Reloop Terminal Mix 8

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 145
Registrován: 08 bře 2007 21:42

Reloop Terminal Mix 8

Příspěvek od pixel »

Vlajková loď DJ MIDI kontrolérů firmy Reloop.
2. 7. 2014

Na veletrhu NAMM 2014 představila firma Reloop další nové kousky z oblasti MIDI kontrolérů, které se stávají běžnou pomůckou pro mnoho DJs díky pokrokům technologie a následným vylepšováním. My se zaměříme na nejvyšší level z těchto zařízení od zmíněného výrobce a tím je Terminal Mix 8. Pojďme se mu tedy podívat na zoubek.

První dojem
Reloop se spojil se známým dodavatelem DJ softwaru Serato a díky jejich spolupráci je Terminal Mix 8 dodáván s tímto programem, a pozor - v plné verzi! Po všemi velmi oblíbeném aktu vybalování nového miláčka vás - majitele Terminal Mixu 4 - od této firmy nic moc nepřekvapí, až na pár důležitých výjimek. Na ty z vás, kteří si konzoli od Reloopu přinesete domů poprvé, vykoukne velmi hezky provedené a zpracované zařízení. Vše je navrženo elegantně a oproti předchozí verzi je sice kontrolér malinko větší a tlustší, což ovšem přispívá k lepšímu rozmístění jednotlivých prvků, aby byly rozprostřeny dostatečně daleko od sebe a byla menší šance, že o něco zavadíte. Kvalita materiálu je tradičně v pořádku a díky kovovému zpracování působí přístroj robustně a dělá celkově dobrý dojem. Pogumovaná tlačítka a knoby jsou rovněž velmi příjemné na manipulaci. Vše pak dovršuje působivý pohled na krásná Jog kola. Zde není co vytknout. Velmi pozitivní je i LED podsvícení jednotlivých prvků, jehož intenzitu si můžete nastavit a které velmi pomáhá k rychlému zorientování se během používání nebo rychlé manipulace.
Obrázek
Bližší pohled
Jak již bylo řečeno, Terminal Mix 8 je dodáván se softwarem Serato, jehož příznivci mohou jásat, protože stačí konzoli zapojit do počítače, nainstalovat program a můžete hrát. Veškeré ovládání je již namapováno, takže není potřeba se o nic víc starat. Samozřejmě můžete tento kontrolér použít s jinými DJ programy, které jsou MIDI kompatibilní, ale budete muset nastavovat ovládání nebo případně někde sehnat mapovací soubor. Ovšem i rozmístění tlačítek a knobů je velmi přizpůsobeno právě Seratu.

Začněme tím, co bude následovat po vybalení - zapojení počítače a výstupů, k čemuž budete klasicky potřebovat zadní panel kontroléru. Přístroj má jako obvykle USB konektor (stále ve verzi 2.0), díky němuž dochází k přenosu signálu do vašeho počítače. Master výstupy můžete použít buď symetrické v podobě velkých jack konektorů, nebo cinche. Připojení na odposlechy (Booth) je cinchové. Oba výstupy mají svůj oddělený regulátor hlasitosti. V zadní části naleznete také např. AUX vstup, díky nemuž můžete do Terminal Mix 8 zapojit CD přehrávač nebo gramofon, dále nastavení intenzity podsvícení, přepnutí LED ukazatele intenzity signálu do režimu odposlechu nebo Master výstupu a další spíše již obvyklé prvky. Přední panel potom slouží k připojení (velký jack konektor) a nastavení mikrofonu, kde lze upravit i hloubku hlasu a například oříznout basové frekvence. Dále je zde nastavení křivky crossfaderu a přiřazení jednotlivých kanálů k němu a zapojení sluchátek přes malý nebo velký jack včetně regulace hlasitosti. Hlavní část kontroléru působí přehledně a vše je takzvaně na svém místě, žádné převratné novinky se nedějí. A to je nakonec dobře, protože většina uživatelů je na podobné schéma zvyklá, ať už se jedná o Jog kola, pitch, fadery, ekvalizéry a tak dále. Čeho si naopak hlavně uživatelé předchozí verze Terminal Mixu všimnou hned je sekce s takzvanými pady, což je veliká a hlavní novinka této série.
Obrázek

Funkce a ovládání
Mix sekce je v klasickém Reloop provedení. Naleznete zde ovládání pro čytři kanály, které pohání integrovaná zvuková karta, proti jejímuž zvuku rozhodně nemám žádné námitky. Fadery a crossfader vypadají velmi kvalitně a pokud jste více zaměřeni na scratchování a show a potřebujete hlavně jejich výdrž, spolehlivost a okamžité reakce, vypadá to, že u vás Terminal Mix 8 uspěje. Dnes je to asi již standard, ale jen pro klid na duši - okamžitá reakce všech ovládacích prvků funguje bezvadně a nedochází k žádným zpožděním. Přiznám se, že při používání všech čtyř decků bojuji již poměrně dlouho s uspořádáním kanálů, které je zleva doprava v pořadí 3-1-2-4. Občas se mi to plete, jelikož z klasických mixpultů jsem zvyklý na pořadí od 1 do 4. Kromě toho, že si můžete všechny čtyři kanály samozřejmě odposlouchávat ve sluchátkách, můžete také na každém zvlášť použít Filter efekt v podobě knobu. Na mix sekci se vyjímá Encoder kolečko, které opět slouží k listování v seznamu skladeb. Ekvalizéry rozdělené na basy, středy a výšky jsou klasikou, stejně jako Gain regulace hlasitosti kanálů a úrovní všech výstupů. Kolem všech prvků je dostatek místa a dobře se s nimi manipuluje.

Deck sekce na ovládání skladeb obsahuje kromě typických prvků jako je Play/Pause tlačítko, oblíbené Sync k automatickému „srovnání“ skladeb, Cue pro záchytné body nebo Pitch pro regulaci rychlosti také velké Jog kolo. Díky svému zpracování a rozměru, který se dá srovnat s některými CD přehrávači, je jeho používání velmi spolehlivé a pohodlné. Funkci Scratch můžete dle libosti zapnout nebo vypnout. Část s efekty umožňuje výběr a regulaci až tří druhů najednou, které můžete mezi sebou kombinovat. Zde je nutné podoktnout, že efekty jsou z dílny firmy iZotope, kterou možná znáte díky programu Ozone a jejich kvalita je na velmi vysoké úrovni. Hned vedle nechybí Loop knob pro vytváření nekonečných smyček různých délek.

Na závěr jsem si nechal specialitu Terminal Mixu 8 a to část s pady, což je osm tlačítek s citlivostí vůči síle úderu. Mají různá využití, která měníte čtyřmi tlačítky nad touto sekcí. Režim Slice vytvoří osm záchytných bodů vždy od aktuální pozice v tracku dál o osm beatů, jež se uloží pod jednotlivými pady a můžete mezi nimi přeskakovat. Režim Sample umožní přehrávat zvuky, které máte přiřazeny v Seratu včetně možnosti jejich zasmyčkování. Cue slouží na klasické ukládání libovolných záchytných bodů (až osm v každém tracku) a nakonec je tu funkce Loop umožňující vytvářet smyčky o různých délkách podle padu, který stisknete. Zde přichází největší pochvala. Sekce s pady teprve umožňuje kreativní přistup k vystupování, činí hraní mnohem zábavnějším a posouvá ho o úroveň dál. Opět samozřejmě platí, že každou Deck sekci přepínáte mezi kanály 3/1 a 2/4.
Obrázek

Hodnocení a závěr
Musím uznat, že nejsem schopen nalézt nějakou závažnější výtku. Terminal Mix 8 je velmi kvalitní kontrolér, se kterým se dají provádět pokročilejší věci, čemuž nahrává hlavně sekce s pady podporující i takzvané „psí kusy“. To je také důvod, proč je cena trochu vyšší, aktuálně necelých 16 tisíc korun. Ovšem v porovnání s jinými výrobci je v této nejvyšší třídě konzolí cena minimálně srovnatelná. Jog kolo je na špičkové úrovni a ustojí i scratchování náročných uživatelů. I zde je ale potřeba trénovat a zvyknout si, stejně jako u jiných DJ kontrolérů. Zpracování působí výborně a neměl bych starost, že Terminal Mix 8 nic nevydrží - opak je pravdou. Zvuk efektů a celkového výstupu je dobrý i při vyšší hladině, nezaznamenal jsem zkreslení. Pokud začínáte a nevíte, zda tento kontrolér pro vás není příliš, klidně se podívejte po nižších modelech. Ale pokud hledáte nové možnosti, kreativitu, přístroj nabušený funkcemi a plnou verzi a podporu Serata, je Terminal Mix 8 jako dělaný právě pro vás.

Tomas Drex

Výrobce: Reloop
Zapůjčil: Reloop ČR

Odpovědět