O cem je dnes DJing?

Diskuze o DJingu a věcech kolem něj, které se do předchozích kategorií nehodí.
stereoman

O cem je dnes DJing?

Příspěvek od stereoman » 19 črc 2011 12:10

Jelikoz v Olomouci obcas hraji na parties a zrovna se jedna pozvolna chysta, tak jsem se rozhodl, ze se podival co se tam za dobu od me posledni navstevy udalo. Behem cteni tohoto fora http://www.rave.cz/forum/1708/?page=4637* me napadla otazka: O cem je dnes DJing?

Sam nevim jak na tuto otazku odpovedet a tak se tesim na vase filozofovani :lol: . Driv byl DJ krotitel BPM a beatu u desek, zatimco dnes kdyz nechce, tak tohle vubec resit nemusi a tak ma vice casu na ruzne machrovinky. Jelikoz jsem si prosel obema svety, tak vim, ze kazdy ma sve + a sve -...

*-link je aktualni dnes, po pridani novych prispevku se prispevky tykajici se hrani z notasu budou posouvat dozadu ...

Majky_mike

Re: O cem je dnes DJing?

Příspěvek od Majky_mike » 19 črc 2011 16:06

Ona bude pravda asi tak nějak uprostřed...

Rozhodně bych se nepřikláněl k názoru, že to je jen o tom, co leze z repráků. Pokud by to tak bylo, už rovnou může DJ "namíchat" něco ve studiu a tam to prostě pustit z CD a jít na 2 hodiny k baru.

DJing byl vždycky i o tom, že má DJ něco ukázat... um, které léta trénuje a piluje. Osobně bych se asi u "dokonale složeného setu" s DJ za display notebooku nějak extra nebavil (takovej set si pustim v autě, při focení nebo do sluchátek v posilce, ale určitě ho nebudu chtít slyšet na party).

Na druhou stranu je ale třeba říct, že to tradiční rozdělení, že dle použité techniky se stanoví hiearchie, "kdo je víc" je taky nesmyslná. Viděl jsem skvělé show předvedené DJs na gramcích, stějně jako u MIDI konzolek a kontrolerů. Žijeme v roce 2011 a proč nepoužívat techniku z roku 2011... absolutně neodsuzuju nikoho, kdo použije třeba i nějaké BPM sync, pokud to znamená, že ušetřený čas účelně využije v setu jinak a využije plně potenciál doby.

Zase ale nevim, proč do klubu jít (vzít si na párty nebo jinak podporovat) na DJ, který rozbalí midikonzolku + noťas a předvádí na tom něco, co by někdo jiný mohl mnohem "divácky atraktivněji" udělat s gramcema.

Azu

Příspěvek od Azu » 19 črc 2011 16:07

Já si myslim, že prapůvod djingu byl, je a bude stále stejný. Vždy to je o umění výběru vhodných skladeb aby jimi pobavil aktuální publikum. To z čeho hraje a jakým způsobem je až nepodstatné.
http://blog.digitaldj.cz - Novinky ze světa DJ techniky

Azu

Příspěvek od Azu » 19 črc 2011 16:10

Majky_mike píše:Zase ale nevim, proč do klubu jít (vzít si na párty nebo jinak podporovat) na DJ, který rozbalí midikonzolku + noťas a předvádí na tom něco, co by někdo jiný mohl mnohem "divácky atraktivněji" udělat s gramcema.
Problém je v tom, že většina lidí tam nejde proto aby něco viděli, ale proto aby něco slyšeli, proto jim je úplně jedno z čeho hraje, ostatně na mnoha akcích ani návštěvník nevidí z čeho dj hraje. Jde jen o to jakou utvoří hudební atmosféru a vtáhne lidi do děje třeba nějakou tou show co předvede.

honcka

Příspěvek od honcka » 19 črc 2011 16:29

na freeakcich mnohdy clovek ani nevidi DJe :)
2*T 1210MK2,PIO707,MV Cross,Dell Vostro-MacOS

Majky_mike

Příspěvek od Majky_mike » 19 črc 2011 16:57

Azu píše:
Majky_mike píše:Zase ale nevim, proč do klubu jít (vzít si na párty nebo jinak podporovat) na DJ, který rozbalí midikonzolku + noťas a předvádí na tom něco, co by někdo jiný mohl mnohem "divácky atraktivněji" udělat s gramcema.
Problém je v tom, že většina lidí tam nejde proto aby něco viděli, ale proto aby něco slyšeli, proto jim je úplně jedno z čeho hraje, ostatně na mnoha akcích ani návštěvník nevidí z čeho dj hraje. Jde jen o to jakou utvoří hudební atmosféru a vtáhne lidi do děje třeba nějakou tou show co předvede.
Azu: co jsem napsal je nutné posuzovat v kontextu odkazu, na který jsem reagoval...

DJing lze brát jako něco řemeslného (DJ na lokální digině nebo svatbě hraje řemeslně písničky na přání a aby se hlavně každý bavil) i uměleckého (párty, kde lidi jdou na DJ jako na interpreta).

A tohle se týká té "umělecké" části DJingu...

Honcka: jj... freeakce se nepočítaj :o)).

Azu

Příspěvek od Azu » 19 črc 2011 17:07

tady na našem trhu ty "Umělecké" v podstatě nemáme :)

Majky_mike

Příspěvek od Majky_mike » 19 črc 2011 17:15

Azu píše:tady na našem trhu ty "Umělecké" v podstatě nemáme :)
Spíš bych řekl, že ta hranice mezi těma dvouma "světama" je nesmírně tenká... a přijde mi, že drtivá většina řemeslných DJs se považuje za umělce :-).

Ale to na tom nic nemění... je jasné, že někde na svatbě je úplně jedno, jestli DJ hraje z gramců nebo z noťasu. Mnohem důležitější je, jestli se bude bavit i "prateta Milka" (která na tancovačky přestala chodit v roce 1968, protože jí přišlo, že ta moderní hudba je jen rámus).

Ale stále pevně věřim, že když někdo jde na nějakou party se zajímavejma DJs, nejde tam jen se opít a koukat, kde by něco ohnul... ale přijde si pro show, ke které i vystupování DJs prostě patří. Alespoň já (když už někam vyrazim) chodim na party takhle.

energy

Příspěvek od energy » 19 črc 2011 23:06

Tak, ako píšete. Ľudia sa prídu na akciu zabaviť a nie pozerať, aké je tam vybavenie (teda aspoň väčšina ľudí :) ). Veľa ľudom je jedno, z čoho dj hrá, niekomu dokonca neprekážajú ani nepodarené prechody, hlavne že "teraz pustil tú rádiovku, čo je world no.1". Ale pravdu povediac, točiace sa vinyly na gramcoch vyzerajú impozantne. Na mega akciách je 10 000 ľúdí pred stageom, Dj je 20 metrov od nich a ešte k tomu na pódiu, kde má niekoľko typov techniky (pre každého dja iná) takže sa poriadne ani nedá určiť, z čoho hrá.

marw_84

Příspěvek od marw_84 » 20 črc 2011 11:05

no já určitě sledleduju a poslouchám z čeho a jak DJ hraje. Určitě dokážu odpustit trochu nepovedenej přechod při hraní z vinylů, než to, že DJ posouvá pitch na gramcích a kouká při tom do monitoru, nebo se třeba pitche ani nedotkne.
Ale jsem posluchač DnB a určitě to řešim jinak, než nějakej discotékovej pařan :)

honcka

Příspěvek od honcka » 20 črc 2011 11:07

On se obcas clovek i rad podiva, zvlast na live projekty, na freeakcich jsou vetsinou primo mezi lidma, napr
http://www.youtube.com/watch?v=e6bT0x7Altg
http://www.youtube.com/watch?v=fhr4R87GKi8
2*T 1210MK2,PIO707,MV Cross,Dell Vostro-MacOS

Arojnhnijt

Příspěvek od Arojnhnijt » 21 črc 2011 11:53

marw_84 píše:no já určitě sledleduju a poslouchám z čeho a jak DJ hraje. Určitě dokážu odpustit trochu nepovedenej přechod při hraní z vinylů, než to, že DJ posouvá pitch na gramcích a kouká při tom do monitoru, nebo se třeba pitche ani nedotkne.
Ale jsem posluchač DnB a určitě to řešim jinak, než nějakej discotékovej pařan :)
přesně a jak tu někdo psal že tady nejsou umělci DJs, ale jen tu tupí puštěči u nás na scéně, tak to je největší kravina, možná tak tomu je u komerčněji zaměřenější shit mainstream hudby, ale pokud vemu v úvahu zlomenou scénu tak tam neexistuje něco jako písničky na přání a vždycky se na akce chodí poslechnout si DJe někdy i interpreta a jeho selekci rozhodně ne že tedka tam pustím to potom to a lidi budou spokojeni...to by tam rovnou na každé akci mohli pustit přenos z nejakeho komerčního radia at si lidi zatrsají...

vim že me sežerete ale ja prostě neuznávám radiove jukebox djs...poustet tracky na prani bez michani atd. dokaze i cvicena opice .. dj by mel v prve rade predvest poradnou soua svuj um a ne ze ma tisic originalnich radiovych "pecek"

marw_84

Příspěvek od marw_84 » 21 črc 2011 14:05

tak já beru, že na discotéce se hraje jinak než někde v klubu. Já vím jaká hudba se mi líbí a tu hraju a poslouchám. Tady je hrozná směs různejch dj's a každej má nějakej svůj názor a ten bude určitě ovlivněnej scénou na který se pohybuje. Je trochu škoda, že sem napíše nějakej nováček, kterej chce začít hrát třeba drumík a každej mu radí midi konzoli. Ale to, že ho nikdo na žádný akci hrát nenechá mu už nikdo neřekne. Někde se to bere asi jinak, ale na dnb scéně se určitě s compem a midi ovladačem neprosadí.

Paak

Příspěvek od Paak » 21 črc 2011 23:10

o com je dnes djing? ze tipek pouziva gramofon len ako podlozku pod mys
http://www.myspace.com/djpanci

stereoman

Příspěvek od stereoman » 22 črc 2011 18:32

marw_84 píše:tak já beru, že na discotéce se hraje jinak než někde v klubu. Já vím jaká hudba se mi líbí a tu hraju a poslouchám. Tady je hrozná směs různejch dj's a každej má nějakej svůj názor a ten bude určitě ovlivněnej scénou na který se pohybuje. Je trochu škoda, že sem napíše nějakej nováček, kterej chce začít hrát třeba drumík a každej mu radí midi konzoli. Ale to, že ho nikdo na žádný akci hrát nenechá mu už nikdo neřekne. Někde se to bere asi jinak, ale na dnb scéně se určitě s compem a midi ovladačem neprosadí.
Ono to je podobne i na zapade, kde je obcas slovo digital DJ povazovano za nadavku :))). Nekteri promoteri a kluby berou vyhradne 12" a CD DJe (abych se vyhnul dementnim pripominkam - ANO, VIM ZE CD NENI ANALOGOVE MEDIUM, CD je zde vsak brano za podobny standard jako 12"). Spousta DJu zde take bere digital DJe jako "plevel"...

Odpovědět