchá, jak si tady někdo bláhově myslel – jsou to neodstraněná (špatně odstranitelná) rezidua z vlastní výroby.

A to je oč jde právě Otasovi. Tyto látky v technickém glycerolu vzhledem k předpokládanému využití (mazání apod.) nevadí. Nikdo ale nepočítá s tím, že někdo technický glycerol vezme, zahřeje ho na 230°C a vyfoukne ho do davu udýchaných lidí. Pravda, že při 230 °C zřejmě nedojde k přeměně stávajících aromátů na karcinogeny (k tomu je zapotřebí teplot kolem 1000°C – cigareta apod.)…nic méně stačí samotná blíže neurčená směs organických sloučenin, která už v technickým glycerolu je.
Ahoj, ahoj,
taky jsem vystudoval VŠCHT chemicko-inženýrskou fakultu a naprosto s tebou souhlasím. Jde přesně o to, že ta teplota při které se to odpařuje, by neměla mít vliv na přeměnu sloučenin, které v tom jsou. Já také netvrdím, že to je nezávadné.
Jen říkám, že pokud používáš lékárenský glycerin, jehož kvalita je už slušná, tak naředěním se do toho ovzduší dostává absolutní minimum daných organických příměsí. A to stačí celý večer vegetit v zakouřeném baru a si na tom podobně.

Nicméně používání komerčních náplní by mělo být vhodnější. I když předpokládám, že taky nebudou úplně nezávadné.

Pjotr

Příspěvek od Pjotr »

Neříkej? Já taky vystudoval FCHI:) ...přímo ústav chemikého inženýrství. A na kterém ústavu jsi studoval a v jakém roce jsi skončil?

Co se týče lékárenského glycerinu, tak s tím by neměl být problém. Jestli se nepletu, tak by měl mít přes 99% a pokud to je pravda, tak by měl možná i víc než glycerol analytický kvality :)
Jinak je fakt, že ani ta nejčistčí směs (třeba i kupovaná) nebude dvakrát zdravá. Popravdě jde jen o to, že když člověk hodlá něco prohánět plícema ostatních, tak by měl volit nejmenší zlo.

Pokud by měl někdo zájem, dá se čistý glicerin sehnat např. na http://www.dorapis.cz/ (čistý přijde na 209 Kč za 900ml a technický na 166 Kč za 1000ml). Když jsem to přepočítal na 100% čistotu, tak 1 litr čistého (lékařského) glycerolu by stál 234 Kč a litr technického 195 Kč a to už takový rozdíl není, když si vezmete, že krom ceny z toho plynou samé výhody (zanášení trubičky, smrad) :)

Andrew Blake

Pjotr píše:Neříkej? Já taky vystudoval FCHI:) ...přímo ústav chemikého inženýrství. A na kterém ústavu jsi studoval a v jakém roce jsi skončil?
Končil jsem rok 2008. :o) taky ústav chemického-inženýrství.
Jinak moc díky za tip na ten obchod.

Andrew Blake

[quote="Pjotr"]Pokud by měl někdo zájem, dá se čistý glicerin sehnat např. na http://www.dorapis.cz/ (čistý přijde na 209 Kč za 900ml a technický na 166 Kč za 1000ml). Když jsem to přepočítal na 100% čistotu, tak 1 litr čistého (lékařského) glycerolu by stál 234 Kč a litr technického 195 Kč a to už takový rozdíl není, když si vezmete, že krom ceny z toho plynou samé výhody (zanášení trubičky, smrad) :)[/quote]

Jen bych se zeptal, co znamená ČL7, je to nějaký druh čistoty?

ToLa

Příspěvek od ToLa »

Já bych to zase tak neřešil.. Dle mě to výrobci nedělají z níčeho extra, možná tu zelenou co nezasírá tělesa, ale ty zbylý jso dle mě hnus na ntou... A pokud si vezmu, jaký jsou humusy na akcích dál, viz cigerety... Tak těch 0,5l co se promlží, tj cca 0,05l glycerinu, je uplný prd...

Pjotr

Příspěvek od Pjotr »

Nevím, co CL7 znamená, ale taky jsem o tom přemýšlel :) Napadlo mě, jestli CL třeba neznamená "čistý lékárenský", ale fakt netuším.

To ToLa: Pravda je, že výrobci neuvádějí přesné složení prodávaných směsí. Z některých listů se dá max vyspekulovat jaké tam jsou hlavní složky, ale poměry složek, jejich čistota nebo další příměsi si výrobci nechávají s oblibou pro sebe. Nebo někdo z vás narazil na směs, kde by udávali přesné složení?

DJ Clubco

Příspěvek od DJ Clubco »

Našel jsem si spoustu textu o glicerinu a ani v jednom jsem se nedočet nic o zdravotní závadnosti, spíš to že se používá v průmyslu textilním, potravinářském například na úpravu vody, ve farmacii a podobně. Nejsem žádnej chemik a chemie mě nebaví ale nevidim na tom nic špatného, tak jak tedy je??? 8) 8) 8)

ToLa

Příspěvek od ToLa »

O soli se dočteš že je dobrá na vaření, na nakládaní masa, na sypání chodník atd.. Dej si 200g a pozdravuj nahoře :mrgreen:

djshark

Příspěvek od djshark »

Každopádně mlhu jenom Martin - Magnum 650™...

ToLa

Příspěvek od ToLa »

djshark píše:Každopádně mlhu jenom Martin - Magnum 650™...
Hlavně do velkých prostor.. jedině tuhle :mrgreen:

djshark

Příspěvek od djshark »

ToLa píše:
djshark píše:Každopádně mlhu jenom Martin - Magnum 650™...
Hlavně do velkých prostor.. jedině tuhle :mrgreen:
Tak do velkých prostor: Jem-2000....

Odpovědět