Numark Mixtrack Platinum FX

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 145
Registrován: 08 bře 2007 21:42

Numark Mixtrack Platinum FX

Příspěvek od pixel »

Inovovaná verze DJ kontroléru pro čtyři přehrávače.
3. 8. 2020

Už je to něco přes tři roky, kdy se na trhu objevil DJ kontrolér střední třídy, který dovede ovládat až čtyři přehrávače najednou, spolu se všemi přidruženými funkcemi a efektovou jednotkou. Nejzajímavější funkcí byl displej zobrazující informace o přehrávané skladbě, umístěný do tehdy obrovských 120mm Jog kol. Samozřejmě nechybělo integrované audio rozhraní se samostatnými výstupy pro sluchátka a vstupem na mikrofon.

Pár let uplynulo a spolu s vyvíjející se technikou, vkusem uživatelů a možnostmi softwaru, bylo nutné inovovat už tak výborný DJ kontrolér Numark Mixtrack Platinum. Vzhled byl kompletně přepracován a v názvu se objevila dvě doplňující písmenka FX. I když funkce většiny ovladačů zůstala zachována, prakticky se jedná o úplně nový kontrolér. Pojďme se na něj podívat podrobněji.
Obrázek

Velké změny
Na první pohled je jasné, že profesionální kontroléry udávají směr, jak budou vypadat i kontroléry v nižších kategoriích. Ona totiž většina firem své vlajkové lodě vyvíjí ve spolupráci se světovými DJ hvězdami a upravuje klíčové funkce podle jejich potřeb. A pokud má “hvězda” používat kontrolér jisté značky, musí mít všechny tlačítka a fadery tam, kde je má po letech DJ zafixované.

Nepsaným standardem už od dob CD je firma Pioneer. A jestli má světová hvězda používat kontrolér firmy XY více jak jednou, tak musí mít podobné rozvržení vrchního panelu jako Pioneer. Možná si říkáte co na tom, že to je vlastně jedno, ale firmy potřebuji prodávat a získávat nové zákazníky. Když uvidí začínající DJ, že jeho oblíbená hvězda používá kontrolér firmy XY, tak sám bude také chtít. Samozřejmě v začátcích bývá i méně peněz a tak se poohlíží po podobném kontroléru v nižších kategoriích. Tak je velká šance, že uživatel u značky zůstane a s přibývajícími zkušenostmi a snad i penězi, se dostane až k prémiovým kontrolérům.

Firma Numark je zavedená značka a má ve svém výrobním programu kontroléry pro začátečníky, tak i profesionály. Numark Mixtrack Platinum FX a také Mixtrack Pro FX jsou prvními kontroléry, které opouštějí od symetrického rozvržení prvků a ovladače pro přehrávače jsou stejné. Na levé straně jsou Sync, Cue a Play tlačítka, uprostřed osm padů a vpravo Pitch Bend tlačítka a Tempo fader. Pokud jsem se v minulé recenzi rozplýval nad velkým Jog koly, tak teď jsou ještě větší. Mají celých 6 palců, což je lehce přes 150 mm. Ve verzi Platinum zůstal zasazený displej, který se také trochu zvětšil. Dvoubarevná kombinace displeje je dobře čitelná a uživatel má přehled o aktuálně zvoleném přehrávači, tempu, uplynulém čase, procentuální změně rychlosti a jejího rozsahu. Dvěma kruhy je pak zobrazována aktuální pozice tracku (bíle) a pozice Jog kola (červeně). Jog kola jsou opět kapacitní, dotykově citlivá. Mají dva módy. Standardně s nimi lze skladbu přibrzdit nebo popohnat při manuální synchronizaci. Pokud je aktivní Scratch mód, fungují jako gramofon. Při dotyku se přehrávání zastaví a lze začít skrečovat. Plastová hran Jog kola se stále dá použít na úpravu synchronizace.

Po technické stránce zůstává Numark Mixtrack Platinum FX stejně kvalitní jako jeho předchůdce. 24bitové zpracování audio stop při vzorkovací frekvenci 44,1 kHz je bohatě dostačující. Master výstup je vyveden na zadním panelu v podobě dvojice RCA konektorů a sluchátka je možné připojit jak do 6,3mm, tak i do 3,2mm konektoru na předním panelu. Jak master, tak sluchátkový výstup mají dostatečný výstupní výkon se samostatnou regulací hlasitosti. Kdo nebude chtít používat samostatný hardwarový mixer, může do kontroléru připojit dynamický mikrofon pomocí 6,3mm konektoru na zadním panelu, zisk se mikrofonu se nastavuje vlastním potenciometrem a je nezávislý na master výstupu. Proto je asi dobré si jako první nastavit hlasitost aparatury s mikrofonem a poté přimíchat master výstup kontroléru.

Napájení, stejně jako i připojení k počítači, je realizováno pomocí USB kabelu, který je součástí balení. U počítačů se systémem macOS je minimum verze High Sierra 10.13, Windows už jen 64bitové Windows 10.
Obrázek

Performance pady
Pod Jog kolem je dvanáct červeně podsvícených tlačítek rozložených do tří řad. V horní řadě je na výběr ze čtyř režimů, které ovlivňují funkce prostředních čtyř padů. Na výběr je Cue, Auto Loop Mode, Fader Cuts, a Sampler.

Režim Cue umožňuje uživateli definovat až čtyři body ve stopě pro rychlé starty a přechody. Kombinace s tlačítkem Shift body vymaže.

Auto Loop, dělá přesně to co má v názvu. Jedním ze čtyř tlačítek se volí automatická smyčka. Podle zvoleného padu se zvolí i délka. První pad má délku 1 dobu, druhý 2 doby atd. V návodu od kontroléru stojí, že v kombinaci s tlačítkem Shift lze smyčky zkrátit až na 1/16, ale dodávaný program Serato DJ Lite to neumí. Myslím, že ve verzi PRO je tato funkce možná.

Fader Cuts je nová funkce, která má pomoci uživatelům do světa skrečování. Pracuje na principu rychlého pohybu faderu/crossfaderu na kanálech mixu. Každý ze čtyř padů nabízí jinou rychlost “pohybu” crossfaderu. Tato funkce je zajímavá, pro úplného začátečníka, a občas si s ní může ulehčit práci i zkušený uživatel. Funkce Fadec Cuts může být zajímavá i pro prodloužení životnosti faderů a crossfaderu.

Posledním režim je Sampler. Ten dovoluje spouštět čtyři nezávislé přehrávače vzorků. Serato DJ Lite má odemčené pouze čtyři sloty, takže pady na obou přehrávačích spouští stejné vzorky. Pokud je vzorek dlouhý stačí stisknout tlačítko Shift a pad, který se má zastavit.

Spodní řada padů se používá ke spuštění funkcí Stutter, začátek skladby, přetáčení zpět a vpřed. Padu pro vrácení skladby na začátek má funkci i pro nahrání předchozí skladby v seznamu, a to dvojitým poklepem. To je trochu matoucí, není to předchozí hraná skladba, ale skladba, která je v prohlížeči nad právě přehrávanou skladbou. Tato funkce je věcí dodávaného programu Serato DJ Lite; je tam snad od počátku a já si marně lámu hlavu, k čemu je dobrá. Naopak se mi několikrát stalo, že jsem chtěl skočit jen na začátek, při špatně definovaném Cue bodu a nahrál jsem si tam skladbu, kterou jsem nechtěl.
Obrázek

Efektová jednotka
Hlavní novinkou je přepracování efektové jednotky. Odtud ten dovětek FX v názvu kontroléru. Firma Numark opustila od ovládání efektů pomocí dotykového pásku, ale přesunula všechny ovladače hezky do středu mixeru. To umožňuje mít přehled nad aktuálně zvoleným efektem a jeho aktivací na jednotlivých kanálech mixeru. Jediné omezení je, že i když kontrolér umí obsluhovat čtyři přehrávače a softwarově má každý přehrávač vlastní kanál mixeru, efekty jsou vždy společné pro dva páry kanálů. Znamená to, že efekt aktivovaný na kanálu 1 je automaticky zapnut i na kanálu 3, stejně tak to platí pro pár 2-4. Nejsem si jist, zda to není opět jen softwarové omezení verze Lite. Přes toto omezení je efektová jednotka na Numark Mixtrack Platinum FX a Mixtrack PRO FX vyřešena nejlépe ze všech kontrolérů Numark. Nesnaží se dostat na všechny efektové sloty softwaru, ale využívá jen jeden, což bohatě stačí. Jednotka má přímé volení jednoho ze šesti efektů pomocí samostatných podsvětlených tlačítek. Na výběr je Flanger, Phaser, Reverb, Echo a dva filtry - horní a spodní propust. Ty jsou stále k dispozici samostatně i na kanálech mixeru, tak v efektové jednotce jsou trochu navíc.

Efekt se aktivuje pomocí velkého kolébkového spínače se středovou aretací, který má dvě polohy. Pokud se posune směrem dolů, pracuje efekt pouze po dobu držení spínače a po puštění se vrátí do středové polohy a efekt se deaktivuje. Posunutím nahoru se poloha spínače zaaretuje a efekt je stále aktivní do opětovného vrácení do středové polohy. Zapnutí efektu je vizuálně zobrazeno blikáním tlačítka zvoleného efektu. Pro nastavení parametrů efektu jsou zde dva otočné potenciometry a jedno tlačítko. Jedním potenciometrem se volí poměr mezi čistým zvukem a efektem, druhým se nastavuje parametr efektu. Většinou je to čas/délka efektu, jako je délka dozvuku, synchronizace rychlosti nebo počet opakování. Pokud uživatel nechce automaticky synchronizovat rychlost s tempem skladby, je mezi potenciometry tlačítko Tap na ruční vyťukání tempa do efektové jednotky. Po čtyřech stlačení nastaví jednotka vlastní tempo.

Software
Součástí koupě kontroléru Numark Mixtrack Platimum FX je i aktivace programu Serato DJ Lite. Uživatel si udělá účet na serveru programu Serato, stáhne aktuální verzi a může začít hrát. Lite verze je oproti Pro verzi omezena v několika funkcích, ale ty základní zůstávají. Pokud si uživatel bude chtít vyzkoušet rozdíl, má možnost si stáhnout verzi PRO a ve zkušební době obě verze porovnat. Poté je možné zůstat u Lite verze nebo si PRO verzi koupit, nebo pronajmout za měsíční paušál.

Další možností jak rozšířit své DJ umění je propojit program Serato se online službami Tidal a SoundCloud. Ty je možné využívat jako online databáze hudebních skladeb. Jediná nevýhoda je, že Serato musí mít stálý přístup k internetu, neboť se nedají skladby stáhnout do počítače. Na druhou stranu, při použití Serato PRO je možné hudební produkci streamovat rovnou na internet.

A aby toho nebylo málo, uživatel získává navíc dvouměsíční licenci na program SoundSwitch, který dovoluje řídit DMX světla v perfektní synchronu s programem Serato. Předem si analyzuje skladby a automaticky připraví náladu podle rychlosti a dynamiky skladeb. Uživatel jen musí správně definovat světla a program vytvoří show.

Závěr
Osobně si myslím, že Numark Mixtrack Platinum FX je zdařilá aktualizace úspěšného kontroléru. Asi nejlepší změna jsou větší Jog kola a přepracovaná efektová jednotka. Obě změny jsou hodně užitečné. Pro mnoho uživatelů bude také zajímavé nové nesymetrické rozložení ovládacích prvků, které mohou být rozhodující při přechodu z CD nebo konkurenčních ovladačů. Každopádně se jedná o kvalitní kus hardwaru, který stojí za povšimnutí. Doporučená cena 7690 Kč je adekvátní možnostem kontroléru. Přesto, pokud by se někomu zdála vyšší, může ušetřit zhruba 1000 Kč a může zvolit stejně aktuální model Numark Mixtrack Pro FX, který postrádá displeje v Jog kolech a dovede ovládat jen dva přehrávače. Určitě neudělá chyby ani v jednom případě.

Oficiální videa výrobce
Výrobce: Numark
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.

Mirek Píša

Odpovědět