Denon SC3900

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 145
Registrován: 08 bře 2007 21:42

Denon SC3900

Příspěvek od pixel »

Přehrávač působící opravdu jako gramofon.
25. 3. 2014

Firmu Denon jako značku a výrobce profesionální DJ techniky snad není nutné představovat. Její historie je více než stoletá a u jejích výrobků byl vždy kladen důraz na zpracování a perfektní zvukové znalosti. Svědčí o tom nejenom používané převodníky (24-bit Burr Brown), ale i materiály a design. Ze všech oblíbených modelů je na místě zmínit DN-HS5500, který v několika ohledech předběhl svou dobu (linkování pomocí RJ45, dvojitá zvuková karta...). Není tedy zvláštností, že byl před krátkou dobou představen nový model SC3900, který je doslova nacpaný nápady a technologiemi.

Popis přehrávače
Základním pojetím toto zařízení vlastně nevybočuje ze zažité koncepce DJské techniky. Dominantní je opět středový kotouč, nad ním se nachází barevný display a knoflíky pro řízení přehrávání. Co je tedy jinak? Hlavním úkolem bylo přiblížit se co nejvíce a nejvěrněji gramofonu, ale s možností využívat moderní vazby mezi jednotlivými komponenty a také směrem k aplikacím. Základem je tedy točící se talíř s imitací vinylové desky, jejíž pohyb je velmi přesně snímán do přehrávače a použit k řízení přehrávání skladby. To je vlastnost, která odlišuje SC3900 od ostatních modelů různých značek na trhu. Chování přístroje je jedním slovem perfektní a jediné, co lehce naruší dobrý pocit z vinylu, je jeho velikost (zde devět palců, přičemž „klasická“ deska má dvanáct). Můžeme tedy provádět všechny standardní úkony jako je scratchování, back-spin a tak dále. Chování rozjezdu a dotáčení hnacího motoru je samozřejmě nastavitelné (Start - Stop Time). Knoflíkem Vinyl je možné tuto funkci deaktivovat. Jako nosič hudby je možné použít CD nebo USB disk. Dále můžeme sdílet data s dalšími přehrávači, nebo přístroj používat jako MIDI kontrolér. Tyto čtyři mediální módy volíme knoflíky nad zobrazovačem (CD, USB, Link, MIDI). Funkčnost zobrazovače a vlastně i přehrávače se volí v pravé části knoflíky Time (zobrazení časů), Display (zobrazuje informace typu křivka či název), Single/Cont. (přehrávání jedné skladby nebo kontinuálně) a Memo/Util (nastavení). Možnosti jsou navíc zdvojeny pomocí Shift klávesy, takže máme rychle a jednoduše dostupný tzv. Hotlist, do kterého si přidáváme skladby přímo tlačítkem Add. Je to vlastně výběr skladeb z daného média provedený během produkce. Zpětně je možné ho zobrazit a editovat kombinací Shift a Time. K pohybu po adresářích a výběru hudebních souborů zde slouží otočný volič s šipkami. Pro okamžité zobrazení adresáže je možné použít funkci Folder.
Obrázek
K dispozici jsou také až čtyři Hot Cue body, které nás rychle vrátí do označeného místa ve skladbě. Dále můžeme vytvářet smyčky a to dvěma způsoby. Buďto jakousi volnou formou, kdy vstoupíme a opustíme smyčku v námi definovaném okamžiku (A - B - Exit Loop), nebo můžeme nechat na přehrávači, aby nám spočítal délku, označil začátek a konec na základě analýzy a tím vytvořil velmi přesný Loop (Auto Loop - až do 256 taktů).

Aplikace
Engine Music Software je programem, který nám umožní provádět správu a přípravu mediálních souborů pro naše přehrávače. Jeho funkčnost sahá od analýzy skladeb přes vytváření Cue bodů, playlistů a exportu na přenosné médium (USB) až po možnost spojit se v reálném čase pomocí RJ45 s až čtyřmi přehrávači, kterým poskytujeme data pro produkci (funkce Link). K dispozici je pro PC i Mac a samozřejmě i pro mobilní zařízení (iPad). Právě tato vlastnost nám poskytuje obrovsky široký a pestrý soubor muziky, přehledně uspořádaný a rychle dostupný pouhým dotykem.
Obrázek
Druhou cestou je použití SC3900 jako plnohodnotného MIDI ovladače, kdy je spojení řešeno USB portem. Tím znásobujeme možnosti funkcí a knoflíků přehrávače, neboť jejich funkčnost je řešena aplikačně (rázem máme 4 Cue ve dvou bankách a jsou unikátní pro každou skladbu). Plusem je případné přemapování, pokud nám vazba knoflíku na programovou funkci nevyhovuje. Nevýhodou je ale fakt, že zvuk nevychází z přehrávače, ale ze zvukové karty našeho PC.

Třetí vazbou na programový produkt je fakt, že přehrávač sám dokáže na analogovém audio výstupu generovat stejný signál časového kódu jako takzvaná Timecode CD. Po zavedení do příslušné zvukové karty a zpracování v apikaci (Serato) je možné ovlivňovat přehrávání audio souborů, ale tentokráte v počítači. Tento způsob zachovává standardní zvukovou cestu a proto je možné bez problémů přehrávat i klasická audio CD.

Nakonec je možné spojit variantu druhou a třetí do takzvaného Hybrid módu, kdy máme v ruce audio přehrávač i s MIDI kontrolérem dohromady.
Obrázek
Správný pult mezi přehrávače?
Tak na tuto otázku jsem se zeptal jednoho z nejpovolanějších, kdo má ke gramofonům stále velice blízko a vládne hip-hopovým zvukem. Je jím DJ Friky, který nám doporučil Rane Sixty-Eight. Proč právě tento čtyřkanálový pult? Z vlastností SC3900 plyne, že pro využití všech jeho možností je celkem výhodné použít jak MIDI funkce, tak i „nějakou“ zvukovou vstupně výstupní kartu, která by zpracovávala Timecode informace a řešila přehrávání skladby v aplikaci (Serato). To vše a mnoho dalšího nám právě poskytuje tento pult, který má integrované hned dvě zvukové čtyřkanálové vstupně výstupní karty, které poskytují již zmíněnou funkci. Samozřejmostí jsou analogové vstupy (Line - Phono) a dva mikrofonní. Pro každý ze čtyř kanálů je k dispozici třípásmový ekvalizér a nastavení citlivosti. Stejně je tomu u mikrofonních cest, kde jedinou odlišností je možnost ovlivnit pouze nízké a vysoké frekvence. Efektová jednotka označená jako Flex FX (stejnojmenným knoflíkem u příslušného kanálu ji na něj navážeme) má šest efektů, jejichž parametry jsou zobrazovány na LCD a samozřejmě jsou nastavitelné. Významným konstrukčním prvkem je magnetický cross fader, který má díky použité technologii několikanásobně větší životnost i při velmi hrubém zacházení. Funkčnost tohoto pultu je ale významně rozšířena MIDI funkcemi. Dvě postranní skupiny s vertikálním rozmístěním knoflíků umožňují velmi rychle přistoupit a odbavovat funkce zprostředkované „hracím“ softwarem. Jedná se zejména o tvorbu smyček (manuálně nebo automaticky s variabilní délkou), přiřazení Cue bodů a v neposlední řadě možnost odbavování samplů. Obě strany jsou totožné a pokud v Seratu používáme čtyři stopy, je možné mezi dvěma z nich přepínat knoflíkem Layer. Pro jednoduchý pohyb mezi adresáři a skladbami jsou určeny otočné voliče Scroll - Load A/B a Back. Z aplikačního hlediska jsou k dispozici ASIO ovladače pro jednoduché navázání na další produkční a live programy.
Obrázek
Proč tyto komponenty dohromady?
Spojením dvou SC3900, Rane Sixty-Eight a Serata získáme velmi kompaktní DJský setup, který nám umožní naplno využívat možnosti jednotlivých komponent. Perfektní multimediální přehrávače s chováním gramofonů slouží jako precizní ovladače, které ale dle potřeby zvládají konvenční média. Rane pult nám umožnuje kvalitně míchat audio signál a řeší za nás spojení se zvukovou kartou a MIDI ovladačem a Serato jako velmi známý software poskytuje kvalitní správu mediálních souborů. Pro propojení všech zařízení stačí dva stereo audio kabely a USB (v případě Hybrid módu 2 USB navíc). Celá sestava je tak velmi kompaktní a jednoduchá.

Názor - DJ Friky
Tento set-up je nastaven tak, aby vyhovoval vlastně každému. CD-MIDI playery jsou srozumitelné jak diskotékovému DJi, tak i protikladu zvanému gramofonizmus, díky svému točícímu se jogu. Mixážní pult, už tak jednoduchým komponentem není, ale jako 4 kanálové hudební zařízení s vestavěnou zvukovou kartou může sloužit stejně dobře jako analogový performenc mix nebo složitá studiová Audio-MIDI základna. Zkušený DJ od takového set-upu težko odejde s nějakou výtkou, ale překážkou bude spíše odvaha se k hraní z takového equipmentu odhodlat. Můj osobní pocit z hraní na tomto set-upu je velice pozitivní a to z důvodu jak playery imitují pohyb gramofonů, tak mixážní pult obsahuje skvěký cross fader a není problém po kratší přípravě na něm též zahrát například i soutěžní routinu z DMC.


Vladimír Klouda

Výrobce: Denon
Zapůjčil: PRODANCE s.r.o.

Odpovědět