Úplné začátky s Eurolite DMX Operator 192

Odpovědět
belzebub

Úplné začátky s Eurolite DMX Operator 192

Příspěvek od belzebub »

Ahoj zkušení,....
řeším na vesnici různé kulturní akce a podařilo se nám sehnat nějaké osvětlení: LED rampa se 6 reflektory 21 kanálů, světelná hlava (3 kanály) a DMX ovladač Eurolite operator 192 + rozbočovač. Už jsem tak nějak pochopil, jak DMX funguje, samozřejmě jsem zjistil, že ačkoliv operátor má 192 kanálů, pro 1 zařízení je maximum 16 -> u LED rampy tedy nemohu využít všechny funkce (ale ty na kanálu 17-21 ani nepotřebuji - týkají se dvou krajních reflektorů - stačí mi ovládat 4 a pak všech 6 celkovým programem). Druhá světelná 3-kanálová hlava je taky OK. Samostatně umím řídit. Problém mám však se současným řízením obou zařízení.

Adresu 21K rampy mám nastavenou na 001 (využívám tedy kanály 001 - 016). To by mi šlo.
Když druhé 3K zařízení samostatně nastavil na 033 (pro jistotu, ať je vzdáleno), ovládal jsem ji taky bez problémů.

Nechci tvořit a ukládat nějaký program, chci každé zařízení řídit aktuálně a současně. A to nevím, jak na to, jak se mezi dvěmi zařízeními při živé světelné produkci přepnout?
Nastavím 6K rampu, ta bliká, jak potřebuji. Pak ale nevím, jak se "přepnout" s ovládáním na Scanner 3 tak, aby mi mezitím rampa (Scanner 1) zůstala běžet dle původního nastavení. Samozřejmě na ovladači vlevo mám zapnuté oba Scannery.

Můžete mi prosím dát nějaký návod, jak s tímto operátorem zacházet? Návod k použití je v této otázce nicneříkající. Nebo je problém v tom, že ta 21K rampa má víc kanálů, než operátor pro 1 zařízení zvládne?

Díky moc.

djchemik
Vybavení

Re: Úplné začátky s Eurolite DMX Operator 192

Příspěvek od djchemik »

ad 1. Zkus najít manuál k té rampě, jestli nejde ovládat pomocí menšího počtu kanálů (zpravidla mají více módů). ad 2. Nevím, proč máš další věc naadresovanou na 3. tlačítko efektu ("ať je vzdáleno" - je to naprosto zbytečná obava). ad 3. Co se týká ovládání - mělo by to fungovat tak, že že zmáčkneš tlačítko výběru efektu, nastavíš hodnoty, vymáčkneš (příslušná LED zhasne) a pokračuješ analogicky u dalších efektů. Ovladač by měl nastavené hodnoty držet. Pokud ne (verze firmwaru), půjde to v zapnutém program módu.
2x AA CDI 300 MP3, AA QD5-MKII, 2x Akiyama K2, the t.bone IEM 100

belzebub

Příspěvek od belzebub »

Ahoj, díky za odpověď, už jsem na to přišel na první malé akci s touto technikou stylem pokus omyl a je to tak, jak píšeš - jiná verze firmware, takže drží nastavení v zapnutém módu programování. Pak už bylo snadné se naučit ukládání scén. U rampy lze ovládat 4 reflektory samostatně a u pátého jen červená barva, celkovým programem všechny reflektory. Takže taky OK. Světelná hlava quad derby též OK.
Ad 2. - souhlasím, zbytečná obava, adresování je jednoznačné. Trochu jsem uvažoval, že bych na kanálech 17 - 21 mohl ovládat ten 5. a 6. reflektor, ale to asi nelze, i když, teď mě napadá, že jsem to vlastně po prvních pokusech už znovu nezkoušel. Ještě to testnu,...

Ještě se ale zeptám, možná jsme zbytečně koupili ten dmx rozbočovač. Četl jsem o sériovém zapojení, ale na posledním projektoru je prý potřeba udělat zakončení přes odpor 120 Ohm? Je to tak, nebo lze sériově i bez odporu? Nejsem elektrikář, takže tak nějak nechápu, proč ten odpor.
Díky.

djchemik
Vybavení

Příspěvek od djchemik »

splitter je v tomto případě tbytečný, ale nezbavujte se ho - tahle hračka umí vyřešit spoustu problémů. Zapojení v praxi funguje tak, že z ovladače vedeš kabel do zařízení 1, z tohoto zařízení do zařízení 2, atd. Do posledního zařízení se zapojí terminátor (rezistor 120 ohm 1/4W). Co se týká vedení - je lepší použít na něj kabel k tomu určený, tj. digitální (rozdíl ceny oproti mikrofonnímu je cca. 4Kč/m). Při malém počtu zařízení a malé délce vedení bude fungovat i mikrofonní kabel (u některých značek je přímo přibalen k efektu), ovšem NEPORUČUJI tento postup. Nikdy se nedá určit, jestli bude signál rušen vnějšími vlivy. Zakončení vedení terminátorem není u krátkého vedení a malém počtu zařízení nezbytně nutné, avšak doporučuji ho použít vždy, zejména je - li použit mikrofonní kabel na vedení signálu. Ten odpor (jak ses ptal) simuluje impedanci vedení. A ta ve většině případů (i v mém) dosažena není. Splitter je nutno použít v případech, kdy je na větvi víc než 10 zařízení a je - li větev delší než 100 m. Zaroveň pomůže při rušení signálu, kde jsou jednotlivé větve galvanicky odděleny a signál elektricky ošetřen.

belzebub

Příspěvek od belzebub »

Ahoj, díky moc za odpověď. Takže terminátor tam není kvůli tomu, že by zařízení mohlo být poškozeno, ale spíš kvůli kvalitě signálu, jestli to správně chápu. Jestli jo, ani se nezdržuj s odpovědí...

djchemik
Vybavení

Příspěvek od djchemik »

Chápeš to naprosto správně. Ještě poznámka - pokud je zařízení poškozeno, na signál nereaguje.

Odpovědět