kam zalohovat data? DVD:R vs DVD:RW

Diskuze o DJingu a věcech kolem něj, které se do předchozích kategorií nehodí.
Odpovědět
PVD

kam zalohovat data? DVD:R vs DVD:RW

Příspěvek od PVD »

muj kamarad mi tvrdi ze zalohovat data na dvd:r je mene bezpecne nez dvd:rw. dvd:r jsou podle neho mnohem nachylnejsi na ztratu dat nez dvd:rw ale technicky mi to nijak nepodlozil tak nevim co si o tom mam myslet :shock:

hoolifan

Příspěvek od hoolifan »

podle toho jak mi to bylo vysvětleno tak laser ti zaznamenává stopu ve schůdcích, čím rychlejc pálíš cdčko/dvdčko tím je ten rožek ohoblovanější a tímpádem časem hůř čitelný obecně u originál CDček je doba uchování záznamu něco kolem 30ti let oproti tomu u pálených CDček(hudebních) na rychlos 16x je to asi 10let.. a u DVDček je rychlost zápisu asi 6x vyšší.. U přepisovatelných médií jsou navíc i tuším nějaké vrstvy některé umožňuje právě opětovný zápis.. tímpádem by RW médium mělo být méně náchylné na ztrátu dat..

Takto mi to bylo vysvětleno ale rád bych taky slyšel další odborné přednášky na téma CD/DVD a zápis na ně
VDJ PRO+Audio2DJ+Eks XP5+Denon DN-X050+EEE1000H+Sennheiser HD 25

Fido

Příspěvek od Fido »

Jen bych dodal, že ony schůdky jsou pity. Platí obecné pravidlo, že čím pomaleji pálíš, tím větší je kvalita. V tom to i je, protože v přepisovatelném disku je vrstva, která umožňuje opětovné tvarování pitů, ale potřebuje k tomu vyšší teplotu laseru, tím pádem je rychlost menší a zápis je tak kvalitnější. Ke kvalitě tu taky přispívá ona vyšší teplota, ale to není takový rozdíl. Z toho vyplývá, že RW jsou kvalitnější, ale ten rozdíl není velký. Když si koupíš lepší DVD+-R (doporučil bych BenQ, ty vycházejí z testů dobře), vypálíš je pomalu (třeba i 1x) a budeš je skladovat v suchu a nejlíp ve tmě (třeba v krabici od bot), tak máš zálohu na 10-15let...což u hudby ani nevyužiješ...leda bys chtěl vnoučatům pouštět hudbu svého mládí... :D

tux

Příspěvek od tux »

Pozor, domnivam se ze u RW pity nejsou! Tam je prave pouzita jina technologie :!: Kdyby tomu tak bylo tak by vam CDRW precetla kazda hifivez, ale prave kvuli pouzite jine technologii tomu tak neni :!:

Fido

Příspěvek od Fido »

tux píše:Pozor, domnivam se ze u RW pity nejsou! Tam je prave pouzita jina technologie :!: Kdyby tomu tak bylo tak by vam CDRW precetla kazda hifivez, ale prave kvuli pouzite jine technologii tomu tak neni :!:
Pity tam jsou. Rozdíl je v materiálu, který umožňuje opětovné vytvoření pitů, což u normálního CD/DVD nejde. Zde materiál umožní jen jedno vytvarování.

Abych ti přiblížil technologii zápisu a čtení CD/DVD...médium je složeno z několika vrstem...nosná vrstva tvořená z průhledného plastu(složení nevím:-) ), ochranná vrstva, barevný potisk a vrstva umožňující zápis. Tato vrstva je zprvu naprosto hladká, ale její složení umožňuje při určité teplotě laseru vypálit do této vrsty malinké dírky/schůdky = pity. Takto je na zapisovatelnou vrstvu vypálena matice, kde se střídají pity a hladké části. Dva stavy.
Čtení probíhá tak, že laser s nižší teplotou čte postupně matici a podle odrazu ze zápisové vrstvy rozhodne, zda se jedná o 0 nebo 1, tzn. pokud laser přejde na pit, laser se odrazí jinam, než kde je nastavená fotodioda a je to 0, pokud je to hladká plocha, laser se odrazí přesně a je to 1.

Toto je princip čtení/zápis...od tohoto principu se disky CD/DVD nazývají optické, protože využívají odrazu světla.
A ještě k tomu, proč ti hi-fi věž nečte RW. Tady už si nejsem úplně jistý, musel bych to někde najít, ale teď už se mi nechce hledat. :oops: Ale myslím, že je to kvůli složení zápisové vrstvy RWčka. Protože zápis potřebuje určitou teplotu laseru a i čtení potřebuje určitou teplotu laseru, a hi-fi mechaniky nemusí prostě podporovat onu teplotu laseru, při které je možné RW přečíst. Je to zkrátka dáno chemickým složením daného disku.

Fido

Příspěvek od Fido »

Každopádně, každý se může mýlit, takže pokud se mýlím, tak mě opravte. Díky. :)

P.S.: Sory za double post :oops:

prusajr

Příspěvek od prusajr »

Ja zalohuji na HDD :) vyjde to skoro levněji než DVD a je to docela pohodlne. Jinak, opticka media -> DVD-RAM
Pio. DJM800, 2x Rp. RP-6000 MK6B, Senn. HD25, Traktor 3.3 + Scratch

core

Příspěvek od core »

prusajr píše:Ja zalohuji na HDD :) vyjde to skoro levněji než DVD a je to docela pohodlne. Jinak, opticka media -> DVD-RAM
Souhlasím. Zálohovat na DVD-RAM. Ostatní DVD formáty nelze považovat za dostatečně kvalitní zálohu.
Traktor Scratch PRO

stereoman

Příspěvek od stereoman »

prusajr píše:Ja zalohuji na HDD :) vyjde to skoro levněji než DVD a je to docela pohodlne.
Jestli si myslis, ze data na HDD jsou ve vetsim bezpeci nez na DVD, tak to jsi na omylu. Pokud nemas 2 disky a druhy dany jako zrcadlo, tak ti hodne fandim. Ztrate dat na DVD se da predejit napriklad vhodnym skladovanim a zachazenim. U HDD se o disk muzes starat sebe lip a stejne ti odejde. Bud ti odejde elektronika nebo vznikne nejaka mechanicka zavada, pripadne ti ho prejede nejaky vir nebo se stane neco s partitionama. U DVD se ti to nestane.
Zrovna mi v laboratori zcela bezduvodne odesel jeden disk. Data jsem samozrejme zalohovana nemel(jednalo se o firemni data), takze jsem mel velikou radost :lol: . Ja osobne doporucuji zalohu na medium typu DVD, format uz nechavam na kazdem.

g-los

Příspěvek od g-los »

Stereoman: no není to tak pravda až na ten vir.8) Pokud HDD používáš správně a máš jej čistě na zálohu hudby, kdy během zálohy nespouštíš nic jiného a je otpojený internet, tak pravděpodobnost útoku virem je malá.. (jen kvůli tomu, že na disku není žádný OS, který by vir eventuálně poškodil).. Zatím se mě nestalo, že při přenosu DAT na jiný HDD bez OS se přenesl i ze zavirovaného PC vir.. Možná štěstí :oops:
Každopádně. Nejlepší záloha v nejbližší době bude Blue-ray, HD-DVD,HDD,Flash-karty,DVD
Tot můj žebříček.

Odpovědět