Native Instruments TRAKTOR KONTROL Z2

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 145
Registrován: 08 bře 2007 21:42

Native Instruments TRAKTOR KONTROL Z2

Příspěvek od pixel »

DJ mixer 2+2 s kontroléry.
22. 1. 2013

ObrázekFirma Native Instruments je jedničkou mezi světovými výrobci softwaru a hardwaru pro DJe. Stávající a potenciální uživatele programu TRAKTOR neustále zásobuje jeho novými verzemi a pro jeho lepší ovládání vyvíjí i kompatibilní hardware. Většina nových funkcí je do programu přidána s nějakou „vychytávkou“ na novém typu hardwaru, což pro uživatele znamená neustále potlačovat pocit - to chci, to musím mít. Nejnovějším přírůstkem do velké hardwarové rodiny je kompaktní audio převodník, mixer a ovladač, který se nesnaží být univerzálním pomocníkem, ale je zaměřen na cílovou skupinu profesionálních DJů, kteří rádi experimentují a jsou zvyklí hrát své sety z gramofonů nebo profesionálních CD přehrávačů.

Hardware
TRAKTOR KONTROL Z2 není žádný drobeček, rozměry i váhou na první pohled rozhodně překvapí. Každý, kdo vlastní DJ gramofon, zná jeho rozměry, které jsou více méně dány mírami LP desky. Podobně je na tom i Z2. Ta je navržena s rozměry 272 x 388 x 109 mm tak, aby perfektně pasovala do sestavy mezi dva gramofony nebo CD přehrávače se scratchovací plotnou na vrchu. Už jen přenášení mixeru Z2 je samo o sobě trochu problematické, neb váží přes 5 kilo. Pokud nebude určen do pevné instalace, bude uživatel časem nucen nechat vyrobit case, do kterého by mohl napevno namontovat jak mixer Z2, tak také gramofony nebo CD přehrávače, což je asi ideální řešení na časté cestování po klubech. Celkové mechanické provedení kontroléru je vynikající. I tentokráte je použit silný a odolný plast, ovšem v kombinaci s hliníkovými díly. Vzniklo tak profesionální dílo, které bude odolávat náročnému provozu.
Profesionální DJe potěší fakt, že součástí balení je plná verze programu TRAKTOR SCRATCH PRO 2, dvě CD a dokonce i dvě LP desky. Na deskách je nahraný timecode signál pro řízení softwarových přehrávačů pomocí externích CD nebo gramofonů. Samotný TRAKTOR KONTROL Z2 je rozdělen na funkční části Mixer a Kontrolér, kde lze ovládat efekty a funkce programu.
Obrázek
Mixer
Míchací část TRAKTOR KONTROL Z2 nabízí dva plnohodnotné kanály s nastavením vstupního zisku, třípásmovými korekcemi a vestavěným filtrem, který stejně jako v softwarovém mixu nabízí při otočení na jednu stranu horní propust a na druhou spodní propust. Kanály jsou zakončeny fadery s přiměřeně tuhým chodem, který brání samovolnému pohybu, přesto dovoluje rychlé změny hlasitosti.

Co by to bylo za mixážní pult, kdyby neobsahoval crossfader pro rychlé prolínání kanálů mezi sebou. Zde je použit crossfader firmy Innofader, který nabízí zajímavé funkce. Jeho chod je nastavitelný pomocí potenciometru zapuštěného v předním panelu, a to od téměř lineární křivky až po ostré, kdy jsou hlasitosti kanálů vyrovnány skoro až do krajních poloh. Zároveň lze pomocí přepínače otočit kanály mezi sebou pro reverzní chod. Každý DJ si jej může upravit přesně podle svých potřeb.

Mixer a jeho hlavní kanály pracují tak, že pokud není připojen počítač, je signál ze vstupních konektorů přiveden rovnou do mixeru. Pokud je počítač připojen, lze volitelně pomocí tlačítka vedle přepínače vstupů poslat signál rovnou do programu TRAKTOR a na kanály mixeru jsou přivedeny zvukové výstupy počítače. Mimochodem, jako vstupní signál je možné pomocí páčkového přepínače zvolit buď linku nebo gramofon. Mixer je totiž vybaven předzesilovačem pro magnetodynamické přenosky se zemnícími svorkami pro přizemění gramofonů k mixeru, aby se zamezilo síťovému brumu.
Do mixeru je vestavěn další hardwarový vstup v podobě velkého Jack konektoru nebo dvojice RCA konektorů. Do nich je možné připojit buď mikrofon (Jack), nebo další linkový vstup (RCA), zde označený jako Aux. Tento kanál má pouze dva potenciometry, s jejichž pomocí lze nastavit hlasitost a barvu zvuku. Pokud je připojen mikrofon, je možné zvýšit zisk na vstupu pomocí tlačítka se symbolem mikrofonu.

Mixážní pult má hlavní výstupy vyvedeny na zadní straně hned v několika podobách. Hlavní výstup je dostupný na symetrických XLR konektorech a dále na standardních RCA. Pomocný výstup, který lze využít například pro odposlechy, je také v podobě RCA konektorů.
Obrázek
Monitoring je umístěn na přední straně a to v podobě malého a velkého Jack konektoru, signál na monitorovacích výstupech je identický, což dovoluje připojit i dvoje sluchátka. Hlavní výhodu obou typů konektorů vidím v tom, že uživatel nemusí řešit, zda má či nemá správný rozměr, popřípadě nouzově shánět redukci, když konektor neodpovídá. Dostatečně výkonný výstup má řízení hlasitosti umístěno uprostřed pultu společně s tlačítky pro výběr odposlouchávaného kanálu. Pomocí samostatného potenciometru Cue je možné plynule řídit, zda bude ve sluchátkách jen monitoring, signál z hlavního výstupu nebo jejich libovolná kombinace.

Při připojení k počítači se ze základního mixeru stane rozšířená verze, kde se hlavní kanály přiřadí pod přehrávače A a B a další dva přehrávače C a D jsou vyvedeny na samostatné potenciometry, které řídí hlasitost.

Kontrolér
S připojeným počítačem se z hardwarového mixeru stává plnohodnotný kontrolér pro ovládání vybraných funkcí programu TRAKTOR SCRATCH PRO 2. Zajímavě jsou řešeny oba hlavní kanály mixeru. Zatímco bez počítače pracoval zcela samostatně, s počítačem je obejita hardwarová část a všechny parametry kanálů mixeru ovládají softwarový mixer. Přibyla také možnost přiřadit kanály pod dvě efektové jednotky. Kromě toho je možné řídit kompletní procházení integrovaného browseru s tlačítky pro přímé ládování songů do decků.

Dalšími prvky, které lze využít až po připojení k počítači, jsou ovladače pro aktivaci a nastavení obou efektových jednotek. Levá strana ovládá první slot, pravá zase druhý. Jsou zde pouze dva potenciometry a jedno tlačítko. Tlačítko slouží pro aktivaci jednotky, jeden potenciometr nastavuje poměr mezi čistým a efektovým signálem, druhý slouží pro nastavení hodnoty jednoho parametru v efektu. Zároveň je také určen pro rychlý výběr typu efektu a to v kombinaci s tlačítkem Shift. To mimochodem rozšiřuje funkce většiny ovládacích prvků v mixeru.

Dále je na mixu umístěn rotační encoder s potvrzovací funkcí stiskem. Ten je určen pro nastavení počátečního bodu smyčky a při otočení se mění délka cyklu, která se zobrazuje na vestavěných LED displejích. Se stisklým Shiftem lze při otočení smyčku posouvat po tracku. Opětovným stiskem encoderu se funkce přehrávání ve smyčce ruší.

TRAKTOR KONTROL Z2 nabízí čtyři pady a několik tlačítek pro novou funkci programu TRAKTOR verze 2.6. Čtyři tlačítka jsou pro přímé přiřazení Cue bodů, kdy se stiskem spustí track od nastaveného bodu. To by nebylo nic extra, kdyby zde nebyla tlačítka pro aktivaci funkce Flux. Tato nová funkce zajišťuje, že lze využít Cue body pro vkládání vybraných pasáží přímo do hraného tracku. Ten bude stále přehráván, pouze se na dobu stisku jednoho ze čtyř tlačítek přesune na určenou pozici. Po uvolnění tlačítka se vrátí zpět na pozici odpovídající stadardnímu přehrávání, to vše při perfektní synchronizaci beatů. Pomocí funkce Flux tak lze vytvářet zajímavé a neotřelé mixy. Při přepnutí na deck C nebo D se tlačítka změní na ovladače pro spuštění samplů v Remix Decku. Dokonce se změní barva tlačítek odpovídající barvě aktivního samplu, což je velmi šikovné.

Pro rozšíření možností ovládání programu lze využít ostatní USB kontroléry firmy Native Instruments jako například TRAKTOR KONTROL X1 nebo F1. Aby uživatel nepřišel o USB vstupy na počítači, má Z2 vestavěný dvojitý USB hub, který má i vlastní napájení. Díky tomu lze možnosti TRAKTOR KONTROL Z2 rozšiřovat do nekonečna.

Software
Součástí balení je i licence pro stažení plné verze programu TRAKTOR SCRATCH PRO 2, který si po registraci uživatel stáhne z webu výrobce. Trochu mne překvapilo, že součástí instalace jsou i ovladače pro veškerý DJ hardware firmy Native Instruments, bez nichž není možné připojit TRAKTOR KONTROL Z2 do počítače.
Obrázek
Verze SCRATCH programu TRAKTOR PRO 2 je speciálně připravena pro ovládání decku pomocí externích CD nebo LP přehrávačů. Přiložené desky uživateli umožňují připojit přehrávač a hned začít mixovat. Na LP či CD médiích je nahrán signál o frekvenci 2 kHz, který obsahuje časové značky, podle nichž se softwarové přehrávače řídí. Přímo na mixeru lze zvolit jeden ze dvou pracovních módů programu - relativní a absolutní. Absolutní mód zaručuje, že čas na přehrávači bude odpovídat skutečnému času na tracku timecode desky. Relativní se pouze odvodí od aktuální pozice desky a časy mezi deskou a softwarovým přehrávačem neodpovídají.

TRAKTOR SCRATCH PRO 2.6 nabízí uživateli čtyři propracované přehrávače, odpovídající mixer a přehledný browser. Navíc jsou zde dvě pozice pro efekty. U každé efektové jednotky je k dispozici 32 základních efektů, které by bohatě stačily na všechny možné mixy, ovšem firma Native Instruments přináší novinku v podobě Macro efektů. Jedenáct nových Macro efektů je vlastně vytvořeno z kombinace několika vestavěných efektů a jejich ovládání je omezeno pouze na jeden parametr, což přesně odpovídá výbavě efektových kontrolérů Z2. Musím uznat, že efekty nabízejí velmi zajímavé možnosti pro oživení hudební produkce.

Výše zmiňovanou novou fukci Flux lze kromě speciálního tlačítka na kontroléru Z2 aktivovat i přímo na přehrávači. Je schována u přepínání pracovních režimů jednotlivých decků, kde se vybírá mezi Live vstupem, deckem nebo Remix deckem. To pro případ, že by uživatel hrál bez kontroléru Z2.

Závěr
Kompletní set mixeru a kontroléru TRAKTOR KONTROL Z2 a programu TRAKTOR SCRATCH PRO 2.6 je naprosto dokonalým vybavením pro profesionální DJe. Vzhledem k celkovému provedení je určen do náročných podmínek diskoték a klubů, kde je vlhkost, prach a kouř. Pokud to s hraním myslíte vážně nebo jste již profesionální DJ zvyklý na dvoje gramofony a přehrávače, určitě vyzkoušejte SCRATCH verzi programu TRAKTOR, která dovoluje dělat s hudebními soubory v počítači stejné věci jako se skutečnými deskami a přidává i spoustu možností navíc.

Mirek Píša

Odpovědět