Co to vůbec je kontroler?
Kontroler můžeme rozdělit na dva druhy: All in One a Single přehrávače (jasně jsou ještě klávesy a pady ale já se tady chci zaměřit na nejčastější kontrolery pro začátečníky).Oba komunikují přes MIDI rozhraní pomocí USB kabelu.Čili je jedno jaký kontroler koupíte, všechny komunikují s Dj programy. Tak se není třeba obávat že to nepůjde v jiném programu než je dodávaný v krabici s kontrolérem.Jen je potřeba je namapovat(naučit tlačítka co mají vůbec dělat když se zmáčknou) nebo sehnat si už namapovaný soubor pro daný typ kontroleru a programu.Kontroléry All in One spojují dva přehrávače, mixážní pult, efektovou jednotku a část pro vyhledávání skladeb. Single přehrávače jak vypovídá jejich název jen přehrávače, které můžou ovládat více decků(ale stejně většina lidí koupí dva kusy aby se jim to nepletlo). Takže kontrolery jsou v podstatě USB klávesnice,které neví co mají dělat(klávesnice to sice už ví) dokud se nenahraje mapovací soubor nebo si to nenamapujete sami,podle potřeby.
Zapojení Kontrolerů se zvukovou kartou
Je to velmi snadné a není potřeba dalších prvků. Nainstalujeme ovladače,zapojíme kontroler do USB.Z Output vyvedeme kabel do reproduktorů.Sluchátka zapojíme do příslušného konektoru. Jak snadné že?
Zapojení Kontrolerů bez zvukové karty
Toto zapojení je o trochu složitější, ale ne o moc. Začátek je vždycky stejný nainstalujeme ovladače a zapojení kontroléru. Teď máme na výběr jestli použijeme integrovanou zvukovku nebo externí. Externí je nejčastější (teď se na trh dostala zvukovka od Native Instrument velikosti asi balíčku cigaret(no trochu větší) která zatím nemá konkurenta v cenové hladině) a většinou kvalitnější než integrovaná.
Zapojení s integrovanou kartou
Váš notebook musí mět více kanalovou zvukovou kartu (většinou 5 nebo 7) do výstupu pro přední reproduktory zapojíme reproduktory. Do výstupu pro zadní repro zapojíme sluchátka.
další část se stereo zvukovkou je jen teoretická,nezkoušel jsem ji
Se stereo zvukovou kartou (1 kanál) to jde též,jen se musí vyrobit kabel jack 3,5mm a z něho půjdou dvě větve(každá větev po dvou kabelech,které mají uvnitř sebe ještě dvě žilky kabelů) a na jednu větev dát konektor pro sluchátka a na druhou větev konektor pro repra. Ale hraje se mono,což není profesionální a nedoporučuju to dělat(na domácí hraní to ale stačí)
Zapojení s externí kartou
opět klasika v nainstalovaní ovladaču a zapojení kontroleru a zvukovky pomocí USB kabelu. Ze zvukovky opět vedeme jeden kabel do reproduktorů a do druhého dáváme sluchátka. Je jedno jestli zvukovka má výstupy pro cinche,jacky nebo vzájemnou jejich kombinaci,pořád to má pravou a levou stranu která musí být u sebe.
Zapojení Mixážního pultu
Opět buď s integrovanou kartou nebo externí. Kabely se vždy zapojují do LINE vstupu,nikdy do Phono(pokud tedy nejde vypnout Phono zesilovač)
Integrovaná karta
Většina notebooků má jen jeden stereo výstup. Takže jestli nechceme další velké investice vyrobíme si kabel Mono Separated ( 3,5mm jack ze kterého vedou dvě větve každá má na konci dva cinch konektory(samozřejmě že samce) viz fotka klikni a každou větev zapojíme na jiný kanál mix pultu.
Pokud má notebook vícekanálovou kartu tak je snažší. potřebujeme pouze dva kabely 3,5mm jack-< dva cinche. Do každého výstupu patří jeden kabel a to samé i do mixpultu.
Externí karta
Je to stejné jako u vícekanálové integrované karty(Dva řádky výše) Samozřejmě s použitím správných kabelů které pasují do zvukovky.
Tento článek se věnuje jen o zapojení kontrolerů a mixážního pultu. O nastavení programů s výstupama a mapování kontrolerů jsem nepsal. Myslím si že je to v programech tak intuitivní že to není potřeba.(ikdyž nikdo nikdy neví
