TRAKTOR KONTROL F1

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 145
Registrován: 08 bře 2007 21:42

TRAKTOR KONTROL F1

Příspěvek od pixel »

USB kontrolér pro tvůrčí DJe.
13. 12. 2012

ObrázekFirma Native Instruments neustále přináší inovace na hardwarový i softwarový trh. V nedávné době byla uvedena nová verze programu pro DJe TRAKTOR 2.5. Hlavní novinkou jsou propracované samplovací decky. Aby je bylo možné ovládat, vytvořila firma Native Instruments nový ovladač s označením TRAKTOR KONTROL F1, který zapadá jak vzhledově, tak funkčně mezi ostatní kontroléry ze série KONTROL. F1 je určen pro ovládání samplů, pokud chce uživatel ovládat transportní funkce a efekty, musí si pořídit další hardware. Na výběr má velké konzole TRAKTOR KONTROL S2 nebo S4, ovšem pokud uživatel nepotřebuje velkou konzoli, může si pořídit kontrolér ve stejně velkém balení jako F1, který má název X1. TRAKTOR KONTROL X1 ovládá transportní funkce a efektové jednotky programu TRAKTOR Pro. V dnešním testu se blíže podíváme na novinku F1.

Ovladače
Základem pro správné fungování kontroléru je správná instalace. Kontrolér nepotřebuje ke své funkci žádné složité instalování ovladačů, stačí stáhnout si aktuální verzi ovladačů z internetových stránek výrobce a spustit instalaci. Společně s ovladači se nainstaluje Service Center pro zprávu programů a licencí k nim a také Controller Editor pro podrobnou editaci parametrů všech kontrolérů Native Instruments. Celková velikost instalačního souboru je okolo 30 MB, záleží na verzi ovladačů a systému počítače. Oba kontroléry pracují jak na systému Windows, tak i na Mac OS X.
Obrázek
TRAKTOR PRO 2.5
Při koupi ovladače získává uživatel také plnou licenci na program TRAKTOR PRO v poslední verzi 2.5. V krabici je pouze odkaz na stažení instalačního souboru a licenční číslo, které s pomocí Service Centra přemění demo verzi na plně funkční program. Každý, kdo se zajímá o DJing a softwarové odbavování, program TRAKTOR zná nebo o něm alespoň slyšel. Nebudu se tedy pouštět do podrobného popisu jeho vybavení, jen shrnu základní funkce a zastavím se u novinek, které jsou důležité pro testovaný kontrolér.

Program TRAKTOR Pro nabízí uživateli celkem čtyři přehrávače, softwarový mixer a propracovaný Browser. Přehrávače dokáží nezávisle pracovat v několika režimech - Track Deck, Remix Deck a Live input. Track Deck pracuje jako normální přehrávač, který dovoluje měnit u hraného songu rychlost přehrávání s možností zamčení změny výšky tónu, dále synchronizaci s ostatními přehrávači, grafické zobrazení zvuku pomocí nového zobrazení křivek, zaznamenání až osm značek pro rychlé starty - HotCues nebo propracované řízení smyček. Režim Live Input dovoluje přehrávač propojit se vstupními kanály zvukového rozhraní a využít všechny možnosti efektů a interního mixeru pro zpracování audio signálu vstupujícího zvukovou kartou do programu TRAKTOR PRO.
Remix Deck je úzce propojen s novým kontrolérem F1. Nahrazuje dřívější Sample Deck, který nabízel čtyři sloty pro samply. Remix Deck je složen také ze čtyř základních přehrávačů, ale každý může obsahovat čtyři samply. To je celkem šestnáct vzorků pro jeden Deck, navíc lze uložit až čtyři strany vzorků, což je celkem 64 samplů na jeden přehrávač. Když si uvědomíme, že každý ze čtyř přehrávačů může být přepnut do režimu Remix Deck, můžeme získat až 256 samplů na jeden program TRAKTOR PRO. To už je hodně dobrá výbava na živé sety. Dokonce je možné pomocí vzorků hrát i celé skladby. Využití se meze nekladou.

U každého vzorku je možné určit, zda bude přehráván jen jednou nebo zda bude hrán ve smyčce, kterou je možné volitelně synchronizovat s ostatními přehrávači. Dokonce lze nastavit zpoždění, se kterým bude vzorek přehráván, čehož lze využít, pokud je potřeba pouštět zvuk například mezi doby. Samozřejmostí je možnost zamčení změny ladění při změně rychlosti přehrávání a také nastavení rychlosti přehrávání a to pomocí hudebního rozsahu, šestnáctiny, osminy, čtvrtky atd. Kromě toho lze přehrávat samply pozpátku, přiřadit efektovou jednotku, aktivovat a řídit filtr, nastavit hlasitost a základní ladění. Filtr zpracovává výstup z jednotlivých sloupců, takže pro jeden přehrávač jsou k dispozici čtyři filtry, které pracují stejně jako na kanálech mixeru. Vlevo je spodní propust, vpravo horní.
Obrázek
Některé funkce lze měnit přímo na přehrávači a jednotlivých buňkách, jiné jsou k dispozici po otevření rozšiřujícího panelu. Málem jsem zapomněl na to nejdůležitější. Každému vzorku je možné přiřadit individuální barvu, se kterou lze samply rychle rozlišit pouhým pohledem. Kompletní obsazení a nastavení přehrávače Remix Deck lze uložit jako set pro opětovné použití. Všechny parametry jsou dostupné i pomocí kontroléru TRAKTOR KONTROL F1.

TRAKTOR kromě propracovaných přehrávačů nabízí čtyřkanálový mixer, který dovoluje nastavit vstupní zisk, třípásmové korekce s funkcí Kill pro každé pásmo, určení výstupní hlasitosti, aktivaci efektových jednotek, filtru nebo nastavení ladění a jeho zamčení. Pro scratch a míchání se jistě bude hodit integrovaný Crossfader s možností výběru stran pro jednotlivé kanály mixu.

Zajímavostí je možnost volby ze čtyř průběhů korekcí pro ekvalizér. Jedná se o simulace korekčních obvodů DJ mixerů světově uznávaných značek jako Pioneer, Ecler nebo Allen & Heath.

Poslední ze zajímavých funkcí, které lze využít s hardwarovými kontroléry, je Loop Recorder. Zde lze vybrat vstup, ze kterého se bude nahrávat, délku smyčky a poté stisknout nahrávání. Průběh smyčky se zobrazuje pomocí pohyblivého proužku. Pokud se něco nepovede, lze smyčku smazat. Je-li vše v pořádku, je možné smyčku přetáhnout do jednotlivých přehrávačů a nebo lépe do některého ze slotů Remix Decku a využít ji pro další tvůrčí činnost.

TRAKTOR KONTROL F1
USB kontrolér TRAKTOR KONTROL F1 je speciálně navržen pro ovládání všech funkcí Remix Decku. Vyroben je z pevného plastu, který vydrží i méně šetrné zacházení. Jeho vzhled i rozměry jsou navrženy tak, aby zapadl k ostatním kontrolérům z programové nabídky Native Instruments, hlavně k většímu S2 nebo menšímu X1. O spojení s počítačem se stará USB kabel, kterým je kontrolér také napájen. Zajímavostí je, že USB konektor na přístroji je vyroben v oranžové barvě, což usnadňuje připojení kabelu v tmavém prostředí klubů.

TRAKTOR KONTROL F1 má vestavěné dva pracovní módy, ve kterých může kontrolér fungovat. První je standardní ovládání Remix Decku a druhý slouží pro ovládání transportních funkcí programu, takže F1 může pracovat jako běžný ovladač přehrávačů. Pro tento účel je připravena i šablona s popisky tlačítek pro funkci ovládání přehrávačů.

Kontrolér má na vrchním panelu čtyři otočné knoby, které ovládají filtr. Doleva se ubírají výšky, doprava zas basy. Každý filtr patří k jednomu ze čtyř sloupců samplů v Remix Decku, stejně tak jako čtyeřice faderů, které standardně řídí hlasitost jednotlivých sloupců. Pokud je třeba, lze v kombinaci s tlačítkem Shift nastavit hlasitost právě přehrávaného samplu. To se může hodit, pokud má vzorek nízkou hlasitost oproti ostatním vzorkům. Následuje osm funkčních tlačítek, rotační encoder s potvrzovací funkcí stiskem a malý dvoumístný LED display. Všechna tlačítka na panelu mají dvoje popisky funkcí, jedny jsou natištěny rovnou na tlačítkách, druhé pod tlačítky. Dvoje popisky slouží pro rozšířené funkce ovládacích prvků, které se aktivují tlačítkem Shift.

Pomocí tlačítek se lze dostat ke všem funkcím Remix Decku. Pomocí tlačítka Sync je možné nastavit, zda bude celý Remix Deck synchronizován s ostatními přehrávači, nebo pro ně bude udávat master tempo. Tlačítkem Quant se určuje, v jakém rozlišení bude vzorek přichycen k přehrávané skladbě, zda to budou celé doby, čtvrtky či osminy. Hodnoty se vždy nastavují pomocí encoderu a jsou zobrazovány na LED displeji. Dále je k dispozici funkce Capture, která dovoluje na vybraný slot okamžitě nahrávat právě přehrávanou skladbu nebo pomocí Loop Recorderu vytvořit groove postupným vrstvením samplů. Kombinací tlačítek Shift a Capture je možné vymazat obsah z vybraného slotu. Efektní funkcí pro živé hraní bude jistě Reverse, která aktivuje přehrávání vybraného vzorku pozpátku. Druhou funkcí tlačítka je přiřazení jedné ze šestnácti barev vybranému slotu. Stačí jen kombinovat tlačítka Shift a Reverse a vybrat pad, u něhož má být změněna barva. Všechny pady se změní na barevnou paletu, z níž si zvolíme barvu, která se poté přiřadí nejen padu, ale také odpovídajícímu slotu v Remix Decku.
Obrázek
Tlačítkem Type je možné změnit způsob přehrávání vzorku. Standardně se přehrává pouze jednou po stisku padu, ale pokud potřebujeme přehrávat vzorek v nekonečné smyčce, lze funkcí Type změnit způsob přehrávání na smyčku. Vizuálně se to projeví na spouštěcích padech, kde jednorázové přehrávání indikuje zelená barva a smyčku barva modrá. Druhou funkcí tlačítka Type je změna ladění vzorku na padu, což umožňuje osadit několik padů jedním vzorkem a změnou ladění na padech lze připravit efektní melodické postupy. Pokud je potřeba, lze u vzorku upravit délku a rychlost přehrávání. Nečekejte žádné složité editace, na to je určen program MASCHINE. Zde se pouze upravuje startovací pozice a rychlost přehrávání.

Pro vybrání toho správného vzorku na určený pad je zde modře podsvícené tlačítko Browse, které aktivuje encoder do režimu vyhledávacího kurzoru v integrovaném prohlížeči programu TRAKTOR PRO. Pohybem encodéru se rychle prochází databáze souborů, které lze stiskem přiřadit vybranému slotu a padu. Pokud je při procházení stisknuto tlačítko Shift, procházejí se adresáře, standardně se procházejí soubory v adresáři.

Zajímavou a užitečnou funkcí je MIDI režim, který se volí kombinací tlačítek Shift a Browse. Jelikož standardní komunikace mezi kontrolérem a programem TRAKTOR probíhá na specifickém interním kódu firmy Native Instruments, nebylo by možné kontrolér využít jinak než s programem TRAKTOR PRO. Aby firma zajistila využití kontroléru i s programy ostatních firem, vložila do něj režim MIDI. Ten zajišťuje komunikaci s počítačem v standardním MIDI protokolu, kterému rozumí všechny hudební programy. K lepšímu využití kontroléru v MIDI módu může být použit Controller Editor, který dovoluje přeprogramovat ovladač podle potřeb uživatele a jeho programů. Prakticky zde není prvek, který by nebylo možné naprogramovat. Nastavené hodnoty parametrů lze uložit jako presety pro rychlé opětovné použití, což dovoluje vytvořit několik předvoleb pro různé program. Díky tomu lze kontrolér využít nejen s programem TRAKTOR PRO, ale také s konkurenčními programy Ableton Live či Reason a dalšími DAW aplikacemi.

Pod funkčními tlačítky se nachází šestnáct barevně podsvětlených padů a čtyři menší tlačítka. Menší tlačítka mají funkci Mute nebo Stop pro odpovídající sloupec samplů. Standardně pracují ve funkci Mute, kdy je zvukový výstup sloupce vzorků jen umlčen a vzorky se dále přehrávají. V kombinaci s tlačítkem Shift se přehrávání vzorků zcela zastaví. V menu programu TRAKTOR PRO je možné tyto funkce otočit.

Šestnáct padů slouží hlavně pro spouštění jednotlivých samplů. Po stisku padu se spustí přiřazený vzorek v odpovídajícím sloupci přehrávače. Perfektní barevné podsvícení, které odpovídá barvě samplu v přehrávači, výrazně zpřehledňuje práci s programem. Pady jsou vyrobeny z tvrdé gumy, která má příjemnou hmatovou odezvu. I velikost padů je zvolena vhodně tak, aby nebyly příliš malé a zároveň moc daleko od sebe. Rychlá odezva je základem pro dobrý výsledek. Zde záleží také na latenci zvukové karty, která by neměla být vyšší než 15-20 ms. Pady mají také programovací funkci. Stačí držet tlačítko Shift a je možné přiřazovat pady jednotlivým sloupcům, chcete-li slotům, aktivovat zámek pro změnu ladění, přiřazení k efektové jednotce či zapnutí do monitorovacího výstupu. Zapnout lze take funkci Punch, která udržuje hudební frázování mezi vzorky, kdy každý vzorek ve slotu přebírá pozici od naposledy hraného vzorku a tím se zajišťuje stálá synchronizace bez nutnosti přehrávání vzorku od začátku. Jednoduše řečeno, pokud se přepnou dvě smyčky například v polovině přehrávání, začíná druhá smyčka hrát v polovině a ne od začátku.

Praxe
Kontrolér TRAKTOR KONTROL X1 jsem využil při živém setu dancové skupiny, kdy program TRAKTOR PRO sloužil nejen jako přehrávač podkladů pro živé hraní a zpěv, ale také byl použit pro hraní efektových a melodických zvuků, což v kombinaci se živě hrajícím syntezátorem vytvořilo perfektní atmosféru. Musel jsem ocenit barevné podsvícení tlačítek padů, které zároveň bílou barvou zobrazuje posledně hraný zvuk, takže bylo hračkou se v množství vzorků orientovat. Samozřejmě tomu předcházela domácí příprava, která spočívala ve vybrání vhodných samplů a připravení setu. Prakticky jsem využil asi jen třetinu funkcí, které kontrolér nabízí, ale byl jsem nadmíru spokojen. Vystoupení dopadlo nad očekávání skvěle. Hodně efektní je spuštění smyček a práce s filtrem a efektovou jednotkou. Příjemný chod všech ovladačů a tlačítek byl jen bonusem navíc.

Závěr
Kontrolér TRAKTOR KONTROL F1 je nezbytným doplňkem pro všechny kreativní DJe a hudebníky. Pro živé vystoupení je dokonalý. Může sloužit nejen jako prostý spouštěč vzorků, ale také jako nástroj pro tvorbu remixů a to i během živého hraní. Perfektní zpracování jej řadí do vyššího standardu, který je dnes od kvalitních výrobků očekáván. Také cena je velmi přijatelná, zvláště když uvážíme, že zahrnuje plnou verzi programu, který sám stojí okolo 3.000 Kč.

Mirek Píša

Odpovědět