Reloop Keypad

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 145
Registrován: 08 bře 2007 21:42

Reloop Keypad

Příspěvek od pixel »

Univerzální MIDI kontrolér nejen pro Ableton Live.
10. 1. 2014

Firma Reloop, která na trhu existuje již slušnou řádku let, se v poslední době čím dál tím více orientuje na „modernější“ způsob prezentace hudby, který by se dal shrnout pod spojení „používání MIDI technologií“. Jednou z čerstvých novinek je univerzální MIDI kontrolér Reloop Keypad, který potěší obzvláště uživatele softwaru Ableton, pro který je přímo navržen.

Vyšlo by na několik stran vysvětlit, co znamená „MIDI“, ale předpokládám, že většina čtenářů této recenze ví, o co jde a jak to funguje. Ve zkratce - MIDI zařízení komunikuje s počítačem pomocí MIDI protokolu přes vysílané instrukce. V terminologii tohoto článku - představte si například nějaký reálný klávesový nástroj (syntezátor). Bývají často velmi drahé a tak se nabízí řešení pořídit si MIDI kontrolér s klaviaturou nebo přímo MIDI klávesy společně s „VST plug-inem“ (virtuální instrument), což je softwarové provedení zmíněného reálného syntezátoru. Sami výrobci těchto nástrojů již automaticky nabízejí i softwarové verze, které si nainstalujete do počítače a můžete je používat ve vašich programech na skládání hudby a právě také ovládat pomocí MIDI kláves stejně, jako kdybyste hráli na reálný klávesový nástroj. Vzpomeňme si například na legendární Moog. Tento princip platí například i u mixů. Dnes používané DJ konzole jsou vlastně „emulace“ dvou CD přehrávačů a mixu.

Vraťme se ale zpět k univerzálnímu MIDI kontroléru Reloop Keypad. Slovo „univerzální“ znamená, že na přístroji naleznete jak klaviaturu, tak i potenciometry („šavle“) a dále například knoby (otočné potenciometry) a takzvané „pady“. Tím jsem vyjmenoval čtyři sekce, které budete používat asi nejčastěji. Rozvržení jednotlivých prvků je vymyšleno tak, aby co nejvěrněji kopírovalo rozvržení v programu Ableton, který dostanete v aktuální verzi Live 9 označené jako „Lite“, což je standardně mírně „ořezaná“ verze oproti zakoupenému originálu. Nicméně naleznete zde všechny důležité funkce včetně možnosti ukládání vašich prací, VST nástroje Drum Rack, Impulse a Simpler, audio a MIDI efekty a nějaké zvuky do základu. Jediným nepříjemným omezením může být možnost použití pouze osmi kanálů.
Obrázek
Celkové provedení působí velmi kompaktně. Je vidět záměr, aby kontrolér nebyl příliš veliký a nezabral vám tedy moc místa na stole. Plastové zpracování působí velmi dobře. Pojďme si Keypad popsat podrobněji od jeho spodní, nebo chcete-li přední části, pokud si ho představíte položený před sebou. Klaviatura čítá 25 kláves, které jsou citlivé na dotek, to znamená, že čím silněji na klávesu uhodíte, tím silněji se přehraje přiřazený zvuk. Zde je bohužel trochu nevýhoda té snahy o miniaturizaci zařízení, protože klávesy jsou o trochu menší než je standard, což může dělat problémy lidem, kteří jsou zvyklí na běžnou klaviaturu. Virtuózům tedy doporučuji ponechat si klasické (MIDI) klávesy. O malinko výše se nachází několik podsvícených tlačítek na přepínání oktáv, základní arpeggiator a další režimy. Samozřejmostí jsou tlačítka Play, Stop a Record. Jejich provedení je standardní a reagují bez obtíží. O krok výš se nachází pady, což jsou tlačítka používaná pro přehrávání nemelodických částí jako jsou kopáky, výšky nebo perkusivní zvuky a v kombinaci s Drum rackem v Abletonu si můžete snadno „vyťukat“ základní rytmus. Jsou také podsvícená, citlivá na sílu úhozu a jejich ovládání a reakce jsou opět bezproblémové. Díky kvalitnímu zpracování se nebojím do nich silně udeřit, měly by vydržet dost velikou zátěž. Nad pady je „mixer“ sekce s osmi šavlemi, u kterých se bohužel také trochu negativně projevuje rozměr kontroléru. Jsou menší, čili rychlejší práce není úplně pohodlná a hlavně dráha mezi minimem a maximem je poměrně krátká, takže pokud chcete pouze mírně upravit hlasitost, musíte být velmi citliví. Vedle potenciometrů se nachází vždy tři tlačítka s funkcí Solo, Mute a Record v rozvržení odpovídajícím Abletonu. Případnou druhou funkcí tlačítek je Play/Pause daného kanálu, pokud zároveň stisknete tlačítko Shift, kterým právě aktivujete sekundární funkci u prvků, jež ji obsahují. Jako poslední zbývá zmínit dva knoby a jeden encoder (potenciometr s neomezeným otáčením a zároveň funkcí tlačítka při stisku) nalézající se taktéž u každého z osmi kanálů, kterými v základu ovládáte dva „Send“ kanály pro přimíchávání efektů a efekt Pan (vyvážení levé/pravé strany). Plastové zpracování těchto prvků je dobré a opět bez připomínek.

V balení naleznete kromě zmíněného CD s Abletonem i USB kabel, kterým zařízení propojíte s počítačem, nainstalujete software a fungujete. A nyní přichází ta důležitá zpráva, která dělá tento MIDI kontrolér ještě zajímavější. Cena se aktuálně pohybuje pod hranicí 4.000 Kč s DPH, což dělá Reloop Keypad mnohem dostupnější a získáte tak kvalitního pomocníka do studia, se kterým urychlíte svoji práci a ušetříte mnoho kilometrů najetých myší.
K dispozici je i „menší bratr“ Reloop Keyfadr, který neobsahuje sekci s pady.

Tomas Drex

Výrobce: Reloop
Zapůjčil: Reloop ČR

Odpovědět