HK Audio Lucas Nano 600

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 145
Registrován: 08 bře 2007 21:42

HK Audio Lucas Nano 600

Příspěvek od pixel »

Malý, modulární a při tom výkonný zvukový aparát.
14. 4. 2015

Mobilním hudebním aparátem myslíme takový, který je jednoduše transportovatelný s kompromisem mezi hmotností, hudebními vlastnostmi a jednoduchým zapojením. Předpokládá se tedy kompaktní systém s integrovanými předzesilovači, jednoduchým mixážním pultem a výkonovou částí pro buzení reproduktorů v jednom modulu, který je umístěn v největším prvku, kterým je zpravidla basový box. Středo-výškové reproduktory jsou umístěny v pasivních satelitních boxech několikanásobně menších rozměrů. Pak tedy stačí velmi jednoduchá kabeláž, kterou se propojí satelitní moduly s hlavní jednotkou do které přivedeme analogový signál a napájení. Jedním z průkopníků tohoto konceptu je firma Bose, která v roce 1998 představila první prototyp a o pět let později uvedla na trh komerční verzi označenou jako L1. Cílovou skupinou se postupně staly nejenom malé kapely a samostatní hudebníci, ale i mobilní DJové, nebo oblast veřejných prezentací a reklamy. Německá firma HK Audio, jejíž historie začíná v osmdesátých letech, před nedávnem představila další ze systému této koncepce, kterým je Lucas Nano 600, poskytující v součtu výkon až 480 W.
Obrázek
Popis sestavy a použití
Hlavním prvkem je basový box, ve kterém jsou integrovány veškeré aktivní prvky soustavy. Nejprve je tedy nutné vybrat správný signál. Zde je k dispozici několik vstupů s různou citlivostí (mikrofon, linka) a s různou konfigurací. Tím je myšleno, že první vstup je pouze mono (mikrofon, kytarový snímač, linka), druhý je stereo linkou nebo dvakrát mono pro mikrofon a kytarový snímač a třetím kanál je pouze linkové stereo. Jako vstupní konektory jsou u kanálů 1 a 2 použity hybridní XLR/Jack 1/3", poslední používá buď stereo 1/4" nebo dva RCA. U každého kanálu jsou dva otočné potenciometry, přičemž první je regulátor hlasitosti, druhý pak ovladač frekvenčního charakteru (jednoduchý ekvalizér). Lze tedy pohodlně smíchat mikrofon, klávesy a třeba doprovodný podkres z osobního počítače, nebo iPodu. Sílu výstupního signálu lze regulovat pouze pro spodní frekvence knoflíkem SUB a stereováhu pomocí BALANCE. Přepínač MODE slouží k výběru signálu směrem do symetrických výstupů Jack 1/3". Zde si můžeme zvolit buď výslednou smíchanou podobu, nebo přímé propojení se stereo kanálem 2. Poslední a přitom velmi významnou funkcí této sestavy je možnost přepínání zapojovacího módu knoflíkem SETUP. Dvě polohy určují celkový stereo nebo mono režim. Ve stereo režimu jsou do satelitních reproduktorů rozesílány příslušné oddělené signály a předpokládá se samostatné rozmístění na dvou stojanech. V mono režimu se smíchá středo-výšková část dohromady a výstavba vypadá tak, že jsou na jednom stojanu umístěny dva satelity. Tím se zvýší výkon středo-výškové část hrající ze stejného místa. Třetí možností je propojení dvou sestav Lucas Nano 600 v mono režimu pomocí symetrického Jack 1/3" kabelu (konektor LINK IN/OUT), kdy na každé jedné sestavě natočíme potenciometr Balance vždy úplně doprava a doleva - tím získáme jednoduše propojený plný stereo aparát.
Obrázek
V návrhu a konstrukci satelitních boxů bylo použito MultiCell Transformer technologie, což je koncepce řízení a úpravy zvukové vlny tak, aby byla vyzařována v širším a konkrétním úhlu do prostoru. To umožňuje lepší využití zejména při konfiguraci se dvěma spojenými satelity. Basový box je vyroben z kompozitních materiálů, což zaručuje dostatečnou pevnost při zásadně redukované hmotnosti.

Z hlediska mechanické konstrukce bych rád upozornil na prostor v zadní části basového boxu, určený pro uložení obou satelitních modulů. Proti samovolnému vypadnutí jsou chráněny po obou stranách otočnou pojistkou. Oba satelity lze jednoduše spojit v jeden prvek pouhým "zacvaknutím" zámků na jejich spodní hraně. Z druhé strany mají se nachází montážní otvory se závitem pro stojany. Pro jejich transport společně s propojovacími kabely Speakon slouží velmi praktické vaky.
Obrázek
Závěr
Celý systém je velmi zajímavý a velkým plusem z mého pohledu je jeho nízká hmotnost, přestože na první pohled působí "těžce". Transport i díky prakticky vyrobeným madlům, boxu pro satelitní reproduktory i vaku na stojany může provádět pohodlně jedna osoba. Jeho zvuk mě velmi mile překvapil svou čistotou a nutno podotknout, že disponuje velmi silnými basy, takže je nutné nastavovat jejich hlasitost s citem. Velmi konkrétně si dokážu představit tuto sestavu na menším večírku pro řekněme 50 lidí, kde by výkon byl postačující. Výběru materiálů a povrchové úpravě nelze nic vytknout.

Technické vlastnosti
Napájecí napětí / proud : 220-240VAC / 3A nebo 100-120VAC / 6A
Výstupní výkon : 300W pro basovou část @ 8 Ohm / 2 x 80W ( 8 Ohm ) nebo 1 x 160W (4 Ohm ) pro středovýškový systém
Citlivost : max.130dB
Počet vstupů : 5 ( kanál 1 v režimu s mikrofone s Phantom napájením )
Osazení : 10" basový, 4.5" středový a 1" výškový reproduktor

Výrobce: HK Audio
Zapůjčil: MusicData s.r.o.

Václav Klouda

Odpovědět