Reloop Beatpad

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 145
Registrován: 08 bře 2007 21:42

Reloop Beatpad

Příspěvek od pixel »

Speciální MIDI kontroler pro iOS zařízení.
9. 4. 2014

V dnešní době již DJs nepoužívají ke svým vystoupením pouze klasické CD přehrávače nebo gramofony. Po rozmachu MIDI kontrolérů se dostávají na řadu i tablety, převážně ty od společnosti Apple, a to iPady. Například firma Native Instruments nabízí svůj DJ software Traktor i do chytrých telefonů (iPhone). Ale ani to není zdaleka jediné řešení.

Využití
Výrobce Reloop minulý rok přišel s DJ kontrolérem nazvaným Beatpad. Po stránce vzhledu vypadá jako klasický kontrolér, např. Terminal Mix od stejné firmy, má ale veliké plus navíc. Pomocí Beatpadu můžete ovládat dodávaný DJ software Algoriddim DJAY ve svém iPadu, iPhonu nebo iPodu. Jinými slovy již není potřeba společně s kontrolérem nosit a používat počítač (laptop) a celý DJ setup se tedy stává o něco menší a skladnější, což je plus pro jeho převážení při cestování za hraním. Ovšem pokud byste raději zůstali u používání svého notebooku, Beatpad poslouží neméně kvalitně. Je to plnohodnotný MIDI kontrolér plně mapovatelný s běžnými DJ programy jako je zmíněný Traktor. Reloop vám v balení dodá i software Djay MAC LE Edition, který můžete s Beatpadem použít.
Obrázek
První dojem
Po vybalení se na vás usměje velmi poctivě provedená konstrukce. Rozhodně nevypadá jako laciný plast a naštěstí jím ani není. Už na první pohled věřím tomu, že Beatpad něco vydrží. Co se týká logického uspořádání jednotlivých ovládacích sekcí, čekejte takovou Reloop klasiku. Mně osobně přijde vše dobře rozmístěno, přehledně a pohodlně pro hraní. Možná si neodpustím jedinou, byť ne úplně důležitou poznámku. Několik DJs údajně mělo problém s umístěním efektu Filter, respektive jeho knobu (otočný regulátor). Někdo je zvyklý mít ho jako součást ekvalizéru (u korekcí), zde je umístěn v efektové sekci. Myslím ale, že není problém se po pár minutách přizpůsobit. Velmi hezký je hliníkový Trax Encoder, který slouží k listování ve vaší knihovně s hudbou. Dobře vypadá i celkové LED podsvícení využívající celou RGB škálu barev. Obzvláště musím vypíchnout osvětlení JOG kol. Po spuštění skladby ukazují klasický bod otáčející se dokola, což ocení hlavně ti, kteří využívají scratch funkci, ale během nečinnosti vám vytvoří na kontroléru takovou malou diskotéku, protože začnou zářit všemi možnými barvami. Stačí se podívat na fotky. Ale celkový dojem je pěkný. Tlačítka jsou v klasickém pogumovaném provedení, které také vyhovuje. Zadní, nebo chcete-li horní část nabízí i dock pro iPad.

Funkce a ovládání
Pro hraní jsou k dispozici dva kanály. Integrovaná čtyřkanálová zvuková karta se stará o zvuk, s jehož kvalitou jsem neměl problém. Rozmístění prvků je po vzoru klasických mixpultů a CD přehrávačů. Nejvýraznější jsou JOG kola s povrchem připomínajícím vinyl a hezky provedeným logem Reloop. Na dotyk reagují rychle a při testování scratchů nebyl většinou problém, chce to trénink. Mínusem je pro mě výška JOGů. Jsem zvyklý na CD přehrávače, tudíž je pro mě práce s nimi o trochu pomalejší při synchronizaci skladeb. Druhým mínusem je blízké usazení šavlí (linefaderů pro regulaci hlasitosti jednotlivých kanálů) u JOGů a je potřeba dávat si pozor, abyste o ně omylem nezavadili. Na vše si ale lze zvyknout. Níže naleznete základní ovládání skladeb: Play/Pause, Set a Jump pro práci s Cue záchytnými body a slavnou funkci Sync pro automatickou synchronizaci skladeb. Vedle je také Shift pro aktivaci druhých funkcí ovládacích prvků. Výše nad úrovní JOGů je pitch pro nastavení rychlosti skladeb a tlačítka plus a mínus, která mám osobně velmi rád a jsou alternativou k synchronizaci skladeb pomocí JOGu. Dále na Beatpadu naleznete Crossfader k prolínání kanálů, zmíněné linefadery a Trax Encoder s tlačítky pro přiřazení vybrané skladby do přehrávače (decku), odposlech zvoleného kanálu do sluchátek a Rec pro spuštění či zastavení nahrávání. EQ sekce nabízí standardní korekce pro basy, středy a výšky, gain k nastavení úrovně signálu, ovládání hlasitosti výstupu Master, regulace úrovně hlasitosti do sluchátek a prolínání kanálů 1 a 2 a nakonec stanovení intenzity Aux signálu. Vstup Aux, nacházející se na zadním panelu ve formě Cinch konektorů, slouží k zapojení externího zařízení jako je CD přehrávač nebo gramofon.
Obrázek
Jako poslední zbývá efektová sekce, se kterou uděláte největší show. Nalézá se zde funkce Loop s možností výběru délky smyčky, efekty pak můžete ovládat pomocí dvou knobů. Máte možnost aktivovat funkci Scratch nebo volbu rychlého vyhledávání ve skladbě pomocí JOGu. Sekce se čtyřmi tlačítky, tzv. pady, skrývá více funkcí. Můžete si uložit čtyři Cue body nebo čtyři smyčky, dále okamžitě zvolit čtyři efekty bez nastavování jejich parametrů a nakonec pomocí těchto Padů přehrávat čtyři různé samply, které máte zvolené v sampleru v softwaru. Za pomoci různých kombinací všech zmíněných efektů a funkcí v této části Beatpadu můžete předvést opravdovou show. Nutno zmínit, že v případě používání iPadu můžete efekty regulovat i dotykově na displeji. Nezaznamenal jsem jediné zaváhání, zaseknutí se či zpoždění ze strany kontroléru nebo softwaru. Celkový dojem by mi tedy nebránil v používání tohoto zařízení přímo na akci. Na předním panelu se nachází vstup na sluchátka, vstup na mikrofon a jeho regulace hlasitosti. Zadní panel skrývá Master výstupy, Aux vstup, kolík na uzemnění gramofonu, USB a iPad konektory a další obvyklé prvky.

Hodnocení a závěr
Uvedená cena Beatpadu mi přijde jako standardní, možná bych vzhledem ke zpracování a funkcím čekal i o trochu vyšší, ale v dnešní době plné konkurence je jasné, že se výrobci musí přizpůsobit trhu. Oceňuji multifunkční využití, kdy kromě počítače můžete ovládat software např. v iPadu či iPhonu a celý komplet je tak o něco lépe přenositelný. Na JOG kola si budete chvíli zvykat, pokud nemáte s MIDI kontroléry zkušenosti, ale reagují velmi dobře. Pokud používáte celou jejich plochu, je třeba si dávat pozor na nechtěný kontakt s linefadery. Na ovládání efektů můžete použít pouze dva knoby, ocenil bych alespoň tři, jak je zvykem například u kontroléru Reloop Terminal Mix, což se hodí třeba při používání softwaru Traktor. Rozhodně ale Beatpad doporučuji. Za rozumné peníze dostanete kvalitní a spolehlivý kontrolér. Pokud chcete Reloop Beatpad vidět v plné parádě a přímo v akci, doporučuji zhlédnout videa na serveru YouTube, např. ta přímo od výrobce.

Tomas Drex

Výrobce: Reloop
Zapůjčil: Reloop ČR

Odpovědět