Odměna za hraní

Diskuze o DJingu a věcech kolem něj, které se do předchozích kategorií nehodí.
Majky_mike

Re: Odměna za hraní

Příspěvek od Majky_mike »

Ejj... to byly časy :o). Ach jo...

Nejhorší je, že si přesně u těhle debat člověk uvědomí, že je vlastně starej :-). Přitom já byl vždycky všude nejmladší. Strašně to ale letí...

Btw... Dubnice bejvávala slušná kalírna. Přesnej prototyp vesnické diginy, kde byla pořádná atmosféra. Nebyl to sice nikdy úplně můj styl, ale rád jsem se tam podíval. Ostatně stejně jako Hegeš (stejnej majitel) a další vyhlášené kalírny v okolí :-).

stereoman

Re: Odměna za hraní

Příspěvek od stereoman »

Majky_mike píše:Já osobně se vždycky nářkům "mladejch" docela směju... :-). Protože právě dostupnost techniky je to, co nejvíce podělalo celej DJing.

Když jsem začínal já, člověk si musel koupit 2 gramce (nic jiného než Technics v podstatě nebylo) a DJ pult (opět tu nebyl žádnej Reloop apod. - já si kupoval Rodeca). Desky skoro nešlo sehnat a když, jedna vycházela většinou s dopravou od 500 vejš (častěji i třeba 800-1000) a to jsem si ještě pískal. PA taky stál minimálně 3-4x tolik co dnes.

Na jednu stranu je hrozně fajn, že se technika stala dostupnější všem... ale na stranu druhou. Když chtěl člověk začít tenkrát, musel mít v kapse alespoň 100tis. Sehnat v tu dobu tolik peněz ve věku 14-15 let. znamenalo dát tomu obrovskou oběť a celej svůj život tomu přizpůsobit a udělat pro to fakt všechno... začal jen člověk, kterej do toho byl opravdu maximálně zapálenej.

A to byl samozřejmě jen začátek... pak měsíce tréningu.

A dneska? Midi konzole za pár Kč i se SW... + MP3 "zadarmo". Díky synchronizaci hraje DJ poslouchatelně už po několika hodinách tréningu.

A jakou to má souvislost s odměnama? Úplně všeobecnou. Kdyby i dneska byl vstup do DJingu podmíněnej takovouhle investicí (přepočteno na dnešní ceny 200tis +) a měsícema tréningu, byla by situace úplně jiná i s honorářema, protože by tu nebylo tolik DJů (všeobecně), nebylo by tu tolik špatných DJů (člověk, který proleze takovýmto sítem bude mít k hudbě mnohem spíše nějaký vztah) a jejich cena za vystoupení by byla úplně někde jinde.

Škoda... ale to je ten pokrok a stejné je to v mnoha oblastech (třeba stejnej extrém je to ve fotografii... každej chce být buď DJ nebo fotograf a kvalitní zrcadlovky dneska taky stojí pár Kč).

Nemá smysl se nad tím rozčilovat. Když jsem před lety začal pozorovat, že jde celá branže pomalinku do "prr...", začal jsem se orientovat i na jiné věci a dobře jsem udělal. Byly to krásná léta díky kterej jsem projel spoustu míst na světě, poznal spoustu lidí a zažil spoustu skvělejch party. Přál bych to každému...

Jen je dneska nutné si uvědomit (zvláště to adresuju nováčkům), že žádná branže nedává nic zadarmo. Lidi co s DJingem začínali před 15ti lety tomu v začátku museli dát pořádnou oběť a musíte jí dneska dát i vy (třeba tím, že budete léta fakt hrát zdarma a u toho si vydělávat na techniku po brigádách... po nocích skládat hudbu apod.). Takhle to prostě je...
Moc pekny prispevek :wink: Za nas to byla fakt sranda. Krome techniky, desek atd chybeli take informace. Kdyz jsem chodil na stredni, tak se tam internet teprve zavadel, o rychlosti radej ani mluvit nebudu. Doma internet moc lidi nemelo, ale i presto si kazdy vetsinou poradil.

Dnes ma kazdy internet doma, google jako default page a presto tady porad ctu dementni otazky :roll: :lol:

Odpovědět