Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Budoucnost DJ techniky

Re: Budoucnost DJ techniky

Příspěvekod stereoman » 10 pro 2011 21:54

Azu píše:stereoman: Dělal sem komplet mapování v 2.1.1 a 2.0.3 pro Pioneer DDJ-ERGO, v 2.1.1 ty jog kola jdou snadněji

Hod mi se prosim hodnoty jak jsi namapoval scratch a pitch bend 2.1.1. Moc dik
stereoman

Příspěvekod Azu » 13 pro 2011 18:37

Jog Turn: encoder, relative - sensitivity: 150% - acceleration: 50%
Jog Touch: button, hold
Scratch: encoder, relative - sensitivity: 70% - acceleration: 0% - modfier: deck play off
Scratch: encoder, relative - sensitivity: 140% - acceleration: 30% - modfier: deck play on
http://blog.digitaldj.cz - Novinky ze světa DJ techniky
Azu

Příspěvekod desann » 13 pro 2011 22:57

podla mna s vdj a kontrolerom moze sa stat djom aj uplne hluchy clovek. Staci len aby mal zrak v poriadku. Pretoze mixovat len podla waveformov, syncu a autogainu zvladne fakt kazdy debil... dokonca ak sa aj tak "netrafi", to "kopanie zemiakov" da do poriadku zan autobeatmatch.To je akokeby si hrac guitar hera hovoril gytarista... nehra nic ine ako obycajnu hru, navrhnutu aby sa k uspechu dopracoval ozaj hocikto s minimom vynalozeneho usilia ci dokonca talentu... Viem ze doba ide dalej a to plati aj pre djing, ono konzole a dj sw samo o sebe nepovazujem za nejake hracky pre amaterov, poskytuju podstatne viac moznosti ako playere/gramce, a ak nepatrite k tym, co su odkazani len od toho to co sa deje na obrazovke, ktorych vyvedie z miery uz len ak program chybne zrata BPM treku, nemusite byt o nic horsi ako dj co hra trebars aj na troch gramofonoch....
NDX800 | DDM4000
desann

Příspěvekod Azu » 14 pro 2011 02:27

desann: bohužel si nepochopil o čem djing vůbec je :(
Azu

Příspěvekod djfelixus » 14 pro 2011 07:56

Moje vize budoucí DJské techniky je jiná. Spousty let se snažím prosazovat názor, že komplexní operační systém a Djing k sobě prostě nepatří. Windows, Linux, OSX a další mají v sobě pro DJing tolik nepotřebných součástí a zbytečností, které zatěžují systém, že to má někdy pro živé vystupování katastrofické následky. Budoucnost je podle mě v playerech typu CDJ-2000. Pioneer moc dobře ví, že tímhle produktem má vystaráno minimálně na jedno desetiletí (stejně jako jeho předchůdce CDJ-1000mk3) a má naprostou pravdu. Každý hardware, který se často využívá k jedné a té samé věci, by neměl mít složitý software, protože jinak mohou nastat nepředvídatelné věci. Měl by mít jen takový software, který je napsán přímo pro konkrétní zařízení. Proto napříkald Linuxoví správci vědí, že když si zkompilují jádro na svém PC ručně, poběží vždy rychleji a "usazeněji" a stejná situace i zde. Pokud se podíváme na telefony... Má snad iPhone stejný OS jako počítače MAC? Ne, má iOS - systém pro telefony, tablety a jiná mobilní zařízení. Proč? Protože systém OSX by ho svou komplexností zbytečně zahlcoval. Pro jednodušší zařízení mají být i jednodušší softwary. A to platí i v DJingu.

Stalo se snad někomu, že by se mu třeba CDJ-1000mk3 z ničeho nic seknul, když nepočítám vadný hardware nebo poškrábané CD? Myslím, že ne.
V případě CDJ-2000 i videa na YouTube ukazují, že když už se dvoutisícovka sekla, vždy tahala naživo tracky přes rekordBox z PC.
A proto je CDJ-2000 tak oblíbený. Anti-Pioneeristi můžou sice kecat o zaujatosti na značku, ale ani oni nemůžou říct, že by přehrávače CDJ byly špatné. Zkrátka fungují a to je na nich kouzelné.
A důvod proč se vyrábí kontroléry? Poptávka zejména mladých začínajících DJs, kteří "vyrostli" z klikání myší ve svém software a chtějí něco, na co si mohou sáhnout. Dokazuje to i nedávná reklamní kampaň serveru DJTechTools.com, která "útočí" přímo na rodiče těchto ratolestí. A protože Pioneer nechce zůstat pozadu, musí kontroléry vyrábět také. Čísla ale mluví jasně. Drtivá většina DJů hraje a bude podle mě hrát ze zařízení, které mají svůj vlastní stabilní software a nebudou jakkoliv při živém hraní závislé na PC. Toť můj názor.
www.djfelixus.cz |Official site
www.freedj.cz |Skutečně svobodní DJové
djfelixus

Příspěvekod Dj Broulik » 14 pro 2011 12:17

souhlas s Felixusem :wink: Také hraju na cdj2000. Sice mám možnost si připojit noťáka a valit přes virtual Dj a playeryx používat jako konzoli, Ale proč bych to dělal ??? Nejednou se mi virtual kousnul. Navíc mi to nepřinese nic novýho - akorát beat sync, ale toto je funkce díky které se pak kopu do prkele, bo se nudím. Takže není jedinej důvod mít na akci PC. Vše co potřebuji mám v jednom case s playerama, a luxusně to funguje, narozdíl od software na PC a midi konzolí. Pioneer to výmáknul k dokonalosti. 2x player & mix ala Pioneer a dokonalá míchací stanice je nasvětě :idea:
Pioneer DJM800 CDJ2000 EFX500 Sennheiser HD25
Dj Broulik

Příspěvekod Majky_mike » 14 pro 2011 15:47

djfelixus: +1

... nezměnil bych v tom jediné slovo.
Majky_mike

Příspěvekod Majky_mike » 14 pro 2011 16:21

desann: musim souhlasit s AZUem...

DJing není jen o nějakém blbém srovnání tempa 2 tracků. To neni jeho podstata. Ano, za časů gramců to byla asi jeho nejtěžší část, která dneska do značné míry odpadla, rozhodně to ale není podstata DJingu.

V čem je podstata DJe? V čem spočívá jeho práce?

Je to o tom co DJ dělá a jak u toho vypadá. Někdo nesouhlasí s tím, že do toho patří i ta složka "jak u toho DJ vypadá"... já osobně si myslim, že to je blbost. Lidi chtějí vidět DJe, který s nima komunikuje, kterého vidí při práci, ze kterého sálá nadšení.... Nechtějí někoho, kdo sedí za pc a poťukává si palcem u nohy do rytmu a u toho pije kafe z hrníčku.

A to co DJ dělá se zase rozdělit do kreativních a technickejch složek. Kreativní složky jsou výběr tracků, CUE pozic, mix a dj triky (loop, samplování, efektování, scratch apod.). Technická složka toho vystoupení je srovnání BPM, technická úroveň manipulace s hudbou, harmonická stránka mixu, provedení mixu apod.

To důležité jsou ale vždycky ty kreativní stránky, které za DJe žádný SW neudělá. Ten mu pomůže max s technickou částí. Já osobně si ale třeba myslim, že ta technická část tam je alespoň z části důležitá už jen kuli tomu prvnímu bodu... jak DJ při práci vypadá. DJ rovnající tempo se pohupuje do rytmu, pracuje. DJ hrající z desek nebo CD se při hraní kouká do davu. DJ hrající ze SW 1/2 setu často tráví čučením do notesu a mačkáním nějakého tlačítka.

Ale to neznamená, že by DJové se SW byli nějakej "póvl". Když do svého čísla umí dostat to, že odvedou dobrej set a "dobře u toho vypadají"... tak proč ne.

Ono s tim SW je to všeobecně takové klišé. Když jsem si domu přinesl první gramce, tak mi trvalo týdny, než jsem zvládnul použitelně a jistě první přechody. Moje přítelkyně se na mé 2000 sestavě technicky "naučila" hrát cca za 3 hodiny. Srovnat na display 2 čísla a odpálit CUE... rozhodně za ty 3 hodiny uměla lépe, než já po prvním měsíci s gramcema.

A co z toho vyplývá? Vůbec nic... podstata DJingu je prostě někde jinde, než v koukání na 2 wave a nikdy to nezmění žádný SW. Dobrej DJ bude dobrej DJ na gramcích, CD i ve Virtual DJ. Jen mu bude naučení na "bejt dobrej DJ" trvat na gramcích mnohem déle.
Majky_mike

Příspěvekod Majky_mike » 14 pro 2011 16:37

A ještě jen BTW... znám spoustu DJů, kteří hrajou dobře i s konzolema, ale vždycky to jsou kluci, co začínali na nefulldigi technice.

Ještě jsem naopak neviděl DJe, o kterým bych si řekl... páni, ten kluk je fakt dobrej, který by přímo začal jen se SW řešením a MIDI. Možná nějakej abletonista (to je všeobecně trochu jiná skupina uživatelů) ale fakt o nikom nevim.

Nevim, jestli jsou tyhle SW + MIDI hračky jen slepá větev, ale přijde mi, že pro ně mají rozumné využití jen zkušení DJs ze starší éry.

Z těch mladších řad pak produkuje hlavně kluky, co většinu setu čučej do notesu a jejich produkce nemá většinou hlavu ani patu. Možná i proto, že díky SW zjednodušení technické části práci DJe přišli o velkou část svého vývoje a přišli rovnou k "hotovému". Nejde tady o ten samotnej "akt BPM syncu", ale přecejenom DJové ze staré školy procházeli měsícema tréningu... a vlastně z toho tréningu nikdy ani nevypadli. Nikdy nepřišel bod, kdy by si člověk řekl... páni, jsem master. Teď umim absolutně ovládat svoje Tčka a už se nemam co učit.

Ale jen takové zamyšlení... myslim, že mnoho z nás starších s tím bude souhlasit. A není v tom žádnej nářek "zakažte BPM sync", to je kravina. Doba je doba. Tak uvidíme, jak bude branže vypadat za 20 let, až doroste dnešní MIDI generace :-).
Majky_mike

Příspěvekod Azu » 14 pro 2011 17:17

+1 Je to tak jak píšeš

Znám mnoho kluků, kteří umí hrát dobře technicky, ale je jim to k ničemu, protože nejsou schopni oslovit ty lidi na parketě a pouštěj takové kaše, že to většinu lidí nezajímá, je to jedna velká nuda u které se baví snad jen oni sami.
Vždy je to o tom dokázat vybrat tu skvělou muziku pro daný okamžik, na to často dojedou ti co hrají dokola jeden naučený set, který obměňují v lepším případě jednou za 6 týdnů o pár skladeb a když mají odehrát celý večer 8h, kdy hrají týden co týden totéž, tak je to bída.
Naopak znám člověka co hraje z kontrolérů se synchronizací, mastí v kuse ze 4 decků + samply a míchá to tam jedna radost, má to šťávu a perfektně to odsejpá, každá skladba tam nezní déle jak minutu a je to maso. Ale jak píšeš, je to člověk co začal s hraním už na kootučáku, následovali gramce, cd playery a nakonec snad 5 let mastí na kontrolérech.
Azu

Příspěvekod stereoman » 15 pro 2011 12:47

Tak k tomuto se musim take pridat. Ono se totiz z tezsiho vzdy lepe prechazi na lehci.
stereoman

Příspěvekod Azu » 15 pro 2011 22:28

stereoman: jak ty seš vlastně spokojen s tím Reloop Contour? Tedy jestli jej nakonec máš :)
Azu

Příspěvekod stereoman » 17 pro 2011 16:10

Chystal jsem clanek o contourovi do dalsiho z mych clanku na serveru techno.cz. Jelikoz nevim, kdy se k tomu dostanu, tak tady je shrnuti:

Dobre stranky:
- ovladani vsech ctyrech decku
- hodne ovladacich prvku - Pokryje vetsinu funkci v Traktoru
- nezavislost na konfuguraci Traktora - Narozdil od Denonu zde nejste zavisli na konfiguraci Traktoru (na tom zda pouzivate 2 nebo 4 efektove jednotky apod.)
- Pio JOG
- podsvicena tlacitka (napr. A&H to nema)
- nekolik modu pro JOG
- nekonecne potenciometry

Spatne stranky:
- Reloop - V tuto znacku nemam prilis duveru, pro me je to takovy novodoby Omnitronic. Navic u konzoli teto znacky odchazeji tlacitka, takze i ja cekam, kdy to prijde ...
- podpora ze strany Reloopu - Tato firma neni schopna udelat normalni mapper pro Traktor 2. Mapper co dodali musel delat nejakej looser. S jejich mapperem jste odkazani na konfiguraci 2 decky + 2 sample decky. Takze pokud budete chtit za letu prepnou napr. deck C ze sampl decku na deck, tak mate smulu.
- JOG mody jsou nezavisle na zvolenem decku - JOG mate napr. v modu search. Po prepnuti na jiny deck mate JOG stale ve stejnem modu. Radeji bych preferoval pro kazdy deck vlastni nastaveni.
- "polohove" nekonecne potenciometry - Rekneme, ze potenciometr ma pri otaceni o 360 stupnu 50 poloh (contoura jsem si nechal v klubu, takze to ted nemohu spocitat). Pokud tedy ovladate efekty (napr. filtry), tak zvuk efektu neni plynuly nybr trhany. To ja prave zpusobeno timto typem potenciometru
- absence moznosti vlastniho labelingu (bod pro A&H) - Mam na mysly nalepit na case nalepku vysvetlujici vlastni mapovani

Veci k diskuzi
- absence pitch faderu - Puvodni mapper ovladal pitch otocnym potencometrem. Ja to premapoval na JOG. Nekomu to bude mozna pripadat zvlastni, ale nedokazi si predstavit player bez JOGu, zatimco player bez pitch faderu mi prijde jako vyhoda. Proc? Uz jsem to tu tusim psal. Pokud ovladate pitch otocnym prvkem, tak je vam jedno zda rozsah pitche je +- 8% nebo 16% nebo 100% :lol: . U faderu a velkeho rozsahu pitche uz to tak dobre nenastavite. Dalsi problem faderu je situacem, kdy ma 1 fader slouzit pro vice decku. I zde otocny prvek vitezi. Dalsi vyhodou otocneho prvku muze byt moznost nastaveni citlivosti. Pro zajimavost dodavam, ze i puvodni gramofon 1200 od Technicsu mel otocny pitch. Kdyz jsem pred 10 lety zil nejakou dobu v UK, tak jsem tam na tento kuriozni exemplar narazil.
- velikost - Mensi nez napr. klasicke playery od Pio, ale zase se to dobre prevazi
- vydrz - Viz sekce nevyhody

Alternativy (Azu ty vis co myslim, zbytek si chybejici typy dohleda...)
- A&H 1D,2D
- Denon
- NI X1
- EKS Otus (oproti ostatnim o dost vetsi)
- EKS ty maly mrdky
- DJ TECH (NEBRAT)

Budoucnost
Ja osobne namisto konzole preferuji postranni playery. Momentalne pri hrani pouzivam externi audio mod. Jakmile se rozsiri digitalni pulty s MIDI, tak mam v planu prejit na interni mod, ktery je podle me po hrani vyhodnejsi. Do klubu si prinesete jen playery a pro pripojeni kluboveho mixu k laptopu ziskate vsechny vyhody konzole. Hlavnim problemem teto myslenky je, ze soucasne pulty umoznuji pripojeni pouze jednoho laptopu, takze nastava problem pri stridani stejne smyslejicich DJs. Dalsim problemem je nutnost mit k dispozici mappery pro vsechny pulty. To vsak nevidim jako prilis zavazne. Dnes se vetsinou pouziva vsude Pio 700,800,... nebo Denon 1600 (pripadne 1700). Sehnat mappery pro tyto produkty by pro cloveka s internetem nemel byt problem.
Dalsi moznost vyvoje vidim v tom, ze vyrobci budou i do CD playeru pridavat tlacitka a potenciometry pro MIDI...
stereoman

Příspěvekod DJ Patrix » 18 pro 2011 01:07

Veľké ďakujem za tento príspevok stereoman ! :wink:
Bohužiaľ, práve kvôli "polohovým" poťákom musím Contour aj Denon DN-SC 2000 vylúčiť z výberu.
Na tomto mieste by som celkom rád videl aj názor skúsených na budúcnosť single MIDI kontrolérov. Je šanca, že sa v tomto odvetví ešte dočkáme nejakých noviniek ? Mne sa ten výber fakt radikálne zúžil, na 1D jog za veľa nestojí a cena OTUSu sa pohybuje v pre mňa momentálne astronomických sumách.
V kútiku duše dúfam, že NI príde s niečím ako X2 a bude to vyzerať ako jeden deck z S4/S2. :)
DJ Patrix

Příspěvekod Azu » 18 pro 2011 02:19

Ty poťáky se zarážkama nejsou takový problém, protože se dá nastavit citlivost a akcelerace a tak otočení o jeden zářez nemusí nutně znamenat skok o jednu celou určitou polohu v programu.
Moc nevěřím tomu, že někdo přijde se zajímavým a levným singl kontrolérem, spíš je lepší se poohlédnout po singl cd/media/midi playeru.
Azu

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecná diskuse o technice