Pioneer XDJ-RX

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 145
Registrován: 08 bře 2007 21:42

Pioneer XDJ-RX

Příspěvek od pixel »

Kompaktní a velmi flexibilní DJ konzole.
30. 6. 2015

Začátek roku 2015 přinesl v oblasti hudební a DJské techniky velké množství novinek a inovovaných produktů. Patří sem i inovovaná verze úspěšného modelu firmy Pioneer, kterým byl XDJ-R1. Tento systém se stal velmi oblíbeným pro své integrované řešení přehrávačů a mixážního pultu v jednom prvku. Přinesl možnost přehrávat muziku z konvenčních médií - kompaktních disků či USB disku - nebo využívat propojení s osobním počítačem (RekordBox nebo RemoteBox v režimu poskytování dat nebo v MIDI jako kontrolér a zvuková karta). Dvoukanálový mixpult měl samozřejmě i mikrofonní vstup. Díky kompaktní koncepci bylo vše interně propojeno a celé zapojovací schéma se omezilo pouze na napájecí kabel a signálovou cestu směrem k výkonovému aparátu. Nový model se nese v duchu aktuálních trendů a vlivů a tak byly některé prvky, které se ukázaly jako málo využívané, vynechány a jiné byly naopak rozvedeny a zdokonaleny. Co se tedy změnilo a co naopak zůstalo?
Obrázek
Popis XDJ-RX
Systém se chová jako dvoukanálový mixážní pult s dvěma přehrávači. Jako zdroj hudby pro přehrávače lze použít dva nezávislé USB porty s disky se souborovým systémem FAT32, případně je možné přenášet data ze zařízení s aplikací RekordBox (osobní počítač Mac/Win nebo smartphone). Pro lepší správu médií a dohled nad nimi máme v horní části umístěn sedmipalcový LCD zobrazovač. Oba dva kanály mohou být přepnuty na externí zdroj signálu příslušným knoflíkem (Deck1 - Phono1/Line1). Pro volbu citlivosti je na zadní straně příslušný přepínač, opět Line/Phono. Dále máme k dispozici dvě efektové, na sobě nezávislé jednotky. Pamatováno bylo na dva mikrofonní vstupy, sice s nezávisle nastavitelnou hlasitostí, ale bohužel se sdruženým dvoupásmovým ekvalizérem. Výsledný hudební výtvor lze v reálném čase nahrávat (na USB portu s číslem 2) do formátu WAV. Vypuštěny byly CD mechaniky a integrovaný WiFi modul, takže pro bezdrátové připojení musíte využít obvyklé rozhraní RJ45 a to napojit do routeru.

Mixážní pult
Koncept a rozložení prvků vychází z velmi standardního modelu, kdy je hlasitost kanálu řízena tahovým potenciometrem a třípásmový ekvalizér a citlivost jsou řešeny otočnými ovladači. Samozřejmostí je křížový prolínač s volbou tří průběhů. Výběr kanálů pro sluchátkový výstup je řešen netradičně dvěma podsvícenými tlačítky CH1 a CH2 (oproti klasickému umístění u příslušného kanálu) společně s hlasitostí a prolnutím směrem k hlavnímu výstupu. První efektor Sound Color FX má čtyři módy - Noise, Gate/Comp, Crush a Filter, je navázán na oba dva kanály a jeho jediný parametr ovládáme potenciometry Color. Ten druhý s označením Beat Effects v pravé části pultu lze volitelně přiřadit separátně ke kanálům, mikrofonu, crossfaderu a hlavnímu výstupu. Má několik módů, které se podobně jako vazba na zdroj zvuku řídí otočným několikapolohovým přepínačem. Parametr hlasitosti je opět řízený, ale protože se jedná o efektor vázaný na tempo skladby, je asi hlavním parametrem počet dob volitelný knoflíky Beat (tak, aby byl efekt synchronní). Modul se aktivuje velkým žlutým podsvíceným knoflíkem. Uprostřed pultu nad indikátory vybuzení máme ergonomicky umístěný rotační enkodér a tlačítka pro pohyb v menu a adresářích, výběr skladby a načtení do příslušného přehrávače.

Moduly přehrávačů
Klasikou jsou kola Jog Wheel pro řízení přehrávání skladby, která suplují chování gramofonové desky v aktivovaném Vinyl módu. Samozřejmostí je Loop funkce s knoflíky In, Out a Reloop pro vytvoření volně definované smyčky nebo s dobou čtyř taktů. Ve spodní časti je opět klasický Pad modul, tentokrát s třemi módy: Hot Cue vytvoří návratové body ve skladbě, Auto Beat Loop předpřipravené smyčky napočítané na příslušné doby a Loop Slice rozdělí smyčku na čtyři části (1, 2, 4, 8 taktů), které můžeme opakovat jako smyčky. Modře podsvícené knoflíky slouží právě k řízení daného módu a jejich funkčnost je znásobena použitím s Shiftem.
Obrázek
Zobrazovací modul
Velký LCD displej a celý tento modul odlišuje právě tuto konzoli od jiných produktů a poskytuje tak obrovský komfort nejen při přehrávání a správě skladeb. Jeho hlavním úkolem je zobrazování průběhů skladeb v detailní podobě s volitelným zvětšením, přičemž skladby jsou aranžovány pod sebou. To umožňuje velmi dobře kontrolovat souběh skladeb a případně do něj ekvivalentně zasáhnout. Celkový čas stejně jako celkový průběh vidíme ve spodní oblasti. V levé oblasti vidíme, ze kterého USB zařízení je skladba přehrávána. Pravá část je věnována Beat Effect zvukovému modulu a jsou zde velmi přehledně zobrazovány parametry jako čas, takty, procenta vlivu nebo kanál, který se bude efektovat.

Tím jsme popsali rozložení prvků na hlavní obrazovce, ale rozhodně ne všechny možnosti zobrazení. Čtyřmi knoflíky umístěnými pod spodní hranou přepínáme mód procházení adresářů (Browse), Tag List, Info o skladbě a Menu. Podržením posledně zmíněného tlačítka přecházíme do oblasti Utility s nastavením celého pultu. Zde bych určitě zmínil definici křivek průběhů tahových potenciometrů a chování třípásmového ekvalizéru - lze zvolit klasickou funkci se standardně širokou strmostí frekvenčních propustí a spodním rozsahem útlumu -26 dB, nebo mód Isolator, který má velmi strmý průběh a dokáže frekvenční oblast zcela odstranit ze skladby.

Zdroj muziky lze přepínat čtyřmi knoflíky u levé hrany LCD. Máme možnost čerpat z obou USB, přistoupit do RekordBox systému připojeného po ethernetu nebo zvolit MIDI mód, kdy konzole slouží jako „obyčejný“ kontrolér ve spolupráci s aplikací Traktor Pro2 (zde je funkce vlastně stejná jako u modelu R1, uživatel se tedy nemusí učit nové tendence a principy).

Použití a práce s konzolí
XDJ-RX DJ System, jak je konzole označena výrobcem, je opravdu plug-and-play zařízení a to doslova. Stačí ji vybalit, „zastrčit“ kabely pro napájení a k aparátu a můžeme začít hrát. Skladby není nutné analyzovat v aplikaci RekordBox, ale bez tohoto úkonu budete zásadně ochuzeni právě o ty komfortní funkce a rozšíření. Tím je myšleno detailní zobrazení průběhu skladby, sortování skladeb dle různých kritérií a podobně. Programové vybavení je k dispozici jak pro osobní počítače a oba dva rozšířené operační systémy, tak i pro chytré telefony. Lze tedy analyzovat playlist a exportovat ho na USB, nebo připojit zařízení přes USB kabel, síťovým kabelem či bezdrátově (s nějakým WiFi routerem) a z konzole tak procházet databázi na disku nebo načítat skladby v RekordBoxu přímo do přehrávače.
Obrázek
Závěr
Koncept tohoto zařízení je opravdu velmi flexibilní a poskytuje tak široké spektrum použití. Je vidět, že od vytvoření modelu R1 byl udělán velký kus práce a vývojový tým čerpal ze zkušeností a názorů uživatelů a stejně tak ctil nové trendy. Neměl jsem s konzolí sebemenší problém a nutno podotknout, že je velmi dobře zpracována a netrpí neduhy jako je třeba plastový zvuk drhnutí Jog Wheel a podobně. Je opravdu pořádným kusem hardwaru a své místo najde nejenom ve světě diskžokejů hrajících v klubech, ale zejména v mobilní produkci (firemní večírky, svatby, prezentace apod.). Jedním z důvodů je i minimum kabeláže, absence nutnosti použití PC a tím pádem i rychlejší příprava a lepší vzhled DJského pracoviště - zejména na společenských akcích vypadá kabelový zmatek na stole velmi nepěkně, což zde naštěstí odpadá. Nenašel jsem žádný zásadní nedostatek, který by bylo možné vytknout. Cena dle mého názoru odpovídá kvalitě a typu produktu s danými možnostmi.
ObrázekDJ XTR: Názor z praxe
Na názor vycházející z praxe jsme se zeptali ostříleného DJe z moravských luhů a hájů, kterým je Ondřej Gřešák prezentující se pod uměleckým pseudonymem XTR.

DJforum.cz: Ondřeji, musím o tobě prozradit, že zhruba čtrnáct let hraješ z gramofonů, zabloudil jsi i do světa DVJingu (hraní „videoklipů“ z DVD) a stále koketuješ s novými technologiemi. Měl jsi možnost strávit s XDJ-RX již několik víkendů a odehrát z něj již několik akcí. Jak na tebe zapůsobil a jaké jsou z tvého pohledu jeho klady a zápory?

Ondřej Gřešák: Sledoval jsem řady produktů Pioneer a pošilhával po konzolích typu DDJ-SZ, ale vadilo mi, že se bez počítače neobejdu. XDJ-RX je první konzole, kterou jsem měl v ruce, u níž nepotřebuji mít stále připojený počítač. Stačí mi USB Flash disk, kde mám tracky analyzované RekordBoxem. A dokonce hraje i v situaci, kdy skladby analyzovány nejsou, ale v tom případě spíše jen přehrává a řada funkcí není dostupná. Celkově to vnímám jako krok kupředu - zase mám o pár věcí méně při balení na akci. Když dojde na věc, tak ani USB disk není potřeba, stačí mít telefon s RekordBoxem a připojit jej. Tuto variantu jsem testoval na telefonech se systémem Android a iOS. Android se mi podařilo připojit jen přes wifi, na vině byl asi neoriginální kabel. Naproti tomu iOS fungoval hned napoprvé napřímo propojený do USB portu konzole. V obou případech bylo možno jednak hrát skladby uložené v telefonu z konzole a také naopak dávat povely telefonem do konzole, kterou skladbu zahrát. Pokud je pak na konzoli nastaveno automatické míchání skladeb, můžete během svého setu i v klidu povečeřet (myšleno samozřejmě s nadsázkou). Během přehrávání lze samozřejmě s připojeným telefonem pracovat, hovořit s přáteli nebo posílat SMSky (zaseklo se mi to jen jednou).

Součástí zařízení je plnohodnotný mixážní pult se všemi moderními efekty posledních řad pultů Pioneer, což se dozajista hodí. Jog Wheels jsou jako čert z pohádky Z pekla štěstí - malá, ale šikovná; reagují dle očekávání a není problém si na ně zvyknout během několika minut. Pro někoho ale může být jejich velikost nedostačující. Ocenil jsem také doprovodné světelné efekty při práci s Jogem (používal jsem výhradně Vinyl mód), simulující přehrávání (otáčení) a zastavení Jogů.

Velký displej uprostřed poskytuje přehledně všechny informace, které jsou pro hraní potřeba. Velmi hezky jsou zpracovány křivky průběhu skladeb včetně přesné synchronizace - příslušná frekvenční pásma jsou odpovídajícím způsobem pěkně zarovnána nad sebe.

Hraní na XDJ-RX ve mně zanechalo velmi příjemné pocity z objevování nových funkcí a jejich použití, doprovázené uspokojivým zjištěním, že to opravdu funguje. Je tam několik věcí, kterým jsem musel přijít na chuť - patří mezi ně malá Jog Wheels a poněkud tužší fadery. Ovšem tyto malé nedostatky byly bohatě vyváženy rozmanitostí funkcí, přehledností a celkovou ergonomií zařízení. Překvapen jsem byl také příjemným výstupním zvukem na mých studiových monitorech M-Audio BX-8.

Mezi perličky, které bych zmínil na závěr, určitě patří možnost hrát skladby z USB disku ve slotu A a zároveň nahrávat celý set na USB disk ve slotu B.
Tato konzole si určitě najde fanoušky mezi DJs, kteří ocení možnost připravit si své skladby dopředu přes RekordBox a na akci si vzít jednu jedinou konzoli, která plnohodnotně zastoupí mixážní pult a dva přehrávače. S největší pravděpodobností si najde místo i u mě ve studiu, protože k ní lze připojit i ty moje letité gramofony.
Výrobce: Pioneer
Zapůjčil: BaSys CS s.r.o.

Václav Klouda

Odpovědět