Moderní způsoby distribuce tracků a platby autorskych práv

Diskuze o DJingu a věcech kolem něj, které se do předchozích kategorií nehodí.
Majky_mike

Re: Moderní způsoby distribuce tracků a platby autorskych pr

Příspěvek od Majky_mike » 10 zář 2012 23:26

Protože to neni v databázi... a OSA/Intergram budou mít povinnost tu databázi spravovat, respektive každý autor, který bude chtít peníze, se do ní bdue muset s každou verzí songu registrovat.

Nic to nenajde... autor poskytnul free a nic se neplatí. Jednoduché.

piatro

Příspěvek od piatro » 11 zář 2012 20:08

Majky_mike píše: Autorská práva by šlo platit 2 cestama (pořadatel by si dobrovolně vybral):

1. Tak jako dneska... netransparentně
2. Pořadatel akce, klub, diskotéka... by si mohli zakoupit malou krabičku s mikrofonem/audio vstupem, kterou by připojili na internet. Ta krabička by poslouchala hudbu a zjišťovala názvy tracků. Kdo podobnou službu zkoušel třeba na mobilu ví, že to funguje celkem dost spolehlivě.

OSA a INERGRAM by měli povinnost mít každou písničku, kterou spravují v nějaké databázi a ta krabička by určila, zda za tu písničku má pořadatel zaplatit. Minimálně 80% té částky by šlo autorovi, 20% třeba na provoz OSA a systémů.
Nechápem prečo by som mal platiť ešte raz za hudbu,za ktorú som už raz zaplatil (predpokladám,že nejaké percento z ceny tracku ide autorovi,labelu,webshopu napr beatport,junodownload,itunes).

Ja by som to riešil takto: registrujem sa na nejakej stránke,napr soundcloud/beatport,atď. Dobijem si kredit,nájdem si track a po vypočutí celého tracku (nie len ukážky ako na BP) si ho kúpim. Ak sa mi páči autorova tvorba a chcem od neho kupovať tracky aj v budúcnosti,tak zaplatím autorovi nejakú väčšiu čiastku za hromadné stiahnutie piesní,napr 10€ za obmedzený počet trackov napr 15-20 skladieb,alebo 30€ na neobmedzený download v časovom rozmedzí,napr 6 mesiacov.
U labelov by to bolo podobne,samozrejme pri časovom limite by tá cena bola vyššia,keďže za ten čas label vydá viac trackov ako iba jeden interpret,napr 60€ na pol roka.
Samozrejme by ostávala klasická možnosť kúpi jedného tracku.
Soza,Osa a iné organizácie by som zakázal,veď oni nemôžu zastupovať všetkých interpretov.
A&H Xone:92, Technics sl 1200 mkII, Rane SL1, Sennheiser hd 25 mkI, MBP Late 2012 i7

Majky_mike

Příspěvek od Majky_mike » 12 zář 2012 11:01

To už jsi ale hodně daleko ve své úvaze :-). Tohle nikdy (minimálně ne v příštích 50ti letech) neprojde.

nema.dj

Příspěvek od nema.dj » 12 zář 2012 12:34

skôr by som zahrnul poplatok do ceny tracku ....príklad .....kupujem skladbu za 1,49€ ... pri platbe by bola otázka, či si kupujem na súkromné účely alebo verejnú produkciu ....pokiaľ pre seba, cena ostáva ...keď ako DJ bum ho +0,20€ navyše ale tým pádom aj vymalované ....navýšenie ceny by bolo za autorské práva a tie by sli hned labelu alebu interpretovy, poprípade tomu, kto ho zastupuje .....pretože takto platíme za jednu skladbu interpretovy niekoľko krát, minimálne 2x ...pri kúpe tracku a pri platení OKS (Soze, Ose)
Denon 2x SC3900, DN-X1700, MacBook Pro 13" i5, NI X1 mk2, HD25-II

matuli

Příspěvek od matuli » 12 zář 2012 13:46

Ja trosku nerozumiem za co tu chcete platit. Ja som zaregistrovany v Slovgrame, mam s nimi zmluvu, ze musim hrat original tracky, ktorych kupu musim mat dolozenu fakturami. Nic okrem trackov neplatim.

Jediny problem je, ze nemozem menit format (mp3->audio), za co treba platit nejaky poplatok, co odmietam uz len z principu.

To co mam ja je "A varianta" Zaujimava moznost je ale co mi pisali mailom tzn. B varianta), citujem:

B varianta)---Ako registrovaný DJ (bezplatna zmluva v spol. Slovgram + spoplatnena dobrovolna licencia) uz mozete pouzit aj tzv. pracovne rozmnozeniny, ku ktorym nemusite mat ziadne zo spomenutych prislusnych dokladov o nakupe a platbe (ide o rozmnozeniny zvacsa v skomprimovanom formate ako napr. MP3 a pod. ulozene na CD-R, DVD-R, USB klucoch, notebookoch, SD kartach, MP3,MP4 prehravacoch, atd.).

dalej

-spolocnost Slovgram vyhotovenie prac. rozmnozeniny teda spoplatnuje v zmysle zmluvy na uskutocnovanie verejnych hudobnych podujati - dolezity /cl.3, bod 1/ , inform. - / čl.2, bod2 Zmluvy, čl.1, bod.1 Zmluvy/
pricom platba je pausalna, jednorazova rocna – 239 EUR, nevychadza teda od poctu vyhotovenych a pouzivanych pracovnych rozmnozenin. (co je pre DJ-a velmi vyhodne)
-v pripade zaujmu o tieto pracovne rozmnozeniny, za ne REGISTROVANY diskotekar uhradi rocny pausalny poplatok 239 EUR a to na cislo uctu spol.Slovgram v Tatra banke ( c.u.: 2665040145/1100 ),

dalej

Po pripisani uhrady 239 EUR, prip. stanovenej alikvotnej ciastky na ucet spol. Slovgram, bude diskotekarovi zo strany Slovgramu vystavena a doporucene postou zaslana Identifikacna registr.karticka a Proformafaktura/Potvrdenie s uvedenim
informacie o tom, ze dotycny prislusny poplatok za dane rocne/alikvotne obdobie uhradil, pricom moze v zmysle zmluvy so Slovgramom verejne pouzivat tieto pracovne rozmnozeniny.

- V pripade moznej kontroly, a nasledneho predlozenia takehoto Potvrdenia-faktury,a Identifikačnej karticky spol. Slovgram je zrejme ze dotycny DJ si opravnene naroky s prisl. organizaciou vysporiadal za vykonnych umelcov a vyrobcov
zvukovych a zvukovo-obrazovych zaznamov, pricom spravidla nedochadza k dalsiemu skumaniu nosicov, pouzivanych rozmnozenin, skladieb a prisl. suvisiacich dokladov, cim sa dotycny vyhne pripadnym moznym suvisiacim neprijemnostiam
spojenych napr. s casovou narocnostou podrobnej kontroly, prerusenim podujatia-diskoteky, s moznym zaistenim-odobratim veci, nosicov a pod.

Co to teda znamena? Prelozene do ludskej reci, zaplatite Slovgramu 239€ rocne a mozte mat hudbu odkial chcete, lebo ked pride kontrola ukazete karticku a oni vas riesit nebudu.

Ak ma niekto zaujem mozem niekde dat cely ten mail, je to dost dlhe.
DENON SC2900; DN-1100; Ultrasone DJ1; M-Audio Bx5a

matuli

Příspěvek od matuli » 12 zář 2012 13:49

Este taka ceresnicka na torte z mailu:

Pokial chce fyzicka osoba hravat na uzemi SR verejne ako DJ a byt registrovana, mala by mat zmluvu s nasou spolocnostou Slovgram,

ktora zastupuje prava vykonnych umelcov a výrobcov zvukovych a zvukovo-obrazovych zaznamov.

Konkr. sa teda jedna o Vami uz zaslanu zmluvu na uskutocnovanie verejnych hudobnych podujati, ako opravneny diskotekar /bezplatna zmluva/.

So spol. SOZA, ani obdobnou organizaciou sa takato zmluva neuzatvara.
DENON SC2900; DN-1100; Ultrasone DJ1; M-Audio Bx5a

DoMiN

Příspěvek od DoMiN » 13 zář 2012 21:39

matuli píše:Este taka ceresnicka na torte z mailu:

Pokial chce fyzicka osoba hravat na uzemi SR verejne ako DJ a byt registrovana, mala by mat zmluvu s nasou spolocnostou Slovgram,

ktora zastupuje prava vykonnych umelcov a výrobcov zvukovych a zvukovo-obrazovych zaznamov.

Konkr. sa teda jedna o Vami uz zaslanu zmluvu na uskutocnovanie verejnych hudobnych podujati, ako opravneny diskotekar /bezplatna zmluva/.

So spol. SOZA, ani obdobnou organizaciou sa takato zmluva neuzatvara.
Tak týmto príspevkom si mi veľmi pomohol som začinajuci :D a trebalo by licenciu :) a som sa pýtal sozy tak tí darmožráči že hej treba aj u nás mat licenciu a take ... :D thanks matuli
Zvuk: 2xRCF ART 712A-MKII, DB Technologies SUB18D, 2x Numark NDX400, Numark iM9 (plánovaná výmena za Denon :D )
Svetlo: 6X LED PAR FLAT 7x12W, ADJ REVO III a ďalšie efekty....
Kopec káblov, predlžovačiek a tak :D

Odpovědět