Hercules DJControl Jogvision

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 145
Registrován: 08 bře 2007 21:42

Hercules DJControl Jogvision

Příspěvek od pixel »

DJ konzole se dvěma přehrávači a zabudovaným zvukovým převodníkem.
27. 9. 2017

Firma Hercules se již přes třicet let věnuje vývoji v oblasti digitálního zpracování zvuku. V našich končinách známost záležela především na dealerech. V devadesátých letech byla hodně známá, pak na nějaký čas zmizela a nyní je zase v kurzu. I když jméno firmy v povědomí lidí stále zůstalo, výrobky moc ne. A pokud ano, byla firma Hercules řazena mezi ty méně kvalitní. To však již neplatí, pokud to vůbec někdy platilo. Výrobky firmy jsou sice levnější než konkurence, ale kvalitou nezaostávají. Pro DJ je nabízeno několik typů kontrolérů pro ovládání hudebních programů.Tím lepším je DJControl Jogvision.

Provedení
Hned na první pohled se jedná o kvalitně zpracovaný kontrolér. Základ tvoří dva přehrávače a mixer. V duchu módních trendů je kontrolér vytvořen z plastu, na vrchní straně imitujících škrábaný plech. Tento matný povrch je odolný proti otiskům. To ovšem neplatí o velkých Jog kolečkách, nebo-li plotnách, které jsou velké a citlivé na dotek. Ovšem jejich kovový povrch je lesklý a lehce se opatlá. Plotny jsou jedny z největších, které jsem na kontroléru o šířce okolo 550 mm viděl. Stejně jak jsou velké, jsou i těžké, možná až moc. Při rychlém skrečování mají již setrvačnost, navíc hladký povrch ploten klouže. Přesto jsou to jedny z lepších ploten, se kterými jsem se setkal i v porovnání s mnohem dražšími kontroléry.
Obrázek
Stejný pocit mám i z knobů, nekonečného enkodéru, tlačítek a faderů. Kvalita provedení je dokonalá. Knoby jsou pevné a nemají žádnou vůli. Nekonečný enkodér se spínací funkcí je na tom podobně. Velmi oceňuji jeho vetší rozměr s pogumovaným povrchem. Skvěle se drží a ovládání je přesnější.

Fadery jsou také dobré, jen některé by mohly mít delší dráhu, která bohužel musela ustoupit velkým plotnám a co nejvíce kompaktnímu rozměru. Tento nedostatek je znát především u faderů ovládající změnu rychlosti, protože u delších lze přesněji nastavit rychlost. Zde jsou použity 60mm. Dobrou zprávou je, že mají mechanickou aretaci ve střední poloze. Fadery hlasitostí mají pěkně tuhý chod, který dobře drží nastavenou polohu i při razantním zacházením. Crossfader má naopak lehký krok i dráhu, což je žádoucí. Jeho kvalitu prověří reálný provoz, většinou jsou crossfadery první věc, které na kontrolérech odchází.

Tlačítka mají nízký zdvih a při stisku kliknou, navíc mají skoro všechny vizuální kontrolu v podobě modrého LED světla. Skoro všechny dovedou ovládat více funkcí, přepínaných pomocí tlačítka Shift.

Každý přehrávač má čtyři multifunkční pady s RGB podsvícením. Ty nemají žádný krok a stisknutí je znát jen vizuální kontrolou barevných LED. Barvy tlačítek jsou závislé na zvoleném módu. Ty jsou celkem čtyři. Pro přiložený program jsou využity jen dva, Cue a Samples. Ostatní jsou k dispozici u plné verze programu Serato DJ.

Mixer je klasický dvoukanálový. Na každém kanálu je možné řídit výšky, středy, basy a hlasitost. Samozřejmostí je možnost odposlechu. Na kanálech není knob pro řízení gainu. Tato funkce je schovaná pod nekonečným enkodérem v kombinaci s tlačítkem Shift. Elegantní řešení při ušetření dvou knobů na panelu. Enkodér slouží hlavně pro ovládání prohlížeče programu Serato. Stiskem se přechází mezi nabídkami a playlisty. Samostatnými tlačítky lze vybraný track nahrát do některého přehrávače.
Obrázek
V nejvyšším místě sekce mixeru je umístěn světelný senzor, který pohybem ruky řídí frekvenci filtru. Firma Herkules tento senzor nazval honosně Air Roll. Senzor pracuje tak, že pokud DJ nad něj vloží ruku, začne podle výšky nad senzorem řídit frekvenci filtru. Každý přehrávač má vlastní efektovou sekci, ve které je možné funkci aktivovat. Pokud je řeč o efektech, ty je možné ovládat nad plotnami pomocí několik tlačítek a malého enkodéru. Tyto prvky slouží i pro nastavení a aktivaci smyčky tracku.

Na přední straně jsou umístěny konektory pro připojení mikrofonu a sluchátek. Mikrofon je možné připojit jen dynamický, pomocí velkého Jack konektoru se samostatnou regulací zesílení. Pokud již bude uživatel používat integrovaný vstup, je lepší použít co nejlepší mikrofon, protože zde není možné nastavit korekce. Za to lze mikrofon vypínat tlačítkem na vrchním panelu.

Sluchátka je možné připojit jak pomocí velkého, tak i pomocí malého konektoru. Hlasitost výstupu je dostatečná s možností regulace. Pro monitoring ve sluchátkách je možné volit mezi hlavním výstupem Mix a odposlechů Cue, přepínatelný pomocí tlačítek.

Zadní panel obsahuje dva výstupy. Master, který je určen pro připojení k PA systému v podobě dvojice RCA konektorů a dokonce i v podobě malého Jack konektoru, který se hodí při domácím tréningu. Druhý výstup Booth je osazen také dvěma RCA konektory a dokonce má stejný zvukový výstup jako Master - jediný rozdíl je, že má regulovatelnou výstupní úroveň. Primárně je určen pro monitoring, ale lze jej využít i pro nahrávání. Jako bonus je na zadním panelu přidán Aux vstup s malým Jack konektorem, který je možné využít při hraní z tabletu nebo telefonu.
Obrázek
Kontrolér má větší odběr, než jaký dovede poskytnout USB rozhraní. Proto je nutné napájet kontrolér externím síťovým zdrojem. Dobrou zprávou je, že tvoří součást výbavy.

Audio převodník
Hercules DJControl Jogvision obsahuje integrovaný audio převodník. V dnešní době přehrávání MP3 souborů se může zdát skoro zbytečné, aby měl lepší parametry než CD kvalita. No technologie pokročily a převodník umí pracovat s frekvencí až 96 kHz při maximální 24bitovém rozlišení. Pro systém se tváří jako dvoukanálový, ale při použití ASIO ovladačů se rozšíří počet výstupů na čtyři. Dva pro hlavní výstup, dva pro odposlech.

Instalace ovladačů
Standardně bych se o připojení konzole k počítači zmínil jen jednu větou, ale DJControl Jogvision mě překvapil dokonale zvládnutou instalací. První co uživatel ocení, je přiložené CD s ovladači a manuálem. Sice už nové počítače CD mechaniku nemají, a jsou odkázány na web výrobce. Ti co ji mají ocení, že nemusí nic shánět. Instalační program se o vše postará. Po spuštění instalace překvapí grafické rozhraní centra. Zde si může uživatel vybrat, co bude chtít dělat - zda instalovat ovladače, program Serato DJ Intro, nebo prohlížet manuál či přejít na nápovědu. Při zvolení instalace ovladače se program sám připojí na web a stáhne rovnou aktuální ovladače. To je výborné, že není počítač zbytečně „špiněn“ starými verzemi a rovnou instaluje aktuální.
Po instalaci je uživatel vyzván k připojení konzole k počítači. Okamžitě je zkontrolován firmware konzole a pokud je potřeba, je instalován aktuální firmware. To vše bez nutnosti zásahu uživatele, který jen musí konzoli restartovat a to prostým odpojením USB kabelu. Tím je instalace dokončena. Zbývá jen stáhnout aktuální verzi programu Serato DJ Intro a může se začít hrát.
Obrázek
Praxe
Program Serato se vyznačuje minimalistickým designem a perfektní integrací s hardwarem. Však se také při stahování vybírá typ konzole, se kterou bude program spojen. Tím je zaručeno, že se uživatel nemusí zajímat o další nastavení zvukových výstupů. Prostě jen program nainstaluje a hraje.

Serato DJ Intro má mnoho parametrů, které lze ovládat. Pro ušetření ovládacích prvků je několik parametrů sloučeno pod stejná tlačítka a pomocí tlačítka Shift lze funkce přepínat. Dokonce DJControl Jogvision umí ovládat více parametrů, než má přidružený program Serato DJ Intro. Je to připraveno pro plnohodnotnou verzi programu Serato DJ. Pro dokonalé zvládnutí všech parametrů je ideální nastudovat klávesové zkratky jak programu, tak i kontroléru.

Jestli si nechat omezenou, ale stále dobře vybavenou verzi programu Serato DJ Intro, nebo přejít na plnohodnotnou verzi Serato DJ je otázkou do diskuze. Konzole totiž umí ovládat jen dva decky. Dva další, které nabízí plná verze, prostě ovládat nedovede. Pokud bude uživatel vědět, že bude chtít využívat čtyři decky, musí se podívat po jiném typu konzole.

Předností konzole Hercules DJControl Jogvision jsou velké Jog kolečka, neboli ploty, s LED indikací, které jsou citlivá na dotek. Občas se mi stávalo, že jsem měl tak suché ruce, že mě plotny prostě neposlouchaly. S plotnami je možné přeskakovat části skladby, pokud zrovna nehraje. Během přehrávání je možné přehrávač zpomalit nebo zrychlit, a pokud je aktivní tlačítko Vinil, tak i skrečovat. Ve středu každé ploty jsou dva LED kruhy, modrý a bílý. Modrý zobrazuje otáčení plotny, bílý pak při vypnuté funkci Vinil délku odehrané části skladby.

Psát o programu Serato DJ Intro asi nemá cenu. Je tak jednoduchý, že má pouze dva přehrávače, průzkumníka, čtyři přehrávače samplů a efektovou jednotku. Propojení s hardwarem dělá z přehrávače pravý uživatelský komfort. Procházení zvukové banky pomocí enkodéru je mnohem pohodlnější než s myší. Synchonizace přehrávačů je možná automaticky stiskem tlačítka, nebo pěkně postaru pomocí Pitch faderů, ploten a na pomoc je osm LED ve dvou řadách, které signalizují doby v taktu.

Zvukové kvalita samotné konzole je vynikající. Spíše bude záležet na kvalitě přehrávaných souborů, která je občas šílená.

Závěr
Celkově mě Hercules DJControl Jogvision příjemně překvapil. V první řadě poměrem mezi kvalitou zpracování a cenou. S cenou okolo 7000 korun to není nejlevnější konzole na trhu, ale nabízí velmi dobrý hardware, srovnatelný s konkurenčními modely o jednu nebo dvě cenové třídy vyšší. Velmi příjemné ovládání i vzhled neudělá ostudu žádnému DJ.

Oficiální video výrobceVýrobce: Hercules
Zapůjčil: Alza.cz a.s.

Mirek Píša

Odpovědět