Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Nepsana dohoda mezi FS users a OSA

Nepsana dohoda mezi FS users a OSA

Příspěvekod Martin » 23 bře 2007 11:59

V dobre rozmahani FS u nas, jsem se na toto tema bavil s nekolika DJs , co z teto vecicky hrali. Pochopitelne jsem se jich ptal na osu. Bylo mi receno, ze o tom s osou jednal cesky distributor FS a pry dosli k nepsane dohode: pokud bude mit DJ sve MP3, ktere hraje podlozene originalnimi nosici (vinyly), tak ho nechame na pokoji - nejak tak to melo byt.
Proto tehdy spousta DJs sebou take vozila kufr s deskami, ikdyz na ne vubec nechytli. Druha pulka FS DJs na to kaslala a desky nechavala doma.
Pry kdyby se neco semlelo, tak jim doma klidne svou sbirku desek ukazi.

V posledni dobe jsem narazim na velkou spoustu nazoru, ze tomu tak jiz neni :!: Dnes si DJ musi sve prevedene placky do MP3 nechat schvalit osou, ktera za to bude chtit jakýsi poplatek. Kolik to je nevim. Pochopitelne to same plati i pro prevod z CD.

Vi nekdo, jak tomu dnes ve skutecnosti je? Proc a kdy osa zmenila nazor a uz nerespektuje MP3 podlozene originaly? Take by me zajimala vysepoplatku za prevedeni skladeb. S pozdravem :)

Martin
Martin

Re: Nepsana dohoda mezi FS users a OSA

Příspěvekod DJRadeesek » 23 bře 2007 18:58

Martin píše:V dobre rozmahani FS u nas, jsem se na toto tema bavil s nekolika DJs , co z teto vecicky hrali. Pochopitelne jsem se jich ptal na osu. Bylo mi receno, ze o tom s osou jednal cesky distributor FS a pry dosli k nepsane dohode: pokud bude mit DJ sve MP3, ktere hraje podlozene originalnimi nosici (vinyly), tak ho nechame na pokoji - nejak tak to melo byt.
Proto tehdy spousta DJs sebou take vozila kufr s deskami, ikdyz na ne vubec nechytli. Druha pulka FS DJs na to kaslala a desky nechavala doma.
Pry kdyby se neco semlelo, tak jim doma klidne svou sbirku desek ukazi.

V posledni dobe jsem narazim na velkou spoustu nazoru, ze tomu tak jiz neni :!: Dnes si DJ musi sve prevedene placky do MP3 nechat schvalit osou, ktera za to bude chtit jakýsi poplatek. Kolik to je nevim. Pochopitelne to same plati i pro prevod z CD.

Vi nekdo, jak tomu dnes ve skutecnosti je? Proc a kdy osa zmenila nazor a uz nerespektuje MP3 podlozene originaly? Take by me zajimala vysepoplatku za prevedeni skladeb. S pozdravem :)

Martin

Tak už to zjišťuji přímo v OSA, předpokládám, že do pondělka budeme mít výsledek. Pak jej sem přidám.
Radek
DJ Radeesek
CrazyRadio.cz
http://www.crazyradio.cz
tel.: +420-212240009
DJRadeesek

Příspěvekod Azu » 24 bře 2007 01:31

Tak už to zjišťuji přímo v OSA, předpokládám, že do pondělka budeme mít výsledek. Pak jej sem přidám.
Radek

Do pondělka mít odpověď nebudeš, protože to zatím dělá jen Intergram, OSA to zatím neumožňuje, ale pracují na tom, takže se toho brzy dočkáme i od nich. V dnešní době stačí kupovat veškerou muziku z internetu a nemusíš řešit vůbec tyhle převody.
Azu

Příspěvekod gawyss » 26 bře 2007 08:56

Takze chces rict, ze kdyz si nakoupim tracky z nejakyho net mp3 shopu (beatport.com), tak tim padem jsem vysmatej? Asi bude jedno v jakym formatu to bude (mp3,wav), to asi OSU moc nezajima...
gawyss

Příspěvekod somik » 26 bře 2007 16:33

gawyss píše:Takze chces rict, ze kdyz si nakoupim tracky z nejakyho net mp3 shopu (beatport.com), tak tim padem jsem vysmatej? Asi bude jedno v jakym formatu to bude (mp3,wav), to asi OSU moc nezajima...

no ja si myslim ze jo, od toho beatport predevsim je, ale taky bych si rad byl 100% jistej
somik

Příspěvekod gawyss » 26 bře 2007 16:58

A jakym zpusobem to budu OSE prokazovat, ze to je z beatportu?
Vypisem z uctu?
Koupi tracku z beatportu ci jakeho jineho mp3 shopu si krom samotnyho tracku kupuji i prava na produkci? Mmm, to asi ne...
Celkem by me to zajimalo, jak to je...
Pripadne kdyz nekdo organizuje nejakou akci, nemel by OSE za produkci platit on nebo jak to vubec chodi?
gawyss

Příspěvekod DJRadeesek » 26 bře 2007 17:30

gawyss píše:A jakym zpusobem to budu OSE prokazovat, ze to je z beatportu?
Vypisem z uctu?
Koupi tracku z beatportu ci jakeho jineho mp3 shopu si krom samotnyho tracku kupuji i prava na produkci? Mmm, to asi ne...
Celkem by me to zajimalo, jak to je...
Pripadne kdyz nekdo organizuje nejakou akci, nemel by OSE za produkci platit on nebo jak to vubec chodi?
¨

OSA by Vám na to řekla, že jedním zaplacením to nekončí. Byť i jedin věc prý podléhá na více místech vícenásobnému placení. tak jako je to s rádiem v baru.

Takže pořízením legálně to rozhodně nekončí. Radši nic nekupujte protože jinak budete za tu věc dál jen platit, platit, platit......
DJ Radeesek
CrazyRadio.cz
DJRadeesek

Příspěvekod Azu » 28 bře 2007 23:42

Samozřejmě, že když to koupíš třeba z toho beatportu, tak to legální je a naopak to musíš používat jen v tom formátu ve kterém si to zakoupil, takže když to koupíš v MP3 musíš to použít jako MP3 a nemsíš to převést třeba do WMA, nebo audio CD, ale klidně to můžeš jako MP3 vyplit na CD nikoliv jako hudební stopu. Dle zákona musíš používat získanou skladbu na originálním nosiči, tedy nosiči na , kterém si jej získal a tím je v tomto případě MP3. Psal sem si na toto téma s Intergramem (můžu sem pak klidně i emaily hodit), který mně toto i potvrdil a za poplatek umožňují i případný převod do jiného formátu nebo jako audio CD, nebo naopak z audio CD do MP3 atd. Brzo by měl na toto téma vyjít článek na factorytop40.cz
Azu

Příspěvekod DJRadeesek » 02 dub 2007 05:35

Azu píše:
Radek

Do pondělka mít odpověď nebudeš, protože to zatím dělá jen Intergram, OSA to zatím neumožňuje, ale pracují na tom, takže se toho brzy dočkáme i od nich. V dnešní době stačí kupovat veškerou muziku z internetu a nemusíš řešit vůbec tyhle převody.

No prozatím se mi nikdo z nich neozval. O penízky si ale uměli říkat i několikrát denně. No, nepřekvapují mne...
DJ Radeesek
CrazyRadio.cz
DJRadeesek

Zpět:

Příspěvekod mottca » 11 dub 2007 18:31

Azu píše:Samozřejmě, že když to koupíš třeba z toho beatportu, tak to legální je a naopak to musíš používat jen v tom formátu ve kterém si to zakoupil, takže když to koupíš v MP3 musíš to použít jako MP3 a nemsíš to převést třeba do WMA, nebo audio CD, ale klidně to můžeš jako MP3 vyplit na CD nikoliv jako hudební stopu. Dle zákona musíš používat získanou skladbu na originálním nosiči, tedy nosiči na , kterém si jej získal a tím je v tomto případě MP3. Psal sem si na toto téma s Intergramem (můžu sem pak klidně i emaily hodit), který mně toto i potvrdil a za poplatek umožňují i případný převod do jiného formátu nebo jako audio CD, nebo naopak z audio CD do MP3 atd. Brzo by měl na toto téma vyjít článek na factorytop40.cz

Docela by me to zajimalo. Pokud by ti to nedela nejaky velky problem, tak bych si to rad precetl. Myslim ty emaily. Muzes mi je klidne poslat i na shimbotka@seznam.cz
mottca

Příspěvekod JB007 » 13 dub 2007 23:14

uz se nekdo z osa ozval?
JB007

Příspěvekod PVD » 10 kvě 2007 21:35

jak to dopadlo s tou osou? je tu nejak dlouho ticho :? :cry:
PVD

Příspěvekod DJRadeesek » 12 kvě 2007 01:53

PVD píše:jak to dopadlo s tou osou? je tu nejak dlouho ticho :? :cry:

Uplne se na to vybodli. Poslal jsem to dvema lidem, celkem dvakrat, ale zda se, ze je toto tema pali, proto nereaguji. Vzdycky, kdyz je to pali, tak jsou jak mrtvej brouk.
DJ Radeesek
CrazyRadio.cz
DJRadeesek

Příspěvekod Azu » 12 kvě 2007 07:28

To bude tím, že se to objeví takto někde na fóru a pak jim píše během týdne 30 lidí stejný dotaz, tak to berou asi jak provokaci, odepíšou tak dvoum a čekaj, že si to přepošleme :-)

Jelikož sem se na to ptal již předtím než se to začalo probírat na mnoha stránkách, tak já odpověď náhodou od nich na toto téma mam, i když odpověď je jednoduchá.
na veřejnosti autorský zákon zatím stále neumožňuje užití hudebních děl z jiných formátů než z originálních nosičů ( což při uzavírání licenční smlouvy s OSA potvrzujete svým podpisem na smlouvě). Na nosičích mají autorská práva nejen autoři hudby, textaři a nakladatelé, ale i výrobci těchto nosičů, které zastupuje společnost INTERGRAM. S převážnou částí svého dotazu se prosím obraťte na tuto společnost – http://www.intergram.cz.

Velice nás mrzí,že jsme Vám nemohli dát uspokojivější odpověď, co se týká veřejného užití hudebních děl z jiných formátů než z originálních nosičů, ale jak jsme uvedli v začátku, autorský zákon toto neumožňuje. Proto se ještě obraťte na společnost INTERGRAM.

Tak sem se dle rady obrátil na Intergram, kde jsou k této problematice vstřícnější.
Ke každé hudební nahrávce nehledě na druh média/formátu (CD, MCD, MP3 atd.), na/ve kterém je zaznamenána, se vážou práva tří subjektů. Jedná se jednak o práva autora k hudebnímu dílu a k textu, dále o práva výkonných umělců – zpěváků či hudebníků k jejich uměleckým výkonům a dále o práva výrobce zvukového záznamu k tomuto záznamu. Základním pravidlem autorského práva je, že autor, výkonný umělec i výrobce mají právo své dílo, výkon či záznam užít a udělit jiné osobě smlouvou oprávnění k výkonu tohoto práva. Bez udělení takového oprávnění mohou jiné osoby tyto předměty ochrany užít pouze v případech stanovených autorským zákonem (zákon č. 121/2000 Sb. v platném znění), jako je např. užití pro svou osobní (soukromou) potřebu.

Přehráním hudební nahrávky z originálu nosiče na jiný nosič by došlo k užití předmětů ochrany jejich rozmnožováním (ustanovení § 12 odst. 4 písm. a), resp. § 71 odst. 2 písm. c) a 76 odst. 2 písm. a) autorského zákona). Vzhledem k tomu, že by takto vytvořená rozmnoženina díla, výkonu a záznamu byla, jak uvádíte, užita ke sdělování veřejnosti, přesáhlo by toto užití hranice užití pro osobní potřebu. Samotným zakoupením originálu nosiče hudební nahrávky (či zakoupením hudební nahrávky v mp3 formátu) nelze (a nutno podotknout, že ani v minulosti nešlo!) v žádném případě získat právo k autorskoprávnímu užití takové nahrávky (kromě výjimek v autorském zákoně vyjmenovaných, jako např. zmiňované užití pro osobní potřebu). Naopak k jakémukoli autorskoprávnímu užití (např. k rozmnožování, rozšiřování, půjčování, pronájmu, sdělování veřejnosti atd.) je třeba získat prostřednictvím licenční smlouvy souhlas od všech výše uvedených nositelů práv.

Souhlas autorů je možné získat prostřednictvím OSA – Ochranného svazu autorů. Prostřednictvím INTERGRAMu je možné uzavřením licenční smlouvy získat souhlas výkonných umělců a výrobců zvukových záznamů k užití předmětů ochrany jejich rozmnožením z hmotného nosiče na harddisk počítače (tedy pro Vámi uvedený způsob užití v bodu e) Vašeho e-mailu – hraní přes tzv. FinalScratch – je možné získat souhlas prostřednictvím naší společnosti ohledně všech výkonných umělců a výrobců). K užití předmětů ochrany jejich rozmnožováním z hmotného nosiče (bez ohledu na druh formátu) na jiný hmotný nosič je možné prostřednictvím INTERGRAMu získat souhlas pouze těch výkonných umělců, které INTERGRAM ohledně tohoto způsobu užití zastupuje (jsou to ti, se kterými má INTERGRAM uzavřenou potřebnou smlouvu o zastupování, což je třeba zkoumat individuálně). Výrobci, stejně jako zbylí výkonní umělci, které INTERGRAM ve výkonu v předchozí větě uvedeného práva nezastupuje, si toto právo spravují sami, bylo by tudíž nutné obrátit se se žádostí o licenci přímo na ně.

a jak sami vidíte, dostáváme se do začarovaného kruhu. Intergram nám sice rád umožní převod skladeb na jiný nosič než na kterém skladby zakoupíme, ale aby to bylo vše zcela v pořádku, musí to potvrdit i OSA, která dělá, že o ničem neví a že nic nejde. Takže nemá smysl něco legalizovat u jednoho když druhý vám to nezlegalizuju a s jedním povolením to máte pořád nelegální.

Alespoň tady máte napsáno, že pokud koupíte skladby na interentu ve formátu MP3, tak je zcela legálně můžete z tohoto formátu také používat, ale nesmíte tyto MP3 převést již do jiného formátu (wav, ogg, mp3 s jiným bitrate, ...) nebo je převádět jako audio stopu na CD, ale můžete si je vypálit na CD jako MP3 soubory a ty pak můžete v přehrávači normálně používat pokud to Váš přehrávač umí.
Azu

Příspěvekod LuKyss » 12 kvě 2007 08:20

Řekl bych, že OSA i INTEGRAM v tom mají sami bordel.
LuKyss

Další

Zpět na OSA a spol.