Pioneer DDJ-SB

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 145
Registrován: 08 bře 2007 21:42

Pioneer DDJ-SB

Příspěvek od pixel »

Nejmenší z prémiové řady DDJ kontrolérů.
27. 2. 2014

Po čtyřkanálovém DDJ-SX a zjednodušené verzi s dvěma kanály DDJ-SR představila firma Pioneer v této nové evoluční řadě i nejmenší kontrolér určený spíše pro začínající diskžokeje a menší vystoupení. Je zde zachován koncept a rozložení prvků jen v úspornější podobě tak, aby bylo možné lépe se začlenit do skupiny „dospělých“ konzolí, nebo na ně jednodušeji přejít. Tímto kontrolérem je DDJ-SB.
Obrázek
Popis kontroléru
Uspořádání ovládacích a funkčních prvků vychází z klasické koncepce ovladačů a DJského vybavení (uprostřed mixážní pult a po stranách dva přehrávače). Dvoukanálový mixážní pult je vybaven v každém kanálu třípásmovým ekvalizérem, knoflíkem pro nastavení parametru funkce Filter a samozřejmě tahovým potenciometrem určujícím hlasitost v daném kanálu. Uprostřed najdeme knoflíky pro ovládání výstupního signálu a hlasitosti sluchátek, jejichž signál se vybírá tlačítkem Cue u příslušného kanálu. Důležitým prvkem umístěným v horní části je otočný ovladač s možností stisku, který umožňuje jednoduchý pohyb po adresářích a skladbách v aplikaci. Vybraný track je možné okamžitě načíst do daného kanálu tlačítkem Load. Ve spodní části je umístěn křížový prolínač (crossfader) s možností aktivace funkce Filter Fade.
Obrázek
Části „přehrávačů“ dominuje poměrně velký hliníkový Jog Wheel (po stlačení knoflíku Vinyl simuluje chování gramofonové desky - dotykem v horní části se zastaví přehrávání). Nad ním se nacházejí tlačítka pro aktivaci nebo volbu typu efektu a potenciometr, který proporcionálně definuje jeho vlastnost (hlasitost/délku).

Spodní oblast obsahuje osm velkých hranatých knoflíků označovaných jako pady a čtyři menší pro výběr funce. Jejich úkolem je jednoduché zprostředkování přístupu k řídicím a doplňkovým funkcím kontroléru a aplikace, jako jsou Play - Pause, Loop, Cue či Sampler.
Obrázek
Rychlost přehrávání skladby je možné řídit tahovým potenciometrem Tempo, který v synchronizovaném módu řídí takt obou skladeb. Pokud není žádoucí změna tóniny skladby, dojde za pomoci knoflíku Key-Lock k zablokování (této funkci se také říká Pitch-Lock). Sekundární funkcí je volba rozsahu Pitch ovladače.

Funkčnost většiny ovládacích prvků je zdvojena pomocí Shift knoflíku a je zpravidla inverzně označena. U některých ale najdeme inverzní červené zobrazení. To jsou funkce, které nejsou ve verzi Intro dostupné.

Na zadní straně se nachází hlavní RCA výstupy a USB konektor pro spojení s počítačem. Jako externí zdroj je možné použít mikrofon, jehož vstupní konektor a nastavení citlivosti se nacházejí na levé straně, kde dále najdeme i zdířky pro připojení sluchátek.
Obrázek
Funkce
Kromě standardních funkcí pro přehrávání skladeb poskytuje spojení ovládacích prvků (padů) a aplikace Serato DJ možnosti vytváření a odbavování až čtyř vzorků (Sampler), ukládání rychlých návratových bodů (Cue Points - až 4 na skladbu) a opakování části skladby (Auto a Manual. Přepínání mezi jednotlivými módy se provádí menšími obdélníkovými knoflíky nebo kombinací knoflíku Shift a padu v horní řadě. A jaký je rozdíl mezi jednotlivými opakováními? Automatický mód sám detekuje první dobu skladby a prostřední řadou se aktivuje opakování na dobu 1, 2, 4 nebo 8 taktů. V manuálu se začátek a konec definuje prvním a druhým padem téže řady (In - Out) a záleží pouze na šikovnosti uživatele, do jakého místa se „strefí“. Je-li vstupní či výstupní místo do loopu nepřesně nastaveno, je možné ho jemně doladit opětovným stlačením klávesy In nebo Out podle toho, který bod je nutné korigovat. V tu chvíli se zastaví běžící zobrazování smyčky v přehledu skladby, kurzor v podobě bílé úsečky je aktuální pozicí a Jog Wheel se změní v ovládací prvek. Nejnižší řada je použita výhradně pro řízení přehrávání ve smyslu funkcí Play, Pause a návrat na začátek skladby, samozřejmostí je funkce Sync.

Velké kolo Jog Wheel, které se používá pro dočasné zrychlení nebo zpomalení přehrávání, se chová standardně a není nutné mu něco vytýkat. V kombinaci s klávesou Shift umožňuje rychlý pohyb po skladbě při vyhledávání specifického místa.

Efektová jednotka je opět parametrizovatelná a aktivace daného efektu se provádí jedním ze tří knoflíků. V kombinaci s klávesou Shift je možné měnit přiřazení typu efektu.

Pro oba dva kanály mixážního pultu je zde k dispozici efekt klasického filtru, kdy střední, neutrální poloha je bez vlivu a otáčením vlevo a vpravo propouštíme nižší a vyšší frekvence.
Obrázek
Poloha křížového prolínače je zde použita i jako ovládací parametr nové funkce Filter Fade (prolnutí s Filter efektem). Je to velmi zajímavé řešení přechodu mezi skladbami bez nutnosti používat další funkční prvky, například tahové potenciometry pro hlasitost a ekvalizér. Funguje tak, že směrem od jedné krajní polohy ke středu se propouští stále větší frekvenční rozsah přimíchávané skladby (směrem od vyšších frekvencí) a od prostředka k druhému konci se tato funkce obrátí. Obvyklý způsob přechodu je tak řešen neobvykle jednoduchou cestou. Díky této funkci je tedy možné věnovat se zároveň návazným úkonům jako například opakování smyček nebo odbavování samplů. Celý postup nám tak umožní rozšířit své možnosti a nabízí prostor pro větší kreativitu.

Software
Dodávanou aplikací v balení je známé Serato DJ Intro. Přibalené instalační CD nám ale navodí mylnou iluzi, že aplikace je instalovatelná právě z tohoto média. Ve skutečnosti je přítomen instalační průvodce, ovladače a odkaz na internetové stránky výrobce, kde se dále přesuneme až na web Serato. Zde je nutná registrace e-mailem a pak teprve je k dispozici stažení verze pro náš kontrolér. Celý proces je tedy trochu krkolomný. Limitovaná funkčnost této „volné“ verze odpovídá možnostem konzole, ale pokud by uživatel toužil po plné verzi, je možné zakoupit aktualizaci a přejít na verzi Serato DJ. Základním zobrazením je v horní části modul přehrávačů se zobrazením celkové křivky přehrávané skladby s barevně vyznačenými body (Cue) a doplňkovými informacemi (takt, zbývající čas přehrávání... ). Uprostřed obrazovky se nám pro kontrolu naší produkce a lepší dohled nad mícháním zobrazují průběhy obou kanálů nad sebou (několik aktuálních taktů). Pod nimi je k dispozici část pro volbu efektu a správu sampleru, jež slouží k výběru smyčky či definici opakování. V panelu prohlížeče se lze pohodlně pohybovat příslušnými knoflíky na kontroléru bez nutnosti použití myši. Načtení skladby do přehrávače chvilku trvá, neboť se provádí analýza, díky které se spočítá rychlost (BPM), bez níž není možné použít automatické synchronizace. Vzhledem k tomu, že celé zařízení je standardním MIDI prvkem, není problém použít i jinou aplikaci pro přehrávání muziky.
Obrázek
Závěr
Díky použitým materiálům a celkovému provedení zapadá tento ovladač i navzdory nízké ceně perfektně do prémiové řady DDJ-SX. Poměrně velká hliníková Jog Wheel se velmi dobře ovládají, nevydávají žádný nepříjemný plastový zvuk při používání a dodávají konzoli trendový vzhled. Velkým mínusem je absence druhého analogového audio výstupu, který se používá jako signál pro DJské odposlechy. Druhou negativní vlastností je nepřítomnost jakéhokoliv indikátoru vybuzení přímo na pultu, takže jedinou kontrolu úrovně výstupního signálu poskytuje obrazovka počítače, na které se v horním rohu objeví žluté nebo červené kolečko s nápisem Limiter (stejným způsobem je mimochodem indikováno velké zatížení CPU). Po první instalaci je nutné provést restart, přestože není vyžadován. V mém případě se bez tohoto úkonu chovalo zobrazení skladby aplikace trochu trhavě a funkce synchronizace nebyla tak přesná.

Václav Klouda

Výrobce: Pioneer
Zapůjčil: BaSys CS s.r.o.

Odpovědět