Denon Pro DN-202 a Denon DJ Axis

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 145
Registrován: 08 bře 2007 21:42

Denon Pro DN-202 a Denon DJ Axis

Příspěvek od pixel »

Aneb jak jednoduše ozvučit večírek bez kabelů večírek a integrovat i bezdrátový přenos audio signálu.
16. 3. 2016

Tentokrát jsem sáhl ne po jednom zařízení, ale po ucelené skupině produktů, které mohou dohromady vytvořit velmi kompaktní systém pro mobilní DJe. Jsou také vhodné pro pevnou instalaci tam, kde nechceme provádět stavební úpravy z důvodů nutnosti přivést ke každému prvku ozvučovacího systému příslušnou kabeláž. První skupinu představují produkty zajišťující bezdrátový přenos mezi vysílačem a přijímačem, dále pak možnost zajistit audio stream z mobilních zařízení pomocí WiFi a Bluetooth rozhraní řady Pro DN-202. Druhou skupinu tvoří modulární výkonový aparát s označením DJ Axis.

ObrázekBezdrátový systém přenosu zvuku Denon Pro DN-202
Základem je dvojice modulů s označením WT (Wireless Transmitter) a WR (Wireless Receiver). Ty lze velmi jednoduše spárovat a není problém připojit k jednomu vysílači několik přijímačů. K audio systému se připojují pomocí XLR nbo 1/4“ konektorů. Tento systém přenáší stereo signál, ale lze ho přepnout i do mono režimu. Na vysílači jsou LED diody upozorňující na špičky v signálu, které jsou už na hraně maximální přípustné vstupní úrovně. Intenzitu výstupního signálu na straně přijímače lze regulovat otočným potenciometrem. Oba dva moduly vyžadují napájecí napětí 5 V z adaptéru.

Stejný vzhled mají také dva další moduly. Ty jsou řešeny jako pouze přijímací a jsou ve své podstatě převodníky bezdrátového signálu na analogový. První z nich s označením WS (WiFi Stream) má za úkol zpracovat AirPlay nebo DLNA protokol ve výrobcem udávaném rozlišení 24 bit a 192 kHz vzorkování. To by mělo poskytnout opravdu kvalitní výstupní analogový zvuk pro další zpracování například mixážním pultem. Velmi podobně funguje modul BR (Bluetooth Receiver), jenom s tím rozdílem, že využívá Bluetooth rozhraní a zobrazí se tak na vašem mobilním zařízení jako klasický zdroj zvuku. Výrobce udává dosah pro kvalitní přenos až 30 metrů. Oba dva moduly nám poskytují analogový signál opět na konektorech XLR a 1/4“ a vyžadují rovněž napájení 5 V.

Mobilní PA Denon DJ Axis
Tato sestava vznikla jako koncept jednoduchého, ale přitom kvalitního aparátu pro mobilní DJs, večírky, malé kapely a podobně. Základem je 12palcový sub-basový box (Axis 12S) s frekvenčním rozsahem 35-135 Hz s integrovaným zesilovačem třídy D, jehož udávaný výkon je 2000 W. Jedná se tedy o velmi dobrý základ nebo spíše doslova „spodek“ pro satelity. Doslova znamená, že tento box tvoří i mechanickou základnu pro 35mm tyč pro Mid-High boxy. Zde si lze vybrat z osazení 8“ (Axis 8) nebo 12“ (Axis 12) reproduktory a vždy 1.75“ driverem. Důležité je zde upozornit na koaxiální koncepci těchto boxů, která zásadně zmenšila rozměry. Opět se jedná o aktivní systém se zesilovačem třídy D a proto je možné je použít i samostatně jako malý full-range systém.
ObrázekObrázek
Závěr
Díky zmíněným produktům lze vytvořit velmi zajímavý koncept prakticky bez dlouhých propojovacích signálních kabelů, kdy pro připojení k mixážnímu pultu použijeme WR a WT a nebo budeme zvuk přímo přenášet do výkonového aparátu WS nebo BR systémem. Výkonový aparát má příjemný zvuk a kombinace s Axis 12S a 8 je perfektní volbou na taneční party. Osobně velmi oceňuji přenosové moduly, kdy firma Denon, známá svým velmi dobrým zvukem, nabídla za velmi přijatelné peníze řešení, které působí velmi odolně po mechanické stránce a dá se u něj předpokládat dlouhá životnost. Velmi konkrétně si dokážu představit použití tohoto konceptu na festivalu, kdy odpadá stálé přepojování různých mixážních pultů podle požadavků umělců, s čímž je samozřejmě spojena dost komplikovaná a nepřehledná kabeláž. Za mne tedy hodnocení na výbornou.

Výrobce: Denon DJ
Zapůjčil: PRODANCE s.r.o.

Václav Klouda

Odpovědět