Native Instruments TRAKTOR PRO 2

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 145
Registrován: 08 bře 2007 21:42

Native Instruments TRAKTOR PRO 2

Příspěvek od pixel »

Druhá generace programu pro živé produkce.
29. 10. 2012

ObrázekJiž několik týdnů vypouštěla německá firma Native Instruments zprávy o nové generaci programu pro dýdžeje - TRAKTOR PRO 2. Již první verze programu patřila mezi ty nejlepší programy, které lze pro živé hraní z počítače pořídit. O to větší napětí panovalo při premiéře druhé verze. Je možné vylepšit, co je dokonalé? Co nového program přináší? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v dnešním testu.

Program TRAKTOR ve verzi 2 lze pořídit samostatně nebo ve výhodné kombinaci s audio kartami a kontroléry firmy Native Instruments. Plná verze je k dispozici s ovladačem KONTROL S4, pro jehož majitele je upgrade zdarma. Ostatní kontroléry a audio karty obsahují TRAKTOR ve verzi LE s některými omezeními.

První dojmy
Na první pohled je TRAKTOR 2 hezčí. Uživatelské rozhraní je vizuálně čistší a je upraveno tak, aby program vyhlížel moderněji. Mnoho funkcí, které TRAKTOR PRO 2 nově nabízí, se již objevilo ve verzi TRAKTOR S4, která byla dodávána s ovladačem KONTROL S4. Uživatelům S4 tedy tato verze mnoho nového nepřinese a i když si mohou program S4 zdarma aktualizovat na verzi PRO 2, nemohou při prvním otevření očekávat žádné velké změny.

Obrázek
Příprava k použití
Při prvním spuštění po instalaci aktivuje program průvodce nastavením hardwaru. S jeho pomocí lze poměrně rychle přiřadit aktuální zvukovou karty a její výstupy, MIDI kontrolér, popřípadě jejich kombinace. Samozřejmě je upřednostňován firemní hardware s automatickým nastavením všech potřebných parametrů.

Pro převod audia může být použita libovolná zvuková karta, dokonce i integrovaná karta v notebooku. Lepších výsledků a pohodlnějšího ovládání lze dosáhnout použitím externí karty se dvěma páry výstupů a s podporou ASIO ovladačů, u Mac OS uživatelů jsou to Core Audio ovladače. Malé plus: při vypojení externí zvukové karty se TRAKTOR automaticky přepne na integrovanou zvukovou kartu, aniž by přestal pracovat.

Program TRAKTOR PRO 2 byl testován s firemní konzolí KONTROL S4, zvukovou kartou Tascam US-200 a se zvukovým převodníkem integrovaným na základní desce počítače. Se všemi jmenovanými pracoval perfektně, jen při použití integrované karty se standardními ovladači bylo potřeba zvýšit hodnotu vyrovnávací paměti ovladače.

Pro ovládání je možné využít klávesnici počítače, libovolný MIDI kontrolér, dokonce i MIDI klaviaturu. Připraveno je několik presetů pro nejpoužívanější DJ kontroléry s možností importování již uložených nastavení. Pomocí tabulky General MIDI povelů je možné rychle konfigurovat i nestandardní kontroléry. Králem kontrolérů pro TRAKTOR PRO 2 je firemní KONTROL S4, který dovoluje maximálně využít všechny parametry programu pomocí hardwarových ovladačů.

Bylo by zcela logické, kdyby byl program s příchodem nové verze náročnější i na výkon procesoru. TRAKTOR PRO 2 se však snaží zátěž moc nezvyšovat. Na novém MacBooku Pro s procesorem Intel i5 počítač ani „nevěděl“, že něco běží, i na stařičkém stolním PC s procesorem AMD Athlon 64 3000+ běžel program při hraní dvou decků na 35 % výkonu procesoru. Ovšem při analýze skladeb si již řekl o 100 %. Nutno podotknout, že bez toho, aby zastavil nebo nějak ovlivnil přehrávanou skladbu, což se cení.

Barevné vlnové křivky
Novinkou programu TRAKTOR 2 je barevné zobrazení vlnových průběhů audio souboru nazvané TruWave. Barva a jas nyní zobrazují nejen tvar křivky, ale také její dynamiku. Světlé odstíny představují dynamické pasáže a tmavší zase zobrazují tišší pasáže. Díky tomu je na první pohled viditelná dynamika skladby a lze rychle najít například část skladby, kde začínají hrát bicí a podobně. Při vizuálním nastavení není nutné vždy používat odposlech a nastavení skladby je rychlejší.

V Options menu lze nastavit různé velikosti přehrávačů, kterým se přizpůsobuje i zobrazovací křivka. Asi nejlepší, pokud to rozlišení obrazovky dovolí, je Full velikost, kdy je vidět nejen právě přehrávaná část stopy, ale také celá stopa s kurzorem, Cut značkami a označenými smyčkami. TRAKTOR má vylepšenou synchronizaci, kdy se všechny přehrávače přizpůsobí master tempu zvoleného přehrávače. Přesto je zde malá nevýhoda oproti některým konkurenčním programům, a to paralelní zobrazení tvarů křivek.

Loop Recorder
Pro uživatele S4 není Loop Recorder žádnou novinkou. Každý ze čtyř přehrávačů je možné konfigurovat jako modul pro živé hraní z audio vstupu nebo jako sampler se čtyřmi sloty pro vložení smyčky či audio samplu. V jednom okamžiku může být k dispozici až 16 slotů s perfektní synchronizací, s nastavením hlasitosti a jednoduchého filtru. Vzorek o maximální délce jedné minuty lze pustit jednorázově, nebo je možné aktivovat přehrávání ve smyčce. To dovoluje uživateli využít celou řadu bicích a hudebních smyček při tvorbě remixů a nových skladeb. Pro první pokusy je k dispozici základní zvuková banka. Příjemné je využití barevného zobrazení TruWave i pro sloty sampleru.

Smyčky nemusejí být uloženy jen na disku, nově integrovaný Loop Recorder dovoluje nahrávat veškeré dění v programu. Stačí nastavit délku smyčky a spustit nahrávání. Při každém opakování se zvuky vrství na sebe bez ztráty kvality. Loop Recorder lze využít i jako pátý přehrávač, ale jeho hlavní síla je v tom, že jej lze přetažením vložit do libovolného přehrávače nebo samplerového slotu. Tím se uvolní Recorder pro další použití. Při použití externích kontrolérů firmy Native Instruments není problém aktivovat nahrávání Loop Recorderu pomocí nožního pedálu a mít volné ruce pro kreativní tvorbu.

Looping a Cut body
TRAKTOR PRO 2 nabízí propracovaný systém podporující kreativitu umělce. Na jedné skladbě je možné vytvořit až osm značek, které lze využít pro přearanžování skladby. Uživatel může značky namapovat na kontrolér a pouštět přesně ty části skladby, které potřebuje. NI KONTROL S4 má pro tento účel vyhrazena čtyři samostatná tlačítka.

Také smyčkování je hračkou. Jednak je zde možnost klasického určení počátečního a koncového bodu, jako ve starší verzi, ale také je možné využít novou funkci automatického vytvoření smyčky. I když je smyčka právě přehrávána, lze měnit její délku a docílit tak zajímavých efektů. I zde je velkým pomocníkem perfektní synchronizace s ostatními přehrávači nebo master tempem.

Průzkumník
Celkem málo viditelnou změnou prošel integrovaný průzkumník. Nyní umožňuje na pozadí analyzovat skladby a aniž by bylo nutné vkládat je do přehrávačů, zjistí tempo a vytvoří taktovou mřížku. Díky tomu je příprava skladeb pro hraní daleko rychlejší a uživatel se může soustředit na produkci. Je pravdou, že analýzu je dobré udělat doma ještě před živým vystoupením. Je to totiž nejnáročnější proces, který program vykonává. Dovede zaměstnat procesor na plných 100 % a také nějakou chvilku trvá, než se provede. Pokud není analýza připravena předem, může zdržovat při hraní, neboť po vložení stopy do přehrávače není možné okamžitě spustit skladbu a je nutné čekat na výsledek analýzy.
Obrázek
Vylepšeno bylo vyhledávání a k dispozici je i Crate Flick Cover Art prohlížeč, jenž umožňuje vyhledávání pomocí obrázků obalů, které jsou součástí meta hlavičky většiny komprimovaných souborů. Trochu mne mrzí, že nebylo upraveno fulltextové vyhledávání, které dovoluje prohledávat jen jeden zvolený adresář a nebere v potaz podadresáře. Pokud chce uživatel využít plnou sílu vyhledávání, musí adresáře s hudbou nalinkovat do virtuálního adresáře Music Folder, který pak importuje do knihovny TRAKTORu. Už když tento postup popisuji, přijde mi zbytečně složitý. Nesmím zapomenout na uživatele iPhonů a iPodů. Pro ně je připravena podpora importu skladeb z iTunes.

Nové efekty
Dva sloty pro efektové jednotky mohou hostit jeden ze dvou druhů efektových jednotek. První je kombinace tří efektů, kde není možné efekty upravovat, druhá umožňuje vložit pouze jeden efekt, ale s možností editace tří parametrů. Ať si uživatel zvolí jeden nebo druhý typ, má k dispozici nadstandardní nabídku efektů, která se navíc rozšířila o čtyři nové efekty: Tap Delay, Ramp Delay, Bouncer a Auto Bouncer. Při použití zvukového převodníku s více vstupy a výstupy lze efekty použít i jako samostatnou efektovou jednotku.

Závěr
Za poměrně krátkou dobu testování jak doma, tak i při živé produkci, jsem si na novinky TRAKTORu PRO 2 tak zvykl, že si ani neuvědomuji, které vlastnosti byly součástí staré verze a které jsou nové. Program se prostě dostane tak nějak pod kůži. Samozřejmě je na něm co vylepšovat. Například by mohl mít elastickou mřížku taktů pro skladby, které nejsou v jednom tempu, jakou má například Serato ITCH. Paralelní zobrazení křivek pod sebou by také bylo dobré. Efektová jednotka by mohla podporovat i VST efekty jako v programech Torq nebo Deckadance.

Přes tyto malé výhrady je Native Instruments TRAKTOR PRO 2 vynikající program pro DJing. Novým uživatelům možná přijde složitý, ale to je jen první dojem, který se brzo změní v nadšení z hraní.

Mirek Píša

Odpovědět