slovenska OSA ??

Zkušenosti s OSA a Integramem. Názory na tyto organizace. Pravní rozbor existence a činnosti těchto organizací atd.
Odpovědět
DeeKAY

Re: slovenska OSA ??

Příspěvek od DeeKAY » 18 led 2011 17:34

Zdravim,
skrz google a po porade s pravnikom som zacal hladat informacie o danej problematike a musim povedat, ze som vdacny za tento thread ;)
Rad by som tiez participoval v kumulovani informacii ak je to mozne.

Inak tie razie v NZ si pamatam, ja som sice zazil obdobne akcie ked som bol este na strednej skole pred 6 rokmi ale viem ze sa stale organizuju (mam internu spojku :D )
Cize treba mat vsetko legalne. A inak R.I.P. No3 :(

Planujem sem tam prilezitostne pustat retro muziku (budem mat zivnost). Moja dilema teraz je, ze okrem original CD mam doma obrovsku kolekciu platni (niekolko 100) a nejake tie kazety (original samozrejme).
V pripade ak by som si z nich chcel narobit mp3, co je prakticky jedina realna moznost ako tieto media vyuzit bez srania, tak musim zaplatit tych 200e.

Lenze ja hram tak 2 krat do roka, za co sa mi tych 200 mozno ani nevrati. Na druhej strane mam aj nejake CD. Z tych ale viem hrat tak 4 hodiny co je malo. Objednal som si aj nejake nove ale stale je to malo (BTW pre tych co chcu origo CD, tak popron.sk je pri niektorych neuveritelne lacny, 1.30e za CD...).

Cize zrejme mi neostava, len tych 200 platit alebo hrat len z CD.

Inak: pokial si stiahnem album ktory mam na platni alebo kazete ako mp3 a potom sa budem tvarit ze je to kopia z mojho media, neexistuje sposob ako by mi dokazali ze nie je. Je smutne ze musime vobec taketo sprostosti riesit :( v momente ako som si kupil prava na danu skladbu tak je podla mna irelevantne, na akom je nosici, kolko z nej mam kopii, ak ich nepredavam a nedistribuujem. Aj tak neviem pocuvat 2 kopie naraz :D

A stale nechapem ako to maju medzi sebou vyriesene Soza a Slovgram... Mam pocit ze tam niektore platby prebiehaju duplicitne a pod.

Zdravi Dano ;)

atlon

Příspěvek od atlon » 18 led 2011 17:50

trosku ta vyvediem z omylu :wink: neni to 200 ale 249€ a t odvakrat, pretoze platis aj SOZE aj Slovgramu.
na tvojom mieste by som to riesli tak, ze bud by som si pozical gramce na akciu , alebo ak chces tak si kup nejake najlacnejsie DD gramce napriklad http://www.55.sk/product/5201/numark-tt-1650-sk alebo set http://www.55.sk/product/6506/numark-ibattlepak-sk cenovo to je stale lacnejsie ako si platit rocne tie poplatky na vyrobu kopii z platni , a ked pises ze 2-krat do roku hras, asi by bolo toto schodnejsie riesenie :wink: ale to je uz na tebe .
a o tom duplicitnom plateni , SOZA chráni majetkové práva autorov a vydavateľov hudobných diel, a Slovgram VÝKONNÝCH UMELCOV A VÝROBCOV ZVUKOVÝCH A ZVUKOVO-OBRAZOVÝCH ZÁZNAMOV, zato su dve a dvom treba platit :wink:

DeeKAY

Příspěvek od DeeKAY » 18 led 2011 18:01

Jee, dik za rychlu odpoved ;)
No tak to su ine palky... vyse 500e za nieco, za co som uz legalne raz zaplatil?! Chore...
Vlacit gramce je nerealne lebo tych platni mam tolko, ze sa mi na jeden krat nezmestia do auta. :)
Za tie poplatky si nastahujem vsetko ako mp3 aj s uctom... Naozaj chore.
Takze to vidim na vlacenie a nakupenie CD, a budem hrat z MP3. Ale CDcko strcene v kompe a v momente ako sa nieco deje, USB disk sa odaja z pocitaca a putuje do stratena :)
Chcem aby bolo vsetko legalne, ale co je moc, to je moc...

A ked sa teda budem registrovat v slovgrame ako diskotekar, musim zaroven aj v soze? Tiez je to bezplatne? Som aj autor skladieb (texty aj vsetk ostatne, ziadne loopy, rockovy one-man-band :D ), tak by som to jednym smahom mal konecnce z krku.

atlon

Příspěvek od atlon » 18 led 2011 18:07

nemas zac, sak niekedy mozme dohodnut spicha , vidim ze si z NZ :wink: ale to bude realne az ked doriesim vsetky zalezitosti s nima (slovgram, soza atd atd .. )

DeeKAY

Příspěvek od DeeKAY » 18 led 2011 18:09

Jasne, ja som za, ale az ked dopisem bakalarsky projekt :D Ked uz mi trvalo 6 rokov kym som sa k nemu dopracoval, tak nech uz ma uroven :D
Inak pohybujem sa v NZ a v BA casovo asi pol na pol takze pokojne aj tam.

nema.dj

Příspěvek od nema.dj » 18 led 2011 19:11

Ako diskotekar staci byt registrovany len v Slovgrame....co sa tyka zivnosti....je cisto len diskotekarska cinnost (volna) ale je len na krytie produkcie cez zmluvu s nejakou organizaciou, ja som si preto spravil aj organizaciu kulturnych, spolocenskych a sportovych podujati
Denon 2x SC3900, DN-X1700, MacBook Pro 13" i5, NI X1 mk2, HD25-II

DeeKAY

Příspěvek od DeeKAY » 18 led 2011 19:36

Zmluva mi plne vyhovuje, tak som to aj mienil. Chcem mat kazdy kseft na papieri a byt kryty tymto sposobom.

nema.dj

Příspěvek od nema.dj » 18 led 2011 20:15

tiez som toho nazoru....sice zaplatim dan...ale aspon je to koser....a mimo ine, platim dane - sporim na dochodok :wink:

special

Příspěvek od special » 19 led 2011 13:40

zdravím chlapci prečítal som si túto tému a tiež by som rád vyjadril vďačnosť atlonovi zato, že sa pustil do vyriešenia problému, ktorý myslim riešia mnohí znás, ale nik nejak nepozna presnú odpoveď. a teraz k môjmu problému Tiež som "dj" schválne píšem v ", pretože unás na východe sa hráva večšinou rádiova komerčná hudba, a ak niekto chce hrať musí večšinou hrať to čo leti, ale to je jedno. Hrávam už nejakyten piatok, ale nie nejak často tak, 15x ročne. chcel by som ale začať hrávať viac nacvičeného mam už dosť doma hravam denne a myslim že aj akcii by sa dalo zohnať, avšak chcel by som poprosiť o zodpovedanie otázok, z ktorých už niektoré možno boli zodpovedané, ale pomohlo by mi to. 1: kedže chcem hrávať legálne, ale nechcem hrávať z cd rád používam mp3 format, viem že jediná možnosť je zakúpiť si mp3 legálne. Problém je v tom že mám dosť cd sú origo, ale všade ich vláčiť sa mi nechce no dozvedel som sa že ak si tie cd chcem prerobiť na format mp3 usim zaplatiť tie poplatky soze a slovgramu za tie ich "licencie" je to 500 euro ročne. Tu je moja prva otázka vela ľudí ma presviedča otom, že ak zaplatím tie poplatky za tie licencie, bude každemu jedno z čoho hrám a teda aj keby som si nakradol hudbu z netu, ta licencia ktorú zaplatim ma opravnuje na územi slovenska tú hudbu používať. Myslím že aj tu to kdesi už bolo spomenuté že dokonca pán repčik zo sozy sa ktomu tak vyjadril. Najednej strane je to logicke, aj ta hudba ktorá je nanete zadara a hovorí sa onej ako o ilegálnej je napokon z originálneho nosiča, predsa niekto ju tam dať musel a len tak zničoho nič to nebolo, ale nadruhu stranu nemam to overené, preto by som túto ootázku chcel položiť ako podnet k riešeniu problému, ktorý rieši atlon, aby v tom bolo raz a navždy jasno. Poviem praudu neverim že to tak môže byť a podlamna treba mať doma originály a platiť licenciu ak chcem hrať z kópii, čo je podlamna uplne predražená somarina! keby to šlo tak, ako som písal vyžšie že som počul že niekto si kúpi tie licencie a môže hrať z čoho chce, myslim že by to bol dobry nápad. Možno sa niektorí ohradia a ja sám by som to nejak nerad používal pretože dať 500 euro ročne a vlastne platiť každy rok je somarina ked kúpim hudbu raz mam ju nafurt legálnu, ale aj tak keby to bolo možne takto viac ludi by potom siahlo rok dva by ich bavilo používať tie licencie a platiť a hrali by legálne ale potom by si uvedomili že to nema zmysel platiť a ked licencia strati platnosť vlastne už hudba legálna nie je a začali by viac kupovať hudbu skutočne legálne, ale to je len môj názor som ale takeho riešenia zastancom a ak by to tak šlo ani tá suma nie je vysoka dať 500 euro ročne zato aby som mohol cely rok hrať legálne nato sa dá zarobiť! a oproti tím čo hudbu podstivo kupujú by to bolo trošku fér, hoci zas by sme pomohli mať niekomu lepšie auto dom a tak dalej ale to je oinom. Zauima ma ako to teda je stími "licenciami"? dalšia vec: môj problem spočíva aj v tom že aj keby som kupoval hudbu napr z beatportu, nezoženiem tam všetko čo potrebujem, a neviem ako to riešiť? nejake iné e-shopy na hudbu, u ktorých sa dá nakúpiť dobrá hudba ale aj komercia, lebo ju musim hrať už som si aj zvykol, ale aj tak sa mi stáva že musím hrávať hudbu, ktorá sa fakt nedá zohnať iba nejak nablekotu, zauimalo by ma ako toto chcu riešiť naše organizácie nenažrané, pretože kupovať hudbu a ešte platiť aj licenciu aby som neryskoval no to snad nemyslia vážne!!! tak ma zauima, v ohlade nato, či su aj nejake fakt lepšie e-shopy na muziku za dobré ceny, napr nejake výberovky pre dj niečo take nejestvuje? dalšia vec je tá registrácia v slovgrame. Viem že je to bezplatná registrácia, ale musím vykazovať kde som hrával, a tiež ma zauima ako už bolo spomenuté, ak ja im pošlem že napr v sobotu som hrával taky zoznam piesni, treba zato platiť? a kto to plati? ja, alebo ten zakoho hrajem?(to že treba platiť najprv prava ked kupim hudbu a potom aj zato že ju použijem sa mi zdá nezmyselne dvaraz platim za to isté) a napokon živnosť: Zauima ma ako je to stímto, nechcem si len kôli hraniu vybavovať živnosť, ked to nepotrebujem, a bolo vyžšie spomenuté že ide vybaviť niečo ako slobodné povolanie. Neviem či správne tento pojem chápem, ale je to niečo na ten štíl ako majú ti "finanční poradcovia" čo napr robia pre nejakú firmu a su aj szčo? čiže nahlasim sa na zdravotnú sociálku ako diskotekár aj nadaňove dostanem tú taku kartičku, a vlastne môžem hrať len stím že každa moja akcia musí byť napísana na nejakú organizáciu, napr hrajem za nejaky športový klub, ktorý patri pod nejaku dedinu, môže byť zmluva vystavená ceznich, a ja teda splňam podmienku toho že mam akciu na nejaku organizáciu? ak je to tak, tak vlastne len vystavim zmluvu obe strany ju podpíšu a ja ju pri zúčtovani riadne zdaním. Ak to chápem zle, prosím opravte ma. Nemam stímto skúsenosti dteraz som večšinou hrával na "dohodu" kde všetko zdaňovala organizácia ale bol som krytý ale nehral som často tak som nebol ani v slovgrame registrovaný ale kšefty idú tak to chcem dať doporiadku. a ešte aby som nezabudol, ak by som si založil vlastnú organizáciu ako píše nema.dj, tam už treba asi riadnu živnosť že? snád som sa spýtal navšetko čo chcem vedieť skôr ako sa dotoho pustím vďaka za odpovede, keby mal niekto ochotu mi to vysvetliť podrobnejšie aby som sa nemusel pýtať dokola na somariny kludne aj cez pm.
2*numark n d x 800 + denon d n-x 1100 + senheyser h d 215

stopo

Příspěvek od stopo » 19 led 2011 14:33

special píše:zdravím chlapci prečítal som si túto tému a tiež by som rád vyjadril vďačnosť atlonovi zato, že sa pustil do vyriešenia problému, ktorý myslim riešia mnohí znás, ale nik nejak nepozna presnú odpoveď. a teraz k môjmu problému Tiež som "dj" schválne píšem v ", pretože unás na východe sa hráva večšinou rádiova komerčná hudba, a ak niekto chce hrať musí večšinou hrať to čo leti, ale to je jedno. Hrávam už nejakyten piatok, ale nie nejak často tak, 15x ročne. chcel by som ale začať hrávať viac nacvičeného mam už dosť doma hravam denne a myslim že aj akcii by sa dalo zohnať, avšak chcel by som poprosiť o zodpovedanie otázok, z ktorých už niektoré možno boli zodpovedané, ale pomohlo by mi to. 1: kedže chcem hrávať legálne, ale nechcem hrávať z cd rád používam mp3 format, viem že jediná možnosť je zakúpiť si mp3 legálne. Problém je v tom že mám dosť cd sú origo, ale všade ich vláčiť sa mi nechce no dozvedel som sa že ak si tie cd chcem prerobiť na format mp3 usim zaplatiť tie poplatky soze a slovgramu za tie ich "licencie" je to 500 euro ročne. Tu je moja prva otázka vela ľudí ma presviedča otom, že ak zaplatím tie poplatky za tie licencie, bude každemu jedno z čoho hrám a teda aj keby som si nakradol hudbu z netu, ta licencia ktorú zaplatim ma opravnuje na územi slovenska tú hudbu používať. Myslím že aj tu to kdesi už bolo spomenuté že dokonca pán repčik zo sozy sa ktomu tak vyjadril. Najednej strane je to logicke, aj ta hudba ktorá je nanete zadara a hovorí sa onej ako o ilegálnej je napokon z originálneho nosiča, predsa niekto ju tam dať musel a len tak zničoho nič to nebolo, ale nadruhu stranu nemam to overené, preto by som túto ootázku chcel položiť ako podnet k riešeniu problému, ktorý rieši atlon, aby v tom bolo raz a navždy jasno. Poviem praudu neverim že to tak môže byť a podlamna treba mať doma originály a platiť licenciu ak chcem hrať z kópii, čo je podlamna uplne predražená somarina! keby to šlo tak, ako som písal vyžšie že som počul že niekto si kúpi tie licencie a môže hrať z čoho chce, myslim že by to bol dobry nápad. Možno sa niektorí ohradia a ja sám by som to nejak nerad používal pretože dať 500 euro ročne a vlastne platiť každy rok je somarina ked kúpim hudbu raz mam ju nafurt legálnu, ale aj tak keby to bolo možne takto viac ludi by potom siahlo rok dva by ich bavilo používať tie licencie a platiť a hrali by legálne ale potom by si uvedomili že to nema zmysel platiť a ked licencia strati platnosť vlastne už hudba legálna nie je a začali by viac kupovať hudbu skutočne legálne, ale to je len môj názor som ale takeho riešenia zastancom a ak by to tak šlo ani tá suma nie je vysoka dať 500 euro ročne zato aby som mohol cely rok hrať legálne nato sa dá zarobiť! a oproti tím čo hudbu podstivo kupujú by to bolo trošku fér, hoci zas by sme pomohli mať niekomu lepšie auto dom a tak dalej ale to je oinom. Zauima ma ako to teda je stími "licenciami"? dalšia vec: môj problem spočíva aj v tom že aj keby som kupoval hudbu napr z beatportu, nezoženiem tam všetko čo potrebujem, a neviem ako to riešiť? nejake iné e-shopy na hudbu, u ktorých sa dá nakúpiť dobrá hudba ale aj komercia, lebo ju musim hrať už som si aj zvykol, ale aj tak sa mi stáva že musím hrávať hudbu, ktorá sa fakt nedá zohnať iba nejak nablekotu, zauimalo by ma ako toto chcu riešiť naše organizácie nenažrané, pretože kupovať hudbu a ešte platiť aj licenciu aby som neryskoval no to snad nemyslia vážne!!! tak ma zauima, v ohlade nato, či su aj nejake fakt lepšie e-shopy na muziku za dobré ceny, napr nejake výberovky pre dj niečo take nejestvuje? dalšia vec je tá registrácia v slovgrame. Viem že je to bezplatná registrácia, ale musím vykazovať kde som hrával, a tiež ma zauima ako už bolo spomenuté, ak ja im pošlem že napr v sobotu som hrával taky zoznam piesni, treba zato platiť? a kto to plati? ja, alebo ten zakoho hrajem?(to že treba platiť najprv prava ked kupim hudbu a potom aj zato že ju použijem sa mi zdá nezmyselne dvaraz platim za to isté) a napokon živnosť: Zauima ma ako je to stímto, nechcem si len kôli hraniu vybavovať živnosť, ked to nepotrebujem, a bolo vyžšie spomenuté že ide vybaviť niečo ako slobodné povolanie. Neviem či správne tento pojem chápem, ale je to niečo na ten štíl ako majú ti "finanční poradcovia" čo napr robia pre nejakú firmu a su aj szčo? čiže nahlasim sa na zdravotnú sociálku ako diskotekár aj nadaňove dostanem tú taku kartičku, a vlastne môžem hrať len stím že každa moja akcia musí byť napísana na nejakú organizáciu, napr hrajem za nejaky športový klub, ktorý patri pod nejaku dedinu, môže byť zmluva vystavená ceznich, a ja teda splňam podmienku toho že mam akciu na nejaku organizáciu? ak je to tak, tak vlastne len vystavim zmluvu obe strany ju podpíšu a ja ju pri zúčtovani riadne zdaním. Ak to chápem zle, prosím opravte ma. Nemam stímto skúsenosti dteraz som večšinou hrával na "dohodu" kde všetko zdaňovala organizácia ale bol som krytý ale nehral som často tak som nebol ani v slovgrame registrovaný ale kšefty idú tak to chcem dať doporiadku. a ešte aby som nezabudol, ak by som si založil vlastnú organizáciu ako píše nema.dj, tam už treba asi riadnu živnosť že? snád som sa spýtal navšetko čo chcem vedieť skôr ako sa dotoho pustím vďaka za odpovede, keby mal niekto ochotu mi to vysvetliť podrobnejšie aby som sa nemusel pýtať dokola na somariny kludne aj cez pm.
bohuzial ta musim sklamat na to aby si mohol pouzivat hudobnu rozmnozeninu musis zaplatit soze a slovgramu a musis mat origo cd
co sa tyka slobodného povolania chod na danovy urad tam ti poradia
co sa tyka zmluvy tak treba zmluvu kde su jasne stanovene prava a povinnosti dj-a a organizátora kto plati soze a slovgramu aka je vyska odmeny pre dj-a napr pri svadbe aj to ci ma dj narok na veceru a podobne

atlon

Příspěvek od atlon » 19 led 2011 21:05

ako uz spomenul stopo, tie poplatky za "pracovnu rozmnozeninu dile platis obom, soza, slovgram a MUSIS mat original cd.
slobodne povolanie - to si mozes vybavit LEN ked skladas hudbu, cize si autor
zmluvy - registracia v slovgrame - bezplatne a mozes hrat diskoteky ako dj, a tato zmluva ta aj opravnuje organizovat diskoteky.
dj - "pustac" :wink: - ohlasi slovgramu podnik kde hral a POMOZE organizatorovi pri vytvoreni zoznamu skladieb ktore za dany vecer odohral - to je VSETKO

dj - organizator - nahlasi akciu slovgramu, soze , podla kapacity miestnosti a koeficientov sa vypocita "odmena", posle zoznamy skladieb SOZE od dj-ov co tam hrali.
priklad -
200 ludi vstupne 2€
- SOZA - vstupne * koeficient (t.j. v tomto pripade 20€ bez dph cize 40€ s dph
- Slovgram - 48€
jedna akcie ta vyjde cca 96 € (soza, slovgram)

ostatne ak vydrzis, bude tabulka kde to bude vsetko popisane :wink:

nema.dj

Příspěvek od nema.dj » 19 led 2011 21:29

Len tak ma napadlo, kontroluju videa z akcii aj spominane institucie?.....ide mi o to, ze hra dj a pride kontrola a riesi originalitu, zaplatenie kupeneho tracku, atd.....kuknite videa kvazi dj hviezd, debilkov ktori si daju titul DJ ako image a pod....Leos Mares, Guetta, Tiesto....hrabu sa v bookingu s CD's s nadpismi Verbatim, Benq, Kodak a centrofixom napisane nazvy vyberoviek.....alebo aj tu plati rovni a rovnejsi?....hviezda moze a my nie?

stopo

Příspěvek od stopo » 19 led 2011 21:46

mozna ma pracovnu rozmnozeninu

a slobodne povolanie len ak som autor a preco ho potom mam ja aj kamarat a nik s nas hudbu nesklada

atlon

Příspěvek od atlon » 19 led 2011 21:57

[quote="stopo"]mozna ma pracovnu rozmnozeninu

a slobodne povolanie len ak som autor a preco ho potom mam ja aj kamarat a nik s nas hudbu nesklada[/quote]

tak to netusim, ale tu su tri vyjadrenia, LV,NR a BA :
LV - na základe Vášho dopytu Vám oznamujem, že činnosť diskotékára je voľnou živnosťou tzn.:
1, pokiaľ chcete vykonávať len služby DJ bez organizovania diskoték, tak Vám stačí predmet činnosti " Diskotekárska činnosť"
2, pokiaľ chcete tieto diskotéky aj organizovať, tak potrebujete ešte predmet činnosti : " Organizovanie kultúrnych a iných spoločenských podujatí"
3, pokiaľ by ste chceli využívať aj vlastnú tvorbu cez autorský zákon, tak potom je to "slobodné povolanie" a na to nepotrebujete živnostenské oprávnenie....

NR - na Váš dotaz ohľadne organizovania diskoték a hudobnej produkcie vám oznamujeme:
- ide tu o dva predmety podnikania, obidva spadajú pod režim živnostenského zákona. Je to predmet - diskotekárska činnosť, keď robíte priamo produkciu a nie ste organizátorom podujatia, Ďalšia činnosť je - organizovanie kultúrnych a iných spoločenských podujatí čo je vlastne samotné organizovanie podujatia /diskotéky/. Obidve činnosti sú voľnými živnosťami, za každú sa platí zvlášť kolok v hodnote 5,-€. Záleží od toho, v čom chcete podnikať, či len jednu z činností, alebo obidve - to znamená, že budete robiť aj priamo produkciu aj organizovanie podujatí. Slobodné povolanie je to len v tom prípade, ak by ste mali vlastnú kapelu a hrali vlastnú produkciu.

BA - voľnými živnosťami, kedy na získanie živnostenského oprávnenia je pottrebné splniť všeobecné podmienky prevádzkovani živnosti ( vek 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony a bezúhonnosť),
sú :
- diskotekárská činnosť,
- organizovanie tanečných zábav a diskoték.

Formulár ohlásenia živnosti nájdete na www.minv.sk
Správny poplatok za jeden predmet podnikania je 5 euro.

V zmysle § 3 ods. 1, písm. b) zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov živnosťou nie je :

využívanie výsledkov duševnej tvorivej činnosti chránených osobitnými zákonmi 2) ich pôvodcami včítane vydávania, rozmnožovania
a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,

2) Zákon č. 527/1990 Zb. o vynálezoch, priemyselných vzoroch a zlepšovacích návrhoch v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 618/2003 Z.z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon)

nema.dj

Příspěvek od nema.dj » 19 led 2011 22:03

[quote="atlon"][quote="stopo"]mozna ma pracovnu rozmnozeninu

a slobodne povolanie len ak som autor a preco ho potom mam ja aj kamarat a nik s nas hudbu nesklada[/quote]

tak to netusim, ale tu su tri vyjadrenia, LV,NR a BA :
LV - na základe Vášho dopytu Vám oznamujem, že činnosť diskotékára je voľnou živnosťou tzn.:
1, pokiaľ chcete vykonávať len služby DJ bez organizovania diskoték, tak Vám stačí predmet činnosti " Diskotekárska činnosť"
2, pokiaľ chcete tieto diskotéky aj organizovať, tak potrebujete ešte predmet činnosti : " Organizovanie kultúrnych a iných spoločenských podujatí"
3, pokiaľ by ste chceli využívať aj vlastnú tvorbu cez autorský zákon, tak potom je to "slobodné povolanie" a na to nepotrebujete živnostenské oprávnenie....

NR - na Váš dotaz ohľadne organizovania diskoték a hudobnej produkcie vám oznamujeme:
- ide tu o dva predmety podnikania, obidva spadajú pod režim živnostenského zákona. Je to predmet - diskotekárska činnosť, keď robíte priamo produkciu a nie ste organizátorom podujatia, Ďalšia činnosť je - organizovanie kultúrnych a iných spoločenských podujatí čo je vlastne samotné organizovanie podujatia /diskotéky/. Obidve činnosti sú voľnými živnosťami, za každú sa platí zvlášť kolok v hodnote 5,-€. Záleží od toho, v čom chcete podnikať, či len jednu z činností, alebo obidve - to znamená, že budete robiť aj priamo produkciu aj organizovanie podujatí. Slobodné povolanie je to len v tom prípade, ak by ste mali vlastnú kapelu a hrali vlastnú produkciu.

BA - voľnými živnosťami, kedy na získanie živnostenského oprávnenia je pottrebné splniť všeobecné podmienky prevádzkovani živnosti ( vek 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony a bezúhonnosť),
sú :
- diskotekárská činnosť,
- organizovanie tanečných zábav a diskoték.

Formulár ohlásenia živnosti nájdete na http://www.minv.sk
Správny poplatok za jeden predmet podnikania je 5 euro.

V zmysle § 3 ods. 1, písm. b) zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov živnosťou nie je :

využívanie výsledkov duševnej tvorivej činnosti chránených osobitnými zákonmi 2) ich pôvodcami včítane vydávania, rozmnožovania
a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,

2) Zákon č. 527/1990 Zb. o vynálezoch, priemyselných vzoroch a zlepšovacích návrhoch v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 618/2003 Z.z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon)[/quote]

a si vyber :lol:

Odpovědět