Denon DJ MC6000 MK2

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 145
Registrován: 08 bře 2007 21:42

Denon DJ MC6000 MK2

Příspěvek od pixel »

Malý a skladný nejenom kontrolér, ale i skvělý mixážní pult.
2. 1. 2015

V dnešní době, která je čím dál více ve znamení digitálního DJingu, není dobře vybavený kontrolér jako jednoduché rozhraní mezi aplikací pro přehrávání muziky a člověkem žádnou novinkou. To je důvod, proč společnosti vyvíjející a vyrábějící tyto komponenty integrují další a další prvky a tím zjednodušují práci s ovladači a samozřejmě rozšiřují jejich možnosti a kompaktnost. Prvním krokem byla již v hluboké minulosti integrace zvukové karty. Následovaly moduly barevných padů (velkých barevně podsvícených tlačítek) a dalších prvků. Základ ale zůstává stejný - přiblížit se co nejvíce standardní DJské sestavě v podobě dvou nebo čtyř přehrávačů, mezi nimiž je mixážní pult s příslušným počtem kanálů, efektů a funkcí jako ekvalizér či echo. To vše je příčinou vzniku trendu takzvaných hybridních kontrolérů, jednotek, které v sobě sdružují nejenom funkce MIDI ovladače a zvukové karty, ale nadále zachovávají původní myšlenku „klasického“ mixážního pultu s možností připojit externí zdroj signálu (linka - CD přehrávače, gramofony, mikrofony). Pak toto zařízení může fungovat bez osobního počítače, sice s částečně omezenou funkčností (bez efektové jednnotky nebo sampleru apod.), ale jako standardní pult. Ovšem v případě, že k němu připojíme naše PC nebo Mac, rázem se z něj stává několikakanálová zvuková vstupní i výstupní karta, dva nebo čtyři přehrávače, efektor a tak dále. Limity jsou v tu chvíli dány pouze použitou aplikací a naší kreativitou. Díky faktu, že se ovládací prvky chovají jako MIDI knoflíky a ovladače, lze libovolně upravit jejich vazbu na program a stvořit specifický tzv. mapping, který nám absolutně vyhovuje.

Firem, které se vývojem a výrobou těchto komponent zabývají, je dnes nepřeberné množství a není problém sáhnout na jedné straně po velmi levné variantě dostačující pro domácí použití, stejně jako si vybrat špičkový stroj, který nahradí velmi drahou standardní sestavu. Firma Denon, která je jedním z opravdových průkopníků v oblasti DJských technologií, samozřejmě není ani v tomto ohledu pozadu a tak po velmi oblíbeném modelu MC6000 přichází s druhou revizí označenou MK2. Jaké má tedy vlastnosti a jak funguje?
Obrázek
Popis zařízení a funkcí
Nejprve se podíváme na toto zařízení bez připojeného osobního počítače. V tu chvíli máme vlastně k dispozici klasický čtyřkanálový mixážní pult. Jednotlivé kanály jsou očíslovány 3-1-2-4, čímž je zdůrazněno, že za hlavní jsou považovány ty dva vnější, ale to si popíšeme později. V rámci každého z nich je v horní části přepínač pro volbu vstupního signálu. Pro první a druhý kanál lze použít externí linkový vstup a nebo příslušný kanál integrované karty. U zbylých dvou se nabídka rozšiřuje na ćtyři vstupy. Těmi mohou být jak vstupy pro kanál 1 a 2 a samozřejmě vnitřní karta, tak i další externí zdroj (pro kanál 3 vstup 3, pro kanál 4 vstup 4) s přepínatelnou citlivostí (Line/Phono) na zadní straně. Díky této koncepci lze používat signál jak z dvou gramofonů, tak i ze čtyř CD přehrávačů. Regulátory síly signálu (Level) i třípásmový ekvalizér má samozřejmě každý kanál zvlášť. Úroveň zvuku je řízena klasickým tahovým potenciometrem. Ke standardnímu vybavení patří křížový prolínač, jehož křivka a vazba na jednotlivé kanály je řešena potenciometrem a přepínači na přední straně pultu v pravé části. Ve stejné oblasti se nacházejí i třípásmové ekvalizéry pro mikrofony (pro každý nezávisle!). Knoflíky sloužící k jejich vypnutí a nastavení síly signálu, stejně jako ke zvolení Ducking efektu a Echa jsou na hlavním panelu v levé části. Dalším důležitým prvkem je indikátor vybuzení, který se nachází ve střední části a je složen z několika LED diod. Má dva pásky a proto jím lze zobrazovat pouze dvě hodnoty, takže nám nezbývá než přepínat zdroj měřeného signálu (master, kanál 1 a 2 nebo 3 a 4). Dále je pro potřeby míchání skladeb nezbytné vědět, co nám hraje v kanálu, ve kterém jsme si připravili další skladbu. Pro výběr sluchátkového signálu slouží podsvícené knoflíky Cue (pro 1 a 2 jsou podsvíceny zeleně, pro 3 a 4 červeně). Hlasitost (Level) a možnost prolnutí s hlavním výstupem (Pan), stejně jako dělený mód (Split) se nacházejí opět na přední hraně. Posledními prvky jsou regulátory síly výstupního signálu (Master) a hlasitost pro odposlechy (Booth), u které lze velmi netradičně vybrat i zdroj signálu - celkový nebo jednotlivé kanály. Ostatní knoflíky v tomto režimu nemají podstatný vliv.

V okamžiku, kdy připojíme celé zařízení k osobnímu počítači, se aktivuje i část přehrávačů (MIDI ovladač) a k dispozici máme čtyřkanálovou vstupně výstupní zvukovou kartu. Oblast dvou modulů simulující CD přehrávače disponuje standardními funkcemi jako je zastavení přehrávání, návrat do daného místa skladby, odkud jsme odstartovali (Cue), řízení rychlosti s možností udržovat tóninu (Pitch Lock) a volby rozsahu (Range). Menší kolo Jog dialu může díky Vinyl módu simulovat gramofonovou desku a pokud je aktivní Slip, pak nám skladba „podkluzuje pod rukou“, i když se dotýkáme horní plochy kruhového ovladače a přehrávání je zastaveno. Jedná se tedy o jakýsi relativní Pause mód. K dočasnému zrychlení nebo zpomalení přehrávání jsou určeny knoflíky „+“ a „-“ (Pitch Bend), které ve své sekundární funkci přetáčejí skladbu směrem kupředu nebo zpět. Pro návrat do daného místa skladby (Cue Point) slouží podsvícená tlačítka s čísly 1 až 4, která navíc mohou odbavovat připravené zvuky ze sampleru (Hot Cue/Sampler). Další velmi důležitou funkcí je možnost vytvoření smyčky a jejího ovládání v čase - In je vstupní bod do smyčky, Out její opuštění. Smyčku lze případně vytvořit i automaticky pomocí Auto Loop a definovat délku knoflíky +/-. Některé funkce tlačítek jsou zdvojeny při současném stisku Shiftu, díky čemuž se můžeme například rychle vrátit ve skladbě na úplný začátek (při použití s Cue) nebo velmi rychle přetáčet a hledat tak dané místo v tracku (společně s Jog wheel). Funkčnost celého přehrávacího modulu lze přepínat na obou stranách mezi dva virtuální přehrávače. Ve výsledku jsou tedy přehrávače až čtyři.

V horní části obou dvou přehrávačů jsou skupiny otočných potenciometrů a knoflíků dopněné o rotační multifunkční ovladač (Beats). Slouží k řízení efektové jednotky (FX1 nebo 2) a výběru kanálů (Ch. Assign). Vztažné tempo lze „naťukat“ pomocí Tap.

Vzhledem k tomu, že diskžokej je přece jenom i bavič obecenstva, je nezbytné udržovat s publikem kontakt, který však může být neustálým sledováním monitoru počítače stejně jako klikáním myší po nabídkách zásadně narušován. Proto se ve středové části celé konzole nachází jakási kurzorová skupina, která má za úkol umožnit jednoduchý pohyb mezi skladbami a adresáři. Hledanou skladbu načteme do levého či pravého přehrávače díky funkci Load. Čtveřice Panel, View, Area a List má vazbu na přepínání zobrazení v dané aplikaci. Crossfader pak v případě přehrávání obrazového materiálu umožňuje řídit funkci vizuálního efektu pro prolnutí. Dále se na panelu MC6000 nacházejí dva otočné potenciometry s tlačítky On, jejichž funkce je uživatelsky programovatelná a vychází z možností použité aplikace.
Obrázek
Obrázek
Programové vybavení
A již se dostáváme k programům, které dokáží s tímto zařízením spolupracovat. V balíčku s tímto produktem najdeme na instalačním CD odkaz na stažení Serato DJ Intro aplikace. Jedná se o zjednodušenou verzi, která má svá omezení v podobě použití pouze dvou přehrávačů, neumí zpracovávat video a limituje nás i v oblasti efektů. Pro otestování je ale dostačující. Pokud ale chceme naplno využít možností této konzole, musíme si připlatit a koupit plnou verzi.

Díky ní máme k dispozici až čtyři přehrávače, mezi nimiž přepínáme tlačítkem Deck na kontroléru. Základní okno nám v horní části poskytuje náhled na právě přehrávané skladby a v té spodní lze procházet adresáře a vyhledávat skladby. Dají se samozřejmě třídit a řadit podle různých kritérií a dále z nich lze vytvářet skupiny a vkládat je do vytvořených složek, takzvaných playlistů. Vzhled a struktura těcho panelů je přímo volitelná z MC6000 již zmíněnými čtyřmi tlačítky. Serato má k dispozici pro kažou skladbu až osm bodů, do kterých se můžeme vrátit (Cue Point), ale přímo z ovladače lze řídit pouze čtyři z nich. Efektová jednotka je opět plně parametrizovatelná a lze si vybrat z velkého množství funkcí, kterými chceme skladbu ovlivnit. Navíc lze v široké míře měnit vlastnosti efektu jako hloubku, čas či frekvenci. Opět lze volit mezi třemi paralelně běžícími efekty na každé straně, nebo použít vždy jen jeden, který má o to více funkcí. To vše je dáno funkční bankou tlačítek označenou jako FX1 a FX2. Díky faktu, že lze obě dvě jednotky přiřadit k jakýmkoliv kanálům, nabízí se nepřeberné množství kombinací. V případě, že aktivujeme video plug-in, získáme plné DVJské vybavení a můžeme míchat videoklipy. Vizuální přechodový efekt lze ovládat funkcí křížového prolínače (X-F Link), která ale musí být aktivována.
Obrázek
Závěr
Přestože se jedná o fyzicky malý kontrolér, nabízí velké množství možností na poli DJ i DVJingu. Ve své cenové kategorii vyčnívá díky samostatně fungujícímu režimu a právě tato vlastnost z něj činí velmi dobrou variantu pro člověka, který má rád pestrost v používání zařízení a technologií. Testoval jsem jej připojený k PC v režimu digitálního zařízení i s připojeným gramofonem a nutno podotknout, že má velmi dobrý zvuk. Vedle USB konektoru je možné volit konfiguraci zvukové karty tak, aby bylo možné zpracovávat i zvuk z mikrofonu, nahrávat produkci a nebo naopak použít pro řízení aplikace time code Vinyl. Velmi příjemný je nezávislý třípásmový ekvalizér, který mnohdy nenajdeme ani u zařízení, jež jsou několikanásobně dražší. Jedinou věcí, kterou bych mohl vytknout, jsou na můj vkus velmi malá Jog wheels a poměrně dost blízko u sebe umístěné ovládací prvky, ale to je samozřejmě nutná daň za celkově malou a tím pádem velmi skladnou konstrukci. A poslední poznámka a zároveň upozornění se týká nutnosti použití adaptéru jak v samostatném režimu, tak i v případě módu MIDI kontroléru. Práce s MC6000 byla každopádně velmi příjemná.

Výrobce: Denon DJ
Zapůjčil: PRODANCE s.r.o.

Václav Klouda

Odpovědět