Žánre a podžánre elektronickej hudby

Diskuze o DJingu a věcech kolem něj, které se do předchozích kategorií nehodí.
Odpovědět
teddy010

Žánre a podžánre elektronickej hudby

Příspěvek od teddy010 »

Podľa čoho zisťujete žáner a podžáner skladby ? Lebo v dnešnej dobe je tých podžánrov veľmi veľa a pri niektorej hudbe absolútne neviem odhadnúť. Okrem tých kúpených :D
Samozrejme že rozdeliť do hlavných štýlov (house, trance, techno, jungle, atď) je jednoduché ale už ďalej je to horšie ...
Jediné poriadne čo som našiel kde je prakticky každý žáner popísaný a má tam sample je totohttp://techno.org/electronic-music-guide/
len nejaké veci sa mi tam nezdajú ... tak neviem
Numark Total Control, Midi Fighter, Novation Launchpad

crewy

Re: Žánre a podžánre elektronickej hudby

Příspěvek od crewy »

mno já to ani moc neurčuju, protože to závisí i kdo to vyda, třeba i jednoho to može byt progressive house a druhého trance, takže spíš si hledej mp3 ktere ti sedí a na nějaké podrobnější se vykašli. bud se jim moje promo libí nebo ne :)

djfelixus

Příspěvek od djfelixus »

Hudební žánry se sice prolínají, ale to ještě neznamená, že by je DJ neměl znát. Já si naopak myslím, že DJ by měl styly i podstyly minimálně svého oblíbeného žánru znát. O to víc se musím smát, když slyším nebo čtu rozhovor nějakého slavného DJe, který řekne, že neškatulkuje, což je vlastně jen výmluva pro neznalost žánrů. Vždycky jsem si myslel, že správný DJ by měl přesně vědět a chtít vědět co hraje.

Ale k věci. Líbí se mi třeba jak to zařazuje hudební portál trackitdown.net, např.:
Optinuum - Original Mix
Artist: Moguai Label: Mau5trap Genre: House / Electro (Electro, Funky, Progressive, Tech)

Aniž bych track předem poslechl, hned vím, že hlavní žánr je House / Electro a v závorce vyjmenované styly:
Electro - prvky electra
Funky - opakující se melodie
Progressive - prvky melodického Trancu
Tech - prvky Tech Housu, celý track se bude zřejmě táhnout v tomto duchu, tzn. žádné divoké electro beaty

Pustím ukázku a skutečně... Poslouchám co jsem zhruba očekával. Jednotlivé styly i podstyly je třeba si naposlouchat a tím se o nich něco dozvědět. Hudební styl určuje u tracku vždy DJ ve spolupráci s Labelem, na kterém vydává. Jak si to pak zařazují jednotlivé shopy je na nich, ale zpravidla to přebírají od Labelů.
www.djfelixus.cz |Official site
www.freedj.cz |Skutečně svobodní DJové

teddy010

Příspěvek od teddy010 »

Presne, súhlasím s felixus-om, že DJ by mal tieto štýly poznať. Ale zase súhlasím aj s crewym, že tie žánre bývajú mnohokrát zapísané napríklad na beatporte inak ako na tom trackitdown.
Najlepšie asi rozdeliť podľa sluchu a podľa môjho úsudku :D
a čo vravíte na to ishkur's guide to electronical music ? Tam apríklad electro ako hlavný štýl nie je ... je tam ako podštýl Breakbeat-u spolu s nu-electrom (nu-electro ako vývin electra)

djfelixus

Příspěvek od djfelixus »

Na Beatportu mi přijde spousta stylů ujetě přiřazených.

teddy010

Příspěvek od teddy010 »

akurát ma napadlo, že ako mi kamarát DJ vysvetľoval že ako rýchlo a jednoducho rozdeliť trance od housu. Nejako takto: House že je 4/4 beat, čiže beat by sa mal opakovať každé 4 doby a trance je 8/8 takže každých 8 dôb. Na väčšinu pesničiek mi to sedí, na niektoré však nie.
Ďalší mi spletal niečo o bpm, že podľa toho sa to rozdeľuje:
Hiphop - okolo 90
House - 125 - 130
Trance - 130 - 145
Hardcore, Hardstyle, ... - 145 - 170
atď
Ale to mi fakt že nesedí skoro vôbec, lebo mám aj hiphopové pesničky čo majú 170 bpm :D

djfelixus

Příspěvek od djfelixus »

Oni ty doby u toho Trancu a Housu (Trance se vyvinul z Housu) jsou stejný a řekl bych, že takhle stejně nebo podobně symetrický jsou skoro všechny tracky elektronický hudby.
BPM jsou správně, ale ne vždycky to tak musí být. Chce to mít naposlouchanou velkou škálu stylů a ty je člověk pak schopen rozeznat.
Hiphopový písničky maj 170BPM tak možná na nepřesných BPM počítadlech a PC softwarech, kterej má tendenci přiřazovat vyšší BPM. U takových tracků vyděl číslo dvěma a máš většinou správný BPM.

honcka
Vybavení

Příspěvek od honcka »

teddy: hardcore muze jit v pohode pres 200BPM, viz napr veci od Psychik Genocide labelu :)

teddy010

Příspěvek od teddy010 »

tie bpm iba tak ako som si plus mínus zapamätal takže neviem ....
No je to možné, to som dal čo som si pamätal z virtual DJa ešte, že som tam pár takých trackov mal :D
Takže vo svojej podstate veci sa to aj podľa bpm rozdeľuje hej ...

konszpic

Příspěvek od konszpic »

teddy010 píše: Takže vo svojej podstate veci sa to aj podľa bpm rozdeľuje hej ...
Jo můžeš rozdělovat styl podle BPM, je jasný že určitě bude jiný styl s 130 než s 160 BPM - ovšem zase to není pravda protože 135 BPM máš i Trance i nějaký ty Dubstepy apod. a to je sakra rozdíl...
Pro každý žánr je tipické něco jiného a specifického a podle těchto věcí se to rozděluje. Jak už bylo psáno je těch podžánrů mraky :-).

Pochopitelně podžánry zjištíš tehdy, když se věnuješ jednomu žánru na tolik aby si je znal :-)

teddy010

Příspěvek od teddy010 »

ja to najradšej iba podľa sluchu a podľa úsudku vlastného ... Ale keďže sa zaujímam o House, ktorý má hádam najviac podžánrov tak je to trochu problém :lol:

Odpovědět