jak nejlépe (nejlevněji) změřit výkon laseru?

Odpovědět
Majky_mike

jak nejlépe (nejlevněji) změřit výkon laseru?

Příspěvek od Majky_mike »

Ahoj... zajímalo by mě, jestli nemáte někdo nějakej tip jak změřit výkon laseru (bez toho, abych kupoval nějakej drahej přístroj).

Někde jsem třeba viděl takovou zajímavou tabulku, kde třeba byl čas zapálení sirky v sec apod.

Koupil jsem si laserové ukazovátko (s označením 500mW) a docela by mě zajímalo, kolik může mít reálně. 500mW je samozřejmě kravina, ale z toho paprsku člověk nemá poměrem vůbec šanci uhádnout, jestli to je 8mW nebo třeba 40mW. Jen vidí, že to svítí "jako blázen" :-).

stereoman

Re: jak nejlépe (nejlevněji) změřit výkon laseru?

Příspěvek od stereoman »

Kdybych chtel byt vtipny, tak bych ti rekl, ze to lze zmerit pouhym okem (a naslednou navstevou ocniho lekare :lol: ).

V domacich podminkach nevim cim to zmerit. Potrebujes totis detektor (soucastka co prevadi energii vyzareneho laseru na napeti-doufam, ze si to ze spojove techniky dobre pamatuji). Takova soucastka (nebo neco co by mohlo pomoci) se v oblasti domaci elektroniky nenachazi.

atlon

Příspěvek od atlon »

ale ako pisal stereoman, doma to tazko ak nie vobec neodmerias. na to potrebujes ine pristroje , vid http://www.mit-laser.cz/index.php?pg=255&ln=cz

Majky_mike

Tak to mi je jasné.... ten detektor by mohl fungovat i celkem jednoduše na nějakém tepelném principu (jako klasickej digitální teploměr).

Spíš mi šlo vyloženě o nějakou domácí "poučku"... protože kupovat si měřák, abych si změřil jakej výkon má laserové ukazovátko, se mi nechce :-).

Někde jsem kdysi viděl takovou tabulku, jak měřit sílu paprsku... ale teď to nemůžu nikde najít. Bylo tam několik testů.

Např. Zelený laser do 6mW nezapálí černou sirku vůbec, 6-10mW zapálí sirku při teplotě 22°C za 50sec. 11-14mW 42 sec. 14-18mW 31 sec, 18-24mW 22 sec, 24-38mW 16 sec, 38-44mW 9 sec, 44-50mW 2-3sec. 50mW+ ->1sec (ty čísla si samozřejmě jen cucám z prstu).

A pak to jelo s propálením černého papíru a dalšíma "testama". Pro několik různejch vlnovejch délek.

Tak jsem myslel, jestli podobnou tabulku náhodou někdo někde nazahlédl nebo nemá nějakej jinej nápad.

Azu

Příspěvek od Azu »

Docela by mně zajímalo k čemu ti ten výsledek z praktického hlediska bude, když už ten výrobek máš.
Buď ti vyhovuje a hodláš je používat (osobně nevím k čemu se ty ukazovátka vůbec dají reálně používat krom píčovin) a nebo ti nevyhovuje a pak jej zahoď do popelnice. Řešit jaký výkon to skutečně má, mně nepřijde podstatné pokud ta věc dělá to co od ní očekávám.
http://blog.digitaldj.cz - Novinky ze světa DJ techniky

Majky_mike

Azu píše:Docela by mně zajímalo k čemu ti ten výsledek z praktického hlediska bude, když už ten výrobek máš.
Buď ti vyhovuje a hodláš je používat (osobně nevím k čemu se ty ukazovátka vůbec dají reálně používat krom píčovin) a nebo ti nevyhovuje a pak jej zahoď do popelnice. Řešit jaký výkon to skutečně má, mně nepřijde podstatné pokud ta věc dělá to co od ní očekávám.
Chci těch ukazovátek nakoupit "hodně" (cca 10-20), rozdělat je a vyrobit z nich doplňky pro skupinu performerů pro "show účely".

A protože můj rozpočet je v tomhle směru samozřejmě hodně omezený (100.000,- Kč za značková ukazovátka s garantovaným výkonem se mi opravdu dávat nechce) tak hledám, jak to co nejlevněji a nejúčelněji nahradit nějakou levnou čínou.

A těch čínskej je tak nepřeberné množství s naprosto různým označením výkonů, že bych si to rád alespoň nějak rámcově srovnal. A pokud zjistim, že moje "500mW" ukazovátko má reálně 6,5mW, tak raději koupim ještě další a ve "velkým" pak až nejsilnější model (bez ohledu na to, zda má na sobě napsáno 50mW nebo 300mW).

Azu

Příspěvek od Azu »

Tak snad vidíš to 500mW co máš doma jestli pro ten účel svítí dostatečně nebo ne :)
Můj odhad je, že to klidně může mít 360 - 400mW, mizerná optika ti to pak sníží na konečném výstupu zhruba na těch 250 - 300mW

stereoman

Příspěvek od stereoman »

Asi budes muset googlovat a tabulku najit. Az ji najdes, tak ji sem hod. Ikdyz zadny laser nevlastnim, tak bych se na ni rad ze zajimavosti podival.

Majky_mike

Azu píše:Tak snad vidíš to 500mW co máš doma jestli pro ten účel svítí dostatečně nebo ne :)
Můj odhad je, že to klidně může mít 360 - 400mW, mizerná optika ti to pak sníží na konečném výstupu zhruba na těch 250 - 300mW
Mno... kdyby to svítilo fakt dostatečně, tak bych to neřešil :-). Svítí to hodně a v nouzi by se to asi použít dalo, ale kdybych našel něco silnějšího za +- podobné peníze, bylo by to pro mě lepší.

Myslim, že 360-400mW to nemůže mít ani náhodou. Měl jsem 220mW kvanta a při zaostření na bod to bylo něco úplně jiného.

Z toho výkonu kvanta odhaduju, že pro moje účely by bylo super tak okolo 80mW. Myslim, že tohle bude tak na 15mW, ale z toho paprsku to fakt neumim odhadnout.

Majky_mike

stereoman píše:Asi budes muset googlovat a tabulku najit. Az ji najdes, tak ji sem hod. Ikdyz zadny laser nevlastnim, tak bych se na ni rad ze zajimavosti podival.
Když na ní někde narazim, tak pošlu... ale kdyby se mi jí podařilo vygooglovat, tak bych si o ní nepsal na fóru :-).

Azu

Příspěvek od Azu »

S Kvantem to nejde srovnávat, Kvant 200mW svítí víc i než můj Laserworld 400mW, který má podle měřáku skutečně 404mW :)))

Majky_mike

Azu píše:S Kvantem to nejde srovnávat, Kvant 200mW svítí víc i než můj Laserworld 400mW, který má podle měřáku skutečně 404mW :)))
To je fyzikálně divné, ne? Je jasné, že Kvanty jsou jiná liga, což už kouká i z ceny. Ale pokud jsou oba lasery na stejné vlnové délce, tak musí být očima i stejně vidět. Leda, že by Kvant používal nějakou atraktivnější vlnovou délku, která je pro lidské oko lépe viditelná.

Ale kdyby to tak bylo (konkrétní vlnovou délku si už nepamatuju), tak by to možná i vycházelo tak, jak říkáš.

Jestli se mi tohle zdá poměrem na cca 15mW, tak x3 za porovnání s Kvantem a x2 za špatnou optiku a 2x čínskej negarantovanej výkon... a možná až tak strašně daleko od těch 500mW nebudu.

Majky_mike

Pokud se teda bavíme o měření až za veškerou optikou a scanem...

... v tom bude asi třeba u Kvanta největší rozdíl. Jestli jsi naměřil 404mW za diodou, tak venku budeš o hodně níže. Ten můj Kvant měl 220mW už venku. Za diodou měl tušim 245mW.

netlas

Příspěvek od netlas »

Odpovědět