Numark Mixdeck Quad

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 145
Registrován: 08 bře 2007 21:42

Numark Mixdeck Quad

Příspěvek od pixel »

Nejuniverzálnější DJ konzole.
14. 11. 2012

Firma Numark je známa mnoha DJ výrobky, které se nebojí kombinovat více funkcí najednou. Jejím nejnovějším počinem na hudebním trhu je univerzální konzole Mixdeck Quad, která v sobě kombinuje čtyřkanálový hardwarový mixer, dva CD přehrávače, MP3 přehrávače, MIDI ovladač a iPhone nebo iPad ovladač. To vše je zabaleno do středně velkého plastového obalu matně černé barvy. Designově matný povrch rozděluje podklad u mixeru, který je proveden z lesklého plastu. Na přední, zadní a obou bočních stranách jsou vylisované prohlubně pro lepší držení konzole během přenášení.
Obrázek
V přední prohlubni je ukryt velký Jack konektor pro připojení dynamického mikronu s nastavitelnými dvoupásmovými korekcemi a hlasitostí. Dále se zde nacházejí přepínače pro nastavení směru a charakteristiky Crossfaderu. Panel zakončuje sluchátkový výstup a to hned ve dvou provedeních, malém a velkém Jack konektoru. Díky tomu není třeba řešit, jaká sluchátka má DJ zrovna u sebe. Drobnost, která potěší.

Zadní panel nabízí konektor pro připojení dodávaného síťového adaptéru s hlavním vypínačem. Dále jsou zde dva přímé výstupy s RCA konektory pro jednotlivé CD přehrávače. Ty slouží hlavně pro využití s time-code CD, kde je nutné použít externí převodník se vstupy do počítače, které Mixdeck Quad chybí. Následují dva páry RCA konektorů pro AUX 1 a AUX 2 vstupy hardwarového mixeru. Do obou vstupů je možné připojit linkový zdroj signálu, nebo lze pomocí přepínačů aktivovat předzesilovač pro gramofonové přenosky. Zvukový výstup z konzole a jejího hardwarového mixpultu je vyveden celkem na čtyřech párech konektorů. Tři jsou osazeny RCA konektory a jeden pár je na profesionálních XLR konektorech. První pár RCA konektorů má označení Record a je určen pro záznam nebo zvukový výstup, který není ovlivněn řízením výstupní hlasitosti. Booth výstup je zapojen až za Record výstup se samostatnou regulací hlasitosti, který lze použít například pro zapojení odposlechu nebo dalšího okruhu zesilovačů. Hlavní výstup má vlastní regulaci hlasitosti Master Volume a je vyveden na zbývající RCA konektory a paralelně i na XLR konektory. Tyto výstupy řadí Mixdeck Quad mezi profesionální zařízení, která lze připojit prakticky k jakékoliv zvukové sestavě.
Obrázek
Posledním konektorem je multipinový Canon AUX 3, který slouží pro připojení iOS kompatibilních zařízení. K tomu je dodávána kabelová redukce s 30pinovým konektorem pro připojení iPhonu nebo iPadu.

Mix
Mixdeck Quad nabízí uživateli plnohodnotný hardwarový mixer, který má celkem čtyři plnohodnotné kanály a jeden pomocný pro mikrofon, který je umístěn na předním panelu. Každý kanál nabízí řízení vstupní úrovně, třípásmový ekvalizér a výstupní fader pro řízení hlasitosti. Každý z nich je také možné přiřadit pod levý nebo pravý konec crossfaderu samostatnými přepínači. Pokud je přepínač uprostřed, hraje kanál rovnou do hlavního výstupu, krajní polohy odpovídají stranám crossfaderu A a B. Přepínač na přední straně umožňuje změnit průběh crossfaderu a druhý přepínač přehodí stranu A se stranou B.
V horní části každého kanálu je přepínač na zvolení vstupního zdroje. První kanál dovoluje přiřadit Deck 1, Mic 2 nebo USB 1/MIDI. U druhého kanálu je možné volit z Deck 1, Aux 1 a USB 1/MIDI. Třetí kanál je určen pro Deck 2, Aux 2 a USB 2/MIDI. Konečně čtvrtý kanál je určen pro Deck 2, Aux 3 a USB 2/MIDI. Jak je vidět, uživatel si může kanály libovolně nakonfigurovat, aby co nejvíce vyhovovaly jeho stylu hraní. Zvuk mixeru je nadstandardní, i korekce mají dostatečný zdvih a hlavně potlačení jednotlivých pásem, takže je lze utlumit i bez použití efektů filtrů.

CD
Na rozdíl od jiných konzolí nabízí Mixdeck Quad dva plnohodnotné CD přehrávače s podporou MP3 a vestavěnou efektovou jednotkou. Uživateli nabízí standardní transportní tlačítka pro ovládání a nastavení přehrávání, Cue bodu, velké Jog kolečko pro scratch nebo rychlé vyhledávání úseků skladby. Pro nastavení rychlosti je tu dlouhý Pitch Bend fader s přepínatelným rozsahem hodnot +/- 6, 8, 12, 25, 50 až do neuvěřitelných 100 %. Samostatně aktivovat funkci Key, která nemění výšku tónu při změně tempa. Kromě základního Cue bodu je možné zvolit další tři Hot Cue body v libovolné části skladby, které se dají využít pro remixy. Stejně tak lze nastavit počáteční a konečný bod pro hudební smyčku. Ta pracuje výborně jak na MP3 skladbách, tak také u hudebního CD. Smyčku je možné pomocí páčkového přepínače prodlužovat nebo krátit, vždy v perfektním časování. Pro fajnšmekry je zabudovaná funkce uložení až tří smyček ve skladbě.

Přehrávače překvapí i integrovanou efektovou jednotkou, která zahrnuje například nastavitelný rozjezd a dojezd skladby při spuštění a zastavení, dále možnost přehrávaní skladby pozpátku a také efektový slot s přepínáním efektů jako jsou Filtr, Echo, Chop, Pan, Phaser a Flanger. Tyto efekty se aktivují samostatným tlačítkem a pomocí malého posuvného faderu se určuje poměr mezi čistým a efektovým signálem. Otočným knobem se mění hodnoty jednoho parametru efektu.

Jediné, co CD přehrávače postrádají, jsou vzájemné synchronizace rychlostí. Tato vymoženost rozmazlila mnoho počítačových DJů, kteří dnes bez synchronizace nedají ani ránu. CD přehrávače dokáží analyzovat skladbu a tempo ukázat na displeji, synchronizaci si ale musí uživatel udělat sám pomocí změny rychlosti a přibržděním Jog kolečka. Zkrátka se to musí umět.

USB paměť
Vše, co již bylo napsáno o ovládání CD přehrávačů, platí i při využití USB vstupů pro připojení Flash paměti nebo harddisku. Ovládání je prakticky stejné jako u CD s MP3 skladbami, jen zdrojem není CD, ale paměť. Aby bylo možné připojit zdroj dat, je třeba dbát na několik technických podmínek. Především je to struktura formátování. Prozatím jsou podporovány formáty HSF+, FAT a NTFS. Uvažuje se ještě o HSF+ GUID, ale to možná přijde s nějakým novějším firmwarem. Jelikož se hledání souboru omezuje pouze na jednořádkový LCD display, je rozumné skladby rozdělit na maximálně 999 adresářů a ty v případě velkého harddisku rozdělit až do 9 oddílů. Každý adresář by měl obsahovat maximálně 999 skladeb, sice by se asi nic nestalo, kdyby jich bylo více, prostě by je uživatel v seznamu skladeb nenašel.

Poslední podmínkou je maličkost - soubor by neměl být větší než 300 MB, což asi není takový problém, neboť bude asi velmi málo DJů, kteří budou hrát několikahodinový set jen z jednoho předem připraveného souboru. I když už jsem viděl pár borců, kteří přišli, zapnuli jednu skladbu a jen dělali, jak báječně mixují...

Pro připojení paměťového zařízení je Mixdeck Quad vybaven dvěma vstupy označenými jako A a B. Na přehrávači se pomocí tlačítka Source vybere USB A nebo USB B vstup a může se začít vybírat skladba pro přehrávání. Výbornou vlastností je, že oba přehrávače mohou hrát ze stejného USB vstupu, dokonce i stejnou skladbu.

Celé procházení adresářů a výběru skladby je omezeno pouze na dva ovládací prvky, a to otočný knob Track s potvrzovací funkcí a tlačítko Back. Po připojení paměti si konzole projede celý její obsah. Rychlost načtení je úměrná velikosti a zaplnění paměti. Po načtení se cesta k souborům automaticky nastaví do Rootu prvního oddílu. Pomocí knobu je možné okamžitě hledat soubory. Nahrání skladby do přehrávače se potvrdí stiskem knobu Track. Pro změnu adresáře stačí stisknout tlačítko Back a knob bude listovat mezi adresáři, po stisku knobu se otevře zvolený adresář. Stejné je to i s oddíly na harddisku. Pro co nejrychlejší a nejpřehlednější hledání je potřeba, aby si uživatel udělal v souborech určitý systém. Záleží jen na něm, jak si soubory bude rozdělovat do adresářů, ale ideální je mít soubory rozděleny například podle stylů, rychlosti nebo hudebních setů. Pak nemusí zběsile přeskakovat z adresáře do adresáře a hledat tu pravou skladbu. Jako pomůcku též doporučuji vytisknout obsah paměti na papír, kde je hned vidět, v kterém adresáři je jaký soubor uložen.

Ač je hraní pomocí počítače komfortnější, přehrávání z paměťových médií je zajímavou alternativou, zvláště pokud není nutné počítač vůbec brát s sebou. Tuto soběstačnost považuji ostatně za největší výhodu konzole Mixdeck Quad.

iPhone/iPad
Univerzálnost konzole Mixdeck Quad nemá mezí, kromě CD a MP3 je možné přímo připojit i iPhone nebo iPad. Dokonce je dodáván jak propojovací kabel, tak také jednoduchý plastový stojánek. Po připojení stačí nastavit čtvrtý kanál na Aux 3 a vše, co hraje v připojeném zařízení, putuje přímo do mixu. Pokud je v zařízení nainstalován nejnovější systém iOS 5, nainstalují se i Core MIDI ovladače a lze řídit MIDI povely z obou přehrávačů programy v připojeném zařízení.

Omezení je v počtu kanálů, které jsou jen dva. Pokud je třeba poslouchat skladbu před vložením do přehrávače, je nutné jeden kanál nechat na hraní a druhý na odposlech. K tomu je instalován přepínač umístěný vedle přípojného konektoru. Ten rozděluje jeden kanál do mixeru a druhý do odposlechové sběrnice. Aby zvuk nehrál jen v jednom výstupním kanálu, je u hlavního řízení hlasitosti přepínač Mono/Stereo, který nasměruje zvuk do obou výstupů.
Mixdeck Quad je přímo navržen pro použití s nejlepším programem pro DJe roku 2011. Je jím DJAY firmy Algoriddim. Kromě přehrávání audia lze s konzolí řídit pomocí Core MIDI parametry programu, díky čemuž je neuvěřitelně usnadněno ovládání.
Obrázek
Počítač
Propojení konzole s počítačem se provádí pomocí přiloženého USB kabelu. Zajímavé je, že nejsou přiloženy žádné ovladače, prostě se jen připojí kabel a počítač nainstaluje univerzální audio ovladače. To je na jednu stranu dobré pro instalaci, na druhou stranu není k dispozici žádný ASIO ovladač, se kterým by se u některých programů lépe využil interní audio převodník. Po připojení k počítači se totiž objeví jen jeden pár výstupů (systém s Windows). Pokud chce uživatel využít i druhý pár audio výstupů, jsou k dispozici pouze ve dvou testovaných programech, v dodávaném Serato DJ Intro a Native Instruments Traktor. Serato se na nic neptá, sám si projede audio převodníky a nakonfiguruje se. U programu Traktor uživatel musí nastavit audio kartu sám.

Bylo zajímavé, jak převodník pracoval s různými verzemi Windows. Na 32bitových systémech pracoval bezchybně, vyzkoušeno na Windows XP a 7. Jiné to bylo s 64bitovými Windows 7. Tam se sice ovladače v pořádku nainstalovaly a konzole jako stereo převodník pracovala dobře. Pokud se však spustil program Serato, jeho automatická detekce audio převodník nenalezla a program zamrzl. Pomohlo až vypnutí programu ve Správci úloh. Podobně na tom byl i program Traktor, kde bylo možné převodník nakonfigurovat, ale nefungoval... Tento problém je možné částečně obejít pomocí univerzálních ovladačů ASIO4ALL. S těmi je možné přiřadit dva kanály audio převodníku do jakéhokoliv hudebního programu podporujícího ASIO ovladače. První pár výstupů počítače je v konzoli označen jako USB 1/MIDI a druhý jako USB 2/MIDI.

Každopádně pokud se audio převodník správně nainstaluje a nakonfiguruje, nabízí dva páry audio výstupů, které běží v klasickém CD rozlišení, to znamená v 16bitovém rozlišení se vzorkovací frekvencí 44.1 kHz, které jsou dostatečné pro většinu hudební produkce. Ještě je třeba říci, že převodník postrádá audio vstupy, takže pokud byste chtěli využít time-code desky nebo CD pro scratchování, není Mixdeck Quad ta pravá konzole pro vás.

Software
Firma Numark vždy společně s hardwarem dodává i software. Zajímavé je, že k různým konzolím jsou dodávány programy od různých výrobců. Mixdeck Quad je dodáván se programem DJ Intro italské firmy Serato. Jedná se o poměrně jednoduchý program s dvěma přehrávači, s možností synchronizace a vizuálního zobrazení průběhů skladby. S novější verzí 1.0.8, získal i několik vestavěných efektů a samplovací decky. Program je vždy dostupný v aktuální verzi na stránkách firmy Serato. Instalační soubor má na dnešní dobu neuvěřitelně malou velikost, necelých 5 MB. Také je znatelně rychlý při spuštění. U prvního spuštění mapuje všechny zvukové porty a hledá partnerský hardware, bez kterého nepracuje. Pomocí decků přepnutých do USB-MIDI režimu lze řídit všechny transportní funkce a dokonce je možné ovládat i efektovou jednotku a integrovaný prohlížeč.
Obrázek
ObrázekProgram Serato DJ Intro je jednoduchý a ve většině případů i dostačující, přesto je mnoho uživatelů zvyklých na jiné programy. Proto jsem vyzkoušel i další programy. Program TRAKTOR PRO má připravené šablony pro ovládání z Numark Mixdeck, které dokonale pasují i pro Mixdeck Quad, takže není nutné mapovat parametry ručně. Dokonce audio část využívá všechny čtyři zvukové kanály se základními ovladači. Virtual DJ je stejně pokorný jako TRAKTOR, registrovaný uživatel si může stáhnout hotové mapy s nakonfigurovanými parametry. Zvuková část pracuje pouze se stereo výstupem. Na konec jsem si nechal program Deckadance, který mám osobně rád, ale s Mixdeck Quad se vůbec nechtěl kamarádit.

Závěr
Numark Mixdeck Quad je tou nejuniverzálnější konzolí, kterou jsem měl v rukou. Vynikající je možnost využít množství zdrojů signálu. Díky integrovaným přehrávačům a mixeru lze konzoli využít i bez počítače, což může u mnoha uživatelů rozhodovat. Problémy trochu nastaly u 64bitových systémů, což ovšem vyřeší ASIO4ALL ovladače. Ne všechny programy jsou také plně kompatibilní s MIDI ovládáním přehrávačů. Oproti tomu překvapuje plná kompatibilita s iOS 5, díky níž lze plně využít všechny vlastnosti programu DJAY. Pokud potřebujete mít pro svoji produkci jediné zařízení, je pro vás Mixdeck Quad ideálním řešením.

Mirek Píša

Odpovědět