Reloop Contour CE

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 145
Registrován: 08 bře 2007 21:42

Reloop Contour CE

Příspěvek od pixel »

MIDI kontrolér pro DJs.
22. 1. 2013

Předmětem této recenze je MIDI kontrolér Contour CE od firmy Reloop, která je mezi mnohými DJs považována za kontroverzního výrobce. Na jednu stranu se výrobky této firmy tváří jako profesionálně použitelná zařízení, ale na druhou stranu tomu u některých produktů neodpovídá výdrž. Co se týče MIDI kontrolérů, zde se to projevovalo poruchami často používaných tlačítek. Například u kontroléru Reloop Digital Jockey jich v jednom obchodě prodali osm set a z toho se jim následně sto vrátilo na opravu tlačítek. Našla se i celá řada jedinců, která si špatná tlačítka sama vyměnila za kvalitnější, aby svá zařízení povýšila na profesionálně použitelné produkty. V tomto ohledu si myslím, že si firma Reloop dnes recenzovaným kontrolérem vylepšuje renomé.

Provedení
Contour je vyráběn ve dvou provedeních. První verze kontroléru, na kterou se dnes v recenzi podíváme, se celým názvem jmenuje Contour Controller Edition (zkráceně Contour CE). Druhá verze, která navíc obsahuje zvukovou kartu se čtyřmi stereo výstupy, se plným jménem nazývá Contour Interface Edition (zkráceně Contour IE). V průběhu psaní tohoto článku firma Reloop změnila strategii a na trh již dodává pouze verzi se zvukovou kartou. Až na absenci recenze zvukové karty lze veškeré informace z mé recenze aplikovat i na tuto verzi. Součástí balení je kontrolér, USB kabel, manuál a CD s limitovanou verzí programu TRAKTOR LE. U verze Interface Edition najdete přibalen také napájecí zdroj. Contour byl navržen pro Track Deck programu TRAKTOR, ale lze jej využívat v kterémkoliv jiném programu, který podporuje MIDI. Z hlediska funkcionality se mi na Contourovi velmi líbilo to, že na rozdíl od konkurenčních produktů dokázal pokrýt téměř všechny funkce výše zmíněného programu. Z hlediska ovládání Track Decku a efektů mu tato vlastnost zůstala dodnes, kdy již můžeme používat TRAKTOR PRO 2.6. Vzhledem k absenci oficiálního mappingu to však vyžaduje určitou angažovanost ze strany uživatele. Za naprostou „vychytávku“ považuji, že jeden kus tohoto kontroléru dokáže obsloužit až čtyři Track Decky.
ObrázekObrázek
Dílenské zpracování jak šasi, tak ovládacích prvků je na dobré úrovni. Šasi Contoura je celokovové a má rozměry 160 x 44 x 370 mm. Na jeho zadní straně nalezneme vypínač, konektor pro zdroj, konektor pro USB kabel a také otvor pro zámek Kensington. U verze Interface Edition zde pochopitelně najdeme také čtyři stereo výstupy ve formě RCA konektorů. Na přední straně se potom nachází konektory pro malý i velký Jack. Co se týče ovládacích prvků, na ty je toto zařízení velmi bohaté. Najdeme zde jedenácticentimetrový jog, jeden krokový nekonečný potenciometr, šest krokových nekonečných potenciometrů s LED indikací, dva klasické potenciometry, čtyři 22 mm dlouhé fadery, třicet jedna podsvícených tlačítek a dvě nepodsvícená tlačítka. Toto všechno je rozděleno do deseti řádků. Ne všechna tlačítka lze využít (namapovat) pro své vlastní účely a to kvůli tomu, že některá tlačítka negenerují žádné MIDI kódy, protože jejich úkolem je změna funkčnosti zařízení (změna zasílaných MIDI kódů). Typickým příkladem je tlačítko [Shift], které umožňuje všechny výše zmíněné ovládací prvky využít dvakrát. To je způsobeno tím, že při jeho držení zařízení generuje jiné MIDI kódy než normálně.

Popis zařízení
Na prvním řádku se nachází osm malých tlačítek, která jsou uprostřed rozdělena s tlačítkem kombinovaným krokovým nekonečným potenciometrem. První čtveřice těchto tlačítek slouží k přiřazení efektové jednotky k právě aktivnímu decku. Druhá čtveřice tlačítek pak slouží k výběru aktivního přehrávače. Potenciometr zde slouží k pohybu v browseru a následnému výběru skladby do aktivního přehrávače. Čtveřici tlačítek pro výběr přehrávače nelze využít pro své vlastní účely (nelze je namapovat, je to možné jedině při držení klávesy SHIFT), protože při jejich stisku Contour nevysílá žádné MIDI kódy, ale dochází pouze k přepínání MIDI kanálu. Ve výchozím stavu generuje Contour MIDI kódy pro přehrávač A na prvním kanálu, pro přehrávač B na druhém kanálu atd.

Druhý řádek obsahuje čtyři s tlačítkem kombinované krokové nekonečné potenciometry, které po svém obvodu mají šestnáct LED diod umožňujících zobrazení aktuální polohy potenciometrů. Na třetím řádku najdeme čtyři svislé, 22 mm dlouhé fadery, pod kterými se na čtvrtém řádku nacházejí čtyři tlačítka. Všechny ovládací prvky z předešlých tří řádků slouží k ovládání efektů. Fadery i potenciometry jsou v tomto případě namapovány tak, aby vždy plnily stejnou funkci. Dále je nutno zmínit, že s každým přepnutím na jiný deck zároveň také přepínáte efektovou jednotku, kterou budou výše zmíněné ovládací prvky ovládat. Při aktivním decku A obsluhujete efektovou jednotku číslo 1, při aktivním decku B obsluhujete efektovou jednotku číslo 2 atd.

Zatímco na levé polovině pátého řádku najdeme opět dva s tlačítkem kombinované krokové nekonečné potenciometry, na pravé polovině tohoto řádku se nacházejí dva klasické potenciometry. Na šestém řádku najdeme čtveřici tlačítek, která spolu s levými potenciometry z předchozího řádku slouží k práci se smyčkami a přeskakování beatů. Klasické potenciometry z pátého řádku slouží k ovládání filtru a panningu.

Na sedmém řádku nalezneme čtyři velká tlačítka, vedle kterých se po jejich levé i pravé straně nacházejí dvě malá tlačítka svisle pod sebou. Velká tlačítka slouží k aktivaci cue bodů nebo smyček. Levá dvojice malých tlačítek slouží k přepínání funkce již zmíněných velkých tlačítek. Horní tlačítko aktivuje cue body a smyčky uložené pod čísly jedna až čtyři, dolní pod čísly šest až osm. Pravá dvojice pak slouží k ukládání a mazání cue bodů a smyček. Právě tato dvě tlačítka jako jediná nejsou podsvětlená. Osmý řádek představuje opět čtveřice tlačítek, která má tentokrát za úkol přepínání módu pro jog, který se nachází pod těmito tlačítky na devátém řádku. Jog je kopie Pioneer jogu, kde prstenec po obvodu slouží k dorovnávání tracků a horní plocha slouží ke scratchingu. U tohoto zařízení je však tato funkce možná pouze pokud je jog v módu Scratch. Tlačítka na osmém řádku totiž mění MIDI kódy vysílané zařízením při práci s jogem a kvůli tomu je nelze využít pro vlastní účely. Zbývající tři módy se nazývají Pitchbend, Search a Trax. Pitchbend mód slouží k dorovnávání tracků, Search mód pak k rychlému pohybu ve skladbě a při použití módu Trax dojde k aktivaci vzhledu pro výběr skladeb, kde se za pomoci jogu můžeme pohybovat. Na desátém řádku se nachází pět tlačítek, kde prostřední trojice má na starost funkci Play v modifikacích Cup, Cue a Play. První tlačítko slouží jako již zmíněný SHIFT a poslední tlačítko aktivuje funkci SYNC.
Obrázek
Pitch Fader
Zvídavého čtenáře jistě napadla otázka, co se stalo s pitch faderem, který na Contourovi chybí. Tuto funkci v originálním mappingu zastává levý krokový nekonečný potenciometr z pátého řádku při současném držení tlačítka Shift. Osobně doporučuji na tuto funkci namapovat i vedlejší potenciometr tak, abyste jedním potenciometrem ladili tempo na hrubo a druhým to mohli jemně doladit. Koncepce přehrávače bez pitche je velmi nezvyklá a chvíli potrvá, než si na ni zvyknete. Možná se najdou i lidé, kteří si na to nezvyknou vůbec. Pojďme se však na celou věc podívat v souvislostech.

Contour byl navržen jako zařízení, které má být schopno ovládat až čtyři decky. Osobně si nedokážu představit, že bych měl čtyři decky ovládat jedním pitch faderem. Další výhoda v použití nekonečných potenciometrů tkví v tom, že si můžete nastavit jakýkoliv rozsah pitche, aniž by to mělo vliv na přesnost. U pitch faderu s rostoucím rozsahem klesá přesnost. Zde do hry vstupuje také délka pitch faderu, protože čím je pitch fader kratší, tím je situace horší. Schválně se někdy zkuste podívat na délku pitch faderu u některých MIDI kontrolérů a pak to porovnejte s CD přehrávači nebo gramofony. Samozřejmě, že je to často způsobeno důrazem na malý rozměr kvůli mobilitě, ale to na věci nic nemění. Zde je můj závěr zcela jednoznačný. Než mít kontrolér s nepoužitelným pitch faderem, dám přednost raději nekonečným potenciometrům, které se ve světle již zmíněných okolností jeví jako dobré řešení. Možnost hraní ze čtyř decků prostřednictvím jednoho kontroléru je úchvatná, ale má i svá úskalí. Já hrávám ze dvou, případně tří decků a zbývající decky používám k přípravě následujících skladeb, takže neustále přepínám mezi decky. I přesto, že jsem již od počátku hrál na dva kusy tohoto zařízení, občas se mi stalo, že jsem začal pracovat s deckem obsahujícím následující skladbu, aniž bych na něj přepnul, což často mělo neblahé následky. Z tohoto důvodu doporučuji používat Contour minimálně ve dvou kusech. Použití jednoho Contoura pro čtyři decky totiž vyžaduje dvojnásobnou pozornost, což v zápalu hraní nemusí být pro někoho snadné.

Hodnocení
Za největší nedostatek u tohoto výrobku považuji s tlačítkem kombinované nekonečné krokové potenciometry s LED indikací. Jak již samotný název napovídá, u krokových potenciometrů není chod plynulý, nýbrž se pohybujeme po krocích, kdy dochází k přeskočení z jedné polohy do vedlejší polohy. Po celém obvodu těchto potenciometrů jsem napočítal přesně 20 poloh. Využití krokové technologie u potenciometrů sloužících pro ovládání smyček nebo browseru se skladbami mi přijde jako dobrý nápad, protože zde jeden krok na potenciometru odpovídá jednomu kroku v programu. Vůbec však nechápu, proč tato technologie byla použita u potenciometrů, které jsou určeny pro ovládání efektů. Absence plynulého chodu u této technologie má za následek trhaný zvukový projev u audio efektů. Ten můžeme sice eliminovat nastavením citlivosti při mapování, ale pokud budeme chtít odstranit trhaný zvukový projev efektů, tak si zase na druhé straně ukroutíme ruce.

I když je Contour koncipován jako zařízení určené primárně pro ovládání Track Decku, určitě bude mnohé z vás zajímat, zda je s ním možné ovládat i Sample Deck (TRAKTOR PRO 2) nebo Remix Deck (TRAKTOR PRO 2.5+). V případě Sample Decku je to jednoduché, protože výrobce pro TRAKTOR PRO 2 vydal nový firmware i mapping. Bohužel musím konstatovat, že tento update nebyl příliš povedený, protože mapping byl pevně vázán na konfiguraci TRAKTORa, kde je nutné, aby přehrávače A, B byly typu Track Deck a přehrávače C, D typu Sample Deck. Kromě toho tento mapping umožňoval pouze práci se dvěma efektory, protože ovládací prvky určené původně pro práci s efekty nyní slouží pro obsluhu Sample slotů. Efektové jednotky číslo tři a čtyři tedy v tomto případě nelze ovládat. Pro práci se Sample Deckem jsou dále využívána tlačítka z řádků číslo šest a sedm.
Obrázek
Na jednu stranu tento mapping sice přidal funkcionalitu v podobě možnosti obsluhy Sample Decků, ale na druhou stranu toto řešení velmi omezuje uživatele a pokládám ho za hodně chybný krok ze strany výrobce. Samozřejmě, že je možné celé zařízení přemapovat k obrazu svému, ale pokud pomineme časovou náročnost, nese to s sebou u Contoura s updatovaným firmwarem další neduh. Decky A, B a C, D u Contoura s tímto firmwarem používají jiný systém zobrazování aktuální polohy u nekonečných potenciometrů s LED indikací.

Co se týče Remix Decku v TRAKTORu PRO 2.5+, kvůli tomu, že firma Native Instruments uzavřela jeho funkcionalitu pro výrobky třetích stran, mohou všechny mappingy nabídnout pouze stejnou funkci, jako tomu bylo u Sample Decku v TRAKTORu PRO 2. Tato skutečnost se netýká pouze Contoura, ale všech zařízení pracujících s TRAKTORem na bázi MIDI. U TRAKTORa 2.5+ je však těch problémů více. Firma Reloop doposud nevydala žádný oficiální update a při použití updatu pro TRAKTOR PRO 2 vám sice značná část funkcí bude fungovat, ale některé nebudou fungovat zcela správně nebo nebudou pracovat vůbec. A to se netýká jen Remix Decku, ale jde o globální problém. Naštěstí pro toto zařízení existují i uživatelské mappingy, které tyto neduhy odstraňují a v rámci možností přidávají i funkcionalitu z novějších verzí, např. Flux mód. Samozřejmě, že nejlepší cestou je udělat si svůj vlastní mapping, protože tím z Contoura získáte maximum užitku. To je však vykoupeno hromadou času, který mapováním ztratíte.

Závěrem
V dnešní době již máme na trhu MIDI kontrolérů určených čistě pro ovládání Track Decku alespoň trochu z čeho vybírat. Jmenoval bych například Native Intstruments X1, A&H Xone 1d, Denon DN-SC2000, Eks Otus, Eks XP10 atd. Každý produkt má nějaké výhody i nevýhody. Každý se musí sám rozhodnout, co je pro něj primární. Pokud hledáte něco velkého jako CD přehrávače do klubu, pak se nabízí Eks Otus. Hledáte-li něco s rozumnými rozměry pro pravidelné cestování, je Contour dle mého názoru to nejlepší, co lze momentálně pořídit. Pokud se obejdete bez jogu, bude možná lepší volbou kontrolér X1. Firma Native Intstruments má totiž ve zvyku neustále měnit mapovací příkazy, čímž znesnadňuje používání kontrolérů třetích stran, takže v případě Contoura si budete muset mapping pravidelně aktualizovat sami.

Jiří Šimek

Odpovědět