Pioneer DDJ-WeGO

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 145
Registrován: 08 bře 2007 21:42

Pioneer DDJ-WeGO

Příspěvek od pixel »

Designový kontrolér pro začátečníky, který nezahanbí leckterého profíka.
13. 2. 2013

S postupem doby a s rozvojem veškerých počítačových technologií a výkonu procesorů se samozřemě i na poli DJingu objevily různé kontroléry. Počínaje jednoduchými, které jsou pouze MIDI zařízeními a konče perfektně vybavenými s několika zvukovými kartami uvnitř, s velkým množstvím tlačítek, táhel a zobrazovacích prvků. Firma Pioneer před koncem starého a přichodem stávajícího roku představila jeden z nich, který má primárně oslovit mladší a začínající generaci, ale i nejednoho ostřileného matadora přinutí k tomu, aby mu věnoval alespoň trochu pozornosti.

Úkolem těchto zařízení je nahradit ve spojení s počítačem (PC/Mac) standardní DJskou výbavu v podobě dvou až čtyř přehrávačů, přislušného mixážního pultu s možností připojit i externí zdroje signálu (napřiklad mikrofon) a další prvky jakou jsou samplery, efektové jednotky a tak dále. Rozhodující je v tomto případě nejen ta část zařízení, na kterou si můžeme sáhnout, ale i dodávané programové vybavení, které vlastně rozhoduje o tom, co přístroj bude umět a jak široké bude jeho pole použití, od pouhého přehrávání hudby až k možnosti míchat obraz v podobě videoklipů a podobně.

DDJ-WeGO byl vytvořen jako produkt pro začátečníky, kteří chtějí sáhnout po nějakém ne tak úplně fádním zářízení a odlišit se, čemuž odpovídá jak cena, tak i design a zpracování. A faktem je, že se zrodila pěkná lifestylová hračka, která i dobře hraje.
Obrázek
Hardware
ObrázekZařízení se připojuje k počítači pomocí rozhraní USB dodávaným standardním kabelem (pozor, nelze propojit přes HUB, viz poznámka v manuálu výrobce). Mikrofon se připojuje pomocí 6.3mm jack konektoru, hlavní výstup přes dva RCA a sluchátka můžeme připojit jak malým, tak velkým konektorem (3.5 mm i 6.3 mm).

Uspořádání jednotlivých ovládacích prvků odpovídá standardní sestavě dvou malých přehrávačů, mezi kterými se nachází dvoukanálový mixážní pult. Celému tomuto zařízení dominují dva celkem velké podsvícené „Jog Wheel“, které jsou určeny k vyhledávání místa v dané skladbě a ovlivnění rychlosti, pokud přístroj právě hraje. Pod nimi se nachází tlačítka Play/Pause a Cue určená pro řízení přehrávání, přičemž druhým zmíněným se můžete rychle vrátit na určené místo ve skladbě. Tento bod se dá uložit až pod další čtyři funkční tlačítka, u kterých lze navíc zvolit funkci sampleru. V horní části kontroléru jsou funkce pro simultánní spouštění efektů, táhla pro nastavení rychlosti a tlačítka pro automatickou synchronizaci skladeb. V levé části se nachází volba a nastavení hlasitosti sluchátek, v té pravé pak dva potenciometry pro nastavení celkové hlasitosti a hlasitosti mikrofonu. Uprostřed celého zařízení jsou dva tahové potenciometry pro nastavení hlasitosti skladby z levého a pravého přehrávače, třípásmový ekvalizér a křižový prolínač. Prostě opravdu klasická jednoduchá sestava.
Obrázek
Za zmínku v neposlední řadě stojí multifunkční knoflík umístěný nahoře uprostřed pro pohybování se v adresářích a výběr jednotlivých médií. Díky němu vlastně nemusíte ve spojení s tlačítky Load na daný počítač během produkce sáhnout a můžete se věnovat dění na parketu. Alespoň to pak nevypadá, že si člověk vesele hraje hry místo „práce“. Další zajímavostí jsou dvě tlačítka označená jako Deck-C a Deck-D, díky kterým můžete z těchto dvou virtuálních přehrávačů udělat další dva, takže rázem máte k dispozici dvojnásobně velkou výbavičku. Dále je tu pak tlačítko Shift, kterým můžete funkci některých tlačítek dost zásadně změnit, přičemž jejich nová funkčnost je u nich popsána inverzním textem. Volba příposlechu levého či pravého kanálu do sluchátek se provádí zmáčknutím příslušného tlačítka, které najdete v této sekci. Většina tlačítek je podsvícena a zpravidla je povolena či zákazána jejich funkčnost, nebo je možnost jejich aktivace signalizována jejich rozsvícením, což je velmi praktické. Všechny prvky jsou ergonomicky rozmístěny a rozhodně nebudí dojem levných a nekvalitních potenciometrů, které se co nevidět rozsypou.
Obrázek
Software
Jako programové vybavení se s tímto přístrojem dodává istalace velmi známého a populárního programu Virtual DJ, který je samozřejmě patřičně upraven pro použití jen a pouze s touto konzolí. Bez ní sice také funguje, takže si můžete udělat domácí přípravu médií, ale nic si nepustíte. Instalace je jak pro Mac, tak pro PC i s nezbytnými ovladači, které je samozřejmě správné nainstalovat ještě před připojením samotného kontroléru k počítači. Instalace je bez jakýchkoliv problémů a nutno podotknout, že dle daných nároků na systém by se dal program provozovat skoro i na kalkulačce. Tím pádem rozhodně není potřeba kupovat výkonný stroj pro to, abyste si mohli „zahrát“. Po spuštění není díky jednoúčelovosti nutné nic nastavovat a veškeré prvky spolu korespondují tak, jak mají.
Obrázek
V hlavní horní části popisované aplikace je zobrazeno celé zařízení včetně všech jeho ovládácích prvků, tedy uprostřed pult a po straně dva přehrávače, díky čemuž je práce velmi intuitivní. Pod nimi se nachází část pro procházení adresářů a výběr souboru, která je rozdělena tak, jak jsme zvyklí u klasického průzkumníka. Přecházení mezi výběrem souborů a adresáři je vymyšleno velice jednoduše. Pokud na ovladači otáčíte multifunkčním knoflíkem, který byl již zmíněn, a držíte tlačítko Shift, vybíráte z adresářů, pokud ho pustíte, pohybujete se ve výběru skladeb. Jak jednoduché. V okamžiku, kdy najdete co hledáte (připadně použijete k tomu určený řádek pro vyhledávání), stačí načíst danou skladbu do levého či pravého přehrávače tlačítkem Load jak v prostředí aplikace, tak i z kontroléru, zmáčknout přehrávání, nastavit hlasitost a je to. Vše funguje, jak má. O synchronizaci dvou skladeb se můžete postarat nastavením rychlosti příslušným ovladačem o +/- 6 až +/- 100 procent, případně se o to postará program sám po zmáčknutí tlačítka Sync. U zobrazení mixážního pultu se dá přepínat mezi módem klasickým, kde vidíme i obraz k dané skladbě, a módem Scratch, který detailněji zobrazuje zvukovou stopu, jejíž globálnější náhled máme k dispozici po celou dobu v horní části aplikace. Přehrávat se dají snad všechny standardní zvukové i obrazové formáty. V této verzi programu je možné video přehrávat pouze v malém okně; abyste měli možnost toto okno, které je vlastně výstupem namíchaného obrazu, zvětšit nebo jej roztáhnout na celou obrazovku na druhé ploše, musíte si zakoupit verzi Pro.
Obrázek
Závěrem
Celé zařízení působí velmi kvalitně a svým designem celkem pěkně vyobčuje z šedé a fádní klasiky, se kterou se většinou můžeme setkat. Dodává se v několika různých barevných provedeních. Stylová je jistě možnost velmi kreativně měnit a nastavovat barvu podsvícení hlavních „Jog Dial“ ovladačů tak, aby vyhovovala vašemu vkusu. Vytknout by se celé konzoli dal snad jen slabší zvuk hlavního výstupu, což pro domácí a party použití nevadí, ale na klasické akci jste nuceni citlivost hlavního aparátu nastavit poněkud více. Někoho může překvapit absence knoflíků pro nastavení citlivosti jednotlivých kanálů, které se většinou u DJských pultů označuje jako GAIN. Tato funkce je nahrazena softwarovou analýzou dané skladby a poté automatickým nastavením hodnoty v programu. Jinak jsem po několikatýdením používání nenašel žádné zásadní nedostatky ani ve zvuku, ani v provedení a proto si myslím, že právě tahle konzole nebude jen levnou variantou pro začátečníky, ale i vhodným pomocníkem pro letité Dje jdoucí cestou jednoduchých nebo záložních přehrávačů.

Václav Klouda

Výrobce: Pioneer
Zapůjčil: BaSys CS s.r.o.

Odpovědět