slovenska OSA ??

Zkušenosti s OSA a Integramem. Názory na tyto organizace. Pravní rozbor existence a činnosti těchto organizací atd.
Odpovědět
atlon

Re: slovenska OSA ??

Příspěvek od atlon » 19 led 2011 22:06

stale mi to vychadza ze musis byt autor :wink:

3, pokiaľ by ste chceli využívať aj vlastnú tvorbu cez autorský zákon, tak potom je to "slobodné povolanie" a na to nepotrebujete živnostenské oprávnenie....

Slobodné povolanie je to len v tom prípade, ak by ste mali vlastnú kapelu a hrali vlastnú produkciu.

V zmysle § 3 ods. 1, písm. b) zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov živnosťou nie je :

využívanie výsledkov duševnej tvorivej činnosti chránených osobitnými zákonmi 2) ich pôvodcami včítane vydávania, rozmnožovania
a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,

2) Zákon č. 527/1990 Zb. o vynálezoch, priemyselných vzoroch a zlepšovacích návrhoch v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 618/2003 Z.z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon)

special

Příspěvek od special » 19 led 2011 23:15

atlon píše:ako uz spomenul stopo, tie poplatky za "pracovnu rozmnozeninu dile platis obom, soza, slovgram a MUSIS mat original cd.
slobodne povolanie - to si mozes vybavit LEN ked skladas hudbu, cize si autor
zmluvy - registracia v slovgrame - bezplatne a mozes hrat diskoteky ako dj, a tato zmluva ta aj opravnuje organizovat diskoteky.
dj - "pustac" :wink: - ohlasi slovgramu podnik kde hral a POMOZE organizatorovi pri vytvoreni zoznamu skladieb ktore za dany vecer odohral - to je VSETKO

dj - organizator - nahlasi akciu slovgramu, soze , podla kapacity miestnosti a koeficientov sa vypocita "odmena", posle zoznamy skladieb SOZE od dj-ov co tam hrali.
priklad -
200 ludi vstupne 2€
- SOZA - vstupne * koeficient (t.j. v tomto pripade 20€ bez dph cize 40€ s dph
- Slovgram - 48€
jedna akcie ta vyjde cca 96 € (soza, slovgram)

ostatne ak vydrzis, bude tabulka kde to bude vsetko popisane :wink:
atlon diky za rýchlu odpoved, samozrejme počkam si na kompletny výpis až ho tu hodíš, aby som mal v tomto uplne jasno a mohol sa dotoho pustiť. déingu zdar
2*numark n d x 800 + denon d n-x 1100 + senheyser h d 215

stopo

Příspěvek od stopo » 20 led 2011 07:52

o tom slobodnom povolani je to take diskutabilne lebo ked hras niekde tak skladas celu noc hudbu mas svoj styl svoje prechody davas tam efekty nieco povies do mikrofonu... cize z tohto hladiska si autor

atlon

Příspěvek od atlon » 20 led 2011 09:41

pozooor , skladanie a mixovanie su dve rozdielne veci :wink: mixujes veci co uz NIEKTO vymyslel a ZLOZIL cize nie si autor tych veci :wink: to ze ty tam pridas nejaky efekt , stiahnes basy atd. neni autorstvo :wink:

stopo

Příspěvek od stopo » 20 led 2011 12:48

nuz nakolko situacia ohladom mp3 a digitalnych formatov je katastrofalna zacal som s malou iniciativov na SK dost ma inspiroval AZU, vcera bol poslany tento mail riaditelovy slovgram a soza dufam ze to dopadne inak ako v CZ.

Dobrý deň,
volám sa Martin Stopiak. Ako prvému píšem Vám, riaditeľovi Slovgramu, nakoľko v minulosti som mal s Vašou spoločnosťou lepšie skúsenosti ohľadom odpovedí na otázky. Chcel by som Vás požiadať menom všetkých Dj-ov na Slovensku o Vaše stanovisko k niekoľkým nasledujúcim otázkam.

Dodržiavanie autorského zákona pri verejných produkciách by malo byť samozrejmosťou, ale ako zrejme Vy sami veľmi dobre viete, na väčšine akcií, diskotékach a kluboch sa to striktne nedodržuje a k produkcii sa často používajú aj nahrávky zriadené nie úplne legálnou cestou. Príčinou je jednoznačne systém správy autorských práv, ktoré dávajú Dj-ov do rovnakej roviny ako ktoréhokoľvek iného občana.

Súčasná podoba je neúnosná hneď z niekoľkých dôvodov. Napríklad Vám môžem uviesť svoju situáciu. Vlastním niečo vyše 600 kusov originálnych CD, niektoré z nich sú staršie než 10 rokov a ako sami uznáte, pri tom, čo majú za tie roky odohraté, majú na sebe škrabance, ktoré v mnohých prípadoch úplne znemožňujú ich ďaľšie použitie. Týmto sa dostávam do situácie, kedy originálny nosič už nemôžem k verejnej produkcii použiť, ale čo je oveľa horšie, nemám ani najmenšiu možnosť tieto nosiče už znova po takej dlhej dobe zakúpiť ani k nim nevlastním kópie, pretože v tej dobe rozmnožovacie zariadenia tohto druhu neexistovali, respektíve ich dostupnosť nebola taká vysoká aká je teraz. V takejto situácii mi neostáva nič iné, ako možnosť poobzerať sa po internete a skladby si aspoň pre svoju domácu potrebu niekde stiahnuť, nakoľko sa už nevydávajú. V internetových obchodoch s hudbou (CD, nakoľko u nás obchod s MP3 nie je) kúpim prevažne len hudbu v rádio verziách, často zameranú na bežných poslucháčov, ale nenájdem tu hudbu určenú pre Dj-ov. Úplne v rovnakej situácii sa tak ocitávajú stovky začínajúcich Dj-ov, ktorý by radi legálne ku svojej produkcii používali originálne nosiče, ale hudbu ktorú potrebujú, prevažne tú staršiu nemajú možnosť nikde kúpiť, a tak im bohužiaľ neostáva iná možnosť ako si ju tiež zaobstarať na internete aj napriek tomu, že tým porušujú zákon, ju následne používajú k verejnej produkcii, pretože súčasná situácia im ani inú možnosť nedáva, pokiaľ chcú vyhovieť návštevníkom a postarať sa o čo najlepšiu zábavu. Ako som už vravel, v tuzemských internetových obchodoch sa dá zohnať prevažne len hudba v rádio verziách, čo samozrejme nie je hudba určená pre Dj-ov, ktorý pre mixovanie potrebujú odlišné verzie, ktoré sa v týchto obchodoch nedajú zakúpiť. V zahraničných obchodoch s MP3 ako je napríklad Beatport, Masterbeat ci Junodownload sa dá zakúpiť prevažne hudba hudobných žánrov zameraných na kluby, avšak Dj-ovia tu nenájdu to, čo vyžadujú návštevníci našich diskoték. Technika ide neustále dopredu a v súčastnosti existuje veľa ovládačov k počítačom a rôzne prehrávače, ktoré prehrávajú len MP3 a iné digitálne formáty, nakoľko nemajú cd mechaniku. A keďže sa nedá zohnať v digitálnom formáte staršia zahraničná hudba a čo je ešte horšie ani staršia či nová slovenská a česká hudba, tak Dj nemá inú možnosť ako si túto hudbu nelegálne zohnať na internete. Tieto prekážky stavajú DJ-ov do pozície nechcených porušovateľov zákona, pretože pokiaľ si chce udržať miesto Dj-a v akomkoľvek podniku, aby ho majiteľ nevyhodil, musí hrať pre návštevníkov, ale nemá možnosť legálne túto požadovanú hudbu zakúpiť aj napriek tomu, že by tak rád spravil.

Východisko vidíme v špeciálnej licencii pre Dj-ov (podobná licencia funguje v Českej Republike pri internetových rádiách, kde si rádio zaplatí mesačný poplatok a môže používať hudbu získanú z ľubovoľných zdrojov vrátane neoriginálnych nosičov). Napríklad: Licencia by sa vydávala na 3, 6 alebo 12 mesiacov. Platba by bola vopred. Hudba môže byť v akomkoľvek digitálnom formáte (MP3, Wav, Acc...) z ľubovoľného zdroja (aj z neoriginálnych nosičov). Ceny: 10-15 € na mesiac za jednu spoločnosť spolu (Slovgram, Soza) 20-30 € pričom hudba je obmedzená na maximálne 5 GB. 30-50 € na mesiac za jednu spoločnosť spolu (Slovgram, Soza) 60-100 € pričom hudba je obmedzená na maximálne 20 GB. 100-120 € na mesiac za jednu spoločnosť spolu (Slovgram, Soza) 200-220 € pričom hudba nie je obmedzená (pre tých, ktorí potrebujú obrovské kvantá hudby).

Aby sa kontrolórom zjednodušila kontrola a nemuseli hľadať hudbu všade po počítačoch: hudba by musela byť uložená na externom pamäťovom médiu (USB, externý HDD, SD karta, CD, DVD...), na ktorom by nemohlo byť uložené nič iné, pričom každá hudba uložená mimo tohto média by sa automaticky považovala za nelegálnu (pokiaľ by sa nejednalo o originálne CD či legálne zakúpenú MP3). Čo sa týka CD a DVD tak tých môže mať Dj viac, avšak spolu na nich nemôže byť viac GB hudby ako má povolené v licencii.

Z nášho pohľadu ako DJ-ov si myslím, že by nemal byť v tomto smere až taký veľký problém nájsť kľúč k realizácii takéhoto zámeru, obzvlášť pokiaľ Vám to prinesie ročne do podkladne nemalú finančnú čiastku.

Radi by sme poznali Vaše stanovisko k pre nás neriešiteľnému problému.

Prajeme Vám veľa úspechov a budeme sa tešiť na Vašu, dúfajme kladnú a konkrétnu odpoveď bez zbytočných citácií zákona, ktorú by sme mohli ďalej prezentovať Dj-om, ktorí na ňu netrpezlivo čakajú.

stopo

Příspěvek od stopo » 20 led 2011 12:49

a pred pol hodinkou som dostal stanovisko slovgramu

Dobrý deň, pán Stopiak,

Váš podnet - otázku som postúpil nášmu právnemu oddeleniu a oddeleniu verejných produkcií, ktoré ho posúdia a budú sa ním zaoberať. Problematika, o ktorej píšete nie je jednoduchá a pravdepodobne by si vyžadovala legislatívne zmeny. Je všeobecne známe, že vývoj a technológie v oblastiach, ktoré podliehajú autorskému právu predbiehajú jeho platné úpravy a to nie len na Slovensku. Pokúsime sa nájsť riešenie, ktoré by bolo pre zúčastnené strany prijateľné a pokiaľ k nemu dospejeme, budeme Vás o tom informovať.

S pozdravom,

Vladimír Kubovčák
SLOVGRAM, riaditeľ

atlon

Příspěvek od atlon » 20 led 2011 13:10

super. ja vzdy tvrdim ze Slovgram je v tomto super. len ta SOZA , to bude teda orech a riadny :wink:

stopo

Příspěvek od stopo » 20 led 2011 13:13

no na jednu otazku ktoru som poslal riaditelovy soza cakam uz 4 mesiac :lol: :lol:

ocakavam ze soza sa ozve tak o tyzden mozno 2 :D

atlon

Příspěvek od atlon » 20 led 2011 13:22

ale mam pripomienku
takymto riesenim by sa zasa len podporili "nelegalny dj-i/pustaci" , ktori uz aj teraz na to kaslu ze existuje nejaka SOZA a Slovgram a pod...aju ceny len aby hrali, lebo za skladby neplatia NIC :( ja osobne by som bol vo velkej nevyhode , pretoze ja si skladby kupujem legalne ( beatport a podobne) takze tie navrhovane ceny sa mi zdaju male, aj ked su fakt veci ktore sa nedaju kupit ako mp3, ale vydavatelstva ich urcite maju v archive, pretoze podla mojich informacii autorske pravo na dielo trva cca 70 rokov, ak sa nemylim, a myslim si ze by este radi na niektorich veciach zarobili :wink: na to by aspon podla mna malo vzniknut nejake zdruzenie,, co by rokovalo s vydavatelstvami , aby povolili predaj skladieb aj pre nase uzemie (tzv. restricted area skladby ) ,popripade previdali stare co sa uz nedaju zohnat a vyslovene len pre clenov tohoto zdruzenia, do ktoreho by sa platilo clenske. ale na toto by bolo dobre spravit stretko nas dj-ov (poctivych) a spravit RAZNY koniec tym pustacom co kazia ksefty. ja by som sa skor uberal touto cestou . nech to je tak ako to je teraz a plus toto zdruzenie

stopo

Příspěvek od stopo » 20 led 2011 13:31

tie ceny som dal just mensie lebo soza si ceny rada dviha
a mas to obmedzene na GB
a ty si kupis cd ci mp3 na mas to na trvalo ale toto platis mesacne podla mna to bude mesacne tak 40-50€
ale pustacov sa treba zbavit nevravim aj kolky z nas len pustaju napr ja na svadbe ludovky asi moc nezamixujem ale ked som v bare tak len mixovat ziadne take ze fader dole fader hore

atlon

Příspěvek od atlon » 20 led 2011 13:34

u mna su pustaci ty co maju len nelegalne veci a berie povedzme 15-50€ za akcosku , len aby niekde hral a o tychto veciach ani nema sajnu a to nehovorim o tom ze ani nevie ze by mal mat zmluvu so slovgramom , zivnost a podobne :biggrin2:

special

Příspěvek od special » 20 led 2011 20:30

no, ja zas musím povedať, že celkom súhlasim aj s tím čo navrhol stopo, ale aj s atlonovím názorom. Poldamna tá licencia pre dj by nebola zlá vec, pretože bolo by možne si vybrať buď si kúpim hudbu niekde legálne, alebo zaplatim tú licenciu a hrám z čoho chcem. Myslim si že ceny nataku licenciu by neboli nízke ako poznam nenažranú sozu, ale myslim si že schváliť taku to formu licencie ako napísal stopo do slovgramu by nebol problem môj názor je taky, že ak by chceli dokonca roku by to mohlo fungovať. Atlon neboj sa nič až by dj musel zaplatiť napr tisícku ročne len aby mohol hrať čo len chce, hneď by ho to poroku dvoch prešlo!, pretože za akcošky by nedostal viac ako dostane dnes ked hraje ako kolvek nelegálne, a musel by si uvedomiť že ta hudba ktorá by bola aj tak obmedzená na gb, čo výtam by bola legálna len kím by platila licencia, ktorá by bola vyslovene neprenosná! a dala by sa požiadať len tím dj-om, ktorý by mal už platnú zmluvu so slovgramom a v poriadku papiere pre živnosť. Viem že takych ako atlon by to postavilo do nevýhody, ale poznam večšinu takych čo by to schvalovali take riešenie ako napísal stopo. Ja by som zas viac išiel po tych nelegálnych pušťačoch, ja mam tiež kopu original cd doma ale už nechcem hrávať z cd preto hladam riešenie, ale barkto čo niekedy hrava pomne vytiahne kluč a hraje hudbu, oktorej sa ešte aj chvali že ju stiahol hen nanete kdesi, takže môj nazor je ten, aby tu licenciu schválili dali k tomu cennik, ale aby popritom sprisnili rázie, pretože ak by už bola taka licencia, myslim že už by nebol problem aj začiatočnikom začať hrávať. skúsi to narok, a pojde abo nepojde nik ho nenúti pokračovať. Keby bolo združenie, myslim si že zas ako je v tychto končinách zvykom by sa našiel niekto s "dobrími" úmyslami a chcel by natom len nahrabať na úkor podstivych ludi. tolko moj názor.
2*numark n d x 800 + denon d n-x 1100 + senheyser h d 215

atlon

Příspěvek od atlon » 20 led 2011 21:03

ja si myslim ze bolo by to realne, ale malo by to byt podmienene aj ORIGINALMI , mozes ziskat licenciu na urcity pocet GB "nelegalnej" hudby, ale len ak mas originalne nosice (cd, mp3), ale nesmelo by to presahovat povedzme 10 % orig nosicou. s tymto by som plne suhlasil , pretoze fakt su skladby ktore sa nedaju kupit na SVK legalne koli restricted. ked si to realne vezme, mam 13 GB skladieb legalnych, a to je cca 1200 skladieb, za jednu akciu zahras v priemere 10-12 skladieb (nie radiovky v mojom pripade), cize mam muziku na 100 hodin, co pri akcii v dnesnej dobe co sa HRA 4 hodiny je 25 akci , t.j. 2* tyzdenne = cca 3 mesiace, ak by som hral postupne vsetky skladby co mam.a to nespominam akcie kde si ako host a hras 1 - 1 1/2 hodky. moja investicia do skladieb bola zatial 1560€ cca ( nie naraz , behom dvoch rokov)
cize :
ak chcem byt "aktualny" s hitmy, musim ich obmienat , skladby. cize investicia cca za skladbu 1,30 €. stopo navrhol jednorazovy poplatok 200-220 € , nech je to aj dvakrat,soze aj slovgramu cize cca 440€ NEOBMEDZENA velkost dat!! je to pre mna takymto sposobom NEPRIJATELNE!!!! tak ako stopo navrhuje sa len podporia nelegalny dj-i, pretoze nahrabe 440€ na rok a hra si z coho chce.

1560€ voci 440€ pre mna NEPRIJATELNE VOBEC

licencia na "nelegalne nosice - PODMIENENA ORIGINALMI v pomere 10%:90% REALNE PRIJATELNE
skuste aj nad takymto riesenim porozmyslat :wink:

stopo

Příspěvek od stopo » 20 led 2011 21:13

atlon píše:ja si myslim ze bolo by to realne, ale malo by to byt podmienene aj ORIGINALMI , mozes ziskat licenciu na urcity pocet GB "nelegalnej" hudby, ale len ak mas originalne nosice (cd, mp3), ale nesmelo by to presahovat povedzme 10 % orig nosicou. s tymto by som plne suhlasil , pretoze fakt su skladby ktore sa nedaju kupit na SVK legalne koli restricted. ked si to realne vezme, mam 13 GB skladieb legalnych, a to je cca 1200 skladieb, za jednu akciu zahras v priemere 10-12 skladieb (nie radiovky v mojom pripade), cize mam muziku na 100 hodin, co pri akcii v dnesnej dobe co sa HRA 4 hodiny je 25 akci , t.j. 2* tyzdenne = cca 3 mesiace, ak by som hral postupne vsetky skladby co mam.a to nespominam akcie kde si ako host a hras 1 - 1 1/2 hodky. moja investicia do skladieb bola zatial 1560€ cca ( nie naraz , behom dvoch rokov)
cize :
ak chcem byt "aktualny" s hitmy, musim ich obmienat , skladby. cize investicia cca za skladbu 1,30 €. stopo navrhol jednorazovy poplatok 200-220 € , nech je to aj dvakrat,soze aj slovgramu cize cca 440€ NEOBMEDZENA velkost dat!! je to pre mna takymto sposobom NEPRIJATELNE!!!! tak ako stopo navrhuje sa len podporia nelegalny dj-i, pretoze nahrabe 440€ na rok a hra si z coho chce.

1560€ voci 440€ pre mna NEPRIJATELNE VOBEC

licencia na "nelegalne nosice - PODMIENENA ORIGINALMI v pomere 10%:90% REALNE PRIJATELNE
skuste aj nad takymto riesenim porozmyslat :wink:

jeden detail tie poplatky su na mesiac cize do 5gb cena 20-30€ mesacna ak chces neobmedzene tak 100-150€ na mesiac

a napr ja ked cd neprehram lebo mam prehravac len na mp3 wav acc a podobne digitalne subory cize cd je mi na prd a slovenske a ceske mp3 nezozeniem rovnako ani oldies aspon ja osobne by som mal legalne kupene radio hity (kedze hram dance) a licenciu na 5 gb a tam by som mal slovenske ceske piesne a oldies

atlon

Příspěvek od atlon » 20 led 2011 21:22

ale tymto padom riesis len seba , a komercnych dj-ov a nie celkovy problem , bohuzial. sorry ale s tymto napadom nemozem suhlasit potom

Odpovědět