Rane Sixty-Four a Akiyama Acura

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 145
Registrován: 08 bře 2007 21:42

Rane Sixty-Four a Akiyama Acura

Příspěvek od pixel »

Vinyl žije dále ve spojení s novými technologiemi.
3. 6. 2014

Cílem dnešního članku je nejenom představit nový DJský pult, který má mnoho trendových funkcí a prvků a ve spojení s osobním počítačem je nástrojem pro kreativní přehrávání muziky, ale také nabídnout kompletní sestavu pro příznivce černých vinylových desek a ukázat tak, že tento směr stále žije. Soutěže mezi jednotlivými diskžokeji jsou přitom velmi oblíbenou disciplínou. Spojení klasické analogové technologie s digitálním světem není žádnou novinkou, vzpomeňme si na Final Scratch od firmy Stanton. První verze pracovala pod OS Linux a přinášela nutnost propojovat pult a gramofony šesti stereo kabely. Tento problém velmi elegantně řeší právě pult od Rane s integrovanou zvukovou kartou, která umožňuje zpracovávat i signál z Time-Code Vinyl. Legendu jménem Technics pak celkem úspěšně nahradily lehce zakulacené gramofony Akiyama. Díky tomu stačí jeden USB kabel a standardní propojovací kabely pultu s gramofony.

Mixážní pult Rane Sixty-Four
Tento nováček v řadě Sixty s sebou přínáší několik zlepšení a novinek. V základu se opět jedná o čtyřkanálový pult s integrovanou zvukovou kartou (vlastně zdvojenou pro připojení dvou počítačů) a MIDI kontrolérem, designově předurčený pro aplikaci Serato (od nedávné minulosti pouze pro Serato DJ, které je zdarma stažitelné - po registraci). Rozložení jednotlivých skupin ovládacích prvků je celkem standardní.
Obrázek
Uprostřed jsou čtyři tahové potenciometry pro nastavení hlasitosti každého kanálu. Samozřejmostí je třípásmový ekvalizér s rozsahem až do kladných šesti decibelů plus nastavení citlivosti a indikátor vybuzení pro snadnou kontrolu síly signálu. Zdroje je možné vybírat přepínačem v horní části a k dispozici máme nejenom externí linkové a gramofonové, ale i vnitřní zvukovou kartu, kdy zařízení připojená k USB 1 a 2 jsou rozlišena zelenou a oranžovou barvou. Charakter křivky tahových potenciometrů i křížového ovladače lze ve spodní části pultu plynule regulovat zapuštěnými voliči (PGM Fader/Crossfader Contour).

Efektová jednotka FLEX-FX byla rozšířena o další nastavení. Klasické efekty Filter, Flanger a Echo mají několik variant, mezi kterými přepínáme klávesou [Shift]. Zbylé tři (Phaser, Robot, Reverb) nemají více alternativ. Základní parametry se dají volit nejenom pomocí potenciometrů (délka - Time, úroveň - Level a hloubka - Depth), ale i křížovým ovladačem (Joystick - Beat). Přiřazení k jednotlivým kanálům včetně mikrofonních se provádí stejnojmenným knoflíkem. Aktuální nastavení a parametry jsou přehledně vidět na zobrazovači (typ, čas, tempo...). FlexFX jednotku lze navázat i na externí efektovou smyčku v podobě analogového zdroje signálu nebo na kanály zvukové karty, což samozřejmě rozšiřuje její možnosti.
Obrázek
Vazbu na DJský software řeší postranní skupiny knoflíků, které jsou MIDI kontrolérem a jejich namapování je připraveno v aplikaci Serato DJ. Pomocí nich máme přístup až k osmi Cue bodům.Sice jsou zde čtyři tlačítka, ale ve dvou bankách (knoflík Bank). Celkově je možné funce této podsvícené čtveřice přepínat a modifikovat pomocí takzvaného vrstvení a tlačítka Layer. Tím vzniká prostor pro sampler a pro dvě další uživatelské definice. Dále je možné řídit smyčky Loop s nastavením jejich délky příslušným knoflíkem a využívat funkci Roll a Slip. Novinkou na tomto pultu je knoflík Sync pro automatickou synchronizaci přehrávaných tracků. Jednoduchý pohyb v oknech adresářů a seznamů skladeb zajišťuje knoflík Tab a otočný volič Scroll, po jehož zmáčknutí dojde k nahrání označené skladby do aktuální stopy. Aplikace umožňuje hrát až ze čtyř stop, kdy levá a pravá část je vázána vždy na dvě, mezi kterými přepínáme pomocí Deck 1/3 nebo 2/4. Pro snadnou orientaci v tom, „co právě hraje“, jsou nad každým ze čtyř kanálů signálky Control a informují nás o právě vybrané stopě.
Obrázek
K pultu je dále možné připojit dva mikrofony, u kterých lze nastavit kromě úrovně i nízké a vysoké frekvence. Zdrojem analogového signálu mohou být jak gramofony, tak přehrávače s linkovou úrovní. Citlivost jednotlivých kanálů lze přenastavit na zadní části ve skupině s RCA konektory. U tohoto pultu je pouze jeden hlavní výstup s XLR konektory a sekundární pro odposlechy Booth s 1/2“ Phono.

Vazba na aplikaci Serato DJ je velmi příjemná díky ergonomickému rozložení všech ovladačů a faktu, že prvky související s USB 1 rozhraním jsou vyznačeny nebo podsvíceny zelenou barvou a rozhraní druhé barvou oranžovou. Uživatel má tak velmi jasný předhled o aktuální konfiguraci.
Obrázek
Gramofony Akiyama Acura
Analogový mechanický záznam se v jedenadvacátém století zdá být technologickým přežitkem. Opak je ale pravdou. Mnoho DJů stále používá tato zařízení a jedním z důvodů je velmi bezprostřední kontakt s přehrávanou skladbou a navázně různé triky jako scratching či backspin, které se díky tomu dají provádět. Tuto éru velmi zásadně ovlivnila firma Technics modelovou řadou 1200, která se již nedodává. A právě zde vznikl prostor pro nové výrobce. Jedním z nich je firma Akiyama, jež v modelu Acura představila velmi slušného nástupce, který v některých ohledech předčí svého předchůdce. A to nejenom výbavou v podobě plynulého nastavení rozjezdu a dojezdu, většími možnostmi volby otáček (33, 45, 78), širším rozsahem pitche (až 50 procent) a velmi, ale opravdu velmi silným motorem, který je samozřejmě realizován technologií přímého náhonu (Direct Drive) a řízen krystalem (Quartz Controlled Oscillator). Jeho síla je opravdu překvapující a je důvodem velmi rychlého a velmi přesného rozjezdu i zastavení. Raménko je tradičního S tvaru s kvalitními pozlacenými konektory pro standardní nosič přenosky (Head Shell). Knoflíky Start-Stop se velmi prakticky nacházejí v obou dvou rozích na kratší straně, což zjednodušuje ovládání i v pozici „na výšku“. Základnou je tvrdý gumový materiál a horní deska je samozřejmě kovová. Audio signál je vyveden na dva RCA konekrory v zadní části, podobně jako napájení, což je opět velmi praktická inovace. Díky modulární koncepci je údržba a případná oprava tohoto gramofonu jednoduchá, neboť všechny komponenty jsou snadno vyměnitelné.
Obrázek
Závěr
Kombinace gramofonů Akiyama a Rane pultu vytváří perfektní DJský setup, který zcela uspokojí širokou skupinu nadšenců i profesionálů. Se Serato DJ je nutné se spřátelit, zvyknout si na grafický koncept odlišný od jiných softwarů a tím pádem i na jiné chování a ovládání. Velkým plusem je jistě to, že je volně ke stažení. Pro toto testování nebylo ani nutné aktualizovat firmware pultu, přestože samotné Serato tuto volbu do jisté míry doporučuje. Gramofony se chovaly velmi dobře a až překvapující byla síla jejich motorů a přesné chování. Mechanika jako taková je o něco málo bytelnější nežli u matadorů Technics, takže se dá předpokládat, že bude nutné provádět častější údržbu. Celkově ale hodnotím tato zařízení velmi kladně.

Václav Klouda

Výrobce: Rane, Akiyama
Zapůjčil: PRODANCE s.r.o.

Odpovědět