Pioneer DDJ-SZ

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 145
Registrován: 08 bře 2007 21:42

Pioneer DDJ-SZ

Příspěvek od pixel »

Nejvyšší DJ kontrolér z prémiové řady DDJ.
2. 5. 2014

DJských kontrolérů je dnes na trhu nepřeberné množství, od velmi levných a jednoduchých až po zástupce opačného spektra, a každý z nich má nějaká specifika. Firma Pioneer vyvíjí a dodává již dlouhou dobu techniku, která stále častěji směřuje od analogových prvků (především mixážní pulty) k digitálnímu DJingu. Neoddělitelnou součástí tohoto „nového“ světa je samozřejmě sofware, který se v základu stará o samotné přehrávání sklabeb a dále rozšiřuje možnosti díky programově aplikovaným funkcím jako jsou efektory, samplery, smyčkové moduly a tak dále. Kvalitní zařízení pro hudební produkci vzniká tedy kombinací precizního hardwaru a ověřeného programového vybavení. Proto jsou u DDJ-SZ použity Wolfson D/A převodníky a Serato DJ. Toto zařízení je navíc jakýmsi hybridem, který v sobě spojuje samostatně fungující pult s analogovými vstupy a čtyřkanálovou stereo zvukovou kartu spolu s MIDI kontrolérem v podobě dvou přehrávačů.
Obrázek
Popis funkcí a chování - část mixážního pultu
Díky zmíněné koncepci je střední část, kterou je čtyřkanálový DJský pult, samostatným prvkem. Každý kanál má samozřejmě třípásmový ekvalizér, nastavení citlivosti a hlasitosti. Pod každým z nich je přepínač umožňující přiřazení k jedné ze dvou stran křížového prolínače, který se dočkal také značné změny v podobě elektronického snímače polohy na magnetickém principu. Díky tomu se eliminovaly šumy a další negativní vlivy, které do zvuku pronikaly v klasické konstrukci. Na hardwarové úrovni je zde implementována efektová jednotka Sound Color FX, která má čtyři módy - Echo, Jet, Pitch a Filter. Je přiřazena stále ke všem kanálům a její vliv v každém z nich se volí příslušným otočným knoflíkem (ve středové poloze je stav neutrální). Druhý efektový modul je pojmenován Oscillator a disponuje funkcemi Noise, Cymbal, Siren a Horn. Zde lze nastavit především hlasitost. Přiřazení je omezeno pouze na kanál 3 a 4 nebo na hlavní výstup Master. K dispozici jsou dále dva mikrofonní vstupy, sice s oddělenou volbou hlasitosti, ale i se společným dvoupásmovým ekvalizérem. Až do této úrovně se vlastně jedná o analogový pult, ke kterému můžeme připojit standardní zdroje signálu jako je CD přehrávač nebo gramofon a může fungovat bez připojeného počítače. Volba vstupů se provádí přepínačem nad příslušným kanálem. Ten má ale ještě jednu polohu, která je označena jako USB. Tím se pomalu přesouváme do digitálního světa, neboť právě s tímto nastavením přířadíme k danému kanálu signál z integrované zvukové karty, která je sdílena mezi dvěma USB připojeními (takže je možné aktivně používat dvě nezávislá PC). Pult se samozřejmě chová i jako MIDI ovladač. Této skutečnosti se využívá ve spojení s efektovými jednotkami přehrávačů a sampleru.

Část přehrávačů
Koncepce odpovídá modelům přehrávačů CDJ. Dominantou je velké Jog-Dial kolo stejné jako u CDJ-2000 s nastavitelnou odezvou (Jog, Feeling, Adjust) a simulovanou rychlostí rozjezdu či zastavení. Zobrazovač uprostřed plní funkci prvku informujícího nejenom o módu chování (Vinyl) a aktivním pohybu (bílé čárky), ale aktivně ukazuje i přibližování a vzdalování se od nejbližšího Cue bodu (červeně čárkovaná část). Tempo přehrávání se dá ovlivnit pomocí stejnojmenného tahového potenciometru s volitelným rozsahem udržováním tóniny skladby (Key-Lock). Pohyb po celkové skladbě je možné provádět otáčením Jogu při stisknutém tlačítku Shift a nebo přímo pomocí lineárního dotykového voliče Needle-Search. Zpětný chod se aktivuje klávesou Censor-Reverse a to dočasně po dobu jeho stlačení nebo trvale. Velmi zajímavý je mód Slip, který narozdíl od klasického scratchování, jež zastaví přehrávání v daném čase, nechá skladbu plynout. Po uvolnění „desky“ tak pokračujeme od času, který opravdu uplynul. Vytváření opakovací smyčky je možné v okamžité podobě skupinou kláves Loop. Dobu jejího trvání je možné zkracovat či prodlužovat a do smyčky lze vstupovat a opouštět ji v libovolném okamžiku.

Výběr skladeb a pohyb v adresářích se dá provádět nejenom na klávesnici s myší na PC, ale i otočným voličem v pravé horní části (jehož stlačením daný track načteme) v kombinaci s Back a Load Prepare.
Obrázek
Vedle něj se nachází efektová jednotka s třemi různými funkcemi, jež lze aktivovat v jednom okamžiku. Příslušný parametr se nastavuje potenciometrem a doba trvání knoflíkem Beats. Vzhledem k tomu, že jednotky obou přehrávačů jsou unikátní a na sobě nezávislé, můžeme je kombinovat a nezávisle přiřazovat jednotlivým kanálům pultu (proto se nad každým z nich vyskytují knoflíky FX 1 a 2).

Spodní části dominuje osmero Padů, které dokáží rozlišit sílu úderu. Jejich funkce se vybírá menšími tlačítky a podsvícení se mění dle daného módu. Máme tedy možnost použít až osm bodů v dané skladbě (Cue) vyvolávaných v nastavení Hot-Cue. Po přiřazení pouhým stlačením se daný Pad obarví jednou z osmi barev a opětovným zmáčknutím se do tohoto místa vracíme. Klávesou Shift pak lze body vymazat.

Roll aktivuje opakování v daném místě s určitou délkou. Slicer je velmi zajímavá funkce, která rozdělí několik aktuálních taktů skladby na jednotlivé části, kterým odpovídají Pady, a obarvuje právě přehrávanou část. My pak máme možnost příslušným knoflíkem odbavit danou část. Poslední funkcí této banky je Sampler, který, jak už název napovídá, umožní okamžitě odbavovat osm hudebních smyček. Při stisku klávesy Shift lze opět funkci každého z módů zdvojit s určitou úpravou. U funkce Hot-Cue je to obdoba jen s aktivováním smyčky z daného Cue bodu. Další umožňuje vyvolat uložené smyčky. Předposlední je kombinací funkce Slice a Loop a poslední je opět Sampler, který tentokrát reaguje na sílu stisku daného čtvercového knoflíku a ekvivalentně k ní nastaví hlasitost odehrané smyčky. Nastavení jednotlivých prvků (zpravidla doba opakování) se dá ovlivnit knoflíky Parameter 1 a 2.
Obrázek
Programové vybavení
Pro celou řadu prémiových kontrolérů a konzolí se jako hlavní aplikace dodává Serato DJ. Na CD není instalace jako taková, ale pouze odkazy na stránky výrobců (ovladače u pioneer.com, aplikace u serato.com), takže nás čeká jednoduchá registrace a stažení programu. Instalace proběhne velmi jednoduše a není potřeba zadávat žádné sériové číslo, pokud nechceme využívat i nadstavbu Serato-Video (zde je nutné uplatnit voucher, který je součástí balení). A tady se sluší uvést jedno upozornění pro uživatele Windows. Přestože vás na to instalátor v žádném ze svých kroků neupozorní, je třeba mít nainstalovaný Service Pack 1, protože bez něj celá konzole funguje doslova napůl (zvuková karta pultu je v pořádku, ale část přehrávčů - MIDI - nelze rozpoznat).

Serato jako takové nabíhá bezproblémově a není vlastně nutné cokoliv konfigurovat. Celkový vzhled a uspořádání odpovídá koncepci konzole. Jsou zde zobrazeny čtyři stopy přehrávačů, což vychází z možnosti volby pomocí knoflíků (Deck - první je modrá barva, druhý bílá, čemuž odpovídá podbarvení Jog Wheel). Pod nimi je okno pro vyhledávání skladeb a pohyb mezi jednotlivými adresáři. V prostřední oblasti je správa sampleru a možnost nechat zobrazit nastavení efektové jednotky (výběr typu efektu a jeho případných parametrů). Zobrazení každé stopy přehrávače má svou strukturu, do které patří náhled na křivku skladby a v ní barevně naznačené Cue, kdy barva odpovídá podbarvení příslušného Padu. Oblast, která se bude smyčkovat, je opět zvýrazněna. Aktuální stav přehrávání je zobrazen otáčejícím se kolem imitujícím pohyb gramofonové desky (zde je vidět i odehraný a zbývající čas) a v prostřední části obrazovky křivkou znázorňující aktuálních několik taktů skladby. Pokud aktivujeme nadstavbu Serato Video v části pod přehrávači, probíhá ovládání obrazové části.
Obrázek
Závěr
Celá konzole je precizně vyrobena a velká Jog kola fungují stejně jako u přehrávaćů CDJ-2000. Nevydávají žádný plastový chrastivý zvuk, jak tomu může být u levnějších zařízení. Velmi příjemný je fakt, že tento pult obsahuje dvě USB rozhraní, díky čemuž máme možnost sdílet svoji konzoli s kolegou a střídat se v mixování. Díky vícekanálové zvukové kartě je možné produkci provádět například z aplikace Ableton. Zařízení se chovalo velmi korektně a pokud je použit dostatečně výkonný počítač, má malou odezvu. Není snad nic, co by se dalo tomuto DJskému setupu vytknout. Myslím si, že plně nahradí konfiguraci složenou z nejvyšších modelů Pioneer CDJ a DJM.

Václav Klouda

Výrobce: Pioneer
Zapůjčil: BaSys CS s.r.o.

Odpovědět