Pioneer DDJ-SB2

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 145
Registrován: 08 bře 2007 21:42

Pioneer DDJ-SB2

Příspěvek od pixel »

Inovovaná verze úspěšného a cenově dostupného modelu DJ kontroléru.
11. 1. 2016

Japonského giganta Pioneer zabývajícího se výrobou a vývojem technologií v oblasti audiovizuální techniky snad není nutné sáhodlouze představovat. Naše domácnosti zdobí jeho zesilovače, audio systémy nebo receivery, naše automobily zase navigace a autorádia. Při pohledu na pódia tanečních akcí a festivalů velmi často zahlédneme jeho logo nebo nápisy na mixážních pultech, přehráváčích a kontrolérech. Posledně zmíněné komponenty jsou vlastně nejmladší skupinou produktů této firmy a objevily se s příchodem takzvaného digitálního DJingu, proto nesou označení DDJ. Cílem této společnosti je nabídnout nejenom špičkově vybavená zařízení vysoké kvality určená pro náročné aplikace, ale i levnější produkty pro řekněme začínající umělce. Jedním z prvních velmi dobře známých produktů byla konzole DDJ-TT1, od jejíhož uvedení na trh uběhlo již pár let. Mezitím se postupně změnily nároky, potřeby a konstrukce ovládacích prvků pro hudební aplikace. Některé ovládací prvky tak byly vypuštěny a jiné naopak přibyly, základní myšlenka ale zůstává stejná: poskytnout jednoduché rozhraní sloužící ke komunikaci mezi umělcem, počítačem (aplikací) a výkonovým aparátem. Příznivě byla přijata také konzole DDJ-SB, jejíž úspěch inicioval vytvoření inovované verze SB2. Jak tento nový model vypadá a funguje?
Obrázek
Popis zařízení a jeho funkcí
Jak už bylo řečeno, jedná se o kompaktní prvek, který v sobě integruje MIDI vstupně-výstupní zařízení a zvukovou kartu, oboje připojeno standardním USB rozhraním k osobnímu počítači. MIDI systém je určen pro ovládní aplikace a zobrazení stavů a zvuková karta nám převádí digitální zvukový signál do analogové podoby nebo naopak (mikrofonní vstup a hlavní výstup + výstup pro sluchátka). Nejprve přejdeme k popisu celkového uspořádání, které opět vychází z velmi standardní koncepce v podobě dvou přehrávačů a základního mixážního pultu (dle mého názoru zhruba 2x CDJ-350 a mezi nimi DJM-350, což by odpovídalo i velikostí). Konektory pro připojení jsou umístěny jednak na zadní hraně, kde najdeme stereo master out (2x RCA) a dále na levém boku, kam lze připojit sluchátka pomocí 1/4 a 1/8 Jacku. Je zde také mikrofonní vstup v podobě 1/4 Jack konektoru s nastavením hlasitosti.

Část přehráváčů je obohacena o trendové gumové pady, ke kterým se hned dostaneme. Kontroléru dominují Jog Wheel kola, která jsou určena pro řízení přehrávání ve smyslu posunu skladby kupředu i přibrždění přehrávání. Díky své horní kovové hraně reagují dobře na dotyk a při aktivovaném Vinyl módu (stejnojmenný knoflík po straně) simulují chování gramofonové desky a scratching. Při stisknutí klávesy Shift lze Jog Wheel použít k rychlému přetáčení. Rychlost přehrávání skladby lze ovlivnit tahovým potenciometrem Tempo ve volitelných rozsazích +/- 8, 16 a 50 % (Tempo Range - stejný knoflík slouží i pro „uzamčení“ tóniny).

V horní části je skupina tvořená třemi tlačítky a otočným potenciometrem, která slouží k ovládání efektové jednotky - tlačítky zapneme příslušný efekt a vliv všech tří najednou řídíme potenciometrem Level. Při stisknutém Shiftu můžeme v kombinaci se zmíněnými ovládacími prvky pohodlně vybírat mezi různými typy efektů a volit dobu jejich trvání (v několika krocích od 1/8 až po 8/1 taktu).

Nyní se podíváme na spodní banku osmi gumových podsvícených padů. Čtveřice umístěná níže obsahuje knoflíky Play/Stop, Cue, Sync a Shift. Jejich názvy i symboly hovoří jasně - první z nich je určen ke spuštění a zastavení přehrávání, druhý k odbavení od daného místa (a návratu na začátek v kombinaci se Shiftem) - mimochodem, zde nejde o jeden z Cue bodů. Další z aktivovatelných funkcí Sync pak slouží k automatické sychnronizaci skladeb.

Horní řada je opět multifunkční. Jednotlivé módy se přepínají obdélníkovými knoflíky, které při zvolení příslušné funkce svítí. Prvním z nich je Hot Cue, který změní čtyři pady v rychlé návratové body ve skladbě (se Shiftem se ony body vymažou). Auto Loop vytváří smyčku od daného místa ve skladbě, kde se momentálně nacházíme, s délkou spočítanou podle BPM v aplikaci a s ohledem na stlačenou klávesu. Manual Loop dovolí definovat a editovat začátek a konec smyčky s pomocí klávesy Shift (In - Out). Smyčku lze ukončit pomocí volby Exit a také ji můžeme opakovaně zkracovat na polovinu knoflíkem 1/2. Poslední funkcí je Sampler, který, jak už název napovídá, umožňuje odbavit až čtyři smyčky na každém přehrávači. Po stlačení knoflíku se přehrávání aktivuje a s klávesou Shift se zastaví a vrátí do startovacího bodu. Navíc byla přidána ještě jedna funkce, kterou je Pad Trans (rychlé ztlumování skladby - podobně jako kdyby uživatel „tahal“ rychle za kanálový fader), kdy právě frekvence je rozprostřena po zmíněných čtyřech padech.
Obrázek
Mixážní pult umístěný uprostřed má dva kanály s třípásmovými ekvalizéry (Lo-Mid-Hi), nastavitelnou citlivostí (Trim) a ovladačem hlasitosti v podobě tahového potenciometru. Navíc je zde otočný potenciometr s funkcí Filter (od pásmové propusti nízkých frekvencí až po ty vysoké - LPF to HPF), který má celkem agresivní chování a pokud ho nastavíte do jedné z krajních poloh, vlastně tak „odfiltrujete“ celou skladbu. Na spodním okraji se nachází Crossfader, standardně používaný pro rychlé prolnutí hlasitosti levého a pravého kanálu. To ale není vše. U tohoto zařízení může být s polohou svázána druhá funkce dvojitého filtru, který má samozřejmě neutrální zónu uprostřed. Tím vlastně provádíme „mix s filtrem“ pomocí jednoho knoflíku. K aktivaci dojde po zvolení funkce Filter Fade On.

Mezi kanály jsou potenciometry pro řízení hlasitosti jediného hlavního výstupu (Master Level), hlasitosti sluchátek (Headphones Level) a prolnutí příposlechu s hlavním výstupem (Headphones Mix). K volbě kanálu, který chceme poslouchat pomocí sluchátek, slouží knoflíky Cue umístěné nad dvěma kanálovými indikátory vybuzení.

Posledními ovládacími prvky v horní oblasti kontroléru jsou knoflíky Load (načtení označené skladby do levé či pravé stopy) a rotační enkodér s funkcí stlačení pro snadný pohyb v adresářích.

Programové vybavení
Tento kontrolér je podobně jako většina v řadě DDJ primárně určen pro použití s aplikací Serato. Ta je zdarma ke stažení po jednoduché registraci pomocí e-mailu a to ve verzi Intro, která je určena pouze pro daný kontrolér a má omezenou funkčnost s ohledem na typ kontroléru. Najdeme zde klasický zjednodušený vzhled v podobě pouze dvou přehrávacích stop se zobrazením aktuálního a celkového průběhu, nastavení efektové jednotky DJ-FX a Sampleru. Ve spodní oblasti jsou zobrazeny adresáře a v nich se nacházející skladby. Můžeme zde definovat pouze čtyři Cue body. Pokud chceme využívat i rozšířené funkce Serato DJ, které jsou na ovládacím panelu DDJ-SB2 označeny červenou barvou (funkce padů apod.), je nutné zakoupit upgrade a nebo si nejprve ověřit chování programu během 14denní dočasné aktivace těchto funkcí.
Obrázek
Závěr
Zařízení je i při své nízké ceně dobře zpracováno a rozhodně netrpí neduhy přístrojů nižší třídy, jako je skřípání a plastové vrzání Jog koleček, chrastění potenciometrů a tak dále. Testoval jsem jej na Mac OS X 10.10 a kromě stažení programu Serato DJ Intro nebylo nutné podnikat jakékoliv další kroky pro bezproblémovou práci s přístrojem. Z mého pohledu se jedná o velmi dobrý produkt pro začínající DJe, který může případně sloužit i jako záložní zařízení. Jediné, co bych mu vytknul, je slabší signál jak v sluchátkovém, tak i v hlavním výstupu.

Výrobce: Pioneer
Zapůjčil: BaSys CS s.r.o.

Václav Klouda

Odpovědět