Numark Scratch

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 145
Registrován: 08 bře 2007 21:42

Numark Scratch

Příspěvek od pixel »

24bitový dvoukanálový mixpult.
7. 10. 2019

Numark Scratch je dvoukanálový mixpult, speciálně navržen pro kreativní DJ, kteří mixují hudbu klasicky pomocí LP nebo CD. Samozřejmě, že doba již pokročila a většina DJ je přidrátovaná k počítači, kde má nepřeberné množství skladeb a odbavovací software v jednom balení v podobě notebooku. Numark myslí i na tyto uživatele a přidává USB rozhraní pro přímé propojení s počítačem, navíc s plnou licencí programu Serato DJ Pro s rozšířením o podporu DVS, neboli Digital Vinyl System. Což systém pro ovládání tracků v počítači pomocí speciální Noisemap Control vinylové desky nebo CD na klasických přehrávačích.

Než začnete jásat nad sympatickou cenou, je nutno zmínit, že v balení kromě síťového a USB kabelu není nic víc než manuál a samolepky. Takže se předpokládá, že DJ vlastní dva přístroje na přehrávání desek nebo CD a také je nutno sehnat příslušnou desku kompatibilní s programem Serato DJ Pro. Když nebudu počítat cenu gramofonů nebo CD přehrávačů, kde kvalitní se rovnají ceně mixpultu, tak je nutno připočítat ještě zhruba 900 Kč za dva vinyly nebo 500 Kč za dvě CD. Chápu, že výrobce nemůže tušit, zda uživatel bude hrát z LP nebo CD, ale alespoň jeden kousek od každého nosiče mohl být součástí balení.

Na první pohled
Hned po vybalení zaujme celkem kompaktními rozměry a malou váhou. Ideální na turné po klubech. Mixpult Numark Scratch je dvoukanálový, čímž se celý systém zjednodušuje. Uživateli nabízí pouze ovládání gainu, korekce na výšky, středy a basy, aktivace efektové jednotky, čtyři pady pro ovládání softwaru a fader na hlasitost. Samozřejmě nesmí chybět crossfader a to je tak vše co na mixpultu najdete. Mixpult by bylo možné rozdělit na části, které jsou čistě hardwarové a části, které jsou pouze jako ovladače pro software Serato DJ Pro.
Obrázek

Hardwarový mixpult
Mezi ty hardwarové části určitě patří linkové vstupy, kterým lze aktivovat předzesilovač pro magnetodynamickou přenosku gramofonů. Oba kanály jsou nezávislé, tak kdyby někdo měl potřebu kombinovat gramofon a CD přehrávač, může využít jeden kanál pro gramo a druhý pro CD. Samozřejmě, že konektory jsou již zaběhlé RCA, neboli cinche. Gramofony lze přizemnit pomocí samostatného šroubu a předejít tak vzniku brumu.

Volba zdroje zvuku pro jednotlivé kanály se neděje jen na zadním panelu, ale také na tom vrchním. Tam jsou přepínače pro výběr mezi linkovým vstupem, myšleno zařízení propojené na zadním panelu, a USB, tedy počítačem. Zde nastává ten odklon funkcí mezi hardwarem a softwarem. Pokud je zvolen linkový vstup, pracují kanály mixpultu jako u jakéhokoliv jiného zařízení. Všechny prvky dělají co mají, Gain nastavuje vstupní úroveň signálu, korekce přidávají a ubírají výšky, středy a basy a fader ovládá výstupní hlasitost. Mimochodem, korekce pracují zajímavě. Přidávají pouze +6 dB, ale ubírají až do nekonečna, tedy Kill efekt zde je dosažen mechanicky na potenciometrech. Běžně se používá samostatné tlačítko, zde se ušetřilo místo a je součástí korekcí. Z praxe musím říci, že to ničemu nevadí, jen si na to musí dát člověk pozor, neb za slabých světelných podmínek klubů, se nastavení potenciometru lehce přehlédne.

Z vestavěných efektů má linkový vstup k dispozici pouze filtr, který má krásně velký kryt a dobře se drží v prstech. Na jednu stranu je spodní propust a na druhou horní. Neměřil jsem to, ale mám za to, že v krajních polohách přidává i trochu rezonance, co zní velmi zajímavě. Ostatní prvky pro zvolení a aktivaci efektů, pady a loop tlačítka jsou k dispozici pouze ve spojením s programem Serato DJ.

Pro odposlech jsou vedle faderů umístěná tlačítka pro aktivaci PFL/Cut funkce. Pokud je kanál v linkovém režimu, slouží jako odposlech před faderem. Samozřejmě, že výstup jde přímo do sluchátek, která mají nastavitelnou hlasitost a mix mezi hlavním výstupem a odposlechem. Sluchátka mají své přípojné místo na předním panelu. Jak je dnes zvykem uživatel si může vybrat z 3,5mm nebo 6,3mm konektoru. Fadery mají krásně lehký chod a umožňují velmi rychlý pohyb, který ocení všichni vyznavači mixování s vinyly.
Obrázek
Když jsem u faderů, samostatnou kapitolou je crossfader. Výrobce se pyšní, že použil kvalitní typ InnoFader od firmy AudioInnovate. Na rozdíl od běžných faderů, tyto by měly mít vysokou mechanickou odolnost a měl by mít možnost jemnější nastavení průběhu míchací křivky. Od výrobce jsou připraveny dva typy, které lze nad crossfaderem přepínat. Jeden má strmou křivku a druhý plynulou. Druhý přepínač slouží k reverznímu chování crossfaderu, kdy na levé straně je kanál dva a na pravé jednička. Díky tomu není rozhodující, jaký styl skrečování se uživatel - DJ naučil. Prostě si mixpult Numark Scratch upraví podle sebe. Pokud by uživatel přeci jen měl s crossfaderem problém, je na spodní straně vytvořen speciální otvor pro rychlý přístup. Stačí povolit čtyři šroubky a je hned k dispozici. Ideální pro nastavení nebo rychlou výměnu, nemusí se rozebírat celý mixpult. Pochvala inženýrům z Numarku. Pokud někdy InnoFader bude potřeba vyměnit, myslím, že tak za několik let intenzivního používání, je možné jej vyměnit za větší typ InnoFader Pro, který má více možností nastavení a je odolnější.
Obrázek
Výstupní signál je vizuálně zobrazován pomocí čtveřice LED metrů. Jak je u firmy Numark zvykem, mají červenou barvu a jako vrchol je použita bílá LED. Rozložení metrů trochu klame. U jednoho kanálu jsou dva, pak trochu mezera a dva jsou u druhého kanálu. Logicky se lze tedy domnívat, že jsou to dva stereo metry, pro každý kanál jeden. A ono ne. Jeden sloupec je určen pro zobrazení výstupu kanálu a druhý pro Master. Takže, kanály mixpultu mají po jednom sloupci a Master výstup dva, trochu netradičně oddělený mezerou. Na tento zmatek si lze rychle zvyknou a ta červená… vlastně všechny podsvětlené prvky mají červené podsvícení.

Aby mohl DJ komunikovat se svými posluchači, potřebuje mikrofon. Musí použít jen dynamický, zato může mít konektor s XLR nebo TS konektorem. Na zadním panelu je umístěn kombinovaný konektor, do kterého je možné mikrofon připojit. Na vrchním panelu lze nastavit tónovou clonu, záměrně nepíšu korekce, kde od středu směrem doleva se přidávají basy a ubírají výšky a doprava se zase potlačují basy a přidávají výšky. Jako na starém kazeťáku. Samozřejmě, že nechybí nastavení hlasitosti. V jednoduchosti je síla. Většina DJ tyto prvky použije stejně na začátku párty pro nastavení a pak je nejpoužívanějším prvkem mikrofonní sekce vypínač na těle mikrofonu.
Obrázek
Hlavní výstup má vlastní regulaci hlasitosti a je vyveden z mixeru pomocí dvou párů konektorů. Uživatel si může připojit aktivní reproduktory přímo na profesionální XLR výstup nebo se připojit do stávající klubové zástavby pomocí RCA konektorů. Samozřejmě, že nechybí Booth výstup pro samostatný odposlech s vlastní regulací hlasitosti a RCA výstupem na zadním panelu.

Softwarový mixpult
Mixpult Numark Scratch lze propojit s počítačem pomocí USB kabelu a rázem se mění na několik, zařízení. V prvé řadě je to audio rozhraní s dvojicí stereo vstupů a dvojicí výstupů. Dále se přemění na MIDI kontrolér a v neposlední řadě se mění na hardwarový klíč k program Serato DJ Pro. Licence pro program Serato DJ Pro je navíc s rozšířením DVS, takže uživatel v ceně mixpultu získává i licenci v hodnotě 228 dolarů. To už samo o sobě je dobrý důvod k zakoupení.

Program se získá lehce. Uživatel se zaregistruje na webu Serato.com, stáhne si software, nainstaluje a připojí mixpult. Žádná sériová čísla nejsou potřeba. Program Serato sám pozná typ zařízení a podle toho nastaví licenci. Geniálně jednoduché, na druhou stranu jej nemůžete bez mixpultu použít. U počítačů s macOS stačí mixpult rovnou připojit, uživatelé Windows potřebují ještě stáhnout a nainstalovat ovladače, aby systém zařízení poznal.

Jakmile se přepínačem na kanálu zvolí USB vstup, začne se mixpult chovat jako MIDI kontrolér a veškerá zvuková nastavení probíhaní softwarově v programu Serato DJ Pro. Hned na první pohled nikde není ovládání browseru. To jsem si říkal, že o tuto praktickou funkci uživatelé Numark Scratch přijdou. Naštěstí tomu tak není. Pomocí tlačítka Shift se enkodéry Loop mění na průzkumníky. Stiskem se vybraná skladba nahraje do příslušného přehrávače. Paráda. Když jsme u enkodéru Loop, stiskem se aktivuje smyčka a otočením se prodlužuje nebo zkracuje její délka. Opětovným stiskem se smyčka ruší. Délku si software pamatuje a při dalším stisku ji nastaví podle poslední volby.

Pady
V režimu USB má uživatel k dispozici osm padů, které mohou mít několik funkcí. Většinou jsou rozděleny čtyři pro jeden kanál a čtyři pro kanál druhý. Sice oproti jiným ovladačům jich je o polovinu méně, ale na běžnou hudební praxi to bohatě stačí. Pady jsou příjemně gumové a mají LED podsvětlení. Mnohým uživatelům se asi nebude líbit, že je jen červené v rámci celkového vzhledu. Pady pracují ve třech módech, a to Cut, Sample a Roll.

První mód Cut dovoluje přiřadit až čtyři různá místa v písni pro rychlý přístup a spuštění. Zrovna zde citelně chybí barevné RGB podsvětlení, kdy v programu má každé místo vlastní barvu a na mixpultu jen červenou. Místa je možné rychle přiřadit stiskem neobsazeného padu. Mazání se provádí stiskem tlačítka Shift a vybraného padu.
Obrázek
Druhý mód Sample má k dispozici všech osm padů a ovládá sampler v programu Serato DJ Pro. Softwarově je možné volit, za má sampler hrát v prvním nebo druhém kanálu, nebo přímo do master výstupu. Hlasitost jednotlivých vzorků se nastavuje také softwarově přímo v programu.

Mód Roll je taková rychlá verze pro smyčku, jen s tím rozdílem, že funguje pouze po dobu stisku padu. Na čtyřech padech jsou nastavitelné délky doby. Například na jednom je 1/4 taktu, na druhém 1/3, další 1/16 a na posledním 1/32. Délku lze měnit pomocí enkodéru Loop. Stiskem padu se funkce spustí a vypnutím se ruší. Dobrá volba pro rychlé breaky nebo mixy.

Efekty
Poměrně velkou část horního panelu zabírá efektová jednotka. Ta je ovšem plně softwarová, a pokud není kanál v režimu USB, tak je jen na ozdobu. S program Serato DJ Pro se začne naplno využívat její potenciál. V prvé řadě je super, že zvukový výstup z efektové jednotky je vyveden rovnou do master výstupu a není ovlivňován fadery nebo crossfaderem. Perfektní hlavně u dozvukových efektů jako jsou Reverb nebo Echo.

Konkrétně je k dispozici sada šesti efektů. Echo, Delay, Flanger, Reverb, V.Echo a Phaser. K nastavení na mixeru nejsou žádné parametry, vše se nastavuje softwarově. Efekty jsou synchronizovány podle tempa hrající skladby a uživatel může pouze nastavit výstupní úroveň efektu. I když má program k dispozici tři sloty pro tři různé efekty, Numark Scratch používá jen první a to stejně v obou kanálech. Tlačítky se natvrdo přiřadí zvolený efekt a přepisuje veškeré nastavení v programu.

Co se mi moc líbí, je velký přepínač pro aktivaci efektů. Kolébkový přepínač má dvě polohy. Přepnutím směrem nahoru se efekt zapne a drží, dokud se přepínač nedá zpět do střední polohy. Stiskem směrem dolů pracuje pouze jako tlačítko a efekt je aktivní pouze na dobu držení přepínače. Jakmile se uvolní, vrací se zpět do střední polohy. Díky tomu, že efekty doznívají i po vypnutí přepínače, je možné vytvářet zajímavé efekty a plně využívat jednotku při mixování tracků.

Ovládání programu
Tím, že je mixpult Numark Scratch koncipován pro přímé použití s hardwarovými přehrávači, je ovládání programu odkázáno pouze na tento typ ovládání. Zapnete přehrávač s LP nebo CD Serato Noisemap a program rozjede skladbu v počítači. Veškeré ovládání se odvíjí od hardwaru. Tím je jasné, že Scratch není pro každého. Pokud neplánujete hrát z LP nebo CD přehrávačů, tak se poohlédněte po jiném typu kontroléru.
Obrázek

Numark Scratch a jiné programy
Numark Scratch je od výroby koncipován pro použití s programem Serato DJ Pro. Pokud jste zastánci jiného programu, Scratch vám umožňuje pracovat i s ostatními programy. Jedna věc je jistá. Abyste měli přístup k mapování MIDI, musíte ve většině případů vlastnit nejvyšší verzi programu. A to už jsou celkem velké výdaje na víc.

Tím, že mixpult pracuje jako MIDI kontrolér je možné mapovat skoro všechny prvky na mixu jako MIDI povel. Dokonce i ovládání mikrofonu a Cue potenciometry. Pokud někdo nevytvoří MIDI mapu za vás, je nutné strávit větší čas s přiřazením parametrů k danému programu. Numark Scratch pracuje s programy TRAKTOR PRO 3, VirtualDJ, Cross DJ Pro 4 a rekordbox DVS. Dokonce může ovládat i Djay Pro 2 na macOS.

Závěr
Numark Scratch je mixpult, audio rozhraní a kontrolér pro úzkou skupinu lidí. Výborné je, že na ni firma myslí a neignoruje ji. Určitě neplánuje, že mixpult budou kupovat miliony lidí, ale udělá radost všem opravdovým DJ a nejen pouštěčům písniček. Není to výrobek, který by tu ještě nebyl, ale nikdy nebyl tak dostupný. Při jeho pořízení si dobře rozmyslete, zda naplno využijete jeho potenciál. Pokud nebudete používat desky a chcete kvalitní mixpult, celá efektová část by pro vás byla zbytečná a raději se poohlédněte po jiném typu výrobku. Stejně tak, pokud nepotřebujete připojovat hardware, stačí vám jen nějaký kontrolér s převodníky.

Numark rozhodně udělal skvělý kus práce a připravil kvalitně provedený mixpult všem, kteří jej ocení. Profesionální crossfader InnoFader mluví za vše. Konkurence nespí a je z čeho vybírat a jedním z rozhodujících faktorů může být cena a přiložený program. Zde má Numark Scratch na vrch. Za přijatelné peníze uživatel získává plnou licenci Serato DJ Pro, který je jedním z nejstabilnějších programu na DJ trhu. Snad jen škoda, že není přiložen Noisemap vinyl a CD. Není to zboží, které koupíte na každém rohu a musí se sehnat a platit samostatně.

Výrobce: Numark
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.

Mirek Píša

Odpovědět