Zpět do historie DJingu aneb Ovlivňuje nová technika kouzlo?

Diskuze o DJingu a věcech kolem něj, které se do předchozích kategorií nehodí.
djfelixus

Zpět do historie DJingu aneb Ovlivňuje nová technika kouzlo?

Příspěvek od djfelixus »

Zdravim,
po několika dnech jsem zplodil článek na téma "Zpět do historie DJingu aneb Ovlivňuje nová technika kouzlo?". Myslím, že český internet zatím neobsahuje historii DJingu a tak jsem se pokusil s pomocí několika zahraničních zdrojů o sepsání, přeložení a doplnění. Zde je výsledek:

http://freedj.cz/clanky/zpet-do-histori ... o-mixovani
www.djfelixus.cz |Official site
www.freedj.cz |Skutečně svobodní DJové

Gen-D

Re: Zpět do historie DJingu aneb Ovlivňuje nová technika kouzlo?

Příspěvek od Gen-D »

Moc pěkně napsané , hlavně ten konec.
2x Stanton t.120 - Reloop RMX-40
Stanton c.314 - Technics RP-DJ 1210

Xakroo

Příspěvek od Xakroo »

Hezký článek, ale nesouhlasím s tvým závěrem, že začínající dj by se měl učit na gramofonech. U dvs je daleko lehčí spořítat si rychlost skladby a vyrovnat ji v programu, začátečník pak jen natrénuje najití prvního beatu, a dorovnává jen minimálně. Přejde mu to do krve rychleji.
Navíc u dvs ti umožnuje vše co mají staré systémi + možnost hrát digitální formáty (takže přísun novinek a svojí tvorby)

heerer

Příspěvek od heerer »

No klasika je klasika. Kombinace PHONO vs MIX je proste nej.

1Rozy6

Příspěvek od 1Rozy6 »

heerer píše:No klasika je klasika. Kombinace PHONO vs MIX je proste nej.
Souhlas a pokud to člověk skombinuje s nákým virtual vinil systémem tak co si přát víc.
SA12X,innoFADER,Numark TT500,M44-7,Traktor Scratch,Axiom 25,AV40.

otava5

Příspěvek od otava5 »

Mam Traktor Scratch PRO. coz je nejlepsi vyhlasenej digi vinyl system...
pres notebook si hazu skladby na vinyl a vubec se na to nekoukam,jen kdyz si tam hazu track...navic ho mam 2m daleko...
takze rozdil je v tom ze ja desku najdu driv nez klasicky dj s vinylama... :)

Paul Diamond

Příspěvek od Paul Diamond »

felixus velmi pekne napisane :) diky :)

co sa tyka original vynilov a gramcov je to symbol dj-ingu a bude to symbol dj-ingu a nikdy to nijaka technologia nezmeni :) je to najtazsie a najlepsie neje o com nesme tu lamy vsetci takze vieme svoje... :) a preto hrajem na 400kach :D:D:D
sdjs.sk
sdjs.podomatic.com
myspace.com/pauldiamondsk

djfelixus

Příspěvek od djfelixus »

Xakroo píše:U dvs je daleko lehčí spořítat si rychlost skladby a vyrovnat ji v programu, začátečník pak jen natrénuje najití prvního beatu, a dorovnává jen minimálně. Přejde mu to do krve rychleji.
Lehčí to je a o to jde... Začátečník se nebude učit nekoukat na to, co slyší, ale na to co vidí. Mluvím z vlastní zkušenosti - sám sem na DVS začínal v dobách, kdy jediným DVS byl Traktor a VirtualDJ. Beaty jsem dorovnál pomocí BPM, které spočítal software, protože to bylo (jak řikáš) jednodušší. Do krve mi to přešlo tak rychle, že když jsem pak přešel na ryzí vinyl, učil jsem se prakticky od znova. A to, že člověk tohle udělá je logický, protože kdyby člověk nebyl línej, tak ještě dneska lezem po stromech. :D

Xakroo

Příspěvek od Xakroo »

JJ snaha si zjednodušit práci je základním lidským rysem.
Jsem zásadně pro mixování podle sluchu,
jen vychvaluji univerzálnost dvs a mp3.
Když mám dva gramce a mix, můžu hrát klasický i dvs vinyly + na párty si můžu vypálit audio cd z koupených mp3jek.

Sharny

Příspěvek od Sharny »

Ze začátku jsem jsem hrál ve VDJ... Všechno jsem viděl atp... Pak jsem si koupil Cd přehrávače a zjistil, že defakto nic neumim :D Protože rovnat písničky podle grafů by zvládla i cvičená opička :) Jinak, když člověk jede podle sluchu, tak pak i mnohem víc zná svoje tracky.
Pak je tu ale ještě pohled lidí jako je třeba Deadmau5, ten tvrdí, že dj neni umělec, protože rovnat rychlosti se naučí každý. On prý neni dj, od pouze prezentuje svojí vlastní hudbu, kterou vytvořil (Proto hraje přes Ableton a používá různé efektory). Taky jsem někde slyšel Michala Buriana, že nemíchá podle sluchu, aby měl víc času hranou hudbu různě obohatit, což mu schvaluji, protože při hraní různě sampluje, hraje na klávesy atp, a mimoto se taky věnuje vlastní tvorbě. Zajímavé je, že Burian začínal na deskách, takže tudíž bych soudil, že podle sluchu hrát umí.

Takže můj názor: Když člověk hraje na pc, podle zobrazené stopy a automatického srovnávání bpm a nijak hudbu neobohacuje sám, tak to u mě neni pořádnej dj. Prostě by v tom měla být nějaká ta práce, jinak to ztrácí kouzlo. Já sám se teď snažím skládat hudbu a při mixování dohrávám různě z kláves.

hoolifan

Příspěvek od hoolifan »

myslím že je ten článek napsaný srozumitelně až na ten rozporuplný závěr na který má každý jiný názor..

částečně souhlasím se závěrem člověk by se měl naučit mýchat podle sluchu ale není to alfa a omega djjingu ( gramec není pro každého - turntablisty obdivuju ) každému vyhovuje něco jiného a každý hraje a bude hrát rozdílně... sám sem začínal víceméně na cdplayerech a mýchat podle sluchu umím ale teď hraju už přes rok na konzoli a podle sluchu už nemýchám protože na to není čas a navíc obohacuju svoje setíky - byť jsou hodně komerčního rázu - o různé samply a smyčky a to prosím pěkně hrávám na normálních diskotékách kde se hraje snad téměř všechno od rocku až po trance.
VDJ PRO+Audio2DJ+Eks XP5+Denon DN-X050+EEE1000H+Sennheiser HD 25

djfelixus

Příspěvek od djfelixus »

Názory nikomu samozřejmě neberu. Beru to tak, že každý DJ by se měl učit od základů a osahat si všechno co jde. Nesouhlasím s názorem, že míchat umí i cvičená opice. DJing pochopitelně není o srovnání dvou tracků, ale je především o hudbě a DJ by měl být velkým znalcem hudby a umět ji poštět v takovém pořádí, aby lahodila lidskému uchu. Srovnávání (beat-matching) je podle mě až druhotná záležitost, která ale když se neprovede dokonale, zkazí všechno ostatní. Seřadil bych jednotlivé aspekty DJingu takto:
1. Výběr hudby a její obohacování
2. Vystupování - performance (podle mě je DJ v podstatě na stejné pozici jako třeba herec v divadle, zaujímá svým vlastním vystupováním)
3. Srovnávání tracků

I přesto ale myslím, že ne všichni tohle pořadí budou mít stejné. Je to ale docela dobré téma na diskuzi. ;-)

A že DJ není umělec? Kdo je tedy pak umělcem, když DJ vytvoří jedinečné dílo ve formě jedinečného setu nebo celého večera?

heerer

Příspěvek od heerer »

Ajajaj tak to s tebou rozhodne nemohu souhlasit....

Jasan ze vyber tracku je dulezity ale nej je dle meho nazoru srovnani, jakmile se ti to kope tak jde vse do haje a i sebelepsi track je v chuji. Oproti tomu kdyz udrzis rythmus tak ti to v uvozovkach "slape"...
A co se tyce vystupovani a chovani Djje za aparatem???
rozhodne nemusi byt pravidlo ze "sasek" ma vyhrano. Treba Jeff Mills nehne brvou za celou dobu jeho setu a stejne lidi slapou jak masina.

Takze to vystupovani bych radil az na posledni misto...

Preci jen jdes poslouchat hudbu a ne okukavat jak se vlni Dj za phono ne? :mrgreen:

Ja vam nevim ale kdyz vidim pult kde jsou CDplajery tak me to nic nerika, ale kdyz vidim 1210 jak se na nem toci deska a na ni pekna ortofon prenoska....Do toho to cerveny svetilko....

djfelixus

Příspěvek od djfelixus »

heerer píše:Jasan ze vyber tracku je dulezity ale nej je dle meho nazoru srovnani
No jo, ale ty si sám sobě hned odporuješ: :-)
heerer píše:Preci jen jdes poslouchat hudbu...
Pokud výběr hudby není na prvním místě, co tedy DJe dělá DJem? Jak se odliší od ostatní konkurence? Čím nejlíp ukážou svůj talent? Pokud vím, DJing byl vždy o hudbě. Každý schopný DJ srovnává stejně a publikum tam jde, jak sám píšeš, za hudbou. Je jasné, že pokud DJ vybírá dobrou hudbu a míchání mu nejde, celkový efekt to pochopitelně kazí a smete to celé s sebou, ale to jsem v minulém příspěvku psal.

A jinak v dnešní době umí za mixákem stát opravdu kdokoliv, proto je nakonec i krize DJů s jejich financováním, o které se tu psalo. Je potřeba se nějak odlišit a abych řekl pravdu, koukat na DJe pod zhasnutou lampičkou je myslím už dávno pasé. Nevím, jestli jste někdy viděli naživo vystoupení třeba Uwa a Lucasa, i když vím, že plno DJů na ně má různé názory, nicméně při jejich vystoupení to byla opravdová show plná převleků a stoprocentního odlišení od ostatních.

Myslím, že DJ by měl bavit publikum jakýmikoliv dostupnými prostředky. O to tu přeci už pár desetiletí jde...

Azu

Příspěvek od Azu »

Když porovnám třeba zmíněné duo a k tomu jako srovnávací vzorek vezmu Michala Buriana, tak na hochy bude mnohem zábavnější pohled než na kamennou tvář, pelivě celý set hledící upřeně do displeje svého notebooku a soustředící se na precizní mixovací výkon. Raději se budu dívat na někoho kdo tam dělá přiměřenou show a bude mixovat sem tam s kopancema, než na stojícího robota. Ono když někam postavíte třeba Buriana a nedáte před něj cedulku že je to on, tak běžný návštěvník o hudbu se nijak zvlášť zajímající vůbec nebude vědět kdo to tam hraje a dokonce řekne co to tam proboha hraje za muziku ten člověk, kdežto duo UWA + Lucaso, bude znát mnohem větší část populace. Ona je jinak asi velká škoda, že Ludva nehraje sám tak jak dříve hrával, protože by to dotáhl jistě o moc moc dál a patřil by k těm naprosto nejlepším, protože tak jak on dokáže precizně mixovat za jakýchkoliv podmínek tak to tady nedokáže asi nikdo, především na něm je vidět jak to má zmáknutý a působí až dojmem jako by to tam na ten gramec jen tak ledabile nahodil, rychlostí blesku srovnal a namíchal to ihned kamkoliv, ale především i sám o sobě pi hraní neskutčně bavil publikum, ne tím způsobem jak to dělají ty dva nyní spolu. Bohužel Lucaso je pravý opak, to je čistě rádoby showman, kterému ani nejde moc dobře srovnat desky. To sem ale trochu odbočil.

Rozhodně je to o umění vybrat tu nejlepší muziku podle publika, které tam zrovna je a umět je tou muzikou pobavit a též i s tím publikem komunikovat a ne tam jen stát. Technika je až to poslední v řadě, nesmí to být samozřejmě nějaký extrém, ale když se něco nepovede namíchat jak by mělo, tak to vůbec nevadí, alespoň to vypadá že to člověk hraje skutečně na živo a ne jak robot. Když se ale podívám na většinu těch naších rádoby hvězd, tak ty ve většině případů nesplňují nic z toho. Většinou přijedou na akci, předem mají připraveny songy na svůj naučený set, který mastí s pár obměnama dokola na všech akcích, takže o výběru muziky podle lidí atmosféry v podniku nemůže být ani řeč, odmastěj tam ty své 2h ani o minutu déle, arogantní vystupování, něco jako já sem tady pan někdo a vy ste jen vesničani, po odehrání rychle nafasovat peníze a zmizet ihned pryč. Naštěstí je mezi nimi několik vyjimek, ale těch je opravdu málo.
http://blog.digitaldj.cz - Novinky ze světa DJ techniky

Odpovědět