Pioneer XDJ-1000

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 145
Registrován: 08 bře 2007 21:42

Pioneer XDJ-1000

Příspěvek od pixel »

Přišel konec kompaktních disků ve světě diskžokejů?
29. 1. 2015

Zvukové médium postavené na optickém principu spatřilo světlo světa v roce 1982. Bylo vyvinuto primárně pro hudební účely a posléze i data a označeno bylo jako kompaktní disk (Compact Disc - CD). Za jeho vývojem stály firmy Sony a Philips a stalo se nejpoužívanějším médiem v historii. Vyrobeno bylo velké množství přehrávačů tohoto média nejenom pro domácí použití, ale i do klubů a pro hudebí produkci. V druhé polovině devadesátých let představil Denon konečně systém DCD-695 s proměnnou rychlostí. V té době to byl ještě převážně doplněk technického vybavení v klubech. Až o několik let později s konceptem modelů firmy Pioneer (CDJ) nastala zásadní změna a velké množství diskžokejů začalo používat častěji optická média místo vinylových. Tento trend trval více než deset let a další zlomový okamžik znamenal posun k nerotačním médiím jako nosiči hudby (USB Flash disky, SD karty apod.). K CD přehrávačům byly tak doplněny porty a periferie pro jejich připojení, ale ovládání a funkce se nezměnily. Tento posun znamenal logicky větší komfort, kapacitu, sortování a rychlý přístup ke skladbám. Potřeba původního média však v současnosti stále klesá - je prostě na ústupu a proto se CD mechanika stává v těchto zařízeních pomalu, ale jistě zbytečnou. Je tedy XDJ-1000 v podobě „klasického“ přehrávače bez CD mechaniky novým standardem?
Obrázek
Popis zařízení
Přehrávač vychází z designové koncepce řady CDJ, a to novějších modelů 900 a 2000. Nutno ale zdůraznit, že velké množství tlačítek se posunulo do virtuální oblasti na obrazovku LCD a díky tomu na horní desce přehrávače zůstaly jako „opravdové“ knoflíky jen ty nejdůležitější. Dominantou je samozřejmě velké kolo Jog Wheel, které má jako již tradičně uprostřed umístěn zobrazovač. Jeho funkcí je informovat nás o právě běžícím přehrávání a o Vinyl módu (simuluje vlastně „rotaci“ a chování vinylové desky). V levé části se nacházejí větší, kulaté a podsvícené knoflíky Play - Stop a Cue, u kterých je opět aktivita zobrazena podsvícením či blikáním. Další, menší knoflíky jsou určeny pro rychlé přetáčení skladeb (Search) a přepínání mezi nimi (Track Search). Dále je možné přehrávat skladbu pozpátku (Direction - Rev). Smyčku neboli Loop lze řídit pomocí knoflíků In, Out a Reloop/Exit. Posledním prvkem je barevně podsvícený USB port pro Flash disk v horní části s tlačítkem pro bezpečné odpojení.

Pravá část nabízí posuvný ovladač rychlosti (Tempo) s nastavitelným rozsahem 6 %, 10 %, 16 % a Wide a možností deaktivace (Master Tempo). Simulace chování vinylové desky se zapíná pomocí Jog - Mode Vinyl a rychlost rozjezdu a dojezdu skladby lze regulovat prostřednictvím Vinyl - Speed Adjust (Touch/Release). K snadnému pohybu v menu zařízení je určen nejenom rotační knoflík s další funkcí při stlačení, ale i knoflíky Back a Tag - Track/Remove.
Všechny konektory jsou umístěny na zadní stěně přehrávače. Najdeme zde nejenom analogové audio výstupy (RCA), ale i RJ45 pro propojení pomocí ethernetu a USB pro připojení k PC v módu MIDI. Control rozhraní umožňuje spouštět a zastavit přehrávání z mixážního pultu.
Obrázek
Ovládání
Funkční prvky jsou rozděleny na hardwarové (knoflíky) a na ty, které byly přesunuty na dotykovou obrazovku displeje - říkejme jim tlačítka. Na levé straně obrazovky je výběr média: Rekordbox, Link, USB a v horní části správa zobrazení (Browse/Search - procházení mezi skladbami, Tag List - uložené označené tracky, Info - detailní informace a Menu určené pro nastavení). Nejprve tedy musíme zvolit jaké médium bude zdrojem skladeb. Poté, co si zvolíme médium, například USB, procházíme adresáře rotačním ovladačem, po jehož zmáčknutí se do adresáře vnoříme. Stále jsou nám zobrazovány doprovodné informace k skladbě včetně obrázku alba. Zde nelze využít dotykových funkcí, načtení se provádí opětovným zmáčknutím knoflíku. Ve spodní části se ukáže globální křivka skladby s číslem skladby a časem odehraným nebo zbývajícím - k jeho zobrazení slouží tlačítko Time, které navíc při podržení nastaví Auto Cue mód. Pro rychlý výběr daného místa ve skladbě stačí v průběhu ukázat na daný okamžik (díky Needle - Lock lze pouze ve Stopu).

Tlačítkem Loop Mode přepneme zobrazení pro standarní výběr smyčky se zastavením přehrávání, které je aktivní do té doby, dokud opět nestiskneme počet dob nebo knoflík Exit. Smyčku lze dále definovat knoflíky In a Out a následně je možné upravit její délku. Pokud podržíme déle knoflík In, je automaticky navolena délka čtyř taktů. Druhým módem je Slip, ve kterém se opakuje část skladby pouze po dobu držení knoflíku s tím, že nám „pod rukama“ skladba dále hraje. Aktivní délka smyčky je zobrazena ve skupině v pravém spodním rohu, kde jsou dále informace o rozsahu a aktuálním nastavení tempa a změřené BPM. V koncepci, kdy máme propojeno více přehrávačů, lze synchronizovat rychlost (Sync) i fázi mezi jednotlivými zařízeními a definovat, kdo je Master.

Během přehrávání máme možnost skladbu, která se nám zalíbila, začlenit do našeho playlistu a následně zobrazit, k čemuž slouží knoflík Tag Track/Remove a tlačítko Tag List.

Další funkce jsou schovány v okně Perform. Kromě volby Quantize (která Loop vždy srovná s taktem) můžeme použít dvě nové funkce Beat Jump a Loop Move. Řízeny jsou stejnými tlačítky a umožní přeskakovat ve skladbě vždy o jednu, dvě nebo čtyři doby a pokračovat v přehrávání, nebo opakovat stejně dlouhou smyčku, ale v jiném místě skladby. Dále sem byly přesunuty standardní tři Cue body (Rec-Call A, B, C). V horní části okna je k dispozici náhled na časování skladby a rozdíl při synchronizaci. Poslední tlačítko je společné pro Menu a Utility.

Použití a programové vybavení
USB disk je médium, ke kterému můžeme ve stejnojmenném módu přistupovat jako ke klasickému souborovému systému, kdy se ale ochudíme o detailní zobrazení křivek průběhu skladby, sortování, prohledávání, synchronizaci a podobně. Co tedy musíme udělat, aby naše USB Flash paměť poskytovala tyto možnosti? Musíme nainstalovat aplikaci rekordbox, v ní nechat analyzovat soubory naší muziky a vytvořit tak seznam, kterému se říká playlist. Následně je třeba exportovat ho na přenosné zařízení a pak ho teprve můžeme použít v přehrávači. Obrazovka nám bude především ukazovat detailní průběh skladby, který lze přiblížit otočným voličem.
Obrázek
Další metodou jak aplikovat média je použití propojení ethernetovým portem, potažmo přes Wi-Fi. Na straně osobního počítače je nutné mít opět spuštěný rekordbox, ve kterém nalezneme on-line zařízení pod tlačítkem Link. Při úspěšném spojení obou účastníků se vlastně díváme z přehrávače na skladby uložené na disku našeho osobního počítače. Velmi důležité a bohužel nedostatečně zdůrazněné je nastavení síťové karty, která je modulem pro zprostředkování spojení. Při pevně zadané IP adrese se zařízení nedokáží spojit. Je tedy nezbytné nechat toto nastavení v automatickém režimu, pak vše proběhne zcela bez problémů.

Třetí komunikační metodou je opět rozhraní RJ45, ale tentokrát mezi přehrávači (Link). Tím je řešeno sdílení jedné USB Flash mezi dvěma a více zařízeními a není k tomu tedy potřeba počítač.

Důležitým programovým doplňkem je již zmíněná aplikace rekordbox, která je sice zdarma ke stažení, ale je nutné zaregistrovat se jako uživatel a vytvořit si tak profil. Software nám umožňuje provádět kompletní správu naší muziky, jako je základní analýza nebo přiřazení doprovodných informací (pokud nechceme použít ID3 tagy). Editace Cue bodů nebo přiřazení barvy jsou jen některé z mála dalších prvků. Postupně lze z importovaných skladeb vytvořit ucelené skupiny zvané playlisty. Všechny informace jsou navíc i kritérii pro sortování a nebo pro hledání, které je dostupné na LCD podržením Browse/Search. V tu chvíli je zobrazena virtuální klávesnice a skladby jsou filtrovány postupným vypisováním textového řetězce. Rekordbox samozřejmě funguje i jako klasický přehrávač. Jeho instalace je dostupná jak pro platformu PC, tak i pro Mac a dále pro mobilní zařízení (iOS a Android).

Zadní USB port typu B je určen pro připojení k PC v režimu MIDI ovladače. K dispozici je základní mapování a hodnoty, které vracejí jednotlivé prvky, ale bohužel ještě není naprogramována kompletní podpora pro Serato DJ, která se dle firmy již brzy objeví (kompletní USB HID začlenění).
Obrázek
Závěr
Celková konstrukce zapadá do konceptu CD přehrávačů v řadě CDJ a inklinuje spíše k modelu 900. Dotykový displej má velmi rychlou odezvu a je dobře čitelný i za méně příznivých světelných podmínek. Ovládání je díky němu velmi rychlé a intuitivní a v tomto ohledu není co vytknout. Z hlediska konstrukce je mínusem absence digitálního výstupu a lehce „plastový“ zvuk kola Jog. Momentálně také ještě neexistuje podpora ze strany standardního dodavatele aplikací pro firmu Pioneer, kterou je Serato, jež přislíbilo začlenit XDJ v prvních měsících roku 2015.

Výrobce: Pioneer
Zapůjčil: BaSys CS s.r.o.

Václav Klouda

Odpovědět