Recenze klubu Ministry of Sound v Londýně

Co se kde koná nebo konalo, kdo kde hraje nebo hrál, kdo zazářil atd.
Odpovědět
djfelixus

Recenze klubu Ministry of Sound v Londýně

Příspěvek od djfelixus » 22 črc 2011 12:13

Neznám žádného DJe, který by se nechtěl podívat do jednoho z nejznámějších klubů na světě. Ministry of Sound v Londýně je jedním takovým a vzhledem k tomu, že jsem byl jeho šťastným návštěvníkem, podělím se s vámi o mé pocity.

Návštěvu klubu jsem nezvolil jen tak náhodně. K mé měsíční návštěvě Anglie nepochybně musela patřit i návštěva světově proslulého klubu a tenhle s dvacetiletou historií, vlastním labelem s nespočtem známých producentů jsem zkrátka zkusit musel. Za dobu fungování klubu jím také prošlo nespočet známých DJs a umělců, pořádaly se tu párty a show známé po celém světě a po něm se také dodnes projíždí rezidentní DJs a štáb, aby atmosféru klubu přenesli i na docela jiném místě a jiné zemi.

Klub sám o sobě neslouží jen jako hudební zázemí pro clubbery, ale i jako zábavné centrum pro artisty nebo komické vystoupení. Ty se zpravidla odehrávají v některé soboty před začátkem noční párty a to od 19 do 23hod. Bližší informace k těmto akcím vám nepovím, protože jsem měl koupenu vstupenku jen na noční párty.

CESTA A KLUB

S kamarádem jsme vyrazili po 22hod z Wokingu. Je to menší městečko s necelými 63 tisíci obyvateli, které se nechází cca. 20 mil (1 míle = cca 1,6 km) od Londýna. Jeli jsme vlakem na Waterloo station, od které je klub vzdálen přibližně 1 míli pěšky. Když jsme dorazili na můj vkus k nenápadně značenému klubu přibližně ve 23hod, uviděli jsme dlouhou frontu, do které jsme se s velkým nadšením zařadili. Nicméně představa, že jsme si koupili lístky předem on-line a ještě musíme čekat frontu přes celou ulici, nás moc netěšila. Po chvíli se mi to zdá divné, protože fronta příliš nepostupuje a tak se ptám chlapíka z ochranky, zda když jsme si koupili lístky předem, musíme i přesto stát frontu. Hned nám bylo řečeno, že stojíme ve špatné frontě s lidmi, kteří si lístky nekoupili předem a že musíme do jiné. Ihned tedy obcházíme čekající návštěvníky a za námi jdou i jiní, kteří to taky slyšeli. Nyní jsme v té správné. Před námi jsou tři lidi, kteří jsou rychle odbaveni a my dostáváme růžovou pásku s nápisem Ministry of Sound a datem 16.07.2011. Tato sobotní akce nese název Lovebox Afterlove a jako hlavní headliner tu má vystoupit Groove Armada.

VSTUP A BEZPEČNOST

Sláva, jsme už téměř uvnitř, říkáme si. Před bezpečnostním rámem přijde další fronta asi deseti lidí, kteří čekají na bezpečnostní kontrolu zda u sebe někdo nemá zbraň. Takové kontroly máme i v českých klubech a tak nás to nijak nevyvedlo z míry, čekali jsme to. První jde na řadu kamarád. Je prohledán, zkontrolován, ale ochranka ho ihned odvádí k východu za brány klubu. V tu chvíli jsem nevěděl proč ho odvedli a co se vlastně stalo. Přicházím na řadu já a při prohledávání se ptám co se vlastně stalo. Člen ochranky mi říká, že můj kamarád má kovové špičky v botách a proto ho nemohou pustit dovnitř. Vysvětluje mi, že mohu za kamarádem jít a pak se bez čekání front vrátit zpět, když budu chtít. Této možnosti samozřejmě využívám, nicméně je mi už teď jasné, že do klubu se podívám jen já. Bezpečnostní kontrola nás tedy opravdu překvapila a přestože jsme byli předem od známých upozorňováni na oblečení, ve kterém se do klubu nesmí (údajně by to měla být mikina s kapucí nebo jiné divné oblečení, které se do klubu nehodí), tohle nás velmi překvapilo. Bylo to ale jasné. Do klubu se zkrátka nedostane žádný cizí kov, který nelze odejmout. Není tedy jiná možnost, kamarád musel jet domů a já vcházím po kontrole dovnitř. Chlapík, který kamaráda vyvedl, se mi omlouvá a vysvětluje, že kamarád vypadal v pohodě, ale s takovýma botama ho dovnitř nemůže pustit. Po kontrole a velmi zdvořilých omluvách procházím kolem další ochranky, která znovu kontroluje štítek na ruce. Ještě se vzpamatovávám z toho, že uprostřed Londýna na mnou neznámém místě budu s více jak tisícovkou lidí úplně sám. Pocit strachu se ale po pár skleničkách a lahvích změní v úžas a nezapomenutelný zážitek.

STAGE

Celý areál se skládá ze čtyř tématických stage. Tou první je Main Room (nazývána také Main bar). Jak název napovídá, je hlavní stagí celého klubu, rozhodně ne však tou největší. Nicméně je první, kterou hned při vchodu do komplexu uvidíte jako první. Je velmi prostorná, ale při plném obsazení, které je rozhodně každý večer maximální až do brzkých ranních hodin, se k baru dostanete jen velmi těžko. Pro představu: bar obsluhovalo v jednu chvíli až 11 barmanů, což už samo o sobě o něčem svědčí. O zákazníky tedy rozhodně nouze nebývá. Místnost je stejně jako všechny ostatní designově velmi hezky řešena a světelná show společně s mlhou dodává tu pravou i když temnou klubovou atmostféru.

Přes mostík, který se zhora line celým "parketem" (prostor kde se tancuje není nijak rozlišen na žádné stagi), vede cesta k VIP zóně, kam samozřejmě vpustí jen vyvolené po zaplacení patřičného VIP vstupného (lze také koupit on-line). Přes prosklenou výlohu do salónku byly vidět jen černé stoly a kožené sedačky. Před vstupem stál člen ochranky a kontroloval s baterkou v ruce VIP náramky.
Na druhé straně mostu se nachází další neméně zajímavá podstatně menší stage nazvaná LOFT. Svým vzhledem a prosklenými dveřmi i dalšími výplněmi evokuje dojmem klidného lounge baru s pohodovou hudbou hluboko pod hranicí 125BPM. Jenže po otevření dveří se na mě vyvalil velmi svižný electro house se 130BPM. Tady jsem byl rozhodně žánrově doma, říkám si. Světlo je tvořeno jen za pomoci fialových scanů a tak je celá místnost docela tmavá. Naproti kratšímu baru je několik stolků s černými kvalitními koženými sedačkami a místy k sezení. Je to kromě VIP sálu a malého čtvercového rohu v Main room jediná místnost, kde se dá opravdu posedět, popíjet drink a nasávat pravou klubovou atmosféru. Hned u východu jsou dveře do DJ booth, kde má DJ výhled na "parket" skrze obdélníkový výklenek. Měl jsem možnost podívat se dovnitř a tam se mně jako DJovi velmi líbilo. DJ tam měl svůj klid a mohl se plně věnovat hraní. Je to totiž v celém klubu jediná uzavřená stage.

Stavebně přesně pod LOFTem se nachází Baby Box. Stačí sejít schůdky z mostíku, projít kolem cestičky na WC (k němu se ještě dostaneme), projít chodbičkou a jsme tam. Baby box je jediná stage, kde klasické osvětlení skoro vůbec nenajdeme nepočítáme-li modře dokola poblikávající tyčky, které visí zpoza stropu, což působí docela šupácky a levně. Tohle bych čekal v nějakém malém klubu, ne v jednom z nejlepších na světě. Tato stage je nejmenší v celém komplexu a kapacitně zhruba pro stovku lidí. Hned při vchodu si můžeme všimnout krátkého baru, kde se dá vzhledem k menší kapacitě klubu celkem dobře objednávat pití. Prostor pro DJe je hned vedle, ale vzhledem k malému světlu si ho všimnete nejspíš až po nějaké době.

Jak se říká: to nejlepší nakonec. Stage The Box je právem chloubou celého klubu. Je zároveň největší. Kapacitu celé haly odhaduji zhruba na 700 lidí, ale nejspíš to bude víc. Jak se dostáváme chodbičkou k hale, dočítáme se na stěnách následujícího upozornění: "Caution, excessive sound levels". To nás provozovatelé upozorňují na vysokou hlasitost. Jakmile vejdete dovnitř, hned pochopíte. Z nejlepšího zvukového systému na světě, jak tvrdí sami provozovatelé, se line útok tak mocných basů, že při stoupnutí pří před reproduktory se vám otřásají všechny vnitřnosti v těle. Přestože byl zvuk velmi výrazný a hlasitý, nebyl rozhodně zkreslený nebo přebuzený. Rozhodně nemohu říct, že mě po odchodu z klubu bolely uši jako z některých tuzemských klubů. Měl jsem pocit, že všechny frekvence tracku, který zrovna hrál byly slyšet v každém místě haly a to byl jistě i cíl zvukařů, když nový systém pro klub speciálně na míru navrhovali. Dřív ale než vás ohromí mocnost zvuku, zapůsobí nepochybně jako první světelná show doprovázena obřími mlhovači, lasery a téměř oči vypalujícími strobo efekty. Dohromady tvoří světla a jejich sladěnost výbornou podívanou a tu pravou klubovou atmosféru.

CENY, OBSLUHA, PERSONÁL A PITÍ

Hned při příchodu jsem měl jasno - potřebuju se napít. Že tu nebude levno jsem věděl, ale i přesto jsem si dal ne zrovna laciný nápoj - RedBull + Vodka. Vyšel jsem tedy schody do LOFTu a tam si zatím při malé obsazenosti baru poručil drink. Cena £6.90 je sice dost vysoká, v takovém podniku mě ale příliš nepřekvapuje. Co mě spíš přakvapilo bylo to, jak jsem drink dostal. Slečna mi totiž sklenici s vodkou dolila až po okraj RedBullem a zbytek si dala pod bar zřejmě k dalšímu použití pro jiného zákazníka. Tohle mě dostalo. Chápal bych to v nějakém laciném podniku nebo při speciální slevové akci, ale v jednom z nejlepších klubů na světě bych čekal, že takovou cenu dostanu celou plechovku RedBullu a panáka vodky. Údiv jsem rychle uhasil velkým lokem mého cenného drinku. Další várku alkoholu i po zbytek večera volím tedy cenově uvážlivěji a dávám si lahodnou Coronu Extra s limetkou navrh za cenu £4.60. Zbytek večera jsem už neměnil. Za prvné jsem chtěl zůstat při smyslech, ale také při penězích.
Obsluhuje mě od pohledu sympatická černoška, která však při dalším objednávání byla dost nepříjemná díky hlasité hudbě a tím, že mi bylo asi méně rozumět. Evidentně bylo vidět, že nemá ráda cizince ostatně jako většina angličanů.
Na začátku jsem zmínil překvapivý leč pochopitelný zásah ochranky vůči mému kamarádovi, který musel zpět domů zjišťujíc, že žádný další vlak už do Londýna nejede. Ochranka je v klubu na každém kroku. V každé místnosti je vidět několik lidí mohutné postavy zajišťující bezpečnost. Za celou dobu mé návštěvy v klubu jsem zřejmě právě proto nezahlédl jediný problém nebo nějaký konflikt a to jsem často cestoval z jedné stage do další. Nebylo divu. Ochranka ve formě vypracovaných černochů s drsnou image budila velký respekt, který by si málokdo troufnul prolomit.
Podařilo se mi zahlédnout zvukaře a technického pracovníka. Ten zrovna pomáhal vyřešit nějaký problém s jedním přehrávačem CDJ-2000 DJům v Main Roomu. Vše jsem pozoroval z mostu nad nimi, ale ani tak jsem nepřišel na to s čím byl vlastně problém. Evidentně to ale byla chyba DJe, který zřejmě nestiskl tlačítko na přehrávači a měl jakýsi problém s nastavením CUE bodu. Technik jen stiskl tlačítko a CUE fungovalo jak má.
Samotní DJové mi přišli stejní jako DJs v ČR nebo kdekoliv jinde. Pili jako duhy a pití měli ze svých zásob (vodku a džus z Tesca). To známe i u nás.

WC A ÚNIKOVÉ VÝCHODY

Rozporuplně byla řešena cesta a fakt, že v celém klubu byl pouze jeden jediný WC. Pro víc jak tisíc lidí bych si tedy představoval v takovém velkém komplexu minimálně dva a dobře přístupné s ohledem na tvorbu dlouhých front. Ty proto v ranních hodinách nebyly vůbec žádným překvapením až na již zmíněnou cestu k WC, která nepříjemně křížila vstup do Baby Boxu. Nicméně musím konstatovat, že slovo čistota a luxus bylo první, které mě při vstupu napadlo. To, že k ránu byla po zemi na některých místech moč, je při takovém počtu lidí normální a není v moci personálu záchod průběžně uklízet. Nicméně celý prostor WC byl celkem prostorný a tak čekání na volnou kabinku nebo pisoár netrvalo příliš dlouho. U umyvadel při mytí rukou mě překvapil chlapík s celou škálou položených voňavek, který mi pokaždé říkal ať se navoním. Vždycky když jsem ho odmítnul, mi s úsměvem řekl, že jsem srab. Později jsem se dozvěděl, že v Anglii je tohle v některých podnicích běžné. Provozovatel má smlouvu s nějakým dealerem kosmetiky, kterou na WC za příplatek prezentuje nebo prodává. V brzkých ranních hodinách nemělo cenu se moc vonět, protože snad na každé stagi se linul dost intenzivní pach zvratek, kterého se i přes úctyhodnou snahu personálu nedařilo zbavit.
V takové budově s tolika lidmi v každé stagi jsou samozřejmě důležité únikové východy. Nedovedu si představit stav, kdy vznikne panika, lidé z jednoho východu vyběhnou ven a ušlapou se. To platí ale i u nás, jen se to dost často nedodržuje. Ne však zde. Každá hala nebo místnost měla vždy za každých okolností alespoň jeden výrazně osvětlený únikový východ. Hala Box měla z pochopitelných důvodů dva. Přestože to byl zdroj jediného stálého světla, neustále mě z těchto východů ochranka odkazovala pryč. Tam byla totiž jediná možnost najít v peněžence ty správné drobné.

HUDBA A DJING

Protože label Ministry of Sound je doménou Housové taneční scény, není tedy divu, že v drtivé většině nocí se zde hraje právě toto odvětví. Samozřejmě záleží na akci a tu a tam klub pozve umělce i jiného stylu. Pojďme se tedy podívat co se na které stagi hrálo.
Tu noc mé návštěvy se mixoval na Main baru pomalejší deep house a tech house v tempu kolem 125BPM. Na horním LOFTu se hrál tech house (ze začátku) a překvapivě později i electro house s rychlostí zhruba 130BPM. Pod ním v Baby Boxu se hrál ve směs komerční house. Zde DJ dával často fader úplně dolu a lidé tak zpívali společně s trackem. Sem tam se pustilo případně jemnější vokálové electro. A co největší The Box? Vzhledem k tomu, že zde vystupovali Groove Armada, jednalo se o směs funky a tech housu "líznutého" electrem. Tempo odhaduji cca. na 125BPM.

Protože jsem zvídavý tvor a chtěl jsem vidět DJs přímo v akci, podařilo se mi na Main Roomu dostat hned vedle nich. Popravdě mě styl míchání příliš neoslovil. Nemluvím teď o efektech nebo o přehnaném očekávání plné mistrovských majstrštychů, ale zejména o míchání. Je to defekt, který je často vidět i u našich DJských celebrit, kdy DJ nebo DJka než aby nejprve správně přibližně doladila pitch a pak teprve dorovnávala talířem, nejdříve dorovnává tím, že s talířem točí jako na kolotoči a teprve potom zhruba dorovná pitch. Někdy ani to ne, takže track po chvíli dost ujíždí a je to slyšet. To samé bylo i tady a čert to vem, kdyby jednou. Ovšem jako každý DJ spoléhá na to, že to v éteru mezi lidmi nebude tolik slyšet. Tohle ale rozhodně několikrát slyšet bylo a někdy track dokonce ujel tak, že se musel předchozí odmixovat "do kouta". Těžko říct, zda to bylo k ránu velkou porcí alkoholu nebo umem. Každopádně bych si za přehrávači dokázal představit spoustu lepších DJs i z řad "bedroom" DJs.

TECHNIKA

Protože Ministry of Sound úzce spolupracuje s firmou Pioneer, není tedy divu, že na všech stagích nalezneme techniku právě od této firmy. Rozepišme si vybavení na jednotlivých stagích:

Main Room: 3x CDJ-2000, 2x Technics 1210mk5, 1x DJM-800
LOFT: 2x CDJ-1000mk3, 2x Technics 1210mk5, 1x DJM-800
Baby Box: (bohužel jsem se tady k DJovi nedíval)
The Box: 6x CDJ-2000, 3(?)x Technics 1210mk5, 1x DJM-2000, 1x DJM-800/2000 (nejsem si přesně jist) a sada studiových mixážních pultů, které jsem nebyl schopen rozeznat

Tady je nutno podotknout, že technika se mění tak jak Pioneer vydává své produkty.

ODCHOD

Odcházím domů za plného denního světla a krásného počasí cca. v 6hod ráno. Stage LOFT se zavírala cca. v 5hod, v Main Roomu tancovalo "jen" pár desítek nadšenců a v The Box bylo ještě takových 500 pařících lidí.

PLUSY A MÍNUSY

+ Kvalitní zvuk
+ Pestré a zajímavé osvětlení a mlhovače
+ 4 stage, kde si zejména housový fanda najde to své
+ The Box je opravdu chloubou - kvalitní zvuk, vynikající světla a nezapomenutelná atmosféra
+ Vysoká bezpečnost a únikové východy
- Vysoká cena i za nekvalitní drinky
- Nešťastně řešeno WC, které se střetává s cestou do Baby Boxu
- Brzo ráno je cítit silný zápach zvratek
www.djfelixus.cz |Official site
www.freedj.cz |Skutečně svobodní DJové

nema.dj

Re: Recenze klubu Ministry of Sound v Londýně

Příspěvek od nema.dj » 22 črc 2011 13:57

pekne napisane, akoby som tam bol...palec hore
Denon 2x SC3900, DN-X1700, MacBook Pro 13" i5, NI X1 mk2, HD25-II

stereoman

Příspěvek od stereoman » 22 črc 2011 18:20

Taky se pridavam, super clanek.

Avender

Příspěvek od Avender » 22 črc 2011 18:22

Skvela recenzia. Nabuduce by som privital Cocoon / Frankfurt :P
Ecler Nuo 3.0_2x Reloop 4000_HD25_M-Audio Delta 1010LT_Akai LPD8_Korg quad

stereoman

Příspěvek od stereoman » 22 črc 2011 18:44

Behem cteni clanku me napadla jedna vec. Stat se to me, tak jim tam ty boty necham a jdu na boso s tim, ze se pro ne rano stavom :lol: . To neslo?

crewy

Příspěvek od crewy » 24 črc 2011 12:34

pekne, ja bych asi skočil nekam pro nejake zabky za par liber nez abych musel jet dom :D

djfelixus

Příspěvek od djfelixus » 25 črc 2011 07:06

stereoman píše:Behem cteni clanku me napadla jedna vec. Stat se to me, tak jim tam ty boty necham a jdu na boso s tim, ze se pro ne rano stavom :lol: . To neslo?
Bohužel nešlo. :lol:
stereoman píše:pekne, ja bych asi skočil nekam pro nejake zabky za par liber nez abych musel jet dom :D
Dali bysme cokoliv za otevřené obuvnictví nebo jakýkoliv jiný krám. Bohužel ve 23hod už v Londýně jaksi nic moc otevřené nebylo. :-) V některých Anglických krámech zavírají klidně i v 17hod.

djfelixus

Příspěvek od djfelixus » 25 črc 2011 12:59

Recenzi naleznete také na Techno.cz:

http://www.techno.cz/clanek/38195/repor ... -freedj.cz

crewy

Příspěvek od crewy » 25 črc 2011 13:35

djfelixus píše: Dali bysme cokoliv za otevřené obuvnictví nebo jakýkoliv jiný krám. Bohužel ve 23hod už v Londýně jaksi nic moc otevřené nebylo. :-) V některých Anglických krámech zavírají klidně i v 17hod.
ahaa to bude asi tim ze ja v anglii jeste nebyl tak to neznam :D

Odpovědět