To bude tím, že se to objeví takto někde na fóru a pak jim píše během týdne 30 lidí stejný dotaz, tak to berou asi jak provokaci, odepíšou tak dvoum a čekaj, že si to přepošleme
Jelikož sem se na to ptal již předtím než se to začalo probírat na mnoha stránkách, tak já odpověď náhodou od nich na toto téma mam, i když odpověď je jednoduchá.
na veřejnosti autorský zákon zatím stále neumožňuje užití hudebních děl z jiných formátů než z originálních nosičů ( což při uzavírání licenční smlouvy s OSA potvrzujete svým podpisem na smlouvě). Na nosičích mají autorská práva nejen autoři hudby, textaři a nakladatelé, ale i výrobci těchto nosičů, které zastupuje společnost INTERGRAM. S převážnou částí svého dotazu se prosím obraťte na tuto společnost –
http://www.intergram.cz.
Velice nás mrzí,že jsme Vám nemohli dát uspokojivější odpověď, co se týká veřejného užití hudebních děl z jiných formátů než z originálních nosičů, ale jak jsme uvedli v začátku, autorský zákon toto neumožňuje. Proto se ještě obraťte na společnost INTERGRAM.
Tak sem se dle rady obrátil na Intergram, kde jsou k této problematice vstřícnější.
Ke každé hudební nahrávce nehledě na druh média/formátu (CD, MCD, MP3 atd.), na/ve kterém je zaznamenána, se vážou práva tří subjektů. Jedná se jednak o práva autora k hudebnímu dílu a k textu, dále o práva výkonných umělců – zpěváků či hudebníků k jejich uměleckým výkonům a dále o práva výrobce zvukového záznamu k tomuto záznamu. Základním pravidlem autorského práva je, že autor, výkonný umělec i výrobce mají právo své dílo, výkon či záznam užít a udělit jiné osobě smlouvou oprávnění k výkonu tohoto práva. Bez udělení takového oprávnění mohou jiné osoby tyto předměty ochrany užít pouze v případech stanovených autorským zákonem (zákon č. 121/2000 Sb. v platném znění), jako je např. užití pro svou osobní (soukromou) potřebu.
Přehráním hudební nahrávky z originálu nosiče na jiný nosič by došlo k užití předmětů ochrany jejich rozmnožováním (ustanovení § 12 odst. 4 písm. a), resp. § 71 odst. 2 písm. c) a 76 odst. 2 písm. a) autorského zákona). Vzhledem k tomu, že by takto vytvořená rozmnoženina díla, výkonu a záznamu byla, jak uvádíte, užita ke sdělování veřejnosti, přesáhlo by toto užití hranice užití pro osobní potřebu. Samotným zakoupením originálu nosiče hudební nahrávky (či zakoupením hudební nahrávky v mp3 formátu) nelze (a nutno podotknout, že ani v minulosti nešlo!) v žádném případě získat právo k autorskoprávnímu užití takové nahrávky (kromě výjimek v autorském zákoně vyjmenovaných, jako např. zmiňované užití pro osobní potřebu). Naopak k jakémukoli autorskoprávnímu užití (např. k rozmnožování, rozšiřování, půjčování, pronájmu, sdělování veřejnosti atd.) je třeba získat prostřednictvím licenční smlouvy souhlas od všech výše uvedených nositelů práv.
Souhlas autorů je možné získat prostřednictvím OSA – Ochranného svazu autorů. Prostřednictvím INTERGRAMu je možné uzavřením licenční smlouvy získat souhlas výkonných umělců a výrobců zvukových záznamů k užití předmětů ochrany jejich rozmnožením z hmotného nosiče na harddisk počítače (tedy pro Vámi uvedený způsob užití v bodu e) Vašeho e-mailu – hraní přes tzv. FinalScratch – je možné získat souhlas prostřednictvím naší společnosti ohledně všech výkonných umělců a výrobců). K užití předmětů ochrany jejich rozmnožováním z hmotného nosiče (bez ohledu na druh formátu) na jiný hmotný nosič je možné prostřednictvím INTERGRAMu získat souhlas pouze těch výkonných umělců, které INTERGRAM ohledně tohoto způsobu užití zastupuje (jsou to ti, se kterými má INTERGRAM uzavřenou potřebnou smlouvu o zastupování, což je třeba zkoumat individuálně). Výrobci, stejně jako zbylí výkonní umělci, které INTERGRAM ve výkonu v předchozí větě uvedeného práva nezastupuje, si toto právo spravují sami, bylo by tudíž nutné obrátit se se žádostí o licenci přímo na ně.
a jak sami vidíte, dostáváme se do začarovaného kruhu. Intergram nám sice rád umožní převod skladeb na jiný nosič než na kterém skladby zakoupíme, ale aby to bylo vše zcela v pořádku, musí to potvrdit i OSA, která dělá, že o ničem neví a že nic nejde. Takže nemá smysl něco legalizovat u jednoho když druhý vám to nezlegalizuju a s jedním povolením to máte pořád nelegální.
Alespoň tady máte napsáno, že pokud koupíte skladby na interentu ve formátu MP3, tak je zcela legálně můžete z tohoto formátu také používat, ale nesmíte tyto MP3 převést již do jiného formátu (wav, ogg, mp3 s jiným bitrate, ...) nebo je převádět jako audio stopu na CD, ale můžete si je vypálit na CD jako MP3 soubory a ty pak můžete v přehrávači normálně používat pokud to Váš přehrávač umí.