Ableton....je tohle ještě o DJingu?

Diskuze o DJingu a věcech kolem něj, které se do předchozích kategorií nehodí.
Azu

Re: Ableton....je tohle ještě o DJingu?

Příspěvek od Azu » 07 kvě 2009 20:29

Já si dlouhou dobu vrtal hlavu když sem viděl hrát lidi z Xone 4D (3D) jak proboha rovnej BPM když tam není možnost pitchfaderu, no a pak se po pár videích viděl jak ty všechny hvězdy hrají klidně ze 4 decků současně, vždy tak tři současně, dělaj to prostě tak že v traktoru nastavej master clock na pevně dané BPM a o víc se nestaraj, trkator jim naloadování ty skladby srovná na toto BPM a dj se plně věnuje jen kreativnímu hraní a o rychlost se nestará a nezdržuje ho to i když by to pro ně nebyl problém, ale omezovalo by je to.
http://blog.digitaldj.cz - Novinky ze světa DJ techniky

djfelixus

Příspěvek od djfelixus » 07 kvě 2009 21:43

Jako je tomu i u důchodců, kteří se vrací do mentality dětí, někteří DJové se na vrcholu své kariéry také vracejí. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale ze čtyř syncnutých decků v softwaru umí hrát bez urážky každej s trochou DJskýho cítění. Ať se pak nikdo nediví, když široká veřejnost DJů odsuzuje hraní z PC. Zásadně jsem proti funkcím MASTER TEMPO a SYNC. ;-)

Až jednou člověk přenechá veškerou práci strojům, bude moct důstojně vyhynout...
www.djfelixus.cz |Official site
www.freedj.cz |Skutečně svobodní DJové

Azu

Příspěvek od Azu » 08 kvě 2009 01:16

Bez urážky, ale tohle může napsat leda někdo kdo snad nikdy z počítače nehrál. Doporučuju se nejprve podívat na nějaká videa, rozhodně to není o tom srovnat rychlosti, to většina lidí stejně umí, celé je to úplně o něčem jiném. Když postavim většinu lidí k počítači ať hrajou ze 4 decků současně i s automatickým rovnáním rychlostí (neplést si s rovnáním beatů!!!) tak na to bude tupě koukat a ve výsledku z toho vznikne neskutečný neposlouchatelný guláš a za tím si rozhodně stojím, je to stejné jako v Abletonu, z toho také nedokáže pouštět každý několik songů současně tak aby to dávalo hlavu a patu a o tom to celé je. Kdo si myslí, že to je vše z počítače takové sranda, tak si to nejprve zkuste takto odehrát několik večerů a pak něco teprve pište, rozhodně se tady nebavíme o situaci kdy tam jak tupec jen prolnu přechodem dva songy, ovšem jak sem se již mnohokrát přesvědčil, tak ani toto většině žvanilů co odsuzují hraní z počítače nešlo.
http://blog.digitaldj.cz - Novinky ze světa DJ techniky

djfelixus

Příspěvek od djfelixus » 08 kvě 2009 09:09

Hrál sem z počítače i DVS přes dva roky. Vim dokonale, jak funguje DVS, autoBPM, sync. Nevim, jestli si mě špatně nepochopil, ale já neodsuzuju hraní z PC. Já odsuzuju automatické srovnání rychlosti a master tempo (key lock) a to třeba i u gramců nebo CD playerů. Jinak ať si každej hraje z čeho chce, důležitej je stejně výsledek ať už je na gramcích, CDčkách, počítači, sampleru, syntetizeru, MIDI konzoli apod. Rozhodně ale DJe s těmahle zapnutýma funkcema nemůžu srovnávat s někym, kdo stíhá ručně srovnávat 4 decky, než ten, kterej tam sice nacpe tři efekty, ale má to syncnutý automaticky. Pokud mam hodnotit DJskej um, pak dám určitě palec tomu prvnímu. Ať si každej řiká co chce, ten druhej to má o dost jednodušší. A jak jsem psal: "každej s trochou DJskýho cítění" ...umí v Traktoru hrát.
Neni se pak čemu divit, když je PC-DJing tak neprávem odsuzovanej. Je to právě kvůli tomu, že mnoho DJs tyhle funkce používá, ale dát jim vedle sebe dvě CDJ stovky, tak jsou namydlený...
Je to prostě můj názor na tohle, rozhodně nejsem odpůrce hraní z PC.

Kenny

Příspěvek od Kenny » 08 kvě 2009 09:28

souhlas s Azu, napsal to naprosto přesně

Edit: to já zase s posledním felixusovým postem vůbec nesouhlasím (přestože z PC vůbec nehraju - zatím)
Naposledy upravil(a) Kenny dne 08 kvě 2009 10:04, celkem upraveno 1 x.
Korg Zero 4, 2x Pio. CDJ 1000Mk3, HDJ 1000, pouzdra na CD - UDG :)

M@to

Příspěvek od M@to » 08 kvě 2009 09:56

aj azu aj felix maju pravdu,ale kazdy rozprava o niecom inom :D

suhlasim s felixovym poslednym postom :wink:

ToLa

Příspěvek od ToLa » 12 kvě 2009 21:58

djfelixus píše: Já odsuzuju automatické srovnání rychlosti a master tempo (key lock) a to třeba i u gramců nebo CD playerů.
Chápu srovnání rychlostí, ale master tempo? :shock:
Jak bych dle tebe měl srovnat písničku 127 BPM a 135 BPM aniž bych jí zkurvil "hlas"? Chápu, že nejjednosuší je jí nehrát, tím aspoň nemůžu nic zkazit, ale řešení to moc originální neni :-D

Xakroo

Příspěvek od Xakroo » 12 kvě 2009 22:46

1) Neodsuzujte techniku, odsuzujte lidi.
Na akcích hraji z vinylů, doma když mám náladu na jiný styl, zapojím dvsko.
Už jen tím, že hromada novinek vůbec nevyjde na vinylu, nebo pozdě je hraní z mp3jek požehnání. Nehledě na fakt, že s cenou 30 kč skladba budete mít velkou zásobu i z jiných stylů, je to pohodka střihnout si sem tam něco z jiného oboru. Pokud mám hrát na oslavách, beru dvsko, neznám dje, který ustojí za mixem 5 hodin se svojí zásobou vinylů, a můžu klidně dělat diskošku z věcí které bych si nikdy na nosiči nekoupil. DVS mě naučil velmi rychle rovnat, rovnal jsem podle průběhu bicích dvou skladeb (jsem grafik, primární je u mě zrakový vjem) + možnost zjistit si bpm skladby byla pro mne na začátku spása. Postupem času jsem "to" konečně začal slyšet a rovnám už klasicky podle sluchu, ani si nepamatuji kolik bpm má který vinyl.
S djema, s kterýma se potkávám a hrajou ze serata, tak dvs používají pouze na nahrátí skladby, pak klasicky na pitchy sladí rychlost a zbytek mixpult.

Takže je hraní z abletonu, dvs, méně záslužné než klasické? Blbost
Když si nějaký trouba nahraje na cd mix a pak jen kroutí korecema, je taky pouštění z cd blbost? Proto suďte lidi, jak kvalitně hrají, né z čeho.
Pouštění není jen o rychlosti a mechanicky přesném srovnání,
tónina, kompozice, srovnaná hlasitost a hlavně dojem na posluchače
o to jde taky.

djfelixus

Příspěvek od djfelixus » 13 kvě 2009 06:10

ToLa píše:
djfelixus píše: Já odsuzuju automatické srovnání rychlosti a master tempo (key lock) a to třeba i u gramců nebo CD playerů.
Jak bych dle tebe měl srovnat písničku 127 BPM a 135 BPM aniž bych jí zkurvil "hlas"? Chápu, že nejjednosuší je jí nehrát, tím aspoň nemůžu nic zkazit, ale řešení to moc originální neni :-D
Pokud hraju žánrově trochu rozdílně a BPM jsou u některých tracků jiné, tak si ty rozdílné tracky např. s vyšším BPM nechám do jiného bloku a jednoduše hraju jenom ty, které do sebe zapadnou. On track se 127BPM a 135BPM je většinou i melodicky trošku jinak a i po správném synchru se tracky k sobě nemusí vždycky hodit.
Jinak MASTER TEMPO působí na všech přehrávačích obrovský defekt. Při warpování tracku CD přehrávačem nebo digitálním gramcem dochází ke slyšitelnému vynechávání určitých částí zejména beatů. U vokálů všechno vypadá OK, ale při pravidelných beatech (což mají téměř všechny tracky co DJové hrajou) dochází k vynechání třeba jednoho frame. To způsobí, že beat je zdeformovanej, protože mu chybí podstatná část zvuku. Ve výsledku se pak může zdát, že se zvuk jakoby zadrhává. Tyhle neduhy jsou pro DJovo ucho slyšitelné a proto to nemám rád. Kluci, co u nás v okolí hrajou, mají MASTER TEMPO vypnuté a vědí proč. Zkrátka a dobře... on-the-fly warping není zatím na takové úrovni, aby se dal profesionálně používat narozdíl třeba u Abletonu, kterej warping provádí post-procesně (tj. ne v reálném čase). Na takový složitý warping v reálném čase by bylo potřeba výkonnějšího procesoru v CD přehrávačích nebo DJských softwarech hrající na živo bez předchozího warpingu.

djfelixus

Příspěvek od djfelixus » 13 kvě 2009 06:18

Xakroo píše:1) Neodsuzujte techniku, odsuzujte lidi.
Na akcích hraji z vinylů, doma když mám náladu na jiný styl, zapojím dvsko.
Už jen tím, že hromada novinek vůbec nevyjde na vinylu, nebo pozdě je hraní z mp3jek požehnání. Nehledě na fakt, že s cenou 30 kč skladba budete mít velkou zásobu i z jiných stylů, je to pohodka střihnout si sem tam něco z jiného oboru. Pokud mám hrát na oslavách, beru dvsko, neznám dje, který ustojí za mixem 5 hodin se svojí zásobou vinylů, a můžu klidně dělat diskošku z věcí které bych si nikdy na nosiči nekoupil. DVS mě naučil velmi rychle rovnat, rovnal jsem podle průběhu bicích dvou skladeb (jsem grafik, primární je u mě zrakový vjem) + možnost zjistit si bpm skladby byla pro mne na začátku spása. Postupem času jsem "to" konečně začal slyšet a rovnám už klasicky podle sluchu, ani si nepamatuji kolik bpm má který vinyl.
S djema, s kterýma se potkávám a hrajou ze serata, tak dvs používají pouze na nahrátí skladby, pak klasicky na pitchy sladí rychlost a zbytek mixpult.

Takže je hraní z abletonu, dvs, méně záslužné než klasické? Blbost
Když si nějaký trouba nahraje na cd mix a pak jen kroutí korecema, je taky pouštění z cd blbost? Proto suďte lidi, jak kvalitně hrají, né z čeho.
Pouštění není jen o rychlosti a mechanicky přesném srovnání,
tónina, kompozice, srovnaná hlasitost a hlavně dojem na posluchače
o to jde taky.
To je sice hezký, ale hrát z DVS a Abletonu je trochu něco jinýho. Zatimco, jak sám říkáš, u DVS rovnáš rychlosti ty, u Abletonu ti je rovná předem připravenej warping.

Navíc jsem neodsuzoval technologii kvůli tomu, že by tam něco mělo být jednodušší. Odsuzoval jsem právě ty, kteří využívají zmíněné pro mě nenáviděné funkce. Pokud mkixuješ z DVS a dorovnáváš klasicky rychlost podle sluchu, pak jsi pro mě stejně kvalitní DJ jako ten, který hraje z klasických vinylů. Sám mi musíš dát za pravdu, že když dorovnáváš podle sluchu, tvoje mixy jsou kvalitnější a dokážeš srovnat rychlost i ze zvuku, kterej nepouštíš ty ze softwaru, ale třeba z kolegovo tracku hrajícího vedle tebe z CD přehrávačů apod.

Krom toho, lidský sluch je co se týče reakce mnohem rychlejší než zrak.

ToLa

Příspěvek od ToLa » 13 kvě 2009 09:25

djfelixus píše:
ToLa píše:
Pokud hraju žánrově trochu rozdílně ....
To seš se svými kamarády první za 7 let o kterém slyšim, že pozná zaplé Master Tempo :D

djfelixus

Příspěvek od djfelixus » 13 kvě 2009 09:26

Když v tracku chybí kus beatu, tak bych jako DJ musel bejt hluchej, abych to neslyšel.

ToLa

Příspěvek od ToLa » 13 kvě 2009 09:33

djfelixus píše:Když v tracku chybí kus beatu, tak bych jako DJ musel bejt hluchej, abych to neslyšel.
Musíš hrát něco melodického, je jasný když máš 10 minut trubka tyč, tak tam třeba něco chybí, ale beat je to poslední :-D

Ale vážně... Rodíl při zrychlení 6% (127-135) prostě poznáš možná náhodou, ale ne s určitostí. Pokud se bavim např. o komerčním housu.

dj-johny4

Příspěvek od dj-johny4 » 13 kvě 2009 09:59

[quote="ToLa"]
Ale vážně... Rodíl při zrychlení 6% (127-135) prostě poznáš možná náhodou, ale ne s určitostí. Pokud se bavim např. o komerčním housu.[/quote]

wtf? :lol: 8 BPM rozezná i hluchej...

130BPM
http://www.youtube.com/watch?v=HN-DNPvPyfI

138BPM
http://www.youtube.com/watch?v=7LNeMUaJEac

ToLa

Příspěvek od ToLa » 13 kvě 2009 10:07

[quote="dj-johny4"][quote="ToLa"]
Ale vážně... Rodíl při zrychlení 6% (127-135) prostě poznáš možná náhodou, ale ne s určitostí. Pokud se bavim např. o komerčním housu.[/quote]

wtf? :lol: 8 BPM rozezná i hluchej...

130BPM
http://www.youtube.com/watch?v=HN-DNPvPyfI

138BPM
http://www.youtube.com/watch?v=7LNeMUaJEac[/quote]

Já nemluvim o rychlosti, já mluvim o tom, že nepožnáš to že tam chybí nějaký beat, když nebudeš vedět, jak má být písnička v originále rychxlá.

Odpovědět