Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Tak som začal,poradí mi niekto???

Tak som začal,poradí mi niekto???

Příspěvekod marlo » 31 kvě 2010 21:44

Ahoj všetci!!!

Počujte, ja už dlhšiu dobu hrávam,síce skor na súkromnych akciách hram trance,ten sa nam moc lubi...ale to je jedno.
jeden manik ma poziadal ,pretoze mam doma aparaturu ci by som mu sem tam v bare ktory vlastni mespravil dake ozvicenie,rozne disco a tak...Tak v poriadku,uz som unho aj hral a jeden mam dost blaznil ze musim mat daku licenciu ci co.No a moja otazka je nasledovna,povedzte mi prosim moc elbo som uz dopleteny,ze co potrebujem ako dj,ktory hra diskoteku,alebo sem tam dake podujatie ako den matiek a tak...ci potrebujem daku licenciu???Hram ale len z orginal kupovanych cdciek,mam pioneer prehravace takze tak,na elektro uzavrete akcie si sem tam berem aj notebook ale to je ine.verejne hram z orginalov,a ci mi uz niekto konecne povie co musim mat.

Dakujem moc.
marlo

Re: Tak som začal,poradí mi niekto???

Příspěvekod marlo » 01 čer 2010 19:39

No dačo som na SR vyzistil !!!

Ak Dj ako ja (Hrám z orginál CD),ktorý začína, chce vedieť čo a ako, tak že treba tieto veci:

Treba uzatvoriť zmluvu zo Slovgramom. (že vraj zadara)
Treba spísať s majiťelom klubu dáku pracovnú zmluvu - dohodu.
Hrať z orginál CD.

(!!! POZOR !!! môj názor na vec d hraním mp3, možno sa mýlim)
Čo sa týka MP3 formátov, keď niekto hrá z NTB cez tragač alebo iný sotf treba mať legal win, legal traktor a vlastne všetko čo je v ňom.Takže ak aj tam máte dáke hry a sú to z netu stiahnuté veci, tak aj to je prúser.No ale o inom.Ak si človek zakúpi legálne MP3 a zaplatí za ňu a odloží si dajme tomu PDF faktúru za ten daný track,tak by to nemalo čo zaujímať tých vydieračov a iné spolky,pretože je to takisto legálne nadobudnutá skladba akurát že neni na striebornom kotúčiku ale na HDD.Tak prečo by potom mal človek platit tie poplatky za akési pracovné rozmnoženini.Niežeby chlpatý a iné spolky na diskotékach naháňaly sprosté individuá a dáke nežiaduce entity, ale idú naháňať toho kto vlastne sa len bavý s davom...a vlastne aj ten dav bavý.Ale opravte ma ak sa mýlim.

A dajte príspevky ak viete trocha viacej o tom či treba mať s prevádzkovaťelom klubu či pubu dáku zmluvu.Ďakujem vám.
marlo

Příspěvekod mrichvalsky » 07 čer 2010 20:43

So Slovgramom musis mat uzatvorenu zmluvu, ak ju nemas tak aj za to dostanes nejaku pokutu, vraj az 20 000 este v slovenskych korunach.
Mal by si mat zivnostensky list, ja som sa dohodol s prevadzkovatelom na inej forme, Kedze som rezidentom v klube a to takej ze mi dal DOHODU o vykonani prace, ktoru potom zdokladujem pri danovom priznani.
Ak pouzivas NTB tak musis mat vstko legalne, najlepsie je si na to kupit novy a pouzivat ho len na hranie. Ak mas legalne kupene mp3 a mas k nim danovy dokladz ktoreho je jasne ze si za tu konkretnu slkadbu zaplatil tak nemusis platit ziadne poplatky za rozmnozenimu, platis len vtedy ak by si chcel napalit nejake cd, cize uz vyrabas rozmnozeninu.
mrichvalsky

Příspěvekod marllogaviolli » 07 čer 2010 21:46

Dakujem ti za info, len ako pisem ja hram len z playerov a orginal cd, a tiež som rezident v jednom klube.a chcem teda len vediet co potrebujem.ja mam samozrejme klasicku robotu.a este jedna otazka, a ked dajme tomu neberem ziadny honorar, potrebujem stale zmluvu???s prevadzkarom a aj so slovgramom?
marllogaviolli

Příspěvekod mrichvalsky » 07 čer 2010 23:13

na to ze neberes ziaden honorar ti nikto neskoci, dnes ani pes zadarmo nebreše. So Slovgramom potrebujes urcite zmluvu, tak ako som pisal moze byt za to pokuta. A s prevadzkarom je to uz na vas ale radsej sa poistit ako potom zbitocne vysvetlovat, a malo by to byt aj v zaujme prevadzkara. Ak nahodou pride kontrola a to teraz nemyslim len SOZU alebo SLOVGRAM, ako vysvetli ze tam hrajes, ked nemas nic ani zivnostensky ani zmluvu a ani dohodu. Praca na cierno. A nakoniec vsetko padne na teba, tak ako je to stale ze si to odskace zamestnanec, a nie zamestnavatel. Je to len v tvojom zaujme.
mrichvalsky

Příspěvekod nema.dj » 20 čer 2010 21:44

Aby som spravil nejaky sumar ak sa mi to podari + moja anabaza

S DJingom som zacal v roku '90 avsak vtedy sa tomu nehovorilo ani DJ ani DJing. majitelia novovzniknutych klubov este pozadovali prehravky, co bol prezitok pred '89. Vydrzal som s tym do '97. To bola doba ked este neboli nejake napalovacky a tak DJ bol viac/menej cisty, pokial nepouzival nejaky tape deck. Jedinu kontrolu od SOZA som zazil asi v '95om, prisla 35-ka v okuliaroch, kukla mi do case-u so 100kou vinylov a pytala sa ma, ci nemam nejaku piratsku kopiu. Neveriac som na nu kukol s otazkou: Da sa urobit kopia platne?. Ani neodpovedala, ale chalanov co prevadzkovali klub skasla o flasu Malibu, flasu Baileas-u, 2 flase 5* Metaxy a ze je to v poriadku. Zabudli na ohlasovaciu povinnost. Potom som prestal hrat, lebo takych co nieco vedeli vytlacili zbohatlicke deticky s vezami od Sony s funkciou DJmix a hrali za 400,- Sk. V tej dobe sa pohybovali ceny za nosice na urovni 300,- maxi vynil, 305,- Sk maxi CD cize okolo 10 ecok, vyberovky Dance max 2cd za cca 1000ku a Bravo Hits 2cd za cca 800 (26 az30 ecok), cize o zbohatnuti na tomto remesle nemohla byt ani rec, pokial DJ nehral minimalne 3x za tyzden a z toho vacsa komerciu.

Teraz k meritu veci. Nakolko som sice s profi hranim skoncil a riesil potom len sem tam nejake sukromne party, rozmyslam ze by som sa pokusil rozbehnut opat. Z toho co som sa tu docital, tak musim dodrzat par veci, ak sa v niecom mylim necham si poradit

- zivnostensky list
- registracia Slovgram a Soza
- full legal (soft, CD, mp3)

ale zaujimalo by, ci niekto vyuzil dotaciu z UPSVAR-u na podnikanie a z prispevku kupil aparat + prislusenstvo a co to obnasa.

Dalsia vec, co by zaujimala, je priemerna vyska honoraru.

Ak da niekto info, dopredu dik
Denon 2x SC3900, DN-X1700, MacBook Pro 13" i5, NI X1 mk2, HD25-II
nema.dj

Příspěvekod marllogaviolli » 21 čer 2010 16:02

Ahoj, no ja som to zistoval a zistil som to ze kazdy vravi ine.No vacsina vravi ze treba mat vyssie uvedene veci ako je zivnostensky list a podobne,ale ak som zamestany klasicky a pracujem, tak si myslim ze zvnostensky list je mat je uplna blbost.To potom staci mat daku zmluvu s prevadzkarom.ale dalsia vec je ze samotny djs mi vravely ze ani so slovgramom nemusim mat ziadne zmluvi ci co ked sa hra z orginal cdciek, ze to je na prevadzkarovi.Tak uz ozaj neviem a som zblbnuty.

Ja len sa obavam ze ak uzavrem zmluvu so slovgramom,tak ze ma budu otravovat a take somariny.ak je to nutne nieje problem si to zariadit ale hadam uz nieto poradi co treba mat.
samozejme ze orginal cds, a potom co?

Ja nechcem hravat ako profesional,myslim v tom zmysle ze sa s tym vobec nezivim je to skor zabavka,a ked sa daco zarobi aj tak to ide zas len na kvalitnejsiu techniku takze ak mam maximalne jednu akciu za mesiac co treba?
marllogaviolli

Příspěvekod momosk » 22 čer 2010 14:06

ja tak rozmýšlam, že sa vyberiem na prehliadku do SOZY a slovgramu, lebo už mi z toho (nielen mne) s prepáčením drbe
HP 550, Digital Jockey 2
soundcloud.com/momo-sk
facebook.com/djmomosk
momosk

Příspěvekod nema.dj » 22 čer 2010 15:15

cele je to chore.....ochrana autorskych prav ano, no na druhej strane, naco ma byt plny kybel vselijakych organizacii, ktore medzi sebou ani nekomunikuju a len od ludi vyberaju poplatky.....dalsia vec je, ze sa nevedia dohodnut na jednotnom systeme....preco by to nemohlo byt tak, ze kto chce byt reg u SOZY, nech je tam ale potom nech ho nebuzeruje Slovgram a opacne.....no a najvacsi bordel je priamo v organizaciach, kde prava luka nevie co robi lava, lebo hlava je uplne niekde inde.....ked jeden povie, ze ak zaplatis 200ky ecok na rok, tak si stahuj co chces a mozes hrat a z tej istej grupy to podriadeny doplni, ze stiahnut co chces si mozes ale musis mat fakturu.....cele je to na 2veci.....asi napisem Sulikovy mail nech to riesi :wink:
Denon 2x SC3900, DN-X1700, MacBook Pro 13" i5, NI X1 mk2, HD25-II
nema.dj

Příspěvekod marllogaviolli » 22 čer 2010 17:15

nema dj:

tak ak napises mail sulikovy, podel sa potom s tym co sa dozvies.a je pravda ze ak hram z orginal cd preco by som mal mat bars ake povolenia ci co,ked uz len to ze ked zaplatim za orginal cd tak polka s toho ide tym organizaciam...
marllogaviolli

Příspěvekod djohnny » 27 srp 2010 01:30

a v pripade ak mam povolenie od producentov hravat ich songy, cize mam pravo priamo od autorov, ktorí mi songy posielaju napr. mailom? potrebujem nieco k hraniu, v pripade ak sa daju uz songy kupit, ale ja ich mam cestou SUHLASU autora :) alebo v pripade predpremier ci nevydanych songov??? snad nebudem potrebovat to mat na papiery overene notarom :D
djohnny

Příspěvekod ToLa » 27 srp 2010 07:40

Tam je problém, že většinou pokud autora někdo zastupuje, tak má vyhradní právo poskytovat licence, takže by ti papír od autora mohl být k ničemu....
Druhá věc, je, že řešit jakýkoliv originály je prostě nesmysl a přežitek.
ToLa

Příspěvekod Dyron » 28 srp 2010 16:46

ToLa píše:Tam je problém, že většinou pokud autora někdo zastupuje, tak má vyhradní právo poskytovat licence, takže by ti papír od autora mohl být k ničemu....
Druhá věc, je, že řešit jakýkoliv originály je prostě nesmysl a přežitek.

:mrgreen: ty mě bavíš
Dyron

Příspěvekod ToLa » 28 srp 2010 17:00

A není to pravda? Do 10ti let nebude nic jako originální nosič existovat CD budou k vidění akorát v muzeu. Vinyly bude mít pár "fanoušků" (o hodně méně než dnes) a všude budou jen MP3 a jestli jsou origo nebo ne bude téměř nekontrolovatelné...
ToLa

Příspěvekod Dyron » 28 srp 2010 17:22

ToLa píše:A není to pravda? Do 10ti let nebude nic jako originální nosič existovat CD budou k vidění akorát v muzeu. Vinyly bude mít pár "fanoušků" (o hodně méně než dnes) a všude budou jen MP3 a jestli jsou origo nebo ne bude téměř nekontrolovatelné...

Kontrolovatelné to tedy rozhodně je. Podle OSY máš s sebou nosit doklad o zaplacení mp3, tedy například fakturu z Beatportu, pokud ji nemáš s sebou, nevadí, můžeš ji doložit později. K čemu doklad nemáš, bere se automaticky jako kradené....jednoduchá věc. Už se to tady i jinde mnohokrát probíralo...
Dyron

Další

Zpět na OSA a spol.