TRAKTOR DJ pro iPhone

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 145
Registrován: 08 bře 2007 21:42

TRAKTOR DJ pro iPhone

Příspěvek od pixel »

Mobilní verze profesionálního programu pro DJs.
12. 12. 2013

Program TRAKTOR PRO je špičkou mezi programy pro DJs. V nedávné době přišel na trh také program TRAKTOR pro iOS, který běží na tabletech a telefonech od Apple. Zatímco použití tabletu pro DJing vcelku chápu, u telefonu mi tato myšlenka vzhledem k velikosti přijde přinejmenším bizarní. Pojďme se tedy podívat, jak tato edice programu TRAKTOR vypadá.

Popis programu a jeho funkce
Obrazovka programu je horizontálně rozdělena na dva přehrávače, z nichž každý disponuje funkcemi Play, Cue (aktivace odposlechu), Sync a Loop. Dále je zde zobrazen název a booklet tracku, waveform aktuálního průběhu tracku a waveform celého tracku. Kromě toho všeho je zde k dispozici ještě crossfader a tlačítko pro spuštění grid editoru. Ve verzi programu TRAKTOR DJ pro iPad je v tomto módu k dispozici mnohem více funkcí. U verze pro iPhone jsou tyto funkce z důvodu nedostatku místa přesunuty do následujícího módu.

Mód programu, v němž jsou zobrazeny dva přehrávače, lze přepnout do módu, kdy celá obrazovka zařízení slouží jedinému přehrávači. Zde ke stávajícím funkcím z předešlého módu přibudou ještě ekvalizér, efekty a panel pro práci s cue pointy a smyčkami. V tomto módu je také kromě jména tracku zobrazeno jméno interpreta, hodnota BPM a tóniny. Při práci s ekvalizérem, efekty nebo grid editorem dojde k překrytí okna s waveformem těmito funkcemi. Při aktivaci panelu pro práci s cue pointy a smyčkami dojde k zmenšení okna waveformu.

Efektor se ovládá pomocí XY Touchpadu a skládá se ze tří efektových slotů, do nichž lze vložit jeden z následujících efektů: Delay, Reverb, Gater, Flanger, Beatmascher, Digital LoFi, LP Filter, HP Filter. Při efektování je aktivní vždy pouze jeden slot. Význam těchto slotů je tak pouze v tom, že umožňují rychlé přepínání mezi třemi vybranými efekty. U efektoru lze také nastavit, aby se aktivoval pouze při kontaktu prstu s Touchpadem nebo aby byl aktivní vždy.
Funkce ekvalizéru se skládá z ekvalizéru a filtru. U ekvalizéru máme k dispozici svislé fadery pro nastavení hloubek, středů, výšek a hlasitosti (funkce Gain bohužel k dispozici není). Efekt filtr se opět ovládá pomocí XY Touchpadu. Jelikož je program TRAKTOR DJ založen na synchronizaci tracků pomocí gridu, nesmí zde pochopitelně chybět grid editor, ve kterém si nejprve jednotlivé tracky upravíme pro bezproblémovou synchronizaci.
Obrázek
Obrázek
Co se týče panelu pro práci s cue pointy a smyčkami, zde můžeme uložit až osm prvků typu cue point nebo loop. Tyto uložené prvky lze poté kdykoliv aktivovat nebo smazat. Smyčkovat lze buď pomocí příslušného tlačítka, nebo pomocí speciálního gesta, kdy klikneme dvěma prsty na průběh aktuálního waveformu. Jeden prst nám tak označí začátek smyčky a druhý označí konec smyčky. Za tímto účelem si můžeme přiblížit nebo oddálit aktuální průběh waveformu prostřednictvím klasického zoomovacího gesta, které aplikujeme na okno s waveformem celého tracku.

Smyčka může mít délku čtyři, osm nebo šestnáct beatů. Jinou délku smyčky se mi nikdy nepodařilo nastavit. Zajímavé však je, že u smyčkování pomocí tlačítka lze jako defaultní velikost smyčky vybrat čtyři, osm, šestnáct nebo třicet dva beatů. Pomocí zoomovacího gesta, které aplikujeme na již vytvořenou smyčku v okně aktuálního průběhu, můžeme velikost smyčky také za letu měnit. V tomto případě se mi již podařilo vytvořit smyčku o délce třicet dva beatů, stejně tak se mi podařilo vytvořit tak krátkou smyčku, že jejím zvukovým projevem byl již pouze bzučivý zvuk.

Pochopitelně nesmím zapomenout ještě na browser. Podobně jako u počítačové verze programu TRAKTOR je i zde možné třídit skladby do skupin podle názvu skladby, umělce, alba, hudebního stylu nebo playlistů. Zobrazené skladby lze následně řadit podle jejich názvu, jména interpreta, tóniny a BPM. Jednotlivé skladby lze následně vybírat a vytvářet z nich playlisty. Samozřejmostí je možnost vyhledávání.
Obrázek
Obrázek
Kromě již popsaných ovládacích prvků a oken obsahuje TRAKTOR DJ ještě jedno důležité okno. Jedná se o levé vysouvací okno, pomocí kterého nastavujeme řídicí tempo pro synchronizaci obou tracků a zvukové vlastnosti výstupu. V normálním stavu zde máme k dispozici pouze nastavení hlasitosti výstupu a tlačítko, které spouští zaznamenávání našeho setu. Po zasunutí konektoru Jack do telefonu se nám zde zpřístupní ještě volba Split Output, po jejíž aktivaci se dále zpřístupní prvky Cue Volume a Cue Mix.

Aktivace Split Output nám ze stereo výstupu telefonu udělá dva mono výstupy, kdy v jednom kanálu bude zvuk masteru a v druhém zvuk odposlechu. Volba Cue Volume pak umožňuje nastavit hlasitost odposlechu a volba Cue Mix určuje poměr mezi masterem a odposlechem v odposlechovém kanálu.

Využití programu v praxi
Nyní, když již víme, čím vším program disponuje, přichází na řadu otázka, zda je to vůbec k něčemu dobré. I když se přenesu přes bizarní představu, že mixuji klikáním po dotykové obrazovce mobilního telefonu, stejně narazím na omezení, která provázejí verzi programu pro telefony. Kvůli malým rozměrům a nevhodně navrženému GUI zde nemáme k dispozici všechny potřebné ovládací prvky najednou. Není tedy například možné v jeden okamžik u jednoho tracku přidávat basy a u druhého je ubírat (netýká se tabletové verze). Jak jsem psal výše, není dále možné měnit tempo jednotlivých tracků. Tracky jsou vždy synchronizovány podle nastavení hlavního tempa. Na základě těchto skutečností si myslím, že se tvůrci programu měli poučit u konkurenčního programu DJ Player, jehož GUI a funkcionalita mi přijde mnohem použitelnější.

Pokud jste si tedy chtěli prostřednictvím programu TRAKTOR DJ pro iPhone někde venku ve volné chvíli trénovat své DJské dovednosti, pak vás asi zklamu a doporučím vám sáhnout po jiném programu, například výše zmíněném DJ Playeru. Za ten však budete muset zaplatit mnohem více než za dnes recenzovaný program. Zatímco TRAKTOR DJ pro iPhone stojí 4,49 USD, za DJ Player budete muset zaplatit 17,99 USD, což je cena, za kterou lze pořídit tabletovou verzi programu TRAKTOR DJ. V tabletové verzi je část nedostatků díky větším rozměrům přístroje eliminována.
Obrázek
Obrázek
Nový rozměr dostává program TRAKTOR DJ po připojení kontrolérů Native Instruments Z1, S2 nebo S4. Spolupráce s výše popsanými kontroléry posouvá použitelnost programu mnohem dál. Díky kontrolérům se nám totiž rozšíří funkční možnosti aplikace. Bez použití kontroléru jsme nuceni mixovat pouze za použití funkce Sync ve spolupráci s funkcemi popsanými v článku včetně všech jejich neduhů. Například při použití kontroléru Z1 získáme reálný mixážní pult, pomocí kterého uděláme určitě mnohem lepší přechody než při klikání po obrazovce. Při použití kontrolérů S2 nebo S4 se posuneme ještě dále, protože můžeme navíc mixovat i klasickým způsobem, kdy si sami srovnáme tempo a fázový posuv beatů použitím pitchfaderů a jogů.

Podle výrobce by tohle všechno mělo fungovat jak ve verzi pro tablety, tak i ve verzi pro telefony. Vzhledem k rozměrům mobilních telefonů doporučuji spíše koupi tabletové verze a používání na tabletu. Zde se však již rozměrově přibližujeme laptopům a tak se nabízí otázka, zda není lepší jít rovnou do počítačové verze, která nabízí mnohem více funkcí. Na tuto otázku si musí odpovědět každý sám. Odpověď by měla vycházet z předpokládaného použití, již vlastněného hardwaru a finančních možností. Asi bych měl také zmínit, že možnost propojení programu na platformě iOS s MIDI kontroléry není žádnou novinkou a umožňují ji i konkurenční DJ programy včetně již zmíněného DJ Playeru.

Přestože to vypadá, že verze pro telefony je téměř k ničemu, našel jsem pro ni geniální využití. Donedávna jsem neměl se svým laptopem při vystoupení žádný problém, ale dvě z mých posledních letních vystoupení mne upozornila na jednu slabinu. Na obou místech vypadávalo napětí v zásuvce, do které jsem měl připojen svůj laptop. To vedlo k tomu, že se mi laptop neustále přepínal mezi úsporným a výkonnostním režimem, což nakonec přes celou řadu jiných peripetií vedlo k nutnosti restartovat program TRAKTOR.

Jak to však chcete udělat v průběhu vystoupení? Zde tak přichází na scénu použití mobilního telefonu ve spolupráci s programem TRAKTOR DJ (nebo jiným kvalitním DJ programem pro telefony). Mobilní telefon většinou míváme vždy u sebe a tak za použití patřičných kabelů není problém zapojit do mixážního pultu iPhone a „přemixovat“ na něj. Nyní můžeme program na počítači restartovat, případně můžeme restartovat i celý počítač. Po naběhnutí počítače a programu do správného stavu „přemixujeme“ zpět. Obdobným způsobem by šlo také zjednodušit střídání DJů za mixpultem, které je většinou vzhledem k velkému množství odpojovaných a připojovaných kabelů velmi problematické.

Ve výše popsaném případě je použití programu TRAKTOR DJ pro uživatele počítačové verze tohoto programu výhodné. Grafická úprava, chování i ovládání jsou totiž velmi podobné jako u počítačové verze. Ale i přesto zde vidím prostor pro zlepšení. Například cue pointy a smyčky uložené do souborů v počítačové verzi se do mobilní verze nepromítnou. Opačně to udělat lze, je k tomu ale zapotřebí použití služby Dropbox.

Závěr
Dnešní rychlý vývoj (nejen) hudebních technologií nám dává nové netradiční možnosti, o čemž jasně vypovídá i tento článek. Nárůst výpočetního výkonu mobilních zařízení nám nyní umožňuje provádět na telefonech či tabletech činnosti, na které jsme dříve museli používat počítače. To však s sebou často přináší nutnost uplatnit nové pracovní postupy. Závěrem mého článku vám tedy doporučuji prostudovat pracovní postupy a funkce programu TRAKTOR DJ a to samé udělat i u konkurenčních programů. Na základě požadované funkcionality a finančních možností se pak rozhodněte, jakou cestou se vydáte.

Jiří Šimek

Odpovědět